ראשי מגזין DIY עשה זאת בעצמך – כך תבנו בקלות מתקן אחסון לחצובות

עשה זאת בעצמך – כך תבנו בקלות מתקן אחסון לחצובות

2
0

יש לכם כמה חצובות ואין לכם דרך טובה לאחסן אותן? יש לנו פיתרון פשוט שתוכלו לבנות בעצמכם מקצת עץ ולא יותר מידי עבודה.

אנו נמצאים בימים אלו במסגרת סדרת ביקורות ארוכה של חצובות וראשים של יצרניות שונות מכל רחבי העולם (ראו באתר הבת שלנו – LensVid). מהסיבה הזאת מתרוצצות אצלנו לא מעט חצובות שתופסות הרבה מקום ומבלגנות את המשרד. לאחר בדיקה של כל מיני פתרונות קיימים (אין יותר מידי) החלטנו לבנות משהו בעצמנו. לאחר כמה תכנונים שונים ומשונים הגענו לעיצוב פשוט וקל לבנייה שאותו נציג בפניכם היום (ואותו גם בנינו בסופו של דבר כפי שניתן לראות בסרטון שבהמשך והוא מוכיח את עצמו היטב עד כה).

אז מה צריכים בשביל להתחיל לבנות?

 • ראשית אתם צריכים לחשוב כמה חצובות אתם רוצים לאחסן במתקן. אם יש לכם תוכניות לרכוש עוד חצובות או מונופודים בהמשך אולי שווה לכם לבנות עוד מקום או שניים לעתיד.
 • דבר שני אתם צריכים לבחור מקום לחבר את המתקן – המתקן שאנחנו בנינו מחובר לקיר ועבור 5 חצובות דרש שטח שרוחבו בערך כ-85 ס"מ (אפשר היה להסתדר גם עם טיפה פחות – אם תאחסנו את הראשים בנפרד אפשר לדחוס עוד הרבה יותר, לעומת זאת אם יש לכם ראשי וידאו גדולים אולי תצטרכו דווקא יותר מקום). בכל הנוגע לגובה – מדדו את החצובה הארוכה ביותר שיש ברשותכם כשהיא סגורה והוסיפו עוד כ-10 ס"מ לפחות.
 • מבחינת חומרים תזדקקו לעצים – אנחנו השתמשנו ב-3 פיסות עץ ארוכות פשוטות (עץ אורן) לקיבוע לקיר אנכית ועוד פיסה אחת דומה אופקית לחלק התחתון (היא לא הכרחית בעיצוב הסופי שלנו ונועדה למנוע מרגלי החצובות לפגוע בטעות בקיר מה שלא קרה בכל מקרה בעיצוב שיצרנו). בנוסף תצטרכו את פלטת העץ המרכזית עליה ישבו החצובות – אנו ממליצים על פיסה מעץ חזק יותר (אולי גם מעט עבה יותה), זיכרו אם אתם הולכים להציב עליה מספר חצובות עם ראשים מדובר במשקל לא מבוטל באופן קבוע. אורכה של הפלטה שלנו עמד כאמור על כ-85 ס"מ אבל אתם תצטרכו לעשות את המדידות שלכם בהתאם למקום שיש לכם ולמספר החצובות והראשים שתרצו לאחסן. בנוסף השתמשנו ב-3 מחזיקי מדף ממתכת (2 חזקים, עבים וגדולים יחסית, ואחד קטן יותר שחובר כלפי מעלה ליישור במרכז).
 • מבחינת כלי עבודה – אנחנו השתמשנו בכלים שעמדו לרשותנו (כולל משייפת אקסנטרית, jigsaw, מקדחה, מברגה, פטישון ו-spade, קלמפים, פלס ועוד כמה כלי שיוף). כן אנחנו חובבי נגרות אבל ממש לא צריכים להיות נגרים בשביל הפרויקט הזה ועם קצת יותר עבודה אפשר להשיג תוצאות דומות גם עם כלים ידניים פשוטים כמו מסור ידני, מסורית ונייר ליטוש.
 • מומלץ לחשוב מראש על הגימור – אנחנו העברנו צביעה פשוטה עם ספריי (אפילו ללא לכה – למי שהמראה חשוב – מומלץ לצבוע בצורה מעט יותר איכותית עם צבע מספר שכבות ולצפות בלכה). עוד תוספת שלא הראנו בסרטון בהמשך היא אמצעי הגנה על החצובה כשהיא בתוך המתקן – עשינו זאת באמצעות איזולירבנד עבה (מכונה בסלנג צבאי איזולירבנד חבלה) שנגזר והודבק בתוך החלק הצר של החצובה כך שהחצובה לא תיגע ישירות בעץ – ניתן למצוא גם פתרונות אחרים מגומי או כיד הדמיון הטובה עליכם.

מחזיק החצובות המוכן במבט מלמטה

dsc04516-fixed

כיצד בנינו?

תהליך הבנייה היה פשוט יחסית ולמרות שזאת הפעם הראשונה שבנינו את המתקן ולא היו לנו הוראות או הנחיות כלשהן, הבניה כולה לקחה מספר שעות (שנפרשו על פני יומיים). לו היינו צריכים לבנות את המתקן שוב הזמן היה מתקצר משמעותית.

