ראשי ביקורות\סקירות ניקון CoolPix A – סקירה

ניקון CoolPix A – סקירה

5
0

לקחנו לטיול מבחן את מצלמת ה-CoolPix A של חברת ניקון – הקומפקטית המתקדמת והאיכותית ביותר של החברה עד כה וחזרנו עם רשמים מעניינים.

נפתח עם וידוי קצר. כאשר קיבלנו לידינו את ה-CoolPix A יחד עם מצלמת ה-D7100 לא חשנו כלפיה התלהבות רבה וציפינו יותר לבחון את ה-D7100. למרות שבסופו של דבר אכן עשינו שימוש אינטנסיבי בהרבה ב-D7100, התחושה הכללית שלנו ביחס ל-CoolPix A השתנתה מן הקצה אל הקצה. הסקירה הנוכחית שלנו תעזור לכם להבין מדוע.

מה הייתה אם כן ההסתייגות המוקדמת שלנו מן המצלמה? ובכן בראש ובראשונה מדובר במצלמה קומפקטית (כזאת שאיננה מאפשרת החלפת עדשות) בעלת עדשה קבועה (ללא זום) ורחבה (אורך המוקד שלה הוא 18.5 מ"מ או אם תרצו באורך מוקד שווה ערך ב-35 מ"מ – 28 מ"מ). הבעיה עם אורך מוקד יחיד היא שהוא מגביל מאד את הצלם, והבעיה עם אורך מוקד יחיד ורחב היא שהוא לא בהכרח מתאים לכל סוגי הצילום (בדגש על פורטרטים). אלא שכפי שאנחנו גילינו, וזאת היא מן הסתם תחושה סובייקטיבית הקשורה לשימוש שלנו במצלמה בתקופת המבחן, ל-CoolPix A ולאורך המוקד הרחב יחסית של העדשה המשולבת בה – יש דווקא יתרון כשמדובר בצילום טיולים.

CoolPix A – מצלמת טיולים אולטימטיבית למתקדמים?

DSC 4073

ה-CoolPix A איננה המצלמה הראשונה בשוק בעלת חיישן גדול ועדשה קבועה (ואפילו לא היחידה עם עדשה קבועה רחבה). בטרם ניגש לביקורת עצמה ערכנו השוואה מול מספר מצלמות דומות בקטגוריה.

טבלת השוואה ניקון CoolPix A מול המתחרות

[ws_table id="21"]

ניתן למצוא את המפרט המלא של הניקון CoolPix A במערכת המפרטים שבאתר.

ביצועים

מהירות התפעול של ה-CoolPix A טובה מאד. היא נדלקת מהר (פחות משנייה) ונכבית מהר, המעבר בין תמונות מהיר ו"התגובתיות" (responsiveness) הכללית שלה (אולי אחת התכונות החשובות ביותר של מצלמה אשר לרוב איננה זוכה להתייחסות בביקורות) טובה מאד.

מהירות הצילום של המצלמה איננה גבוהה במיוחד (זאת בוודאי לא מצלמה לצילום ספורט). ניקון מצהירה על כ-4 פריימים לשנייה ברצף – אנו לא הגענו לרף זה אך בכל מקרה המצלמה מיועדת לצילום רגוע בהרבה ומה שחשוב לדעתנו הרבה יותר הוא היכולת של המצלמה לצלם ללא שהות מרגע הלחיצה על כפתור הצילום (יכולת שברוב המקרים חשובה בהרבה מקצב צילום הרצף המקסימאלי) ובנקודה זו המצלמה קרובה בהרבה למצלמות רפלקס מאשר לכל מצלמה קומפקטית בה השתמשנו עד כה.

חיי סוללה – מכיוון שכמעט בכל המקרים השתמשנו ב-CoolPix A יחד עם ה-D7100 מעט קשה לנו להעריך את חייב הסוללה של המצלמה אבל ההתרשמות שלנו היא שבאופן יחסי למצלמה שאיננה כוללת עינית מדובר בחיי סוללה סבירים למדי והנתון הרשמי של ניקון העומד על 230 תמונות בין הטענות עשוי אפילו להיות שמרני במקצת (בהנחה שאתם לא מצלמים הרבה וידאו או מדפדפים יותר מידי בתמונות במצלמה).

