ראשי מאמרים סיכום שנת 2013 בצילום

סיכום שנת 2013 בצילום

1
0

עם פתיחת שנת 2014 אנו שמחים להביא בפניכם את סיכום השנה החולפת בתחום הצילום בעולם, בארץ וגם כאן אצלנו באתר כפי שאנו עושים בכל שנה.

כמו תמיד נפתח עם טיפה נוסטלגיה מסיכומי השנים הקודמות – סיכום 2010 בצילום, סיכום שנת 2011 בצילום וסיכום שנת 2012 בצילום.

השנה החולפת תיזכר כשנה שיצרניות הצילום הגדולות יעדיפו כנראה לשכוח. השילוב של המשבר הכלכלי הגלובאלי עם הצמיחה המתמשכת בשוק המצלמות הסלולאריות הובילו לירידה דרמטית במכירת מצלמות מכל הסוגים. מבין המצלמות שכן נמכרו ראינו המשך של מגמות קיימות – שיפור יכולות הוידאו, היעלמות כמעט מוחלטת של שוק המצלמות הקומפקטיות (פרט למספר דגמים מתקדמים), גידול מסוים במספר המצלמות המחוברות ומצלמות נוספות הכוללות יכולות חיבור עצמאיות לרשת (מבית סמסונג).

אם אנו צריכים להצביע על "המנצחת" הגדולה של עולם הצילום בשנה החולפת אנו בוחרים ב:

kickstarterהבחירה בקיקסטרטר – אתר מימון ההמונים האמריקני – נראית מוזרה במבט ראשון. לא מדובר הרי באתר צילום ובטח לא בחברת צילום או מוצר מתחום הצילום, אך בשנה בה חברות הצילום הגדולות מחפשות את עצמן (ולא בהצלחה יתרה), מי שדוהר קדימה הוא הקהל הרחב והמפתחים הקטנים – אלו שלא מוכנים להמתין למהנדסים העייפים בחברות הגדולות ויוצאים ומפתחים פרויקטים בעצמם ומביאים אותם היישר לשיפוטו של קהלהצלמים הרחב – לשבט או לחסד.

מה צפוי ב-2014

אנו לא יודעים לחזות עדיין בשלב זה האם ב-2014 תצליח תעשיית הצילום לשקם את עצמה ולחזור לנפחים שראינו ב-2012 (אנו משערים שתהיה עליה אך הדרגתית מאד). אנו חוזים בראש ובראשונה התחזקות ושיפור בכל הקשור למצלמות מחוברות וליכולות עבודה של מצלמות מול הרשת – מגמה שהתחילה לפני מספר שנים אך משתרכת הרבה מאחור ביחס לשוק הסלולארי. בתחום הוידאו נתחיל לראות חדירה של מצלמות חדשות בעלות יכולות צילום ב-4K גם במחירים נגישים יחסית. בתחום המצלמות חסרות המראה נראה הרבה חידושים וכך כנראה גם בנושא העדשות שהוזנח מעט בשנה החולפת על ידי חלק מן היצרניות (כן קנון – אנחנו מסתכלים עלייך).

קנון תחדש עדשות ב-2014?

canon-lenses-1

המצלמות הבולטות של 2013

ערכנו עבורכם את רשימת 10 המצלמות החדשות הבולטות של 2013 כפי שאנו רואים אותן במגוון תחומים והיבטים:

 1. ניקון D7100 – הניקון D7100 היא אולי לא פריצת דרך ביחס לקודמתה אבל היא ללא ספק מצלמת הרפלקס (קרופ) הטובה ביותר בה התנסנו עד היום מכל ההיבטים והיא מבחינתנו גם מצלמת השנה (ראו ביקורת).

