ראשי מבזקים האם קנון מתכננת להיכנס לשוק הפורמט הבינוני?

האם קנון מתכננת להיכנס לשוק הפורמט הבינוני?

4
0

ידיעה קטנה אך מעניינת לכדה את עיננו במהלך סוף השבוע ועל פיה קנון מתעניינת באפשרות כניסה לשוק הפורמט הבינוני ואף השקיעה כבר השקעה משמעותית באחת מחברות הפורמט הבינוני הקיימות.

האתר הבריטי Northlight-Images פרסם לפני ימים אחדים ידיעה קטנה (לא מאושרת כמובן) שחוללה לא מעט רעש "בביצה" האינטרנטית של עולם הצילום. על פי הידיעה חברת קנון השקיעה סכומי כסף משמעותיים באחת מחברות הפורמט הבינוני באירופה והיא עשויה בעתיד לשקול גם רכישה מלאה של החברה.

שוק הפורמט הבינוני מורכב למעשה כיום משתי קבוצות עיקריות – מצד אחד חברת הסלבלד השבדית ומן הצד השני הקבוצה המורכבת מחברת ממיה, Phase One וליף. אף שלא ידוע בוודאות במי השקיעה קנון הסבירות היא שמדובר בחברת Phase One.

מה משמעות המהלך? להלן כמה נקודות אפשריות:

 • בעוד ששוק הצילום הקלאסי ובעיקר השוק הקומפקטי הולך ונעלם, חברות הצילום ובראשן קנון מחפשות נישות חדשות להתרחב אליהן – שוק הפורמט הבינוני קטן אמנם אך יש בו לא מעט יוקרה דבר אשר עשוי לקרוץ לקנון (זכרו כי קנון בחרה להיכנס לשוק הוידאו המקצועי – עוד שוק קטן יסית אם כי עדיין גדול משוק הפורמט הבינוני).
 • לחלק מחברות הפורמט הבינוני קניין רוחני (פטנטים, ידע) בתחום שעשוי אולי לעניין את קנון וההשקעה עשויה להבוא בתמורה למתן שימוש בחלק מן הטכנולוגיות אלו.
 • קנון הוכיחה בעבר את יכולתה לפתח חיישנים גדולים (אם תרצה, תוכל החברה לייצר בקלות חיישני פורמט בינוני גדולים בעלי יכולות שלא קיימות כיום בתחום – כידוע אין כיום מצלמות פורמט בינוני בעלות חיישני CMOS המאפשרים צילום וידאו, live View יעיל ותכונות מתקדמות נוספות) החיסרון הוא כמובן היקף הייצור המצומצם שכן אפילו אם קנון עצמה תבחר להיכנס לשוק ספק אם הוא יגדל באופן משמעותי.

בשורה התחתונה לא בטוח כלל כי גם אם הפרטים בידיעה המקורית נכונים, אנו נראה בעתיד הקרוב מצלמת פורמט בינוני של קנון (אם כי לא היינו פוסלים אפשרות זאת על הסף), אך גם מבלי להיכנס בעצמה לתחום, אפשר ולקנון יש מה להרוויח משיתוף פעולה כזה או אחר עם אחת מחברות הפורמט הבינוני.

קנון ו-Phase-One?

Phase one canon

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מבזקים

4 תגובות

 1. Avatar

  אדי

  16/09/2013 ב 12:02 AM

  ה Phase-One נראה כמו העתק אחד-לאחד של ממיה AFd 645:

  https://www.delightstudio.ru/rent/18872286_camerathumb.jpg

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  16/09/2013 ב 12:37 AM

  צריך להבין משהו חשוב. יש היום למעשה שני גורמים בשוק הפורמט הבינוני – הסלבלד מצד אחד וקבוצה משולבת של ליף/ממיה ברשות פייז וואן מצד שני. אל כל השלוש האחרונות אתה יכול להתייחס פחות או יותר דה פקטו כחברה אחת (זה לא 100% מדויק אבל זה לא רחוק מהמציאות) – לכן אם אתה רואה מוצר של אחת אצל האחרת או משהו דומה זה ממש לא צריך להפתיע אותך.

  השב

 3. Avatar

  אדי

  16/09/2013 ב 10:02 AM

  ממיה, (כמו הסלבלד, רולי, ברוניקה) היא בעלת בסיס ידע מהעמוקים ביותר בתעשיה – היא מתכננת ומייצרת גם גופים וגם עדשות לפורמט בינוני מסוף מלחמת העולם השניה.

  היא כנראה נזקקה לברית עם שתי האחרות כדי לממש מעבר חלק לעידן הדיגיטלי – אחרת אין לי דרך להסביר את זה.

  מהידע העצום שיש לה, האחרות יכולות רק להרויח.

  מה היה יכול להיות רע לה אם היא היתה בוחרת בפיתרון הזול והפשוט של האסלבלד, להתרכז בגופים, ולהתאים תקן לעדשות וגבים דיגיטליים מיצרני צד שלישי ?

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  16/09/2013 ב 10:37 AM

  מ… הסלבלד מייצרת כיום הכל – גוף משולב עם גב ועדשות – היא לא נסמכת על יצרניות צד שלישי כלל.

  השוק קטן מידי ליותר משתי יצרניות – אתה יודע מה – אני לא בטוח שהוא מספיק גדול גם לשתיים – ההערכה שלנו היא כי בעולם נמכרות בכל שנה כ-10K (פלוס מינוס) מצלמות מדיום פורמט (זה פחות או יותר אושר לנו על ידי גורמים בתעשיה). זה מעט מאד – בקושי דגם אחד לא סופר פופולארי של קנון/ניקון לדעתי. זאת הסיבה שאתה רואה איחוד וזאת הסיבה שלדעתי בשנים הקרובות לא אופתע אם אחת או יותר מחברות המדיום פורמט תיבלע בצורה כזאת או אחרת על ידי חברות הצילום הגדולות.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.