חיי סוללה סבירים

DSC 4089

רגישות

את ה-CoolPix A השוונו (כמו תמיד) למצלמת המבחן שלנו – הניקון D5000 (המזדקנת לה בכבוד). להלן התוצאות:

CoolPix A – רגישות: ISO100

ISO100

הרגישות הבסיסית של ה-CoolPix A (הניקון D5000 מתחילה מ-ISO 200) – הכל נקי וברור.

CoolPix A מימין מול D5000 – רגישות: ISO200

ISO200

ברגישות הבסיסית של ה-D5000 שתי התמונות נראות מצויין עם מעט יותר פירוט ב-CoolPix A – אולי בשל היעדר פילטר ה-AA (ואולי מסיבות אחרות).

CoolPix A מימין מול D5000 – רגישות: ISO400

ISO400

גם ב-ISO 400 המצב דומה.

CoolPix A מימין מול D5000 – רגישות: ISO800

ISO800כנ"ל ב-ISO 800.

CoolPix A מימין מול D5000 – רגישות: ISO1600

ISO1600

ב-ISO1600 רואים מעט ארטיפקטים של צבע (שימו לב לצהוב בקוביה ההונגרית) בשתי המצלמות.

CoolPix A מימין מול D5000 – רגישות: ISO3200

ISO3200המגמה מתחזרת ב-ISO 3200.

CoolPix A מימין מול D5000 – רגישות: ISO6400

ISO6400

ISO 6400 היא מעבר לרגישות הבסיסית של ה-D500 ודורשת הגברה וההבדל ניכר מאד – שימו לב לצבעים בקוביה משמאל.

CoolPix A – רגישות: ISO12600

ISO12800

שתי הרגישויות האחרונות שייכות רק ל-CoolPix A וכפי שניתן לראות הן מוגברות ולא שימושיות במיוחד.

CoolPix A – רגישות: ISO25600

ISO25600

בשורה התחתונה ל-CoolPix A חיישן איכותי מאד המסוגל לספק פירוט נאה מאד עד רגישות של ISO 1600, רגישות טובה יחסית ב-ISO 3200 ורגישות בינונית אך סבירה ב-ISO 6400. איכות זו טובה באופן נראה לעין מזו של מצלמת רפלקס מלפני מספר שנים דוגמת ה-D5000 ואיננה רחוקה כנראה מהאיכות שמספקת מצלמה דוגמת ה-D7000 של ניקון.

מבנה וארגונומיה

ה-CoolPix A היא מצלמה קטנה וקלה מאד. למעשה כשמדובר בטיול לא היו לנו אף פעם התלבטויות האם לקחת אותה איתנו (דבר שקרה לא פעם עם ה-D7100 למשל). גם לחדר האוכל במלון או לאירוע השקה חברתי בבריכה לא חשבנו פעמיים ופשוט זרקנו אותה בכיס המעיל או המכנסיים (היא נכנסת אפילו לשם אם כי קצת בדוחק) ואנו לא הצטערנו. היכולת לשאת עימך לכל מקום בכל זמן מצלמה בעלת איכות תמונה כה גבוהה המסוגלת לצלם גם בתנאי תאורה קשים במהירות היא משהו שלפחות עבורנו – ובמיוחד בטיול – פשוט אין לו תחליף.

מצד שני דווקא היתרון הגדול של המצלמה – היכולת להכניס אותה לכיס (ובמיוחד לכיס המכנס) מגלה חיסרון תכנוני מעט מציק של ניקון. הפתורים על המצלמה (הדבר נכון במיוחד לכפתור הכיבוי וההדלקה וחוגת המצבים אינם ננעלים ולכן נוטים להידלק, להיכבות פשוט משום שהוכנסו לכיס. אין ספק שמדובר בתופעה שניקון תוכל למנוע בעתיד בקלות על ידי הוספת כפתור נעילה (כמו ב-D7100 למשל) אך בינתיים אנו ממליצים לכם לשים לב לנושא או פשוט לא להכניס את המצלמה לכיס המכנס.

