צילום באינפרא אדום, משרה אווירה קסומה, חלומית וסוריאליסטית. הצמחייה, הדשא והעלים, נראים כאילו כוסו במרבד קפוא ולבן. עננים לבנים על רקע השמים הכהים מוסיפים לדרמה והעולם נראה שונה.

אם תרצו להתמחות בסוג צילום זה, "לקחת אותו לשלב הבא", תהיו חייבים לאמץ שיטת הסתכלות שונה על העולם. כמו שאשתי אמרה לי זה מכבר: "אתה כמו ניאו: רואה את המטריקס". אומנם ההשוואה לא כל כך מדויקת, אבל מכיוון שהמטריקס היה אחד מהסרטים האהובים עלי, ההשוואה קסמה לי. הכוונה הייתה, שצלם אינפרא אדום, רואה את העולם בשני רבדים: הצבעוני, זה שכולנו (או לפחות רובנו) רואים, והאינפרא אדום, זה שחרקים בחלקם רואים.

x dark lake

x morning

x leaf

ספקטרום האור

העין האנושית רואה רק טווח קטן מאוד מתוך ספקטרום האור. הביטו בתרשים הבא המציג את ספקטרום האור המלא. מצד אחד של הספקטרום הנראה (הצר מאד), נוכל למצוא את הקרינה האולטרה סגולה,  קרינת הרנטגן וקרנית הגמא (החלק הלא ידידותי במיוחד בספקטרום), ומצידו האדום של הספקטרום הנראה, נמצא את גלי האינפרא אדום, גלי המיקרו והרדיו.

Spectrum 01

גם הגלים האינפרה אדומים עצמם מחולקים לטווחים שונים, החל מהטווח הקרוב ועד לגלים אינפרא תרמיים.

x walk

x up

המצלמה

העין האנושית לא יכולה לראות את גלי האינפרא אדום, אבל מסתבר שהמצלמה הדיגיטלית שלנו יכולה. באמת ?

לצערנו, יצרני המצלמות מתקינים פילטר החוסם את מעבר קרני האינפרא אדום אל החיישן ובכך הופכים את המצלמה שלנו לכמעט עיוורת לגלים אלו. אז איך נדע האם המצלמה שלנו רגישה לגלים האינפרא אדומים?

כל מה שצריך זה שלט של טלוויזיה. נכוון את השלט לכיוון המצלמה, נלחץ על כפתור כלשהו בשלט ונצלם תמונה. אם נראה נקודה עמומה, נדע שאנחנו בבעיה – המצלמה שלנו איננה רגישה לגלים אינפרא אדומים. אנחנו רוצים וצריכים שתהיה לנו נקודה חדה ובהירה.

x reflactions

x house on the lake

איך מצלמים?

 יש שתי דרכים מרכזיות לצלם תמונת באינפרא אדום:

 • שימוש בפילטר ייעודי.
 • המרת המצלמה.

הדרך הזולה יותר ולכאורה השפויה יותר היא להשתמש בפילטר אינפרא אדום. פילטר איכותי ופופולארי הוא R72 של חברת HOYA היפנית. שימוש בפילטר מבטיח תוצאה ראויה אבל גורם למספר בעיות אותן נמנה בהמשך.

הדרך היקרה יותר אך גם האיכותית יותר, היא להמיר את המצלמה כך שתצלם ישירות באינפרא אדום. בהמרת מצלמה, מסירים את הפילטר החוסם אשר מונח מעל החיישן ומתקינים במקומו זכוכית שקופה או פילטר אינפרא אדום בהתאם לאורך הגל המתאים לנו.

