ראשי חדשות XQD – פורמט כרטיסי הזיכרון שיחליף את ה-CF

XQD – פורמט כרטיסי הזיכרון שיחליף את ה-CF

4
0

גוף התקינה האחראי על פיתוח כרטיסי ה-CF הכריז אמש לאחר יותר משנה של עבודה על פורמט כרטיסי הזיכרון המקצועי העתידי אשר יכונה XQD. הפורמט החדש צפוי להחליף בשנים הבאות את פורמט ה-CF הוותיק במצלמות מקצועיות. הכרטיסים בפורמט החדש יהיו קטנים מכרטיסי ה-CF הנוכחיים, יתמכו במגוון תקנים חדשים ומהירים ויוצגו לראשונה בתערוכה שתערך בראשית השנה הבאה ביפן.

למרות הפריחה האדירה שיודע פורמט ה-SD בשנים האחרונות, פורמט ה-CF נותר הפורמט המוביל עבור צלמים מקצועיים והוא משמש כיום כמעט בכל המצלמות המקצועיות של החברות המובילות. הפורמט הוותיק פותח על ידי חברת סנדיסק באמצע שנות ה-90 ומאז עבר שדרוגים רבים (הגרסה האחרונה שלו מכונה CF 6.0 והיא הוכרזה בשנה שעברה).

הלוגו של תקן ה-XQD ותמונה של הכרטיס העתידי

QXD memory format camera

לפני כשנה הכריזה גם קבוצה של חברות ובראשן סנדיסק, סוני וניקון כי הן עובדות על תקן כרטיסי זיכרון מקצועי חדש אשר יכלול מהירות העברה תיאורטית גבוהה מאד, נפח מקסימאלי גדול בהרבה מזה הקיים כיום ושימוש בתקן העברת נתונים חדש. שנה מאוחר יותר נראה כי שיתוף הפעולה נשא פרי בדמות פורמט ה-XQD עליו הכריז אמש גוף התקינה של פורמט ה-CF המכונה CompactFlash Association (או CFA בקיצור).

הפורמט החדש צפוי לכלול בין השאר את התכונות הבאות:

 • מהירות כתיבה גבוהה במיוחד – 125Mb/s ויותר (בהמשך).
 • ה-XQD יתבסס על ממשק ה-PCI Express (בניגוד לממשק ה- Parallel ATA המיושן אשר שימש עד כה בכרטיסי הCF).
 • עיצוב קשיח במיוחד ועמיד.
 • מידות 38.5 על 29.8 על 3.8 מ"מ (גדול מכרטיס SD אך קטן מכרטיסי ה-CF).

פורמט ה-XQD מהווה שינוי מהותי בשוק כרטיסי הזיכרון (הוא אינו צפוי לתמוך לאחור בפורמט ה-CF ולכן תהליך אימוצו צפוי להיות ארוך). אם ניתן ללמוד מן העבר אפשר להניח כי הדורות הראשונים של מצלמות אשר יתמכו בתקן החדש יכללו במקביל גם תמיכה בכרטיסי CF (כפי שניתן למצוא כיום מצלמות בעלות תמיכה בכרטיסי CF ו-SD במקביל). כרטיסי XQD יוצגו לראשונה בתערוכת +CP שתתקיים בחודש פברואר 2012 ביפן. בשלב זה לא ידוע מתי אנו צפויים לראות כרטיסים ראשונים בתקן החדש לרכישה בשוק (שלא לדבר כמובן על מצלמות).

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

4 תגובות

 1. Avatar

  mulderfox

  09/12/2011 ב 3:28 AM

  ומה הנפחים המקסימליים? SDXC תומך עד 2TB – למרות שעדיין לא קיימים מוצרים כאלה במציאות

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  09/12/2011 ב 11:53 AM

  אני לא בטוח האם פורסם אבל באייטם מלפני שנה באותו נושא (אז לא הוזכר השם XQD) דובר גם כן על 2TB לפורמט העתידי. הצורך בכך הוא די אפסי בשנים הקרובות אפילו וידאו בתלת מימד לא תופס נפחים כאלו. אולי וידאו 4K או בעתיד הממש רחוק 8K בתלת מימד יחייבו נפחים כאלו – אבל יש עוד זמן.

  השב

 3. Avatar

  יבש

  13/12/2011 ב 12:32 PM

  בהחלט יש צורך בכרטיסי זיכרון בנפחים של 2TB ויותר. באולפנים הגדולים מצלמים וידאו ב-RAW של 10 bit ב- 4:2:2 ואף ב4:4:4.
  מה שמיצר קבצים מפלצתיים בגודלם.

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  13/12/2011 ב 6:34 PM

  מ… אז אולי באמת ל-RAW – מדברים שגם ב-D4 יהיה וידאו ב-RAW.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.