ראשי ביקורות\סקירות FastStone Image Viewer – מציג תמונות מושלם?

FastStone Image Viewer – מציג תמונות מושלם?

16
0

ברצף העבודה של צלם קיימים מספר שלבים והצילום עצמו הוא רק אחד הראשונים שבהם. כאשר אנו מעבירים כמות גדולה של תמונות אל המחשב יש לנו במקרים רבים צורך במציג תמונות (Viewer ) מהיר ויעיל. יצאנו לבדוק את FastStone Image Viewer – אחד ממציגי התמונות החינמיים הבולטים ברשת – המסקנות לפניכם.

מי צריך מציג תמונות?

בהיררכיה של תוכנות המשמשות צלמים ניתן להתייחס (לפחות) לשלוש רמות מרכזיות:

 • תוכנות הצגת תמונות – לרוב בסיסיות יחסית, נועדו לאפשר הצגה מהירה ונוחה של תמונה בתיקייה או בלחיצה על קובץ.
 • תוכנות ניהול תמונות – תוכנות מתקדמות יותר ועשירות הכוללות אפשרויות תיוג, חיפוש וניהול ספריות (פיזיות ולעיתים וירטואליות) ותכונות נוספות.
 • תוכנות עריכת תמונה – אם נתעלם מתוכנות עריכה בסיסיות (הנופלות לעיתים לאחת משתי הקטגוריות הקודמות), תוכנות עריכת תמונה מקצועיות ניצבות בראש פירמידת התוכנה עבור צלמים והן מאפשרות מגוון עצום של אפשרויות עיבוד, שינוי ותיקון תמונות.

אף שלא כל צלם משתמש בכל שלושת סוגי התוכנות וישנה לפחות בחלק מן המקרים חפיפה מסוימת בין תוכנות שונות בהיררכיה, בסופו של יום לכל סוג תוכנה תפקיד וישנה קבוצה לא מבוטלת של צלמים העושים שימוש בתוכנות מכל שלושת הקבוצות במסגרת רצף העבודה שלהם.

Explorer FastStone Image Viewer 2

באיזה מציג תמונה לבחור?

הגעתם להחלטה כי רצף העבודה שלכם כצלמים יכול להרוויח משימוש במציג תמונה איכותי – כיצד תדעו באיזה תוכנה לבחור? אם תביטו בקישור הבא, תוכלו לגלות כי בשוק עשרות מציגי תמונה – חלק לא מבוטל מהם גם עולים כסף (לרוב בין 20-100 דולרים). ישנה שורה ארוכה של קריטריונים החשובים בתוכנת הצגת תמונה – חלקם עשויים להיות קריטיים עבור השימוש שלכם ועל חלקם אתם עשויים להיות מוכנים לוותר. בביקורת הנוכחית עשינו מאמץ להתרכז בכל התכונות המרכזיות של תוכנת ה-FastStone Image Viewer בכדי לאפשר לכם להחליט האם היא ממלאת אחר הצרכים שלכם.

הבחירה ב-FastStone Image Viewer (מעבר לעובדה שמדובר בתוכנה חינמית) נובעת מניסיון העבר שלנו עם גרסאות קודמות של התוכנה (הגרסה האחרונה וזו שאנו עשינו בה שימוש בביקורת היא 4.6 אשר הוכרזה ימים ספורים לפני פרסום הביקורת). אין זה אומר מן הסתם שאין בשוק תוכנות אחרות טובות לא פחות (בתשלום או בחינם) אך אנו ממליצים כי תעיינו בביקורת הנוכחית בטרם תבחנו אלטרנטיבות.

FastStone Image Viewer – סקירה

בטרם ניגש לביקורת, כמה מילים על FastStone יצרנית התוכנה. החברה העומדת מאחורי FastStone Image Viewer עוסקת מזה מספר שנים בפיתוח תוכנות גרפיות והיא מציעה כיום ארבעה מוצרים – שניים מהם חינמיים ושניים אחרים בתשלום. התוכנה החינמית השנייה של החברה היא ה-FastStone Photo Resizer ונחשבת לאחת מתוכנות ההמרה/הקטנה של קבוצת תמונות הפופולאריות בשוק (בעתיד אולי נפרסם ביקורת נפרדת גם עליה).