כפתור ניתן לתכנות בחלק הקדמי

DSC 4085

כבר הזכרנו שה-CoolPix A קטנה, מה שראוי להוסיף הוא שניקון החליטו מסיבה שלא לגמרי ברורה לנו להוסיף ידית אחיזה מינאטורית (אם אפשר לקרוא לה ידית אחיזה) ולמעשה המצלמה היא משטח ארוך ואחיד יחסית – ברור לגמרי שניקון רצו ללכת על מצלמה דקה וקלה ככל האפשר אבל מכיוון שהעדשה של המצלמה בולטת בכל מקרה אנו מאמינים כי ידית אחיזה בולטת יותר לא הייתה משנה הרבה מבחינת הקומפקטיות הכללית של המצלמה ומצד שני הייתה הופכת אותה לנוחה הרבה יותר לנשיאה.

עוד משהו שמצאנו חסר ב-CoolPix A נוגע לאופן הנשיאה שלה. ניקון החליטו לספק עם המצלמה רצועה (דקה מאד). למצלמה קטנה שכזו אנו מצאנו את הדבר מיותר ולכן אלתרנו רצועת יד. עבור מי שירכוש את המצלמה אנו בהחלט ממליצים על פתרון זה (ניתן למצוא רצועות איכותיות כאלו ברשת). מה שכדאי לזכור הוא שלמצלמה (כמו ל-D7100 אגב) חיבורים לרצועה הבולטים כלפי חוץ ומפריעים לצילום אנכי כאשר המצלמה מונחת ישר על משטח ישר (כמו שולחן). אנו מצאנו זאת מציק אך בניקון דחו את הטענה ואמרו כי מדובר בשיטה יעילה יותר לחיבור הרצועה…

קומפקטית במיוחד אך הכפתורים העליונים זקוקים לנעילה

DSC 4077

איכות הבנייה של ה-CoolPix A מצוינת שני צידי עשויים מתכת וחלקה העליון עשוי מגנזיום קל וחזק והיא מספקת תחושה טובה ביד ורחוקה מאד מההרגשה "הצעצועית" שיש לנו לעיתים קרובות כשאנו אוחזים במצלמות קומפקטיות. ראוי לציין – וניקון מדגישה זאת לא מעט כי המצלמה מיוצרת ביפן. בעידן בו גם דגמים מתקדמים בהרבה של ניקון מיוצרים בתיאלנד ובמדינות נוספות יש כאן אמירה של ממש מצידה של ניקון.

בנוסף, בעת שהותנו בניו יורק הספקנו לצלם סרטון הסבר קצר ב-Central Park בו אנו מציגים  את המצלמה מבחינה חיצונית, את כפתורי השליטה והחלקים השונים שלה.

סרטון המציג את הניקון CoolPix A

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WJL3m6dnhak[/youtube]

מערכת פוקוס

מערכת הפוקוס של ה-CoolPix A היא אולי הצד הפחות חזק של המצלמה. בשונה למשל ממערכת הפוקוס המהירה של מצלמות סדרת ה-1 חסרות המראה של ניקון להן מערכת פוקוס הנחשבת מהירה במיוחד (הודות למערכת פוקוס היברידית על החיישן), ה-CoolPix A עושה שימוש בפוקוס מבוסס קונטרסט. באור יום רגיל המערכת מתפקדת בצורה סבירה יחסית. אלא שבתאורה נמוכה הפוקוס איטי ועשוי להתקשות (לא תופעה ייחודית ל-CoolPix A אבל בהחלט לא נעימה עבור מצלמה ברמת מחיר שכזו).

ל-CoolPix A שלושה מצבי פוקוס הנשלטים על ידי כפתור בצידה של המצלמה. במצב העליון עושה המצלמה שימוש בפוקוס האוטומטי "הרגיל", במצב האמצעי המכונה "מאקרו" המצלמה מחפשת עצמים קרובים להתמקד עליהם (מרחק הפוקוס המינימאלי אינו קטן במיוחד ולא מדובר במצלמה בעלת יכולות מאקרו של ממש) ואילו המצב האחרון מאפשר פוקוס ידני.

שלושה מצבי פוקוס בצד המצלמה

DSC 4079

במצב הפוקוס הידני תוכלו למקד את התמונה באמצעות טבעת הפוקוס המצויה מסביב לעדשה. לטבעת תנועה נעימה (כל עוד תנהגו בה בעדינות) אך מכיוון שהעדשה עצמה רחבה יחסית ההשפעה שלה איננה גדולה מאד כאשר אתם מצלמים עצמים המרוחקים יותר ממטרים ספורים מן המצלמה ובאופן כללי אנו לא עשינו בה שימוש של ממש.

