ראשי מאמרים פוטוקינה 2012: סיכום האירוע חסר התקדים של לייקה

פוטוקינה 2012: סיכום האירוע חסר התקדים של לייקה

4
0

אנו רוצים לסכם היום אירוע ייחודי בו השתתפנו אמש במסגרתו פתחה חברת לייקה תערוכת תמונות נרחבת יחד עם שורה של צלמים נודעים במסגרת תערוכת פוטוקינה 2012 ובמקביל גם חשפה שורה של מוצרים חדשים.

במסגרת תערוכת פוטוקינה מקיימות מרבית החברות הגדולות מסיבות עיתונאים במסגרתן הן מכריזות על מוצרים חדשים ומספקות מידע על החברה, מצב השוק וכיווני התפתחות עתידיים. לרוב מדובר באירועים יבשים משהו עם מסגרת קבועה החוזרת על עצמה כמעט תמיד עם שינויים מינוריים למדי – התכנסות, דברי פתיחה של מנהל כזה או אחר בחברה, הצגת המוצרים החדשים בתוספת ערבוב של טקסט שיווקי וטכני ואחר כך אפשרות להתנסות במוצרים ולבסוף כיבוד ו"מינגלינג".

כך היה פחות או יותר בכל מסיבת עיתונאים בה השתתפנו וכך מקובל בתעשייה מקדמת דנא. כל זה לא היה רלוונטי לאירוע אליו הוזמנו אמש על ידי חברת לייקה. האירוע התקיים בביתן מספר 1 בפוטוקינה (התערוכה מחולקת ליותר מ-10 ביתני ענק המחוברים זה לזה באמצעות מעברים), ביתן אשר הושכר בשלמותו על ידי לייקה לטובת התערוכה והאירוע (עניין מפתיע במיוחד שכן אף חברה, אף לא קנון או ניקון, השכירו בשנים האחרונות ביתן שלם לבדן ותמיד בחרו להתחלק עם חברה אחת או יותר).

האירוע התקיים כאמור בטרם נפתחה התערוכה ולפיכך המעברים מן הביתן ואליו היו חסומים עדיין. האירוע היה אמור להיפתח בשעה 18:00 ואנו בדיוק סיימנו את מסיבת העיתונאים של קנון וניסינו נואשות לאתר את הכניסה יחד עם חבורה הולכת וגדלה של מוזמנים נוספים. לבסוף בפתח אחד המבנים נתקלנו באדם בלבוש רשמי אשר אותת לנו כי עלינו לבוא בעקבותיו. נכנסנו אחרי האיש לחדר סגור גדול למדי ללא יציאה נראית לעין. לפתע לחץ האיש על כפתור והחדר כולו החל לעלות. עד מהרה התברר כי החדר אינו אלא מעלית משא עצומה (מסוג המעליות אליהן ניתן להכניס בקלות רכב גדול). לאחר מספר שניות נפתחה הדלת ומצאנו את עצמנו מאחורי הקלעים של מטבח עצום עם עשרות מלצרים, מלצריות וארגזים אין סופיים של משקאות ומזון.

כניסה מרשימה (צילום: אופיר אילוז)

leica lights

לאחר הכניסה המפתיעה, המראה אותו מצאנו בפנים היה מוזר ומדהים לא פחות. חלל ענק, חשוך כמעט לחלוטין פרט למספר ספוטים ותאורות נקודתיות והרבה מאד עשן. עשרות אנשים הסתובבו וביניהם מלצרים ומלצריות עם מגשים עם מיני מזונות שונים ומשונים. לאחר כמחצית השעה התבקשו מאות המוזמנים שהגיעו לאירוע להתיישב ולבמה עלה מגיש טלוויזיה גרמני נודע אשר הנחה את הערב. לאחר כמה בדיחות עצמיות אשר עסקו בכך שגם כאשר הגרמנים מדברים אנגלית התוצאה נשמעת כמו גרמנית (נכון, אגב לעיתים קרובות), החל האירוע עצמו.