 

מה אם כן מסוגלת ה-FastStone Image Viewer לעשות וכיצד היא עומדת במשימה:

 • מהירות הצגת תמונות – ה-FastStone לא נקראת כך לחינם – היא מהירה באופן מורגש ממציג התמונות המובנה של חלונות 7 (או XP). ככל שהמחשב שלכם חלש יותר כך תרגישו בהבדל גדול יותר. אנו בדקנו את התוכנה על שני מחשבים שונים – מחשב העבודה העיקרי של כותב שורות אלו (בעל מעבד אינטל ארבע ליבתי עם 8GB של זיכרון RAM ודיסק קשיח מסוג SSD של אינטל המריץ חלונות 7 בגרסת 64 ביט) והן על מחשב נטבוק מדגם NC10 של חברת סמסונג (בעל מעבד ATOM, זיכרון בן 2GB המריץ מערכת הפעלה XP SP3). על המחשב השולחני ההבדל במהירות בין ה-FastStone לתוכנת הצגת התמונות המובנית בחלונות 7 היה מורגש אך זניח יחסית. במחשב הנטבוק לעומת זאת ההבדל היה משמעותי יותר והורגש ככל הצגנו עוד ועוד תמונות.
 • יכולות הצגה – אחד הדברים המרגיזים צלמים רבים המשתמשים במציג התמונות המובנה של חלונות הוא אופן הפתיחה של התמונה. במקום לפתוח תמונה על מסך מלא, התמונה נפתחת בחלון ושטח תצוגה יקר מבוזבז לטובת מסגרת וכלים. ה-FastStone מגיעה כשברירת המחדל שלה היא הצגת התמונה על מסך מלא. התפריטים הרבים איתם היא מגיעה נפתחים באמצעות הזזת העכבר לנקודות שונות על פני המסך (מצד ימין נתוני EXIF, בחלק התחתון של המסך אפשרויות שמירה, עריכה ותצוגה בצורת אייקונים, מצד שמאל אפשרויות נרחבות יותר בצורה טקסטואלית ובחלק העליון של המסך הצגת התמונות בתיקיה הנוכחית). עוד נושא החשוב לצלמים רבים הוא היכולת להתמקד בקלות על חלק בתמונה – ה-FastStone משלבת זכוכית מגדלת ככלי ברירת המחדל המאפשת התמקדות (100% תצוגה) בכל חלק בתמונה. כמו כן ניתן להגדיל את התמונה בכללותה באופן פשוט באמצעות כפתורי הפלוס והמינוס במקלדת.FastStone – תמונה בחלון מלא

Full screen

 • הצגת תמונות RAW – מציג התמונות של חלונות אינו יודע להציג תמונות RAW – ישנם תוספים המסייעים לו בכך עבור יצרניות מסוימות אך ה- FastStone תומך באופן מובנה במרבית פורמטי ה-RAW של יצרניות הצילום הגדולות. ההצגה מעט איטית יותר מקובץ רגיל אך עדיין מהירה למדי. אחת התכונות שחסרו לנו מאד קשורה ביכולת למחוק או להעביר תמונות JPEG יחד עם גרסת ה-RAW שלה יחד בלי הצורך לבחור את שתיהן (עניין שימושי מאד הקיים בתוכנות אחרות בעיקר עבור מי שמצלם באופן קבוע ב-RAW ולא רוצה לבזבז זמן רב על מחיקה כפולה)

