ראשי מגזין כדור הארץ מהחלל כמו שלא ראיתם

כדור הארץ מהחלל כמו שלא ראיתם

0
0

חברת SmugMug האמריקנית פרסמה מוקדם יותר היום סרטון יפיפה הכולל קטעים מראיון שנתן אסטרונאוט אמריקני המתמחה בצילום בחלל יחד עם תמונות וקטעי וידאו עוצרי נשימה שצולמו מתחנת החלל הבינלאומית.

את האסטרונאוט האמריקני Don Pettit כבר פגשנו כאן בעבר כמי שאחראי לכמה מן התמונות המרשימות ביותר אשר צולמו מתחנת החלל הבינללאומית. Pettit הוא בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת אריזונה והיה חוקר במעבדות לוס אלמוס בטרם הצטרף ל-NASA ולזכותו נזקפות כפי שכבר סיפרנו לכם בפעם שעברה לא מעט "המצאות" בתחום הצילום בחלל (וגם כמה פיתוחים חלליים יום יומיים יותר כגון כוס קפה שאיננה נשפכת גם בתנאי חוסר כבידה).

חשיפה ארוכה – כדור הארץ (והכוכבים) יחד עם חלק מתחנת החלל (קרדיט: NASA/Don Pettit)

NASA-Don-Pettit-3

בסרטון הנוכחי בין כ-4 וחצי דקות מספר Pettit את הסיפור האישי שלו – מן הטיסה הראשונה לחלל במעבורת החלל, מבט ראשון מהחלל על כדור הארץ החושף מראה עוצר נשימה בו ניתן לראות חצי יבשת במבט. Pettit מסביר כי בחלל דברים עובדים אחרת – אפילו האחיזה במצלמה והייצוב שונים לגמרי. מצד שני התגמול אדיר – לראות את הזוהר הצפוני מן החלל היא חוויה שמעטים זוכים לה (בפועל) אם כי הודות לצילומים המרהיבים של Pettit גם אתם יכולים לחוות מעט ממנה.

Pettit בסרטון החדש – לצלם מהחלל זה עולם ומלואו

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=rwt3kMivZk4[/youtube]

את הראיון המלא שערכו SmugMug ניתן לקרוא בקישור הבא.

מבט אל כדור הארץ מתוך תחנת החלל (קרדיט: NASA/Don Pettit)

NASA-Don-Pettit-1

Pettit כבר הרצא מספר רב של פעמים על נושא הצילום בחלל ואנו פרסמנו כאן את אחת ההרצאות היותר מעניינות שנתן לפני מספר שנים והועלתה במלואה לרשת. הינה תזכורת לכמה מן הנקודות המעניינות יותר שאמר Pettit בהרצאה (מומלץ לצפות בה במלואה):

  • כדור הארץ זז מהר מאד כשאתה שוהה בתחנת החלל. אם רוצים לצלם נקודה מסוימת עומדות לרשות הצלם שניות בודדות לעשות זאת ואם יפספס יעברו 11 יום עד שיעבור בדיוק מעל אותה נקודה שוב.
  • בגלל מהירות התנועה מרכזים האסטרונאוטים כמות עצומה של מצלמות וציוד צילום מוכן לפעולה באזור ה-cupola שבתחנת החלל המורכב מחלונות גדולים ובולטים המיועדים לצילום כדור הארץ.
  • שקיעה מעבר לאופק הנמשכת בכדור הארץ מספר דקות לוקחת שניות בודדות בתחנת החלל – מסיבה זו האסטרונאוטים מעולם אינם מכבים את המצלמות בתחנה בכדי לא לבזבז אף רגע מיותר.
  • נקודת המבט מתחנת החלל היא רחבה ביותר – היא מאפשרת לצלם בו זמנית תמונה ברוחב של מחצית יבשת.
  • Pettit הצליח לשכנע את NASA לסלק את הפילטר האינפרה אדום מ-D3S אחת בתחנת החלל וצילם תמונות אינפרה אדומות של אזורים שונים בכדור הארץ – התוצאות מעניינות מדעית ומדהימות מבחינה ויזואלית.
  • למרות ש-NASA התקינה חלונות מונעי החזרים לצורך צילום מה-cupola עדיין יש החזרים שקשה למנוע ולצורך כך פותח מנגנון מיוחד שמזכיר צווארון גולף שחור עצום שמכסה חלק ניכר "מהחדר" כאשר דרכו מעביר הצלם רק את ראשו וידיו.
  • Pettit פיתח טכניקת HDR לצילום ערים מהחלל באופן שאלו לא ימרחו וחיבר אותם לסרטון timelapse. זאת דרך מעולה לצילום ותיעוד תופעת האורורה אשר לדבריו איננה "עוברת" טוב בעת צילום וידאו מהחלל.
  • הצללים בחלל קשים (השמש חזקה מאד ואין אטמוספירה ועננות אשר יוצרות "דפיוזר" טבעי כפי שקורה בכדור הארץ) ולכן יש לקחת זאת בחשבון אם כי לעיתים הדבר מוביל דווקא לתוצאות יצירתיות.
  • Pettit מסביר בסרטון כיצד פיתח מנגנון מיוחד לצילום ערים מהחלל באמצעות חלקים שמצא בתחנת החלל – התוצאה מדהימה והשיפור ביחס למה שניתן היה לעשות רק לפני שנים ספורות הוא עצום (הרזולוציה של ה-D3X למשל מאפשרת כיום להגיע ל-10 מטרים לפיקסל מתחנת החלל).

כדור הארץ בלילה – האורות מראים אזורים מיושבים (קרדיט: NASA/Don Pettit)

NASA-Don-Pettit-2

כמו תמיד כשאנו מזכירים את נושא השימוש במצלמות בחלל, אנו ממליצים למי שמתעניין וטרם קרא, לעיין במאמר המקיף שלנו העוסק במצלמות בחלל ומסקר את ההיסטוריה של צילום אנושי בחלל מטיסתו הראשונה של יורי גגרין ועד לתחנת החלל הבינלאומית.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.