ראשי מבזקים פטנט: קנון 600 מ"מ f/4 "קומפקטית"

פטנט: קנון 600 מ"מ f/4 "קומפקטית"

2
0

חברת קנון רשמה לאחרונה פטנט מעניין על שתי עדשות סופר-טלפוטו הכוללות אלמטים אופטיים המאפשרים הקטנה (וצמצום משקל) – עניין חשוב למדי עבור מי שמעוניין בעדשות אלו אך מוצא את הגודל והמשקל של עדשות הדור הנוכחי כמגבלה.

השימוש ב-diffractive optics (או DO בקיצור) מאפשר באופן עקרוני להקטין את משקל העדשה ולצמצם את כמות הרכיבים האופטיים. המחיר הוא לרוב פגיעה מסוימת באיכות האופטית של העדשה.

קנון השקיעה בשנים האחרונות לא מעט במחקר ופיתוח של טכנולוגיות DO ואם שורת הפטנטים שרשמה לאחרונה אומרים משהו אזי יש סיכוי שבעתיד הלא רחוק נראה סדרה שלמה של עדשות באורכי מוקד שונים אשר הינן קטנות וקלות יותר ממה שהתרגלנו עד כה. בין השאר רשמה קנון פטנטים על עדשת 600 מ"מ בעלת צמצם f/4 בטכנולוגיית DO וכן על עדשת 400 מ"מ בעלת צמצם f/2.8 בטכנולוגיה דומה.

עדשות בעלות אלמנטים בטכנולוגיית DO אינם עניין חדש כמובן. לקנון היו בליין זוג עדשות בעשור הקודם אשר עשו שימוש באלמנטי DO – אלו הן ה-EF 70-300mm f/4.5-5.6 DO IS USM וה-EF 400mm f/4 DO IS USM (שמחירה אגב עומד עדיין על למעלה מ-6000 דולר).

יהיה מעניין לראות אם ומתי יגיע דור חדש של עדשות DO מבית קנון והאם הדור החדש יצליח לפתור לפחות חלק מן הבעיות האופטיות של עדשות ה-DO משנים עברו ולפחית בצורה משמעותית מן המשקל. על דבר אחד לא היינו בונים בכל מקרה – הפחתה במחיר – עדשות סופר טלפוטו איכותיות ימשיכו להיות יקרות גם במשקל מופחת.

כמו תמיד כאשר אנו עוסקים במדור בפטנטים מתחום הצילום – זיכרו כי לא כל דבר שמופיע כפטנט מגיע בסופו של דבר לחנויות.

עדשת ה-EF 400mm f/4 DO IS USM של קנון – דור חדש בקרוב?

EF 400mm f4 DO IS USM

 

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מבזקים

2 תגובות

 1. Avatar

  יקים

  28/05/2012 ב 10:09 AM

 2. Avatar

  עידו גנוט

  28/05/2012 ב 12:26 PM

  אולי – כאמור בינתיים זה רק פטנטים.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.