  פורמטי RAW נתמכים:
  RAW 2
 • תצוגת EXIF – היכולת להציג את נתוני הצילום (השמורים בקובץ ה-EXIF ביחד עם התמונה המצולמת) חשובה לצלמים רבים. ה-FastStone מציגה את הנתונים באופן ברור מאד בתפריט הנפתח בעת העברת העכבר בצד ימין של המסך. מרבית הנתונים המרכזיים מוצגים על ידי ה-FastStone בניהם דגם המצלמה, מהירות הצילום, צמצם, ISO אורך מוקד ואפילו GPS (אם כי לא בדקנו את אופן ההצגה של הנתון האחרון) אך שני נתונים חשובים חסרים לצערנו – דגם העדשה ומרחק המיקוד. בנוסף ל-EXIF מאפשר ה-FastStone להציג גם היסטוגרמה ולמהדרין קיימת גם היסטוגרמה צבעונית.
 • אפשרויות הצגה מתקדמות – מלבד האפשרות להציג תמונה בודדת ה-FastStone מסוגל להציג גם רצף תמונות (מצגת) וכולל מגוון רחב של אפשרויות אותן ניתן לשנות (משך הזמן בין תמונה לתמונה, אופי המעברונים ואפילו מוזיקה). פונקציית המצגת אולי חביבה אך ל-FastStone שפן נוסף בכובע והוא שימושי הרבה יותר. FastStone מאפשרת השוואה בין מספר תמונות (עד 4 בכל פעם) – אופציה זו שימושית ביותר להשוואה בין תמונות דומות בכדי לבחור את הטובה (עניין המוכר לכל צלם כמעט). FastStone היא לא התוכנה היחידה המסוגלת לעשות זאת אך היישום ב-FastStone נוח למדי ועובד היטב (בחרו תמונות בחלק העליון של תוכנת ה-FastStone ולחצו על כפתור ההשוואה המזכיר שני פסים עם חיצים ירוקים – התמונות יופיעו זו לצד זו באותה הגדלה ותוכלו לנוע ברחבי התמונה ולהשוות).
  השוואה בין תמונות:
 • Side by side

 • תצוגה על שני מסכים – סביבת העבודה של צלמים רבים כוללת יותר ממסך אחד (אנו לדוגמא עובדים עם שלושה). למרות ש-FastStone תומכת לכאורה בשני מסכים בפועל לא הצלחנו למצוא דרך להציג לדוגמא את התפריטים בחלון אחד ואת התמונה בחלון השני – לדעתנו אפשרות כזו הייתה יכולה להיות נוחה למי שברשותו יותר ממסך אחד. במקום זאת יכולים משתמשי התוכנה לפתוח תמונה על חלון מלא אחד ואת ה-browser המובנה של FastStone על מסך אחר.
 • עריכת תמונה – FastStone איננה תחליף לפוטושופ או אפילו ל-Lightroom אבל ביחס לתוכנת הצגת תמונות חינמית היא משופעת במגוון אפשרויות עריכה ומניפולציה לתמונות. ניתן לשלוט בצבע, בבהירות, בחדות, לחתוך, לסובב, לשנות גודל, להוסיף סימן מים, מסגרת, ליצור תרשים מן התמונה ועוד ועוד. מרבית הפעולות נשלטות מן התפריטים בצורה פשוטה ואינן דורשות לימוד מורכב. למי שרוצה תוכנת עריכה מקצועית יותר יש ל-FastStone יכולת מופלאה למדי – פתיחת תמונה באמצעות תוכנת עריכה חיצונית (מופיע בתפריט השמאלי של התוכנה) – לאחר שהגדרתם באיזו תוכנת עריכה תרצו להשתמש (אנחנו בחרנו בפוטושופ) לחיצה על כפתור ה-E (קיצור ל-Edit) תפתח לכם את התמונה בתוכנת העריכה – פשוט קל ובעיקר מאד מאד מהיר (כאשר תוכנת הפוטושופ פתוחה מדובר על עניין כמעט מיידי).
  ניהול תיקיות דמוי Explorer:
  Explorer FastStone Image Viewer

 

 • תמיכה מובנית בפרופיל כיול צבע – אם אתם נוהגים לכייל את המסך ה-FastStone תעשה שימוש בפרופיל שיצרתם בכדי להציג את התמונה. מבין תוכנות ההצגה שבדקנו היא היחידה שעושה זאת ובאופן אוטומטי (אפילו בפוטושופ יש צורך להפעיל את פרופיל הכיול – proof colors – ידנית). למי שדיוק הצבע חשוב לו מדובר בתכונה חשובה מעין כמותה.
 • תגים – FastStone מאפשרת לתייג תמונות ולהציג תמונות מתוייגות (או כאלו שאינן). אנו מצאנו שדווקא התכונה הזאת איננה מפותחת מאד בתוכנה (מצד שני FastStone לא מיועדת להוות תחליף לתוכנות ניהול תמונה ייעודיות).
 • התאמה למערכות הפעלה – FastStone פועלת בסביבת חלונות בלבד (XP/7 הן ב-32 ביט והן ב-64 ביט). מדובר בחיסרון, מצד שני משתמשי מק זקוקים לה הרבה פחות בעוד ה-viewer המובנה בחלונות הינו מוגבל מאד.

