ראשי מגזין DIY עשה זאת בעצמך: הערמת פוקוס עם סורק ישן

עשה זאת בעצמך: הערמת פוקוס עם סורק ישן

1
0

 פרויקט ה-DIY שאנו מביאים בפניכם היום יעניין לא מעט חובבי מאקרו וצילום מוצרים וכל מי שיש לו חיבה כלשהי לאלקטרוניקה – קבלו בבקשה את הסורק מערים הפוקוס.

לפני שניגש לפרויקט נזכיר אולי למי ששכח (או לא מכיר) מה היא הערמת פוקוס (הקישור הוא לסקירה בהירה מאד של תומר יפה בעניין). הערמת פוקוס מאפשרת לנו לצלם סדרת תמונות של אובייקט סטאטי  כאשר בכל תמונה מישור הפוקוס שונה ולחבר את התמונות יחד באמצעות תוכנה (למשל פוטושופ) וכך לקבל תמונה בה חלק גדול בהרבה מן האובייקט מצוי בפוקוס – דבר שהיה בלתי אפשרי בצילום תמונה אחת.

את המהנדס וחובב הצילום האירי David Hunt פגשנו כאן בשנה שעברה כשזה הפך גריפ של מצלמת קנון 5D למחשב זעיר המחובר למצלמה ומסוגל לבצע שורה של פעולות מתקדמות. כעת הוא החליט ללכת על פרויקט שאפתני לא פחות במסגרתו הוא פירק סורק ישן והתאים אותו כך שראש הסריקה יזוז קדימה כשעליו יושבת המצלמה. הרעיון היה שהסורק המסוגל להגיע לדיוק של 2400 dpi ניתן לשליטה ברמה עדינה במיוחד (0.02 מ"מ). בבלוג שלו מתאר Hunt כיצד פירק את הסורק הישן וחשף את המכלול השולט בראש הסריקה ועליו ייצב את המצלמה (לדבריו ניתן להציג כל מצלמה עליה ניתן לשלוט באמצעות מנגנון shutter release).

Macro Pi – סורק הופך לרובוט הערמת פוקוס (מקור: David Hunt)

Macro Pi 1

Hunt רכש מספר רכיבים כולל מנוע זעיר ומספר רכיבים אלקטרוניים זולים בסכום כולל של כ-80 יורו והתבסס על בקר מסוג Raspberry Pi (אשר הופך יותר ויותר פופולארי בתקופה האחרונה בפרויקטי DIY). הוא חיבר כמה שורות קוד פשוטות וערך ניסוי הדגמה בו צילם פסלון קטן של פרה. הוא צילם 42 תמונות כאשר הפוקוס שונה במעט בכל תמונה וחיבר את התמונות באמצעות תוכנת CombineZP החופשית המבצעת הערמות פוקוס – את התוצאה אתם יכולים לראות בעצמכם.

מימין – הרכבה של 42 תמונות; משמאל תמונה ללא הערמת פוקוס (מקור: David Hunt)

Macro Pi 2

סרטון המציג את מערים הפוקוס מבוסס הסורק של David Hunt

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1eMzD0t0Lrg[/youtube]

בהזדמנות זאת כדאי להזכיר כי עסקנו לא מעט בנושא הערמת פוקוס גם בביקורת שלנו על עדשת ה-Nanoha 5X אשר עוסקת בהרחבה בסופר מאקרו. בביקורת הזכרנו כי בשוק ניתן למצוא מכשיר אוטומטי (רובוט) הערמת פוקוס של חברת Cognisys אותו סיקרנו כאן באתר לפני כשנתיים (הרובוט מכונה StackShot ועלותו כ-450 דולר). הפיתרון של Hunt אולי מורכב יותר לביצוע אבל הוא ללא ספק זול יותר.

ניתן למצוא עוד ידיעות העוסקות בפרוייקטים לבנייה עצמית במדור "צילום DIY" שלנו

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב DIY

תגובה אחת

  1. Avatar

    משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    27/01/2013 ב 4:44 PM

    להערמת-פוקוס בסטודיו נראה לי שיש פתרונות מוצלחים יותר, ולמי שבאמת צריך – שווה להשקיע. בצילומי טבע/חוץ אפילו ב"סליידרים" מקצועיים קשה להשתמש בגלל הסירבול, מגבלות התאורה, זווית/גובה החצובה ובעיקר – הזמן והזדמנויות הצילום שכל אלה גוזלים ממך. היה לי מעניין לשמוע ממי שמשתמש בדברים האלה לצילום חרקים *חיים*, צמחים *בטבע* וכו'.

    השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.