ראשי זווית אישית מחלקה סגורה

מחלקה סגורה

7
0

בחמישה עשר לאוגוסט 2012, לא רק שרב גדול נרשם בארץ, אלא גם הצלחת הנהלת מכללת ספיר להיפטר מהעול הכבד שרבץ עליה במשך שנים – המחלקה לצילום בבית הספר להנדסאים. שנים ישבו מיטב המוחות של המכללה וחשבו כיצד ומתי לסגור את המחלקה עד שחוו "התגלות" בדמות מונח רווח מאוד כיום בארץ ובעולם – גירעון.

אני לא יודעת למה הנהלת המכללה לא השתמשה במונח הזה עוד קודם לכן, בכל השנים בהן חרב הקיצוצים ריחפה מעל המחלקה, שכן המחלקה תמיד הייתה ב"גירעון" וכי איך לא? מחלקת צילום היא ללא ספק מחלקה יקרה, היא דורשת תקציב גדול כדי לקנות ציוד חדש, לתחזק את הישן, לקנות ציוד חד פעמי כמו רקעים, נייר, דיו, מדפסות מקצועיות, לשלם שכר למרצים והאיום הגדול ביותר על הנהלת המכללה – תשלום חשבון החשמל.

1

אם חשבתם שחשבון החשמל שקיבלתם בסוף הקיץ הוא מפלצתי, דמיינו כמה משלמת מחלקת צילום שלפעמים מפעילה 20 פלאשים בסטודיו בו זמנית. אבל האם כל אלו הן סיבות טובות מספיק כדי לסגור את מגמת הצילום היחידה בכל הנגב?
בכל השנים הללו בהם הנהלת המכללה ובית הספר להנדסאים אימה עלינו בסגירה ותלשה את שערות ראשה בכל פעם שביקשנו כבל סינק חדש,  היא לא חשבה לרגע על אומנות ויצירה אלא רק על כך שכספי שכר הלימוד שמשלמים "לקוחותיה" הסטודנטים "מתבזבזים" להם על דברים כה לא חשובים כמו מתלה חדש לרקעי הסטודיו במקום להיכנס ישירות לכיסה המרופד גם ככה.

2

המחלקה לצילום בבית הספר להנדסאים בספיר הייתה אומנם בגירעון, לא כה גדול כפי שההנהלה מפיצה בזעזוע בכלי התקשורת, אבל הייתה. אולם בית הספר להנדסאים עצמו לעומת זאת לא נמצא בגירעון כלל, אלא ברווח יפה (מאוד). רוב המחלקות בבית הספר להנדסאים ובמכללה בכלל, זקוקות רק ללוח מחיק וטוש כדי להעניק ידע לסטודנטים, כך שמרבית שכר הלימוד שלהם נח על משכבו בשלום בחשבון הבנק של המכללה.

אינני כותבת זאת בחמדנות אלא בצער עמוק וכאב גדול על כך שאיש לא העלה בדעתו להפריש כמה מאות אלפי שקלים מהסכום הזה כדי להציל את המחלקה מפני סגירה.
אנחנו עם שלא אוהב לשאת בנטל וזה בא לידי ביטוי גם כאן. ההיגיון והלב אומרים שמחלקות חזקות שיש להן בעיקר רווחים צריכות לשאת בנטל המחלקות "החלשות" כמו המחלקה לצילום, כי איך אפשר לחיות ללא יצירה ואומנות?

3

עם כל הצער והתסכול, אין זה הדבר הנורא בכל בסיפור הזה, תתפלאו אבל הרע באמת עוד לפניכם. כפי שכתבתי, ההודעה הסופית על סגירת המחלקה הגיעה באמצע אוגוסט, שנייה וחצי לפני שמתחילה שנת הלימודים האקדמאית. מה שאומר שלמרצים שפוטרו השבוע ממקום עבודתם לא יהיה היכן לעבוד בשנת הלימודים הקרובה.

4.

מכאן אני רוצה להיפרד ממחלקת הצילום בבית הספר להנדסאים שהיה ביתי במשך 5 שנים – שנתיים כסטודנטית ושלוש שנים כמרצה ועוזרת הוראה. אני נפרדת ממנה בראש מורכן ובצער רב. סליחה ומחילה ממך מחלקה יקרה על כך שלא יצאנו לרחובות כדי להלחם עלייך. את תמיד תישארי בליבנו, במחשבותינו ובתעודת הגמר שלנו שבקרוב תהפוך לפיסת היסטוריה.

