ראשי חדשות מצלמה שמזהה… פירות?

מצלמה שמזהה… פירות?

2
0

כולנו מכירים את טכנולוגיית זיהוי הפנים המשולבת מזה לא מעט שנים במצלמות קומפקטיות (וכיום גם בחלק מן המצלמות הרפלקסיות בשוק). שדרוג של הטכנולוגיה מאפשר אפילו זיהוי חיוך בכדי לתפוס את הרגע הנכון ביותר לצילום. אך מה תגידו על פיתוח טכנולוגי המאפשר למצלמה לזהות לא חיוכים ואף לא אנשים אלא דווקא פירות? זאת היא בדיוק הטכנולוגיה עליה עובדת במרץ חברת NEC היפנית. למה? המשיכו לקרוא.

חברת NEC היא אחת מן החברות המתקדמות בעולם בפיתוח אלגוריתמים לזיהוי דפוסים (Pattern recognition) תחום מרכזי בפיתוח מערכות זיהוי ביומטריות המשמשות לזיהוי פנים, טביעות אצבע ועוד. לאחרונה החליטה החברה לרתום את יכולותיה בתחום לטובת פרויקט מוזר אך בעל השלכות מרחיקות לכת.

במקום לזהות פנים או אצבעות החליטו ב-NEC לזהות פרי מסוים מתוך צילום של קבוצת פירות. בניסוי שערכה החברה הצליחה המערכת לזהות מלון אחד מתוך 1800 כשאחוז הטעות שלה עמד על 1/1,000,000. מה היתרון בזיהוי מלון ספציפי תשאלו? בחברת NEC הסבירו כי כאשר תגיע המערכת לבשלות (משחק המילים לא נעלם מעיננו) בתוך פרק זמן של כשנתיים לערך, צפויים לה שני שימושים – האחד עבור ספקי המזון אשר יוכלו לעקוב אחר מוצריהם בקלות יחסית באמצעות מערכות אוטומטיות אשר יצלמו ויקטלגו כל פרי המגיע מן השדה ועד החנות. השימוש השני נוגע לנו הצרכנים – מרגע שמערכת זאת תפעל ניתן יהיה להגיע לסופר, לצלם את התפוח שברצונכם לרכוש באמצעות המצלמה הסלולארית שברשותכם ולקבל בזמן אמת מידע מלא על הפרי הכולל בין השאר היכן גדל, באיזה אמצעי תחבורה עשה את דרכו ואולי החשוב ביותר מתי נקטף – כך שלראשונה לא נצטרך לסמוך רק על מילתו של הירקן באשר לטריותם של הפירות אותם אנו רוכשים.

חברת NEC מזהה מלונים (קרדיט: Mycom Journal)

Melon recognition

כיצד מתקשר זיהוי פירות לצילום (מלבד השימוש במצלמה הסלולארית לזיהוי הפרי)? אנו רואים זאת כחלק ממגמה כוללת הצפויה להתפתח בשנים הקרובות ואשר תהפוך גם את עולם הצילום (תחילה באופן טבעי הצילום הסלולארי, אך בהמשך גם תחום המצלמות המסורתיות) למקושר יותר. דוגמא טובה לבעיה הממתינה לפיתרון בהקשר זה אפשר היה לראות בסרטון אותו פרסמנו אמש המתאר את עבודתם של צלמי העיתונות בגבעת הקפיטול. אלו נאלצים לצלם ולמהר בכדי להעביר את התמונות באמצעות מחשבים ניידים למערכת העיתון או האתר בו הם עובדים. קישוריות 3G קבועה במצלמה הייתה כמובן יכולה לחסוך את הטרחה הזאת ואין לנו ספק כי אמצעים כאלו ייכנסו לשימוש בשנים הקרובות.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
 • NEC מציגה: טכנולוגיית ביטול רעשים למצלמות

  NEC היא חברה שאיננה מגיעה בדרך כלל לעמוד הראשי של חדשות הצילום באתר, אלא שהיום הכריזה החבר…
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

2 תגובות

 1. Avatar

  איל

  09/03/2011 ב 5:30 PM

  טביעת אצבע, ולא תביעת 🙂

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  09/03/2011 ב 9:06 PM

  זה מה שקורה כשהאצבע טובעת במקלדת.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.