ראשי ביקורות\סקירות סוני NEX-5 – סקירה

סוני NEX-5 – סקירה

3
0

קושחה ופנוראמה

עדכון קושחה: קיבלנו את ה-NEX-5 מחברת B&H עם קושחה בגרסת 0.01 הבסיסית. לאחר שורה של בדיקות החלטנו להתקין את גרסה 0.02 אשר הייתה זמינה באותה העת. גודלו של הקובץ למעלה מ-50 מגבייט, העדכון עצמו מתבצע בקלות לאחר מעקב אחר הוראות אשף ההתקנה על מסך המחשב כאשר המצלמה מחוברת דרך כבל USB עם סוללה מלאה (ניסינו לעדכן עם סוללה חצי מלאה והתוכנה לא עשתה הנחות ולא אפשרה לנו להמשיך בתהליך ההתקנה).

העדכון אמור היה לשפר (ומניסיוננו אכן שיפר בפועל) את הנקודות הבאות:

 1. ביצועי סוללה (פתרון לבעיית "זליגת החשמל" במצב המתנה).
 2. שיפור במצב צילום פנוראמה 2D.
 3. הוספת מצב צילום פנוראמה חדש – מצב צילום פנוראמה תלת מימדי.
 4. שיפור צילום במצבי תאורה נמוכים.

במהלך תערוכות פוטוקינה 2010, אשר נערכה בחודש ספטמבר הכריזה סוני על עדכון קושחה שלישי במספר (0.03). העדכון אשר שוחרר לאחר שמצלמת הבדיקה שלנו הוחזרה כולל את השינויים/שיפורים הבאים:

 1. הוספת תמיכה בפוקוס אוטומטי עבור 14 עדשות קיימות של סוני (A-mount) הכוללות מנוע פוקוס מובנה (SAM/SSM) . התמיכה מתאפשרת תוך שימוש במתאם המיוחד (LA-EA1) אותו פיתחה סוני למטרה זו. כמו כן ניתן לבצע מיקוד של תמונה באמצע צילום וידאו באמצעות חצי לחיצה על כפתור הצילום.
 2. אפשרות צילום וידאו עם צמצם קבוע (במצב A או iAuto כאשר פונקציית ה-background defocus  מופעלת) – מאפשרת קבלת "אפקט רקע" משופר.
 3. אפשרות להתאמה אישית של שני כפתורי תוכנה (כפתורים בתפריט הפנימי) בכדי שיבצעו פעולות שונות באופן ישיר (דוגמת: Shooting Mode, Shooting Tips, Precision Digital Zoom, ISO, White Balance, Metering Mode, Flash Compensation, DRO, Auto HDR, Creative Style, MF Assist and AF Area).
 4. שיפורים בפעולת ה-Manual Focus Assist.

אף שציניקנים עשויים לטעון כי סוני הייתה צריכה להוציא את המצלמה עם תכונות אלו מראש, אנו מברכים על התמיכה הנמשכת ומקווים לראות שיפורים נוספים בעתיד (במהלך ראיון אותו ערכנו עם מנהל השיווק של החברה באירופה במסגרת תערוכת פוטוקינה, הצענו מספר שיפורים אפשריים ואנו אופטימיים בקשר לאפשרות הכנסתם בגרסאות קושחה עתידיות).

צילום פנוראמי – בטרם קיבלנו לידינו את ה-NEX-5 היינו סקפטיים למדי בכל הקשור ליכולת הצילום הפנוראמי של המצלמה. לכל היותר נשמע הדבר כגימיק שיווקי חביב אשר נועד למשוך לקוחות ולא לסייע באמת לצלם. בפועל ולאחר לא מעט בדיקות אנו יכולים לומר כי מדובר באחת התכונות החביבות ובמקרים רבים גם השימושיות ביותר של ה-NEX-5. סוני הכינה עמוד עם הדגמה קצרה המסביר כיצד מתבצע תהליך הצילום הפנוראמי ואנו ערכנו סרטון המדגים כיצד הדבר מתבצע בפועל:

פנוראמה לפני עדכון הקושחה – חשיפת יתר מורגשת (כל התמונות עברו טיפול זהה בפוטושופ אשר כלל הקטנה וכיווץ 60%):

Panorama before firmware

בקצרה לאחר בחירת סוג הצילום הפנוראמי (רגיל, רחב או תלת מימדי) המצלמה נכנסת למצב ומציינת את הכיוון אליו יש להזיז את המצלמה במהלך הצילום (במקרה שלנו המצלמה הצביעה תמיד על צד ימין – משיטוט ברחבי הרשת נראה כי ישנם אנשים אשר הצליחו לשנות את כיוון הצילום הפנוראמי).