איזון לבן

פילטר האינפרא אדום הוא בגוון אדום כהה, כל כך כהה שהוא נמצא מחוץ לטווח הקאלווין שמצוי במצלמה וודאי מחוץ לאיזון הלבן המוגדר מראש. הוא גם נמצא מחוץ לטווח של מרבית תוכנות העריכה כגון Lightroom של אדובי ודומותיה. מסיבה זו, נצטרך לבצע איזון לבן ידני. כרטיס אפור או לבן לא יעזור לנו כאן מכיוון שהם עלולים לגרום לצבע הלבן בתמונה להראות כחלחל. לכן, נבצע איזון לבן ממשטח ירוק, דשא או עלים.

איזון לבן אוטומטי

0

איזון לבן ידני

112

חשיפה

כאמור, פילטר האינפרא אדום, כה כהה, שאנו והמצלמה איננו יכולים לראות כמעט דבר דרכו. מכאן שהמצלמה לא תצליח למצוא נקודת פוקוס ואנחנו לא נוכל לתכנן קומפוזיציה ראויה לתמונה. לכן, אנחנו נבצע את הקומפוזיציה, נמקד את המצלמה ואז נעביר את הפוקוס בעדשה מאוטומטי לידני.

רק אחרי שביצענו את שני אלה, נוכל בזהירות להבריג את הפילטר על העדשה.

מבחינת כיוון צמצם, תריס רגישות, כאן הכל בסיסי למדי: צמצם, נסגור במידת הרצוי בכדי לקבל עומק שדה. המלצתי, בסביבות f/8, f/11. תריס, מכיוון שהפילטר כה כהה, נזדקק לחשיפה ארוכה של למעלה משניה או שתיים. את הרגישות נשתדל להשאיר על המינימום (ISO 100/ISO200 וכו' בהתאם למצלמה), בכדי להימנע מרעש מיותר הנגרם בין השאר מן החשיפה הארוכה. מיותר לציין כי את התמונה נצלם בעזרת חצובה.

המצלמה המומרת

 למה לנתח כאשר החולה בריא?

הבנו שניתן לצלם תמונות באינפרא אדום במצלמת הרפלקס שלנו באמצעות שימוש בפילטר מיוחד. אם כך, מדוע באמת להמיר מצלמת DSLR טובה, להסיר את הזכוכית החוסמת שיצרנית המצלמה התקינה מראש ולאבד את האחריות שיש לנו את הציוד היקר?

את התשובה לכך ניתן לחלק למספר נקודות:

 1. בשם האומנות, נעשה הרבה דברים מוזרים.
 2. רוב המצלמות מן הדורות האחרונים, עיוורות כמעט לחלוטין לאור אינפרא אדום.
 3. בעיית הקומפוזיציה, הפוקוס והחשיפה הארוכה, אשר מקשים עלינו מאוד את הספונטניות ואת זמינות הצילום ומקשה במיוחד לצלם אובייקטים נעים ובעיקר, מאלצת אותנו לסחוב חצובה לכל צילום.

כיום, ישנן מספר חברות המתמחות בהמרת המצלמה לצילום אינפרא אדום באורכי גל שונים ומשונים. אף שישנם מדריכי רשת רבים המאפשרים לעשות זאת בשיטת "עשה זאת בעצמך" (DIY), אני לא הייתי עושה זאת בבית, נראה לי שהחדר שלי מאובק יותר מדי בכדי לשמור על החיישן מפני לכלוך בתהליך.

x ducks

עיבוד התמונה

כל תמונה שאנחנו מצלמים כיום, כמו בעבר, חייבת פיתוח בחדר החושך. אלא שהיום לכל אחד כמעט יש חדר חושך דיגיטלי בבית או לכל הפחות "חדר אור".

תמונת האינפרא אדום אותה צילמנו, דורשת טיפול מיוחד בתוכנת הפוטושופ בכדי שתוצג בגוונים הרצויים. לביצוע העיבוד נדרש ידע קל בפוטושופ אבל לא מעבר לרמה הבסיסית לטעמי. אין מדובר כאן במניפולציה, החסרת או הוספת פרטים לתמונה או כל דבר דומה, אלא טיפול בערוצי הצבע.