בחירת נקודת הפוקוס במצב אוטומטי (למעשה אזור פוקוס) נעשית באמצעות לחיצה על כפתור ה-OK והזזת הסמן. ישנם אזורי פוקוס רבים בפריים והפעולה עשויה להיות איטית ומעט מייגעת. אנו המלצנו לניקון לשקול לשלב בדגם הבא מסך מגע אשר היה הופך פעולה זו למהירה הרבה יותר.

תצוגה, עינית ומבזק

אחד הדברים המרכזיים אותם אהבנו ב-CoolPix A פרט כמובן לאיכות התמונה והגודל הקומפקטי במיוחד של המצלמה הוא המסך. אף שלא מדובר במסך בטכנולוגיית ה-WhiteMagic המתקדמת של סוני (כמו זה המשולב ב-D7100 ובמספר מצלמות נוספות), מדובר לדעתנו באחד המסכים הטובים ביותר בהם נתקלנו במצלמה כלשהי ובוודאי במצלמה של חברת ניקון.

מסך נהדר אך ללא מגע

DSC 4081

המסך המצוין ב-CoolPix A חסר רק דבר אחד – יכולות מגע – תוספת שניקון חייבת לשקול לקראת הגרסה הבאה של המצלמה ותעזור מאד לנווט בין התפריטים והתמונות במצלמה.

מבזק נשלף – אין בו באמת צורך

DSC 4084

דבר נוסף שחסר ב-CoolPix A הוא כמובן העינית. ברור לגמרי שהוספת עינית מובנית למצלמה הייתה מגדילה אותה (וכנראה גם מייקרת אותה) בצורה שלא תאפשר את הכנסתה לכיס (לפחות לא לכיס המכנס). מצד שני ניקון כן מאפשרת רכישה בנפרד של עינית אופטית (מסוג tunnel) על חיבור ה-hot-shoe בחלקה העליון של המצלמה. לנו לא יצא להתנסות בשימוש בעינית זאת ולכן לא נוכל להביע דעה באשר לנוחות השימוש בתוסף.

בכל הנוגע למבזק המובנה אנו חייבים להודות כי גם בו לא יצא לנו לעשות שימוש אפילו פעם אחת – הרגישות הגבוהה של החיישן ואופי הצילום שלנו פשוט לא הצריכו זאת וספק אם גם אתם תמצאו לו שימוש רב.

וידאו

ה-CoolPix A איננה מצלמה לצילום וידאו. זאת אולי נשמעת טענה מוזרה ביחס למצלמה המתגאה ביכולת צילום וידאו ב-1080p עם מיקרופון סטריאו מובנה, אבל יש לכך הסבר פשוט. אם תחפשו על פני המצלמה לא תמצאו שום כפתור ייעודי לצילום וידאו. למעשה במפגש העיתונאים בו בילינו יחד עם נציגי ניקון בליסבון פנו אלינו לא מעט עיתונאי צילום עמיתים מרחבי אירופה ושאלו האם גילינו כיצד לצלם וידאו עם המצלמה. אם עיתונאי צילום מתקשים למצוא את התכונה הזאת במצלמה כנראה שהמתכננים בניקון החליטו שהיא באמת איננה כה מרכזית עבור ה-CoolPix A.

בפועל כאמור ה-CoolPix A בהחלט מסוגלת לצלם וידאו (בכדי להפעיל את הפונקציה תאלצו להיכנס לתפריט המתייחס לצילום רצף/צילום יחיד/טיימר וכו' ולבחור באפשרות האחרונה – וידאו). ניתן על פי ניקון גם לתכנת את אחד מכפתורי המצלמה לעבור למצב וידאו – לנו לא יצא לנסות זאת. אנו מניחים כי בגרסה הבאה של המצלמה ניקון תבחר בגישה מעט שונה לאור הביקורת.

איכות הוידאו עצמה במצלמה טובה בסך הכל. ראוי לזכור כי בדומה ל-D7100 גם ל-CoolPix A אין פילטר AA מובנה דבר אשר עשוי להגביר במצבים מסוימים את הרגישות ל-moiré (אנו לא נתקלנו בכך אך גם לא צילמנו הרבה סרטונים עם המצלמה).