סיכום

לא נצא בסיכום לביקורת הנוכחית בהצהרות האומרות כי FastStone היא תוכנת הצגת התמונה הטובה בשוק פשוט כי לא בדקנו כל אחת מעשרות התוכנות האחרות. מצד שני משתמשי חלונות הנעזרים כיום בתהליך עבודתם במציג התמונות המובנה של חלונות יפיקו ללא ספק תועלת רבה מאד מיכולותיו המתקדמות, מהירותו ומנוחות העבודה הכללית אשר מביא עימו ה-FastStone.

יש מעט מאד מה לא לאהוב ב-FastStone – הוא יציב, מהיר, מציג תמונות על מסך מלא, תומך בפרופיל כיול צבע באופן מובנה, כולל אפשרויות עריכה בסיסיות (ואפילו כמה אפשרויות מתקדמות יחסית), תומך ב-RAW ומציג EXIF והיסטוגרמה ומאפשר אפילו טיפול זהה לקבצים רבים (שינוי שם/גודל וכו').

מעט ההערות שיש לנו לגבי ה-FastStone קשורות להיעדר נתוני עדשה ב-EXIF (למען ההגינות נאמר שמעט תוכנות יודעות להציג נתון חמקמק זה), ניצול לא אופטימאלי לדעתנו של ריבוי מסכים, אי אפשרות מחיקה של תמונה וקובץ RAW יחד באופן אוטומטי ותיוג שעדיין יש מקום לשפרו. כל אלו אינם גורעים מהעובדה הבסיסית ש-FastStone עושה עבודה מצוינת ולא פחות חשוב הכל בחינם.

אהבנו:

 • מהירה ויציבה.
 • תצוגה על מסך מלא.
 • תמיכה בפורמטי RAW פופולאריים.
 • תמיכה מובנית בפרופיל כיול צבע.
 • אפשרויות עריכה.
 • יכולת השוואת תמונות (עד 4 במקביל).
 • אפשרויות טיפול בתמונות רבות במקביל (הקטנה/שינוי שם ועוד).
 • חינמית.

קצת פחות:

 • תומכת במערכות הפעלה של מיקרוסופט בלבד.
 • תגים בסיסיים בלבד.
 • אין מידע על העדשה ב-EXIF.
 • לא מאפשרת מחיקה של RAW+JPEG יחד.

את ה-FastStone Image Viewer ניתן להוריד מן הקישור הבא.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב ביקורות\סקירות

16 תגובות

 1. Avatar

  אמיר

  04/07/2011 ב 7:35 PM

  לא יודע לגבי הגירסאות החדשה אבל עד עכשיו שינוי גודל תמונה(resize) הוריד את איכות התמונה ויצר לי פיקסלציה וצבעוניות קצת דהויה

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  04/07/2011 ב 8:20 PM

  לא התעמקנו בסקירה הנוכחית בפונקציית שינוי הגודל – אני יכול לומר כי תוכנת שינוי התמונה הייעודית שלהם היא מאד פופולארית.

  השב

 3. Avatar

  yitzy

  05/07/2011 ב 3:48 AM

  כנראה

  השב

 4. Avatar

  yitzy

  05/07/2011 ב 3:50 AM

  כנראה ההגדרות שלך לא נכונות.

  אני משתמש בתוכנה כבר כמה שנים ומאד מאד מרוצה!

  וגם מהפונקציה של השינוי גודל (שבעצם זהה בשתי התוכנות)

  השב

 5. Avatar

  yitzy

  05/07/2011 ב 3:55 AM

  דרך אגב, גם התוכנה שלהם להצגת תמונות – MaxView – מאד נוחה ומהירה

  אני עדיין משתמש בגירסא 2.1 החינמית

  השב

 6. Avatar

  אסף פרץ

  05/07/2011 ב 8:54 AM

  כמשתמש ותיק (מגרסה 0.7) אני חייב לציין שהתוכנה הנהדרת הזו מאפשרת עוד הרבה דברים חשובים שלא סקרתם.

  כמישהו שפעמים רבות צריך להריץ תהליך על מספר רב של תמונות. היכולת לבצע אותן בfaststone היא פשוטה ונהדרת.
  האופציה batch convert selected images בתוך תפריט tools מאפשרת לכם לדוגמא, להקטין תמונה ב50%, לשנות את שם הקובץ, להוסיף לה כיתוב של זכויות יוצרים, מסגרת ועוד. כאשר כל זאת מוגדר על ידיכם פעם אחת (ניתן לשמור הגדרות) והתהליך מתבצע על כל התמונות שבחרתם.

