ראשי מאמרים מטריקס – פרויקט צילום רב זוויתי במהירות גבוהה

מטריקס – פרויקט צילום רב זוויתי במהירות גבוהה

4
0

כיצד נראה בלון מים ברגע הפיצוץ כשהוא מצולם בו זמנית על ידי עשרות מצלמות מזוויות שונות? התשובה היא הבסיס לפרויקט הצילום הייחודי בו נעסוק בכתבה הנוכחית והוא מהווה התפתחות של רעיון הצילום-מהיר בו עסקנו במדריך נרחב בחודש מאי. ההשראה לפרויקט הגיעה מעולם הקולנוע אך בעוד שבהוליווד משקיעים מיליונים בכל הפקה הפרויקט הנוכחי יצא להשיג מטרה דומה בתקציב אפסי – התוצאות לפניכם.

אפקט "הקפאת הזמן" המוכר לרבים כ-Bullet time מסדרת סרטי המטריקס מאפשר להציג תמונה רגעית קפואה מכיוונים רבים. מאז נחשף לקהל הרחב בסרט הראשון בסדרת המטריקס אשר יצא לאקרנים ב-1999 השתפרה הטכנולוגיה וכיום נעשה שימוש באפקטים דומים בסרטים ובפרסומות רבות ברחבי העולם (אנו הצגנו מספר פרויקטים כאלו אשר נעשו לרוב בהשקעה לא מבוטלת, ביניהם: " מקפיאים את הזמן על הגלשן" ו"פורצלנה").

גיא וינר מפוצץ בלון מלא מים (צילום: כפיר אמיר)

Matrix 3

אף שה-Bullet time כפי שהוא מכונה מאז סרטי המטריקס הפך מוכר מאז ארבעת הסצנות הידועות מן הסרט המקורי, בפועל מדובר על טכניקה שמקורותיה וותיקים בהרבה (והיא מכונה לעיתים Time Slice). במטריקס הוצבו עשרות מצלמות זהות בעלות עדשות זהות המחוברות יחדיו אל מחשב השולט בתזמון הפעלתם בדיוק רב. מערך כזה המשמש גם בכמה מחברות ההפקה הבודדות העוסקות בתחום (כמו למשל Time Slice Films) עולות כסף רב ומצריכות מיומנות וניסיון רב להפעלתן. בכדי להצליח לייצר אפקט דומה בתקציב אפסי היה צורך לגשת אל הפרויקט מכיוון אחר.

גיא וינר במרכז וקבוצת הצלמים סביבו בקונגרס הצילום ה-1 באילת (צילום: מאיר פינטו)

Matrix 4

מבט פנוראמי על הצלמים בפרויקט

Matrix Panorama

המטרה שנבחרה לפרוייקט הייתה להקפיא התפוצצות של בלון מים מזוויות שונות. הפתרון לבעיית התזמון הגיע מכיוון צילומי אחר אשר במסגרתו פועל כותב שורות אלו והוא הצילום-מהיר. העיקרון הבסיסי היה להשתמש בכמות גדולה של מצלמות (שאינן זהות בהכרח) ולבצע את הצילום בחושך בחשיפה ארוכה (כ-5 שניות) ובזמן זה לפוצץ את בלון המים. חיישני קול יזהו את הצליל ויפעילו את המבזק המחובר אליהם ומכוון לכיוון הבלון. מכיוון שהחדר חשוך לחלוטין, הפלאש אשר נורה בדיוק בזמן הוא מקור האור היחיד והוא מאיר בדיוק את האזור בו פוצץ הבלון דבר אשר גרם לכל המצלמות שצילמו כל אותו הזמן לקלוט את אותו הדבר בדיוק אך מזוויות שונות.