 • בשלב הראשון חתכנו את העצים לגודל הרצוי מבחינתנו (כאמור תצטרכו למדוד את המקום שיש לכם ואת מספר החצובות שלכם – אנו ממליצים להניחם על הרצפה במרחקים שווים עם הראשים ולמדוד).
 • בשלב השני יצרנו 5 חורים עגולים בקוטר 1 אינצ' באמצעות מקדחה עם ראש spade (זה הסט בו השתמשנו – ניתן לעשות זאת גם עם כוס קידוח או אם אין לכם כלים חשמליים ניתן לחתוך באמצעות מסור ומסורית). בהמשך גילינו כי ראש בגודל 1 אינצ' הוא למעשה מעט קטן מידי – אנחנו הרחבנו אותו על ידי שיוף אבל באופן אידאלי גודל החור המותאם לחצובות שלנו הוא סביב 1 אינצ' ורבע – אתם תצטרכו לעשות קצת ניסויים ולבדוק מה הגודל המתאים לחצובות שלכם – אנחנו בחרנו להתאים את החור לחלק הדק יחסית של החצובה כשהמוט המרכזי פתוח במקצת והוא זה המוחזק על ידי המעמד. אם תרצו תוכלו ליצור חור גדול יותר שיחזיק את החצובה בחלק עם טבעת הפתיחה – כאמור עניין שמומלץ לברר לפני העבודה – אולי אפילו לעשות ניסוי על פיסת עץ אחרת.
 • אחרי חיתוך החורים העגולים השתמשנו במסור החשמלי בכדי ליצור זווית של 90 מעלות שנועדה למנוע מהחצובה ליפול מהמתלה. החלק הזה היה המורכב ביותר לתכנון – הלקח שלנו הוא שניתן היה לעשות את הזווית הזאת ארוכה ועמוקה משמעותית כך שהחצובה תשב פנימית יותר בתוך הפלטה ולא תוכל לצאת באופן לא מתוכנן בשום מצב גם אם תקבל מכה או משיכה. שימו לב כמובן שהחור בזווית צריך להיות גדול מספיק כך שהחצובה תעבור בו בקלות יחסית לכל אורכו – מצד שני כמובן לא גדול מידי – שלא תיפול דרכו.
 • בשלב הבא בדקנו שהכל עובד כראוי וניסינו את כל החצובות בכל החורים ועשינו מספר תיקוני שיוף עבור אחת החצובות העבות יותר.
 • אחרי שהכל היה מוכן צבענו את החלקים השונים ונתנו להם זמן להתייבש.
 • בשלב הבא חיברנו את כל החלקים – המתלה נמצא על הצד החיצוני של קיר הממ"ד שלנו ולכן נדרשנו לקדיחה עמוקה עם פטישון – אנו ממליצים גם לכם לקבע את פיסות העץ המשמשות כבסיס לקיר בצורה חזקה מאד (עם קדיחה ודיבלים – אם מדובר בקיר גבס רצוי להתייעץ עם מומחה בכדי לבדוק האם וכיצד ניתן להעמיס עליו נקודתית את המשקל של החצובות).
 • אחרי חיבור קורות הבסיס חיברנו את הקורה האופקית המרכזית – השתמשנו בפלס כמובן וחיברנו אליה את מחזיקי המדף (כאמור אנו ממליצים על מחזיקים שמסוגלים לשאת משקל משמעותי). לבסוף חיברנו את הקורה האופקית התחתונה אשר כאמור איננה הכרחית במקרה שלנו בגלל שרגלי החצובות אינן קרובות כלל לקיר.

המגרעת לחצובה – מומלץ לתכנן אותה עמוקה אף יותר

fixed-2

אם אתם בונים לעצמכם מתקן דומה נשמח אם תשלחו לנו או תעלו לפייסבוק של מגה פיקסל בתגובות תמונה של הפרויקט שלכם, ואם יש שאלות נשמח לענות.

סרטון המציג את פרויקט בניית מעמד החצובות שלנו כפי שפורסם באתר הבת שלנו – LensVid

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב DIY

2 תגובות

 1. Avatar

  אמנון חורש

  21/11/2016 ב 1:36 AM

  יש לי פתרון טוב ופשוט יותר עובד מצויין 🙂 יש את המתקנים האלה שקודחים לקיר שמחזיקים מטאטא אז שמים אותם בגובה שהחצובה עומדת על הרצפה אבל שהמתקן אוחז אותה צמוד לקיר ומונע ממנה ליפול

  השב

  • Avatar

   עידו גנוט

   22/11/2016 ב 2:16 PM

   הגבתי על זה כבר בפייסבוק – זה לא אידאלי – ראשית המרחק לרוב בין החיבורים נמוך ולא מספיק לחצובה עם ראש. דבר שני המתקן עצמו לא מספיק חזק בשביל להחזיק חצובה עם ראש – בטח ראש כבד.

   השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.