ראשי חדשות הכרזות מוצרים סיגמא DP2 Quattro – להמציא מחדש את החיישן

סיגמא DP2 Quattro – להמציא מחדש את החיישן

2
0

חברת סיגמא הכריזה מוקדם יותר השבוע על פיתוח גרסה חדשה של חיישן ה-Foveon X3 שלה ועל סדרת מצלמות משופרת אשר תעשה בו שימוש לראשונה – תוך הבטחה לאיכות תמונה משופרת ועם עיצוב חדשני ומפתיע.

בשנת 1997 הקימו משספר שותפים חברת spin-off לחברת Synaptics (החברה האחראית בין השאר על ממשקי המגע ברבים מן המחשבים הניידים בשוק) את חברת Foveon (מהמילה fovea או רשתית – בשל ההקבלה שעשו המפתחים בין הטכנולוגיה למבנה העין). החברה פיתחה טכנולוגיה חדשנית השונה מכל מה שהיה מוכר עד אז בתחום החיישנים המסחריים למצלמות. במקום להתבסס על חיישנים אשר נעזרים ב-Bayer filter הקלאסי בו שכבה אחידה ועליה פילטרים בצבעים שונים החליטו מפתחי ה-Foveon ליצור שלוש שכבות של חיישנים זו מעל זו כאשר כל שכבה רגישה לאורך גל (ולפיכך לצבע) שונה. התוצאה הייתה אמורה להיות תמונה עם עושר צבע גדול משמעותית מזה של חיישנים רגילים (ראו הסברים של חברת Foveon). בפועל, גם אם דיוק הצבע היה גבוה יותר, רגישותו של החיישן נפגעה באופן קשה בשל הצורך של האור לעבור שכבות שונות.

ה-DP2 Quattro – מראה מוזר למצלמה לא סטנדרטית

DP2 Quattro-front

ב-2008 רכשה חברת סיגמא את Foveon והיא פועלת מאז ועד היום כחלק מחברת סיגמא וממשיכה לפתח חיישנים. סיגמא עשתה שימוש בחיישני ה-Foveon X3 במשך שנים במצלמותיה אך אלו לא זכו להצלחה רבה. לסיגמא שתי סדרות מרכזיות של מצלמות – סדרת ה-SD הכוללת מצלמות רפלקס וסדרת ה-DP הכוללת מצלמות קומפקטיות בעלות חיישן Foveon X3 (בגודל APS-C) ועדשות קבועות. לסדרת ה-DP אשר עודכנה כאמור השבוע, 3 מצלמות שונות כאשר ההבדל המרכזי (ואולי למעשה היחיד) ביניהן הוא אורך המוקד של העדשה הקבועה – 28 מ"מ, 45 מ"מ ו-75 מ"מ (אקוויולנטי ב-35 מ"מ) – כולן בעלות צמצם f/2.8 .

מבט מאחור

DP2 Quattro-back

הגרסה החדשה של חיישן ה-Foveon X3 מנסה לתקוף את בעיית הרגישות באופן ישיר – במקום לקבל תמונה שהיא שילוב של 3 השכבות באופן אחיד פחות או יותר – הגרסה החדשה לוכדת את עיקר המידע מן השיכבה העליונה (המקבלת את מירב האור) בעוד ששתי השכבות התחתונות יספקו בעיקר מידע לגבי הצבע בתמונה. הדבר עשוי לפגוע מעט באיכות הצבע – גאוותה של Foveon – אך לספק בתמורה רגישות משופרת וגם להקל על נושא עיבוד המידע המגיע מן החיישן (החיישן החדש לוכד כ-20 מגה פיקסל מן השכבה העליונה ועוד כ-5 מגה פיקסל מכל שכבה שמתחתיה).

למי יש ידיים כל כך ארוכות?

DP2 Quattro-top

כפי שניתן לראות סיגמא שילבה עיצוב מוזר מאד למצלמה החדשה (גריפ ארוך בצורה קיצונית המותאם לסוללה חדשה). אנו מתקשים לראות כיצד ידית אחיזה כה ארוכה עשויה להיות נוחה אך יש לבחון זאת בפועל מן הסתם.

שכבות החיישן בגרסה החדשה

Foveon X3

מחיר וזמינות טרם פורסמו אך סיגמא הודיעה כי תשווק גרסאות חדשות של כל 3 אורכי המוקד של ה-DP2 החדשה. אנו נוסיף בקרוב את שלושת המצלמות למערכת המפרטים של האתר.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב הכרזות מוצרים

2 תגובות

 1. Avatar

  אדי

  12/02/2014 ב 12:25 AM

  חברה עם פוטנציאל גדול – הם עוד יפתיעו את כולנו

  השב

 2. Avatar

  ענן

  12/02/2014 ב 10:42 AM

  אני משער שכל היתרונות והחסרונות של הסדרה ישוקללו בסופו של דבר מול המחיר וזה יקבע את מידת ההצלחה או גודל הכישלון.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.