לפני סיום: המרצה אמנון גרוף מרכז תערוכה וירטואלית של בוגרי המחלקה לצילום במכללת ספיר לדורותיה אותה תוכלו לראות בעמוד הפייסבוק הבא.

אודות: הכותבת היא סטודנטית ומרצה לשעבר במחלקה לצילום בבית הספר להנדסאים במכללת ספיר (לאתר של אנה פולנסקי; תוכלו למצוא טורים קודמים של אנה בקישור הבא).

Avatarאנה פולנסקי
 • homp SABA

  סבא אברהם

  סבא שלי אברהם, בן 83, הפך לראש המשפחה בשנת 1941 בהיותו בן 12 בלבד לאחר שאביו משה התגייס לצ…
 • 1anna

  סוד הגן הנעלם

  באשקלון ממש על חוף הים, עומד לו פיל לבן לעיני כולם. הפיל הלבן מוקף גדרות ועצים, וטומן בחוב…
 • 41

  חיי נצח בפורמלין

  את החמודים האלה מצאתי בחוות שפון, בקיבוץ נצר סרני. בשנת 1948 פינו הבריטים את החווה ומבניה …
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב זווית אישית

7 תגובות

 1. Avatar

  יקים

  09/09/2012 ב 7:24 PM

  עוד אחד מצטרף למצעד האיוולת….
  🙁

  השב

 2. Avatar

  מורה נבוכים

  09/09/2012 ב 8:02 PM

  לא חבל על המורים חסרי התעסוקה.
  ומה יעשו כל התלמידים ללא עבודה בצילום.
  יהפכו למורים מובטלים.

  השב

 3. Avatar

  davididan6

  12/09/2012 ב 11:34 AM

  מצער מאוד, וגם כואב.אך דומה שלאיש לא איכפת, וגם כוחות להלחם אזלו. ומה שנלחמו פעם שהייה, עכשיו כבר איננו. וכך יצאו צלמים לרעות בשדות זרים. את התקציבים שומרים כנראה לנושא האירני..ד.ע

  השב

 4. Avatar

  אביתר

  27/09/2012 ב 12:08 PM

  בטור היפה של אנה יש טעות אחת והיא משנה לחלוטין את משמעות דבריה.
  בית הספר להנדסאים איננו שייך למכללת ספיר. הוא שייך למכללת הנגב שהיא ישות משפטית נפרדת ומתוקצבת בנפרד.
  הבעיה איננה טכנית. מכללת ספיר מתוקצבת על ידי המועצה להשכלה גבוהה והפרמטרים של התקציב מאפשרים, לפעמים, מסלול גירעוני. בית הספר להנדסאים מתוקצב על ידי משרד התמ'ת. שם לאף אחד לא אכפת. לבית הספר להנדסאים אין את מאות האלפים העודפים שאנה מדברת עליהם. הוא שורד בקושי

  השב

 5. Avatar

  אנה פולנסקי

  03/10/2012 ב 10:06 AM

  היי אביתר, ישנה גם טעות בידיך. לבית הספר להנדסאים יש בהחלט (כמה) מיליונים עודפים…. כמובן שאין לי מסמך רשמי מהבנק להציג לך אבל כך הדבר. בית הספר להנדסאים נמצא ברווחים וזה מצוין זה אומר שהוא בית ספר טוב, עם רמת לימודים גבוה ומספר רב של נרשמים למרות שהוא נמצא בנגב. הלוואי שימשיך ויצליח עוד שנים רבות רק שידאגו לו לבנה ממוגן.

  השב

 6. Avatar

  אנה פולנסקי

  03/10/2012 ב 10:11 AM

 7. Avatar

  חבל...

  24/10/2012 ב 5:17 PM

  המרצים במחלקה לצילום בספיר מרצים מעולים ( לרוב הם מלמדים בעוד מוסדות בארץ). באמת עצוב שהמחלקה לצילום היחידה בדרום נסגרה.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.