בניו יורק צילמנו שני קטעי וידאו עם המצלמה הראשון בלילה בסמוך ל-Times Square בהופעת רחוב והשני באור יום ב-Central Park באחד מאגמי המים שבפארק בהם ניתן למצוא צבים לרוב.

קטע מצולם קצר של הופעה לילית ליד ה-Times Square

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xC2Lz9FK_6U[/youtube]

סרטון יום קצר ב-Central Park – צבים בפעולה

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4bvn7WCxEHE[/youtube]

סיכום

ה-CoolPix A היא אולי אחת מן המצלמות שהפתיעו אותנו יותר מכל מצלמה אחרת אותה בדקנו בשנים האחרונות. למרות שהיה ברור לנו לחלוטין כי איכות התמונה של המצלמה צפויה להיות מעולה (אחרי הכל מדובר בחיישן זהה לזה המצוי בניקון D7000 אך ללא פילטר ה-AA), עד שלא ניסינו את המצלמה בעצמנו ובמיוחד במסגרת טיול ארוך, לא הבנו עד כמה שימושית מצלמה שכזאת עם העדשה הרחבה שלה יכולה להיות.

אנו חייבים להדגיש נקודה חשובה. אנו השתמשנו ב-CoolPix A כמצלמה משלימה. אף שלעיתים קרובות לקחנו אותה עימנו והשארנו את ה-D7100 הגדולה והמגושמת בחדר, אנו לא חושבים שהיא מהווה תחליף אמיתי למצלמת רפלקס, אלא אם אתם נוהגים לצלם באופן בלעדי בזוית רחבה (במקרה זה ב-18 מ"מ או אם תרצו 27 מ"מ ב-35 מ"מ). למי שיכול להרשות לעצמו את התענוג אנו בהחלט נמליץ בחום על השילוב של ה-CoolPix A יחד עם מצלמת רפלקס איכותית. בדרך זו תוכלו למשל להימנע מהחלפת עדשות ולהשתמש ב-CoolPix A פשוט כסוג של עדשה רחבה אותה ניתן לשלוף מהכיס בכל רגע (אנו עשינו זאת בהזדמנויות רבות ובהנאה רבה).

למצלמה קומפקטית יש יתרונות רבים ואחד מהם הוא שהיא איננה מרתיעה כמו מצלמת רפלקס. אף שה-CoolPix A איננה המצלמה האידיאלית לצילומי פורטרטים (הזווית שלה פשוט רחבה מידי), אפשר בהחלט לצלם איתה "סיטואציות" (מצאנו את עצמנו מצלמים התרחשות בבית קפה ואפילו אנשים הולכים ברחוב ומהמרחק הנכון ניתן בהחלט לקבל קומפוזיציות מעניינות).

כמו אם כל מוצר, לא הכל מושלם עם ה-CoolPix A ולמרות זאת לטעמנו אף אחת מהבעיות שמצאנו במצלמה איננה קריטית וכולן יוכלו להיות מתוקנות על ידי החברה בגרסה הבאה של המצלמה בקלות יחסית. המגבלה הגדולה ביותר של ה-CoolPix A היא לדעתנו היעדר העינית (לנו לא יצא לנסות את העינית החיצונית). מעבר לכך המסך (המצוין כשלעצמו) איננו מאפשר שליטה באמצעות מגע וגם איננו בר הטיה – דבר שהיה עוזר מן הסתם בצילום בזוויות מאתגרות. אם חשבתם לצלם וידאו עם המצלמה תגלו מהר מאד כי בניקון לא חשבו על כפתור ייעודי לצילום וידאו (כן אפשר לתכנת כפתור לעשות זאת אבל זאת המצלמה הראשונה שנתקלנו בה בשנתיים האחרונות ללא כפתור צילום ייעודי לוידאו – מה גם שאפשרות הוידאו "קבורה" עמוק למדי בתפריטים של המצלמה). עוד שתי נקודות שהפריעו לנו נוגעות לידית האחיזה הדקה מידי ולעובדה שכפתור ההדלקה וחוגת המצבים אינם כוללים נעילה ונוטים להידלק או לזוז כאשר מכניסים את המצלמה לכיס. יש עוד בעיות קלות אבל בסך הכל ולמרות כל המגרעות הללו, כמו גם הפוקוס הלא מהיר במיוחד של המצלמה (לא זאת לא מצלמה לצילומי ספורט חברים) מדובר במוצר מוצלח מאד לדעתנו.