ה-D7100 וקודמתה זו לצד זו

D7100-vs-D7000-front

 1. קנון EOS 70D – את הפרס לטכנולוגיה פורצת הדרך לוקחת השנה קנון עם מצלמת ה-70D המשלבת לראשונה טכנולוגיה חדשנית בשם Dual-Pixel המאפשרת למצלמה למקד באופן רציף בוידאו – דבר שלא התאפשר עד כה במצלמות רפלקס ומהווה אבן דרך חשובה בדרך לשילוב אמיתי בין סטילס לוידאו במצלמות רפלקסיות.
 2. סוני A7/A7R – את המקום הראשון לחדשנות גורפת סוני עם שתי מצלמות אחיות (וכמעט זהות) ה-A7 וה-A7R חסרות המראה. סוני הייתה הראשונה להביא אל השוק מצלמות חסרות מראה בעלות חיישן Full Frame וכפי שזה נראה כרגע מדובר בהימור מוצלח מאד מבחינתה עם שתי מצלמות שבהחלט מספקות את הסחורה – גם אם במחיר לא זול במיוחד בשלב זה.
 3. אולימפוס OM-D E-M1 – מייצגת את הנסיון של אולימפוס לגשר בין עולם עולם מצלמות הרפלקס לעולם החדש של המצלמות חסרות המראה (נסיון שנראה שהצליח באופן יחסי למרות המחיר הגבוה).
 4. ניקון DF – הניקון DF לא תזכה בשום פרס על חדשנות טכנולוגית (למעשה המצלמה כוללת חלקים קיימים ממגוון מצלמות מהליין הנוכחי של החברה) אך עבור חובבי הרטרו מדובר בחגיגה של ממש. כבונוס המצלמה הוכתרה כמצלמה הרגישה ביותר בליין הנוכחי של ניקון על ידי האתר DXO.
 5. סוני RX10 – מצלמות אולטרה זום היו עבורנו טאבו במשך שנים רבות – החיישן הזעיר ואיכות התמונה הירודה לא הצדיקו את עצמם לדעתנו למרות ההתהדרות בזום הולך וגדל. ה-RX10 של סוני שינתה את כללי המשחק בתחום כשהביאה לראשונה חיישן גדול באמת לקטגוריה יחד עם עדשה איכותית במיוחד (הדבר היחיד שמעט מקלקל את החגיגה הוא תג המחיר).
 6. פנסוניק Lumix DMC-GX7 – פנסוניק הצליחה לשלב כמעט כל טכנלוגיה מתקדמת העומדת לרשותה אל תוך ה-GX7 ויצרה מצלמה חסרת מראה איכותית במיוחד עם מגוון עצום של תכונות מתקדמות – חבל רק שהמחיר הגבוה מוציא אותה מחוץ להישג ידם של רבים.
 7. סמסונג גלקסי NX – הגלקסי NX של סמסונג מסמנת עבורנו את הכיוון העתידי של שוק הצילום. אף שהיא כשלעצמה כנראה לא תזכה להצלחה גדולה – החיבור בין עולם הצילום לעולם הסלולארי הוא הדבר הבא (גם אם יצרניות הצילום הוותיקות מתקשות לקבל זאת).

סמסונג NX – עידן המצלמות המחוברות כבר כמעט כאן

Samsung-GALAXY-NX-back

 1. פנסוניק Lumix DMC-GM1 – בעולם שבו הגודל כן קובע וקטן הוא הגדול החדש – אי אפשר להתעלם ממצלמת ה-GM1 של פנסוניק שהוכרזה השנה ומתהדרת בתואר המצלמה הקטנה מסוגה (בלחש נספר לחברה מפנסוניק שלפנטקס יש מצלמה חסרת מראה קטנה יותר – אבל אתם כנראה לא ממש רוצים אותה…).
 2. פנטקס K3 – אם כבר הזכרנו את פנטקס אז בחרנו לסיים עם מצלמת הדגל הנוכחית של החברה אשר הביאה רמה חדשה של עמידות לקטגוריית המצלמות המקצועיות למחצה.

האייטמים הפופולאריים של השנה

מן המצלמות הפופולאריות נעבור אל האייטמים הפופולאריים כאן באתר – רובם כפי שתראו מייד עוסקים – איך לא בדגמי המצלמות השונים שהוכרזו השנה.