מנחה הערב ומנכ"ל לייקה אלפרד שופף (צילום: אופיר אילוז)

leica CEO

אנו ציפינו לשמוע על מצלמות חדשות, אך לייקה הפתיעה שוב והעלתה לבמה את Nick Ut צלם סוכנות הידיעות AP וזוכה פרס פוליצר. Ut, אשר תמונתו ובה הילדה הוויאטנמית הרצה עירומה כשגופה מכוסה כוויות נאפלם מתקופת מלחמת וויאטנם, הפכה כמעט בין לילה לאחת המפורסמות בעולם ומוכרת למאות מיליוני אנשים ברחבי הגלובוס. לבמה עלתה יחד איתו במחווה מרגשת במיוחד Kim Phuc – הילדה הקטנה המופיעה בתמונה, כיום אישה מבוגרת ושגרירה מיוחדת של ארגון אונסק"ו של האו"ם.

הצלם Nick Ut ו"הילדה מהתמונה" Kim Phuc (צילום: אופיר אילוז)

Kim Phuc with background

Kim Phuc Nick Ut background

השניים סיפרו בצורה נוגעת ללב במשך שעה ארוכה על הסיטואציה מזווית אישית וצילומית כאשר לבמה צורפו גם דמויות מפתח נוספות בסיפור כולל העורכים של Nick Ut ב-AP אשר נדרשו להחלטה קשה באותה העת בנוגע לתמונה אשר הייתה אסור לפרסום על פי הנהלים של הארגון, שכן הופיעה בה תמונה של נערה עירומה. השניים החליטו לבסוף כי מדובר בתמונה חשובה מידי לזיכרון הקולקטיבי האנושי והשאר כמו שכולנו יודעים היסטוריה.

Nick Ut מציג את מצלמת הלייקה החדשה שקיבל במעמד האירוע (צילום: אופיר אילוז)

Nick Ut showing new leica

בהמשך עלה למה צלם נודע נוסף – Steve McCurry – אשר צילם את תמונתה של הילדה האפגנית אשר הופיעה על השער של המגזין National Geographic ב-1984 ומאז הפכה לאחד התמונות המוכרות בעולם. McCurry סיפר כיצד צולמה התמונה המקורית בפקיסטן (לשם ברחה הילדה המצולמת) מאימת המלחמה באפגניסטן באותה תקופה (הפלישה הסובייטית) וכיצד 20 שנה מאוחר יותר יצא עם צוות הפקה של הנשיונל ג'אוגרפיק לחפש אחריה שוב. רק לאחר שבועות ארוכים של חיפושים ולאחר שכמעט התייאש, מצא לבסוף את אחיה ובסופו של דבר גם את הילה שבתמונה. ל-McCurry היה חשוב להדגיש שחלק מן החיפוש נועד בכדי לסייע לילדה (כיום אישה בוגרת) אשר תמונתה הביאה לו ולמגזין פרסום אדיר וגם לא מעט כסף (לנו אגב הזדמן לשוחח עם McCurry מאוחר יותר לשיחה קצרה ואנו מקווים לערוך איתו ראיון בעתיד).

הצלם Steve McCurry על רקע צילומו המפורסם (צילום: אופיר אילוז)

Steve McCurry

Steve McCurry with his photo

עוד מספר צלמים עלו לבמה בהמשך ובעקבותיהם עלתה אישתו של הבעלים של חברת לייקה אשר הסבירה כי לטובת תערוכת פוטוקינה החליטה חברת לייקה להקים תערוכה מיוחדת של כ-20 צלמים מובילים מכל רחבי העולם אשר כולל בין השאר תמונות של Nick Ut ו- Steve McCurry יחד עם עבודות נוספות. מייד לאחר מכן נשמע האות והביתן העצום כולו הואר ונחשף חלל גלריה עצום הכולל מאות תמונות – פרי עבודתם של שורה ארוכה של יוצרים, חלקן מוכרים מאד, דוגמת "פלטון" אשר הציג בתערוכה את סדרת המנהיגים שלו (עליה כתבנו כאן בעבר) הכוללת כמעט את כל ראשי המדינה הבולטים של השנים האחרונות. המנהיגים צולמו בתאורה ומרחק זהים על פני מספר שנים באו"ם ביניהם: גורג' בוש, ביל קלינטון, דימיטרי מדבדב, ולדימיר פוטין, מועמר קאדפי,  מחמוד אחמדינג'ד וכן גם את בינימין נתניהו אשר תמונתו ניצבה במפתיע – או שלא – לצד זו של אחמדינג'ד.

