ראשי מגזין זוםזום – פרויקט מיוחד: מצלמה לילדים

זוםזום – פרויקט מיוחד: מצלמה לילדים

6
0

למרות התפתחויות רבות בתחום הצילום בשנים האחרונות, מעט מאד דגש ניתן על ידי חברות הצילום לילדים כמשתמשים. גם כאשר בוחרות החברות ליצור עבורם מצלמות הדגש הוא בדרך כלל על צילום אוטומטי במקום על לימוד. סטודנטית ישראלית אחת חובבת צילום החליטה לנסות ולשנות את המצב ואנו מביאים עימה היום ראיון מיוחד.

קרן הראל היא סטודנטית לעיצוב תעשייתי במכון אבני. עבור פרויקט הגמר שלה בהנחייתו של המעצב עופר כנפי החליטה ליצור מודל של מצלמה המיועדת במיוחד לשימוש ילדים. הרעיון בבסיס הפרויקט היה לנסות וליצור מוצר שיאפשר לילדים לעשות את צעדיהם בעולם הצילום. מרבית החברות מתעלמות כיום משוק הצילום לילדים ואלו המתייחסות אליו בצורה כלשהי מציעות פתרונות נחותים טכנולוגית המסתכמים לרוב בצילום אוטומטי בלבד.

זוםזום – תסייע לילד ללמוד את עקרונות היסוד של צילום

Zom Zom camera 1

מתוך נקודת המוצא שילדים מסוגלים ללמוד ולהבין עקרונות מורכבים למדי גם בגיל צעיר אם רק ילמדו אותם בדרך הנכונה (כמה מאיתנו לא גילו שהילד או הילדה שולטים ברזי הסלולארי החדש שלנו עוד לפני שאנו הספקנו לפתוח את חוברת ההפעלה), החליטה הראל לנסות ולתכנן מוצר אשר יעזור ללמד ילדים צילום בצורה חוויתית.

בכדי ללמוד יותר על הפרויקט ערכנו לאחרונה ראיון קצר עם קרן הראל:

ש: מהיכן הגיע הרעיון לפתח מצלמה לילדים?

ת: הרעיון לפרויקט נבע מאהבתי לצילום וכתוצאה מכך החלטתי שאני רוצה לעסוק בתחום הזה בפרויקט גמר. במהלך מחקר שערכתי לצורך הפרויקט בדקתי סוגים שונים של מצלמות לילדים, מיד הבנתי שהתחום הזה הוא פוטנציאל לא ממומש כי ברוב המצלמות הילד בלחיצת כפתור ממצה את חווית השימוש במצלמה בעוד שרוב הילדים בגילאים 5 ומעלה יודעים לתפעל מחשב/פלאפון/מצלמה הרבה יותר טוב ממה שחושבים.

Zom Zom camera poster

ש: לאיזה גילאים מיועדת המצלמה ולמה בחרת דווקא בגילאים הללו?

ת: המצלמה פונה לילדים בגילאים 5-8. הסיבה שבחרתי בגילאים אלו היא שהתפיסה בהם מאד מהירה ולמדתי מהורים שונים במהלך המחקר שלי שהם רוצים שילדיהם בטווח גילאים זה ירכשו ערכים חדשים .

ש: מה מייחד את המצלמה שפיתחת ביחס למצלמות אחרות לילדים הקיימות בשוק?

ת: מבחינת העיצוב היא הרבה יותר מכווינה את השימוש בה על ידי הצורניות שלה ועל ידי הצבעוניות שלה, בנוסף השימוש בה הוא שונה ממצלמות אחרות כי בחלקה האחורי ישנו מעין גלגל שבעזרתו עוברים בין הפונקציות השונות ולא כפתורים כמו בשאר המצלמות. מעבר לעיצוב החיצוני של המצלמה קיים "זוםזום" שהוא היצור החי במצלמה והוא מלווה את הילד במהלך השימוש במצלמה ועוזר לו להבין מה כל פונקציה עושה, בנוסף זוםזום מלמד את הילד כיצד לשמור על המצלמה לדוגמא: אם המצלמה תקבל מכה יופיע מיד פלסטר על לחייו, או אם הסוללה נגמרת זוםזום מפהק ונרדם וכך הילד יודע שהוא צריך "להשכיב לישון"  את המצלמה ולהטעין אותה.