 1. המלצות קנייה למחצית הראשונה של 2013 – למקום הראשון הגיעה השנה הכתבה החשובה ביותר לדעתנו שפרסמנו השנה וזאת שעזרה להכי הרבה גולשים למצוא את המצלמה המתאימה להם.
 2. המדריך המלא להבדלים בין מצלמות: ניקון – עוד מדריך חשוב הגיע למקום השני והמכובד.
 3. D7100 מול המתחרות – ההשוואה הגדולה – מצלמת ה-D7100 מעניינת רבים מגולשי האתר והכתבה המשווה בינה לבין מתחרותיה (הישירות, והפחות ישירות) הגיעה למקום השלישי.
 4. ניקון D3200 – סקירה – במקום הרביעי הסקירה המקיפה שלנו על מצלמת הכניסה של ניקון אשר הוכרזה בראשית 2013.
 5. ניקון D7100 – סקירה – הביקורת הגדולה של מצלמת השנה שלנו.
 6. קנון EOS 70D מול המתחרות – גם המתחרה מבית קנון לא מקופחת במקום השישי.
 7. ניקון: D7100 – כל הפרטים – שוב ה-D7100 במקום ה-7 – והפעם ההכרזה של המצלמה עם הרבה מידע וסרטונים מראשית השנה שעוררה הרבה התרגשות ועניין.
 8. כרטיסי זיכרון למצלמות – המדריך השלם – הכתבה (הוותיקה) ממשיכה לככב גם השנה בעשרת הגדולים שלנו (שימו לב שהכתבה עודכנה מספר פעמים מאז פורסמה).
 9. קנון מכריזה: EOS-700D ו-EOS-100D – שתי מצלמות הכניסה של קנון שהוכרזו בראשית השנה תופסת את המקום התשיעי.
 10. Nikon D5100 – סקירה – אחת הכתבות הנצפות בכל הזמנים באתר סוגרת את רשימת עשרת הכתבות הנצפות של 2013.

 הזוכה הגדולה של השנה – D7100d7100-black

השנה לראשונה אנו גם שמחים להביא את רשימת 10 האייטמים הפופולאריים באתר הבת שלנו LensVid.com אשר החל לפעול באמצע השנה הנוכחית

 1. בנה לך מייצב בעצמך – עשרות אלפי קוראים מכל העולם צפו (וממשיכים לצפות בכל יום) בסרטון המסקרן של מייצב הוידאו המדהים של Tom Antos.
 2. טען את המצלמה שלך מהמדורה – פרויקט קיקסטרטר מגניב במיוחד למטען רש שימושי מאש של מדורה!
 3. ראש בראש – קנון 24-70 מ"מ מול טמרון 24-70 מ"מ – מבחן נהדר של ידידנו Matthew Gore – מומלץ בחום לכל מי ששוקל לרכוש אחת מן השתיים.
 4. איך ליצור אפקט X-RAY בפוטושופ – מקום רביעי מפתיע אך שימושי – מדריך פשוט לאפקט פוטושופ חביב.
 5. סשן בודואר עם Damien Lovegrove – דוגמנית יפה וסשן לימודי מעולה במקום החמישי.
 6. מדריך צילום מהיר עם אקווריום – כך תצלמו תמונות מגניבות במיוחד עם ציוד בסיסי.
 7. איך ליצור רפלקטור עומד בקלות – מדריך DIY בעלות בסיסית במיוחד ליצירת רפלקטור עומד.
 8. איך תוכלו להשתמש בחצובה לצילומי Tracking Shots יצירתיים במיוחד.
 9. עדשת 35 מ"מ f/1.4 של קנון מול הדגם המקביל של סיגמא – עוד השוואה נהדרת של Matthew Gore.
 10. כיצד ליצור Slow Motion Booth מגניב לחתונות ואירועים – מדריך עם תוצאות מגניבות במיוחד.

מייצב מצלמה עשה זאת בעצמך

DIY-STABILIZER

לסיום, אנו רוצים להודות גם לכם – מאות אלפי הגולשים אשר פקדו את MegaPixel בשנה החולפת, ומאחלים לכם שנה צילומית מהנה ומוצלחת.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מאמרים

תגובה אחת

 1. Avatar

  עזריאל

  09/03/2016 ב 4:45 AM

  הוסיף לי המון,תודה רבה !!!!

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.