ראשי מגזין כמה מצלמות צריך אסטרונאוט?

כמה מצלמות צריך אסטרונאוט?

5
0

Don Pettit – אחד מבכירי האסטרונאוטים של NASA נמצא בימים אלו בתחנת החלל הבינלאומית. הוא צולם מרחף בתחנה כשסביבו עשרות מצלמות ועדשות. האם תוכלו לזהות באילו מצלמות ועדשות מדובר?

ל-Don Pettit יש אולי שם זעיר אבל מאחוריו ניצב אחד האסטרונאוטים היצירתיים ביותר שהיו לסוכנות החלל האמריקנית בשנים האחרונות וגם צלם לא רע בכלל. לזכותו של Pettit (בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת אריזונה וחוקר במעבדות לוס אלמוס בטרם הצטרף ל-NASA) נזקפות לא מעט "המצאות חלל" ביניהן כוס קפה מיוחדת אשר איננה נשפכת ואיננה מחייבת שימוש בקש כמו כן בנה Pettit בעצמו מתקן המכונה Barn door tracker אשר אמור לסייע לתהליך הצילום בחלל (הוא עשה זאת מחלקים אותם מצא בתחנת החלל בזמן שהותו בה). באמצעות ההתקן אותו פיתח הצליח Pettit לצלם תמונות חדות יותר של ערים מן החלל ולפצות על תנועתה של תחנת החלל ביחס לכדור הארץ.

Pettit עם חלק ממגוון המצלמות והעדשות על סיפון תחנת החלל – האם אתם מזהים את הציוד? (קרדיט: NASA)

Petit in space with nikon 1

בתחנת החלל הבינלאומית ישנו "מחסן" מרשים של ציוד צילום איכותי אותו סיפקה חברת ניקון (ובכלל זה עשרות גופים בניהם D3X, D3S ומגוון רחב של עדשות מקצועיות כולל עדשות טלפוטו ארוכות). לעיתים יש אפילו צורך לשרוף חלק מן הציוד אותו העלו לתחנה כולל ציוד יקר דוגמת ה-D3X ועדשת ה-24-120 בשווי כ-8000 דולר אשר הועלתה בלהבות הכניסה לאטמוספירה באוקטובר שנה שעברה.

כמה דוגמאות לעבודתו הצילומית של Pettit מהחודש האחרון – כולן חשיפות ארוכות אשר צולמו מתחנת החלל (קרדיט: Don Pettit/NASA)

Petit in space with nikon 9

Petit in space with nikon 8

Petit in space with nikon 7

Petit in space with nikon 6

Petit in space with nikon 5

Petit in space with nikon 3

Petit in space with nikon 2

Pettit מכנה את סדרת התמונות הללו Star Trails והן צולמו בחשיפות של 10-15 דקות מתחנת החלל (התמונות מורכבות למעשה ממספר רב של חשיפות בנות 30 שניות המורכבות זו על זו באמצעות  טכניקת"הערמה", טכניקה מקבילה להערמת פוקוס, כפי שמסביר Pettit בטקסט המלווה את סדרת התמונות המלאה המופיעה באתר פליקר).

כמו תמיד כשאנו מזכירים את נושא השימוש במצלמות בחלל, אנו ממליצים למי שמתעניין וטרם קרא, לעיין במאמר המקיף שלנו העוסק במצלמות בחלל ומסקר את ההיסטוריה של צילום אנושי בחלל מטיסתו הראשונה של יורי גגרין ועד תחנת החלל הבינלאומית.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

5 תגובות

 1. Avatar

  sdanimel

  27/06/2012 ב 2:46 AM

  מעניין מאוד. יחד עם זאת לא מדובר בהערמת פוקוס אלא בחיבור מספר רב של תמונות בחשיפה קצרה יחסית (30 שניות) לכדי תמונה אחת "בחשיפה ארוכה" של 10-15 דקות. בניגוד להערמת פוקוס, במקרה זה נקודת המיקוד זהה ולא משתנה.

  השב

 2. Avatar

  ארז

  27/06/2012 ב 10:33 AM

  באמת? הערמת פוקוס? O_O
  זה מבוצע ע"י חיבור מספר רב של תמונות, רק במקרה הטכניקה מתבצעת בפוטושופ כמו שמבצעים הערמת פוקוס אבל המשמעות שלה שונה לגמריי.

  בכללי יש תוכנה שקוראים לה STAR TRAIL שמבצעת את החיבור בצורה הכי איכותית.
  דוגמה שלי: https://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/406636_10150656417182796_1427333194_n.jpg

  השב

 3. Avatar

  עידו גנוט

  27/06/2012 ב 1:12 PM

  אולי באמת מדויק יותר לכתוב הערמה בלבד ובסוגריים לציין הערמת פוקוס כדוגמא לסוג של הערמה (Pettit עצמו ציין stacking בדף הפליקר). נשנה זאת.

  השב

 4. Avatar

  gיא

  18/07/2012 ב 11:19 PM

  ואים ספק שעבודתו המפורסמת ביותר של פטיט היה סרטון קד"מ לAngry Birds Space בכיכובו 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=lxI1L1RiSJQ

  השב

 5. Avatar

  עידו גנוט

  18/07/2012 ב 11:25 PM

  האיש ללא ספק רב פעלים.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.