ראשי חדשות AFP מציגה: ניקון D4 רובוטית לצילום באולימפיאדה

AFP מציגה: ניקון D4 רובוטית לצילום באולימפיאדה

2
0

סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מתכוננת לאולימפיאדה הקרובה בדרך מעניינת במיוחד – היא חשפה לאחרונה לא פחות מ-12 רובוטי צילום מיוחדים אשר ירחפו באצטדיון הראשי בלונדון מעל הקהל ובסיוע מצלמות D4 מהירות של ניקון יצלמו ויעבירו תמונות למפעיליהן על הקרקע.

רבים אולי לא יודעים זאת אבל בכל האולימפיאדות עד כה (כולל אולימפיאדת בייג'ין ב-2008) חלק גדול מן התמונות הפנוראמיות של האיצטדיון האולימפי צולמו באמצעות צלמים אשר נתלו על כבלים מנקודה גבוהה בראש האצטדיון (היו כמובן גם תמונות רחוקות יותר מכלי טייס שונים). למנהג מוזר זה הגיע סוף באולימפיאדת לונדון 2012. הנהלת המשחקים האולימפיים קבעה שמסיבות של ביטחון (ואולי דווקא בטיחות), צלמים לא יתלו עוד מנקודות גבוהות מעל הקהל. אלא שגופי תקשורת עצומים כמו AFP וה-Getty לא יכולים להרשות לעצמם להפסיד הזדמנות צילומית כלשהי – לא כל שכן זווית עליונה רחבה על המשחקים ולכן החליטו לפנות לסיועם של רובוטים.

רובוט הצילום של AFP עם ה-D4 בפעולה – שימו לב למערכת על העינית

AFP D4 robot

AFP פנו לחברה הבריטית Mark Roberts Motion Control (או MRMC) המתמחה בבניית רובוטים מתקדמים לצילום (בסרטים, פרסומות והפקות). החברה בנתה עבור AFP לא פחות מ-12 רובוטים שונים (המסוגלים לנוע על מסילות בגובה רב מעל האיצטדיון ולשנות זווית בהתאם להוראות המתקבלות מצלם על הקרקע). שניים מן הרובוטים מסוגלים לשאת זוג מצלמות (MRMC ו-AFP עובדות בשיתוף פעולה עם ניקון ולכן בחרו ב-D4 המתאימה במיוחד לצילום מהיר כמו זה הנדרש באולימפיאדה – מבחינת עדשות מדובר כנראה במגוון עדשות באורכי מוקד של 16 מ"מ עד 400 מ"מ). כפי שניתן לראות בסרטון הבא החברה פיתחה מנגנון מיוחד הכולל מצלמה זעירה המתעדת את מה שניתן לראות בעינית המצלמה ומעבירה אותו אל הצלם/מפעיל בעמדת הבקרה. בסוף הסרטון ניתן לראות כי המערכת מאפשרת תנועה חלקה ומהירה מאד והמצלמה עצמה מסוגלת לצלם בקצב הצילום הרגיל שלה ללא קושי (11 תמונות לשנייה).

סרטון המתאר את תהליך הפיתוח של רובוטי הצילום החדשים של AFP לאולימפיאדת לונדון

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=9eED6Uot0Yw[/youtube]

בעבר עסקנו לא פעם בנושא הצילום הרובוטי – החל מפרויקט הצילום של הנשיונל ג'אוגרפיק ביערות אפריקה, עבור ב-SmartTripod – רובוט צילום אישי וכלה במה שמתכננת סוכנות הידיעות/צילום המתחרה ל-AFP חברת -Getty Images לאולימפיאדת לונדון.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

2 תגובות

 1. Avatar

  הרצל

  26/07/2012 ב 7:03 PM

  אפשר לחשוב, לקחו D4, שמו אותה על קריין קיים או זרוע רובוטית כלשהי ותלו את זה גבוה באצטדיון…מבריק, פשוט המצאת המאה

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  26/07/2012 ב 7:55 PM

  ראית את הסרטון?

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.