בשורה התחתונה נאמר כך: אם אתם מחפשים מצלמה איכותית, קומפקטית המתאימה לטיולים ואתם מבינים את המשמעות של צילום עם עדשה רחבה קבועה, ה-CoolPix A היא אופציה נהדרת (בהנחה כמובן שהתקציב מאפשר לכם זאת). גם אם אתם מעוניינים במצלמה משנית קטנה בעלת עדשה רחבה כתוספת למצלמה רפלקסית, ה-CoolPix A יכולה בהחלט להתאים. מצד שני אם עד כה השתמשתם בעיקר במצלמות קומפקטיות בסיסיות או במצלמות אולטרה זום, אנו מציעים לכם לשקול היטב את ההשקעה ב-CoolPix A הנעדרת זום – דבר שאינו מתאים בהכרח לכל צלם ובוודאי לא לחלק ניכר מן הצלמים המתחילים.

אהבנו

 • איכות תמונה נהדרת – במיוחד כשמדובר במצלמה כה קומפקטית.
 • קטנה מספיק בכדי להיכנס לכיס (אם לא לכיס המכנס אז בוודאי למעיל).
 • מסך איכותי במיוחד.
 • מהירות תפעול מצוינת.
 • איכות בנייה גבוהה.
 • עדשה רחבה ואיכותית (ומתאימה במיוחד לצילומי נוף, מבנים וטיולים).

קצת פחות

 • היעדר כפתור וידאו (יש צורך לאתר את מצב הוידאו בתפריטים).
 • איננה כוללת עינית (אם כי ניתן להוסיף בתשלום עינית אופטית חיצונית).
 • לא קיים כפתור נעילה על החוגה או על כפתור ההדלקה והכיבוי של המצלמה.
 • הפוקוס עשוי להיות איטי במצבים מסוימים (בעיקר בתאורה נמוכה).
 • תפריטים בסיסיים יחסית (בוודאי ביחס למצלמה ברמת מחיר שכזו).

גלריה

כל התמונות הבאות צולמו עם מצלמת הניקון CoolPix A בליסבון, ניו יורק וישראל. התמונות עברו הקטנה אך לא עברו עיבוד כלשהו (צילומים: עידו גנוט, מירב יצחקי).

[mega_gallery]

אנו רוצים להודות לחברת הדר, יבואנית מצלמות ניקון לישראל על אספקת המצלמה לבדיקה.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב ביקורות\סקירות

5 תגובות

 1. Avatar

  אדי

  17/07/2013 ב 11:10 PM

  האם טבעת הפוקוס היא מכאנית, או שהיא על Fly-By-Wire ?

  השב

 2. Avatar

  אדי

  17/07/2013 ב 11:13 PM

  הכוונה היא: האם סיבוב טבעת הפוקוס מזיז מכאנית את עצמיות העדשה, או שטבעת הפוקוס היא חוגה אלקטרונית שנותנת פקודה אלקטרונית למנוע-פוקוס ?

  השב

 3. Avatar

  עידו גנוט

  18/07/2013 ב 12:58 AM

  הבנתי את השאלה אבל אני לא יודע לענות – השתמשנו בטבעת מעט מאד – זאת עדשה רחבה יחסית ויש פוקוס אוטומטי אז למה לטרוח?

  השב

 4. Avatar

  אדי

  18/07/2013 ב 4:02 PM

  אני שואל כי קנון הלכו בכיוון הזה בליין החדש של עדשות STM, ואני מנסה להבין אם זו אופנה חדשה שמוותרת על הרגישות של היד בכייוון שרירותי (ידני) של פוקוס.

  זו למעשה השיטה הרגילה של המצב "פוקוס" ידני" במצלמות-גשר, מאז 2004 בערך. זו טכניקה אחרת וגם תחושה אחרת, בכיוון הידני של פוקוס.

  השב

 5. Avatar

  עידו גנוט

  18/07/2013 ב 4:28 PM

  אוקיי אני מבין – אבל שוב לדעתי זה לא מאד חשוב במצלמה שכזאת.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.