Matrix 6

על מנת להקל על חיבור התמונות במחשב נתלה מעל הבלון כדור פינג פונג. הבחירה בכדור דווקא נעשתה משום שצורתו נראית זהה מכל כיוון, דבר המאפשר בשלב העריכה "להדביק" כדור על כדור (למעשה שכבה על שכבה ותמונה על תמונה בתוכנת העריכה) ובכך להבטיח שגודלן של התמונות מתאים וזהה. בעיה נוספת בפרויקט דל תקציב הייתה שהמצלמות השונות שייכות למתנדבים אשר הביאו כל אחד מביתו מצלמה וחצובה שונה, וכל חצובה בעלת גובה אחר. על מנת לפתור בעיה זאת החצובות סודרו לפי הגובה, מהגבוה לנמוך וכך הובטח רצף ישיר ככל הניתן.

first and last cam

בכדי להוציא את הפרויקט לדרך היה כאמור צורך בכמות גדולה של מצלמות. בכדי לעשות זאת בתקציב אפסי התגייס יובל פדר, האחראי על מועדון הצילום של בית הספר לצילום גליץ והציע לעזור. במפגש של המועדון שהתקיים ברמת גן לפני מספר שבועות, נאספו 24 צלמים, אחרי הרצאה קצרה התחילו הצילומים. בד שחור גדול נתלה כרקע, ועימו גם כדור פינג פונג . נלקח חוט ובעזרתו נמדד רדיוס מדויק וביחס אליו הוצבו המצלמות.

Matrix 1

הצילומים מן הגרסה הראשונה של הפרויקט

Matrix 7

גרסה מורחבת של הפרויקט בוצעה זמן קצר מאוחר יותר בקונגרס הצילום הראשון שהתקיים בעיר אילת ובמסגרת הסדנאות השונות התקבצו לא פחות מ-43 צלמים אשר השתתפו יחד בצילומים.

Matrix 2

התוצר מן הפרויקט נמצא בימים אלו בשלבי עריכה, בין השאר נאותה לסייע בהשלמת הפרויקט חברת rotaryview, אשר בנתה אתר המאפשר לצלמים לצלם מוצר מכל זווית ובאמצעות הדפדפן להציגו מכל כיוון. בכתבה זו אנו מביאים חלקים מן הפרויקט והמטרה הסופית היא לסיים לערוך את כל הקטעים ולאחר מכן להכין עמוד מיוחד אשר יכיל את כולם באתר rotaryview ובנוסף להכין סרטון ובו כל הסצנות וסרטון נוסף המציג את מאחורי הקלעים של הפרויקט (חלק מאלו כבר מופיעים בכתבה זו).

גיא וינר מפוצץ בלון – rotaryview (לחצו כאן לפתיחת התצוגה הרב זוויתית בחלון חדש)

Matrix 8

גיא מפוצץ בלון מעל מתנדבת אמיצה (לחצו כאן לפתיחת התצוגה הרב זוויתית בחלון חדש)

Matrix 9

הפרויקט הנוכחי הוא ייחודי משום שהוא מדגים כיצד באמצעות שימוש נכון בטכניקה צילומית ניתן לייצר אפקט Bullet time ריאליסטי בתקציב אפסי. בנוסף מדובר בפרויקט חברתי מעניין בו כל צלם סייע בתחומו, בעצות, תאורה, עריכה ועוד.

סרטון וידאו המציג את הפרויקט

[vimeo]https://vimeo.com/33622911[/vimeo]

הכותב: גיא וינר, צלם, בן 26 תושב כרמיאל. לבלוג של גיא.

Avatarגיא וינר
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מאמרים

4 תגובות

 1. Avatar

  מעיין

  14/12/2011 ב 9:59 PM

  פרויקט מקורי ביותר!

  השב

 2. Avatar

  איתן

  15/12/2011 ב 10:31 AM

  פשוט מדהים.

  השב

 3. Avatar

  martha

  16/12/2011 ב 2:01 PM

  יפה.

  השב

 4. Avatar

  אוראל

  16/12/2011 ב 10:06 PM

  מגניב!!! כל הכבוד על המקוריות והביצוע!

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.