ראשי מגזין פרויקט מיוחד ליום העצמאות: ישראל של שנות ה-60

פרויקט מיוחד ליום העצמאות: ישראל של שנות ה-60

9
0

האתר MegaPixel בשיתוף הצלם דודי סעד, גאים לפרסם לרגל יום העצמאות ה-63 למדינת ישראל מקבץ תמונות היסטוריות ייחודיות אשר צולמו במהלך שנות ה-60 של המאה ה-20 על ידי הצלם יצחק סעד באזורים שונים בארץ ומספרות את סיפורה של מדינה בהתהוות.

דודי סעד העביר לידינו כמה שורות רקע אודות אביו ואנו מביאים אותן כאן בפניכם:

אבי, יצחק סעד ז"ל, עלה מבגדאד בראשית שנות ה-30. אביו היה בעל מפעל ענק בעיראק לייצור איזאר (בגד יוקרתי שנתפר באומנות לנשים יהודיות עשירות). כשעלה עם סבי ארצה עסק הסב בנדל"ן ואבי היה צמוד אליו אך תמיד עולם האומנות והרוח העסיקו אותו. הוא היה בעל ידע כללי נרחב מאוד, שלט בשפות רבות (דיבר שוטף עברית, ערבית, אנגלית וצרפתית, והבין עוד שפות נוספות), נמשך למוסיקה קלאסית והיה בקי מאוד בתחום וכמובן גם בצילום.

אבא היה גם חולה לב. הוא היה בין הראשונים בארץ שעברו ניתוח לב פתוח ב-1958, כשהיה בגיל צעיר יחסית. המחלה הגבילה אותו מעט והוא חיפש עיסוקים שלא יצריכו מאמץ פיזי ניכר. הוא החל לעסוק בשענות, והרחיב את העיסוק בצילום. בתחילה כתחביב בלבד ובהמשך כמקצוע כשלא היה עסוק בבניית בתים. הוא שימש כצלם עצמאי לארכיון ירושלים, לנשיונל ג'אוגרפיק (כך על פי השמועות) לקרן הקיימת, עיתון מעריב, מוזיאון ישראל ובעיקר להנאתו.

תמיד ידעתי על אוסף שקופיות ונגטיבים גדול אשר היה ברשות אבי ועל רצונו ללמדני את רזי הצילום, אך סדרי עדיפויות דחו את הנושא פעם אחר פעם. לאחר שנפטר בשנת 1997 בזמן השבעה הראנו בגאווה למנחמים תמונות שצילם והדפיס בעצמו בשחור לבן, ובעקבות תגובות נלהבות שקיבלנו המשכתי לחפש עוד תמונות ושקופיות. החלטתי להירשם לקורס ב"דאדא" ולמדתי צילום ופיתוח וכך היה לי קל יותר להבין את הנגטיבים שלו. חלק מההתמודדות עם האובדן שלו דחף אותי לחקור את עבודתו כדי שאמשיך להיות קרוב אליו ולחוש אותו דרך התמונות.

את הפרסום הראשון לתמונות עשיתי במסגרת סרט דוקומנטרי אשר הוכן עבור תערוכת גמר בבצלאל במסגרתה גם תליתי מספר תמונות בחלל תצוגת הסרט. בהמשך הענקתי מספר תמונות למסעדת "פינתי" בירושלים ומאז אני ממשיך להפיץ את התמונות במקומות ציבוריים שונים בכדי להנציח את זכרו של אבי ולהביא את עבודותיו לתודעת הציבור.

[mega_gallery]

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
 • הפורטרט – ראיון עם ראובן קפוצ'ינסקי

  מפגש ביום רביעי גשום של חודש פברואר יצאנו לראיין את ראובן קפוצ'ינסקי (Reuven Kopitchinski)…
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

9 תגובות

 1. Avatar

  ישראל

  09/05/2011 ב 9:52 PM

  גלריה מדהימה! תודה.

  השב

 2. Avatar

  מעיין

  09/05/2011 ב 10:33 PM

  מדהים לראות עד כמה מקומות מסוימים השתנו בצורה קיצונית… תודה!

  השב

 3. Avatar

  EladAckerman

  09/05/2011 ב 10:41 PM

  מקסים, כל הכבוד! 🙂

  השב

 4. Avatar

  אבי דיין

  10/05/2011 ב 5:16 AM

  איכות התמונות ובחירת הרגעים המצולמים שבהם מדהימה ולא היתה מביישת צלם מקצועי.דוד-תודה ששתפת-כל הכבוד על המיזם והדרך.

  השב

 5. Avatar

  DanielOr

  10/05/2011 ב 11:04 AM

  צילומים נוסטלגיים ונדירים. תודה לכם על הפרויקט הנפלא!

  השב

 6. Avatar

  ניר קבסו

  12/05/2011 ב 6:07 PM

  איך מגניב…

  השב

 7. Avatar

  ירושלמי

  13/05/2011 ב 7:25 PM

  כירושלמי התרגשתי לראות את התמונות !
  ממש מוצג מוזיאוני.

  ישר כח, כל הכבוד !!

  השב

 8. Avatar

  natalieschor

  14/05/2011 ב 10:23 AM

  יפה ומרגש 🙂

  השב

 9. Avatar

  גבריאל פרגלה

  06/10/2012 ב 3:40 AM

  דודי יבורך אביך ומעשי ידיו, תמונותיו מדהימות ביופיין ונדירות וברצוני להודות לאביך זיכרונו לברכה ולך כמובן על שהועלת בטובך וטרחת לשתף אותנו בכזו עבודת קודש בילתי רגילה והיסטורית זו
  תודה שריגשת ותודה מקרב לב!!!!

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.