  הכלי של השוואה בין תמונות מאפשר להשוות עד 4 תמונות במקביל, הוא עובר על אותה נקודה מקבילה בכל התמונות. ניתן לראות את כולן ב 100% גודל, בהתאמה למסך, לראות את ה EXIF, והיסטוגרמה.

  יש עוד הרבה דברים קטנים ושימושיים שמתחבאים בתוך התוכנה ואני ממליץ לקרוא (לקוראי האנגלית מביננו) את הtutorial של התוכנה.

  אמיר, לגבי ההקטנה. שים לב בבקשה להגדרות שבהם בחרת ואם ה DPI המוגדר הוא 300.

  התוכנה ממולצת בחום לכולם.

  אסף

  השב

 7. Avatar

  עידו גנוט

  05/07/2011 ב 9:27 AM

  האמת דווקא הזכרתי את ה-batch convert (כ-אפשרויות טיפול בתמונות רבות במקביל) צריך לזכור של-fastone תוכנה ייעודית לנושא זה ולא רצינו להתרכז בו בסקירה הנוכחית אלא יותר בפונקציונאליות הקשורה להצגת תמונה. אני בהחלט מסכים שיש עוד הרבה פיצ'רים שלא נגענו בהם אבל אני חושב שהתייחסנו לרוב הדברים המרכזיים.

  השב

 8. Avatar

  עדי

  05/07/2011 ב 1:32 PM

  אף פעם לא אהבתי את התוכנה הזו, תמיד העדפתי את ACDSEE

  אולי שווה לבדוק גרסאות חדשות

  השב

 9. Avatar

  עדי

  05/07/2011 ב 2:06 PM

  טוב בדקתי

  ללא ספק איטית ללא יכולת השוואה בכלל בקבצים גדולים

  פשוט לא ניתן להשוואה, קובץ TIFF של 130 מגה עולה במשך שניות ארוכות 6-7 בערך, בACDSEE זה עולה בשבריר שניה, ממש בלתי ניתן למדידה.

  טובה אולי לJPG וקבצים קטנים

  השב

 10. Avatar

  עידו גנוט

  05/07/2011 ב 6:05 PM

  לא ניסינו קבצים בגודל כזה. נסינו עד גודל של 30-40 מגה RAW וזה עבד ללא רבב.

  השב

 11. Avatar

  עדי

  11/07/2011 ב 2:01 PM

  כל קובץ RAW שעובד ונשמר בTIFF מגיע לגדלים כאלו והרבה יותר אם יש כמה שכבות.

  לתת לVIEWER הזה את התואר "מציג שתמונות מושלם" זה קצת לא לעניין.

  התצוגה שלו של קבצים גדולים לא מתקבלת בכלל, אי אפשר להגיד גרועה, כי גרועה זו מחמאה…

  השב

 12. Avatar

  עידו גנוט

  11/07/2011 ב 2:31 PM

  אני מכיר לא מעט צלמים שעובדים איתו על בסיס קבוע – כמציג הוא עושה עבורם עבודה מצויינת. אולי עבורך הוא לא מתאים – זה בסדר – כמו שכתבנו לא בדקנו את כל מציגי התמונה הקיימים.

  השב

 13. Avatar

  יוסי

  12/07/2011 ב 2:02 PM

  בשבילי התוכנה הזו טובה,תודה!

  השב

 14. Avatar

  זאב ק.

  08/08/2011 ב 8:02 PM

  מסכים לחלוטין. זאת גם התוכנה העדיפה שלי נכון להיום. עד לפני כשנתיים הייתי עם ACDSee אבל לא עוד.

  ואני אישית בחנתי כמה וכמה תכנות ולא מצאתי יותר איכותי ויותר כיפית מה-FastStone.

  השב

 15. Avatar

  זאב ק.

  08/08/2011 ב 8:08 PM

  לגבי קבצים גדולים, אכן יש ל-FS בעיה קשה. כשעבדתי עם קבצים גדולים באמת – אני העדפתי את IrfanView

  השב

 16. Avatar

  martha

  17/12/2011 ב 3:48 PM

  השכלתי בהחלט!

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.