ראשי מגזין off-topic זה לא צילום של מורגן פרימן

זה לא צילום של מורגן פרימן

3
0

מה שאתם רואים למטה איננו צילום של השחקן ההוליוודי הנודע מורגן פרימן. אם כך על מה אתם מסתכלים? התשובה עשויה להפתיע אתכם.

התמונה מלאת הפרטים שאתם רואים למטה איננה צילום אלא ציור, ולא סתם ציור אלא כזה אשר נעשה באמצעות אייפד תוך שימוש בטכניקת ציור אצבע (finger painting) אשר דרשה 285 אלף לחיצות אצבע על המסך ולא פחות מ-200 שעות של עבודה סזיפית של האומן הבריטי Kyle Lambert.

זה לא צילום של מורגן פרימן (קרדיט: Kyle Lambert)

Kyle Lambert

אם אתם תוהים על בסיס מה צייר Lambert את פרימן התשובה היא על בסיס צילום כמובן. במקרה הזה מדובר על פורטרט של הצלם Scott Gries ואתם מוזמנים להשוות את הציור (בעמוד זה ובסרטון) לצילום המקורי של gries המופיע באתר שלו (אנחנו לא הצלחנו למצוא הבדלים – אולי אתם תמצאו).

סרטון תיעוד הפרויקט – 200 שעות עבודה ב-timelapse בן 3 דקות

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=uEdRLlqdgA4[/youtube]

ציור בסגנון היפר ריאליסטי הוא לא עניין חדש. שורשיו נעוצים עמוק בהיסטוריה של הציור ובשנים האחרונות ועם ההרחבה של יכולות הציור הממוחשב הנושא רק הולך ומתפתח. יחד עם זאת הפרויקט של Lambert באמת חסר תקדים באיכותו ובשילוב עם הטכניקה הבסיסית בה בוצע (באמצעות מאות אלפי לחיצות אצבע) הופך את התוצאה ללא רק מדהימה אלא גם כזאת אשר לפחות לדעתנו מטשטשת את הגבולות הויזואליים שבין ציור לצילום.

אם כבר עסקנו בגבולות שבין ציור לצילום אי אפשר שלא להזכיר את אחת האומניות-צלמות הצעירות והמבטיחות ביותר כיום בארה"ב – Alexa Meade אשר את הפרויקטים המדהימים שלה הבאנו לכם כאן יותר מפעם אחת בשנה שעברה. Meade משחקת גם היא על הגבול שבין ציור לצילום אך מכיוון אחר לגמרי. היא מציירת על בני אדם ואחר כך מצלמת אותם באופן שגורם לתוצאה הסופית להראות כמו ציור (אף כי מדובר בבני דם בשר ודם). התוצאות המרשימות הביאו לה חשיפה והכרה בינלאומיים וכיסוי תקשורתי נרחב ואפילו תערוכה ב-National Portrait Gallery.

תזכורת – Alexa Meade – ציור-צילום

Alexa Meade

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
 • Alexa Meade portrait main

  Alexa Meade: ציור-צילום אינטראקטיבי

  Alexa Meade הפכה כמעט בין לילה לאחת האומניות האמריקניות הצעירות המוכרות ביותר בעקבות הפרוי…
 • Alexa Meade main

  Alexa Meade: לצייר צילום

  האומנית הצעירה Alexa Meade מוושינגטון DC עושה משהו אחר מכל מה שנתקלנו בו עד היום. היא משלב…
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב off-topic

3 תגובות

 1. Avatar

  VIVAEL

  06/12/2013 ב 11:11 AM

  גבולות בין ציור לצילום_?אין מה להשוות,גם אם צוייר במשך שנים במחשב התוצאה עדיין ד י ג י ט ל י ת,אין שכבות צבע ואין ריח של צבע ואף אחד לעולם לא ירגיש שהוא עומד למול ציור,מבחינה אמנותית עולם הצילום לא מתקרב לעולם הציור (אולי קומיקס)העולם הדיגיטלי הרחיק את (המעט) אפשרות שהייתה לצילום להקרא אמנות_!

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  06/12/2013 ב 1:53 PM

  יש הרבה (מאד) צלמים שיחלקו עליך עמוקות.

  השב

 3. Avatar

  גיורא

  14/12/2013 ב 1:04 AM

  מי שיחלוק עידו זה בטח צלמים ישראליים, שכולם כמובן אמנים… ומכאן זכותם לקבוע מה זה אמנותי ומה לא? ככה מחנכים אותנו בבתיה"ס לצילום ובגלריות, הכל תמורת כסף, אבל כמו שישנם ציירים בודדים יחידי-סגולה, כך גם יש צלמים בודדים (דגש על *בודדים*) שבאמת יש להם את ה"פונקטום" להפתיע, לחדש, לעניין, לסקרן, להיות שונים, מקוריים ו… לאורך זמן.
  כמו שלצבע כבר אין את הריח של פעם (Vivael כנראה עוד בצבעי השמן, אני מקנא בו) ככה לתמונות כבר אין ריח של כימיקלים, שלא לדבר על הפילם, לא זה ולא זה רלוונטי לעניין האמנות.
  נחמד לקרוא שאתה עצמך הגדרת את Kyle Lambert כאומן (Craftsman) ולא כאמן (Artist), כי זה בדיוק מה שהוא; אם כל אדם יכול לחזור על אותן ההקלקות ולקבל בדיוק את אותה התוצאה (אפילו האייפד עצמו יכול תיאורטית לחזור על כך) אז איפה בדיוק זו אמנות?
  אפילו העברית עוד מתבלבלת בעניין הזה, אז מי אנחנו שנחליט…

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.