ביבי לצד אחמדינג'אד וגלריות מוצגות נוספות (צילום: אופיר אילוז)

bibi ahmedinjad gallery

gallery leica nude

afgan gallery

לאחר הפסקה של כשעה בה יכלו המוזמנים להסתובב ולהביט ביצירותיהם של הצלמים השונים (ראוי לציין במיוחד את איכות ההדפסות הפנומנאלית של התמונות), נקראנו שוב לשבת לקראת חלקו השני של הערב. אל הבמה חזר המנחה הגרמני ועימו מנכ"ל לייקה אשר שימש בתפקיד מנחה אורח. במסגרת החלק השני חשפה לייקה את המוצרים החדשים שלה לתערוכה – מצלמת ה-S החדשה, מצלמת ה-M החדשה וה-M-E (על שלושתן כתבנו כבר אמש), האירוע היה בלתי טכני בעליל, איש לא הזכיר כמעט מפרטים או פרטים טכניים (אשר כנראה גם לא היו מעניינים את הקהל שהגיע לאירוע) וההתרחשות כולה הזכירה במידה מסוימת מסיבת עיתונאים של חברת אפל.

המצלמות החדשות מושקות (צילום: אופיר אילוז)

stephan daniel new s

leica s camera1

leica dr kaufmann

leica x21

אם כבר הזכרנו את אפל, מנכ"ל חברת לייקה הודיעה באירוע כי מעצב העל ג'ונתן אייב (המעצב הראשי של חברת אפל), צפוי לעצב דגם אחד ויחיד של הלייקה M החדשה אשר יוצע למכירה פומבית והכסף אשר ייאסף ייתרם לארגון הצדקה למען חולי האיידס של הזמר בונו (אנו לא נתפלא אם המצלמה שתימכר במכירה זו תהפוך להיות היקרה ביותר בכל הזמנים).

leica m1

leica m show1

עם סיום שלב ההכרזות נפתחה דלת ענקית וחלקו השני של האולם נחשף כשהוא כולל ארבע אותיות עצומות המייצגות את הסדרות השונות של לייקה (M, S, C ו-X). לאחר עוד כשעה של סיבוב באולם התצוגה תכננו לחזור למלון ולהתכונן ליום הראשון של התערוכה, אלא שממש לפני היציאה נתקלנו בנציג לייקה (ואיש הקשר שלנו בחברה), אשר סיפר לנו כי צפויה עוד הפתעה אחת וכי כדאי לנו להמתין עוד כמחצית השעה. למארחים לא מסרבים ולאחר עוד כמה מתאבנים נוכחנו כי החלה להתארגן להקה על הבמה לקראת הופעה.

דקות אחר כך ולהפתעתנו הרבה הופיע על הבמה הזמר סיל והחל לשיר. סיל הוא חובב צילום מושבע ומצלם שנים רבות עם מצלמות לייקה ובשנים אחרונות עובד גם לא מעט עם החברה במסגרות שונות. סיל נמצא בימים אלו בסיבוב הופעות אירופאי והתפנה לערב אחד להופעה אקסקלוסיבית לפני קהל של כמה מאות מוזמנים בלבד באירוע של חברת לייקה. לנו ניתנה הזדמנות לשמוע ולצלם ממרחק של מטרים ספורים – בהחלט סיום מושלם לחוויה חד פעמית.

הזמר Seal בהופעה חיה (צילום: אופיר אילוז)

seal

seal2

גילוי נאות: צוות MegaPixel הינו אורח חברת לייקה בתערוכת פוטוקינה

Avatarעידו גנוט , אופיר אילוז
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מאמרים

4 תגובות

 1. Avatar

  שקד

  19/09/2012 ב 7:41 AM

  נחמד

  השב

 2. Avatar

  יקים

  19/09/2012 ב 10:06 AM

  די מקורי. כיף לקרוא.

  השב

 3. Avatar

  שרון

  19/09/2012 ב 8:52 PM

  כתבה מעניינת ומושקעת.
  שפה קלילה וכיפית, בהחלט נהנתי!!!

  השב

 4. Avatar

  אדי

  28/02/2013 ב 1:39 AM

  לחיים כהן: אין בצילום שום חוקים כאלה, אלא רק אוסף של מוסכמות שאף אחד אינו מחוייב להן.

  אם לצלם היתה למשל סאטירה בראש, ייתכן שכך בדיוק הוא רצה שהפורטרט של נתניהו ייראה.

  אחרי הכל הצלם הוא זה שהחליט ללחוץ על ההדק, בעודו מתבונן בתוצאה.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.