נפתח את התמונה באמצעות פקודת ה-cmd+O (או ctrl O אם אתם בסביבת חלונות).

25

בשלב הראשון  נבצע איזון חשיפה וגוון בעזרת AUTO LEVELS  (בחרו בתוכנת הפוטושופ: cmd+L או Image > Adjust > Auto Levels)

בשלב הבא, נעלה במקצת את הבהירות ונוסיף ניגודיות לתמונה BRIGHTNESS/CONTRAST (בחרו בתוכנת הפוטושופ: Image > Adjust > Brightness / Contrast).

בשלב זה, נפתח את חלון ה – CHANEL MIXER (בחרו בתוכנת הפוטושופ: Image > Adjust > Channel Mixer).

בחלון זה, נבחר בערוץ האדום ונהפוך את הפרמטרים הרשומים: Red : 100%, ל-0%, ו-Blue: 0%, ל- 100%. את אותו הדבר נעשה גם בערוץ הכחול.

32

42

63

52

עכשיו נעבור לבצע תיקוני צבע ורוויה. נפתח את חלון הרוויה cmd+U (Image > Adjust > Hue & Saturation) ונשנה לפי הטעם כל ערוץ צבע.

בשלב הסופי, ננקה קצת לכלוך, נחדד ונשמור.

81

התמונה הסופית

91

סיכום

צילום באינפרא אדום, הינו סוג צילום טכני. אבל לאחר שלמדנו את הפן הטכני של הצילום כל שנשאר עלינו זה לצאת, לראות את העולם באור אחר ולצלם. תמונת אינפרא אדום, היא מסוג התמונות שכאשר היא מוצגת בצורה נכונה היא יכולה לגרום לצופה לעצור, לדמיין ולהתפלא.

x street lamp

* התמונות בכתבה זו צולמו על ידי אסי יעקובוביץ’.

אודות הכותב: אסי יעקובוביץ’, עורך דין, בן 39, נשוי ואבא לאמה. בשביל הנשמה, שומע מוזיקה (בעיקר מטאל או בלוז), מנגן גיטרה, חובב כדורגל ומצלם. מנסה לייחד עצמי כצלם טכני. אוהב לצלם אינפרא אדום, HDR, צילום מהיר וגם פורטרטים של ילדים. עבודות נוספות של אסי ניתן למצוא בעמוד ה-500px שלו ופרטים נוספים בדף הפייסבוק.

 • Midnight Shot NV-1 – מצלמה קומפקטית לצילום לילה

  צילום לילה בכלל וצילום אינפרה אדום בפרט אינם עניין חדש. אך עד כה הם נטו להיות מורכבים יחסי…
 • תמונות בלתי נראות

  חשבתם שראיתם כבר הכל בתערוכות? מה לגבי תערוכה בה התמונות בלתי נראות? זוג אומנים קנדים יצרו…
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מאמרים

5 תגובות

 1. Avatar

  יעלה

  19/03/2012 ב 6:02 PM

  נושא שסיקרן אותי הרבה זמן. תודה רבה!!!

  השב

 2. Avatar

  אלדד77

  19/03/2012 ב 9:41 PM

  כתבה מצויינת על נושא שלא הכרתי.
  תודה.

  השב

 3. Avatar

  ארי בלטינשטר

  25/03/2012 ב 12:24 PM

  היי
  האם יש למישהו כתובת של מעבדה רצינית המסוגלת לעשות את ההמרה של המצלמה כאן בארץ?
  תודה
  ארי
  balt@zahav.net.il

  השב

 4. Avatar

  עופר

  27/03/2012 ב 1:52 PM

  מאמר מדהים!!!!
  תודה!!!!

  השב

 5. Avatar

  adirphotos

  04/01/2013 ב 10:35 AM

  אסי כתבה מצוינת ומעניינת
  העשרת לי את הידע בצילום האינפרה.
  תמונות נהדרות!!!

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.