צילום חוויתי

Zom Zom camera 3

ש: מהם הצרכים המיוחדים של ילדים בכל הקשור לצילום אותם זיהית במהלך הפרויקט?

ת: הצורך העיקרי של ילדים הוא להרגיש שהם יכולים לבד, לכן בעזרת הכוונה רציתי להעניק להם את התחושה שהם יכולים להיות כמו "הגדולים".

באמצעות אנימציה שמובילה אותם הם לומדים להחליט מהי התאורה הנכונה, בעזרת מטריצות הם לומדים היכן הקומפוזיציה הטובה ביותר.

ש: מאילו חומרים עשויה המצלמה והאם היא באמת עמידה לפגיעות שילדים עלולים לגרום לה?

ת: המצלמה תהיה עשויה מ-ABS – חומר פלסטי קשיח ועמיד לזעזועים ובידיות האחיזה יהיה שילוב של ABS עם חומר פלסטי נוסף אשר ייתן תחושה רכה יותר וטיפה גמישה אך עדיין עמידה. מעבר לכך מבנה המצלמה רובסטי וכל חלקיה עמידים גם הם בזעזועים ובתנאי מזג אויר משתנים.

ש: מה הוצג בפרויקט?

ת: במסגרת פרויקט הגמר הוצג מודל העשוי בטכנולוגיה של הדפסת תלת מימד (STL). המודל אמנם אינו פועל אך עם המודל הוצג סרטון המעביר את חווית המשתמש במצלמה. בסרטון היה ניתן לראות את הפונקציות השונות הקיימות במצלמה הכוללות: צילום, הסרטה, עזרה, שיטוט בתמונה וסל מחזור וכמו כן "זוםזום" אשר הוזכר קודם המציג את מידת העייפות שלו ואת מידת האהבה שלו (בהתאם לחיי הסוללה שנותרו למצלמה ולתשומת הלב שהילד הקדיש למצלמה).

מצלמה עמידה – מבט מאחור – מסך עגול

Zom Zom camera 2

ש: מה הלאה?

ת: הייתי רוצה לראות האם יש עניין אצל יצרניות שונות בפרויקט או בתחום בכלל ולנסות לקדם אותו הלאה, לפי מה שנוכחתי לראות במהלך הפרויקט אין התייחסות בתחום המצלמות לילדים או בכלל לאנשים שלא מכירים את התחום ולא יודעים להשתמש במצלמות – הכול עובד על אוטומט .

קרן הראל (karen_harel AT yahoo.com).

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

6 תגובות

 1. Avatar

  נעמי ארד

  31/07/2011 ב 1:45 PM

  קרן אכן הוכיחה את כישוריה בעשייה יצירתית וחינוכית. כה לחי והצלחה בהמשך.

  השב

 2. Avatar

  Margaret Schneebaum

  31/07/2011 ב 8:16 PM

  WOW!
  I knew you would be great
  This is even better than expected
  You are a very talented young lady
  Wish you lots of success

  השב

 3. Avatar

  קליר

  09/02/2012 ב 3:42 PM

  מה המחיר ואפוא אפשר לקנות אותה

  השב

  • Avatar

   עידו גנוט

   09/02/2012 ב 6:54 PM

   אין מחיר ולא ניתן לרכוש – כפי שכתוב מדובר בקונספט בלבד בשלב זה.

   השב

 4. Avatar

  שקד חסן

  30/05/2012 ב 7:03 PM

  למה אין מחירים

  השב

  • Avatar

   עידו גנוט

   30/05/2012 ב 9:00 PM

   כי זה לא מוצר נמכר אלא קונספט.

   השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.