נוף ישראלי:

Panorama

מרגע תחילת הצילום המצלמה מתחילה בביצוע רצף תמונות מהיר. במצב פנוראמה רגיל המצלמה מסוגלות לכסות 149 מעלות או 8192 פיקסלים. פנוראמה אנכית רגילה (לצילום מבנים גבוהים למשל) אמורה לכסות 106 מעלות או 3872 פיקסלים (אנו לא הצלחנו להפעיל יכולת זו אשר לא הופיעה בתפריטי המצלמה שקיבלנו). בעת צילום פנוראמה רחבה מכסה המצלמה 226 מעלות או 12416 פיקסלים. פנוראמה רחבה אנכית מסוגלת לכסות 151 מעלות ו-5536 פיקסלים. מלבד האפשרות לצפות בתמונות על מסך המחשב ו/או להדפיסן ישנה אפשרות להציג את התמונה על המצלמה ולראותה לכל רוחבה בדומה לסרטון וידאו.

בגן המשחקים:

Panorama31

צילומי נוף פנוראמיים עם עדשת ה-E 16mm F2.8 התגלו כמהנים במיוחד והתוצאות לרוב היו משביעות רצון. לעיתים מהירות התזוזה שלנו בעת הצילום הייתה מהירה מידי והמצלמה הודיעה זאת וביקשה כי נצלם בשנית. כמו כן בטרם ביצענו עדכון קושחה הייתה חשיפת יתר בתמונות הפנוראמה – דבר אשר שופר לאחר העדכון. מעבר לכך חשוב לזכור כי צילום פנוראמי של עצמים נעים אינו תמיד רעיון טוב ועשויות להופיע תופעות משונות בתמונה המתקבלת (ילדים ללא ראש או יד וכו').

קפד ראשו:

panorama4

חיסרון נוסף אותו גילינו הוא הגובה של תמונות הפנוראמה – בכל המקרים הגובה המקסימאלי של התמונות המתקבלות היה 1856 פיקסלים (מעט יותר ממחצית מן הגובה המקסימאלי הרגיל של תמונות במצלמה – 3056 פיקסלים). אנו מקווים כי סוני תאפשר בעתיד צילומים פנוראמיים בגובה מלא. תכונה אשר נוספה לאחר עדכון גרסת הקושחה (0.02) היא אפשרות צילום פנוראמה תלת מימדית. תהליך הצילום זהה לצילום פנוראמה רגילה אך נדרשת טלוויזיית סוני Bravia 3D ומשקפיים מיוחדות בכדי לצפות בתמונה הנשמרת הן כקובץ JPEG והן כקובץ בפורמט MPO התלת מימדי. לרשותנו לא עמד הציוד הדרוש לבדוק את איכות הצילום התלת מימדי.

פנוראמה תלת מימדית גרסת ה-JPEG (להורדת קובץ ה-MPO):

Panorama 3d

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Avatarעידו גנוט , אופיר אילוז
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב ביקורות\סקירות

3 תגובות

 1. Avatar

  ביל

  29/11/2010 ב 7:47 PM

  אחלה סקירה , תמשיכו ככה כיף גדול.

  השב

 2. Avatar

  צביקה

  06/02/2011 ב 4:25 PM

  סקירה מעולה. כל הכבוד.

  השב

 3. Avatar

  פרל

  07/01/2013 ב 6:40 PM

  הי יש לי מצלמה כזו ובדיוק איבדתי כפי שכתבתם את הכיסוי לעדשה 49 מ"מ יש לכם מושג איפה ניתן להשיג או להזמין? והאם כל כיסוי בקוטר זה (גם של חברה אחרת) יכול להתאים
  תודה רבה

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.