ראשי זווית אישית זהירות ילדים!

זהירות ילדים!

17
0

ביום אחד, רגיל לכאורה,הכול השתנה,הבת שלי הפכה לבת שנה והתעוררה בעיה חדשה בעולם הצילום שלי. לכבוד היומולדת יצאנו לקנות עגילים בקניון, יוצאים, מטיילים, מבסוטים. אני שולפת מצלמה, קליק קליק מתעדת ושמחה, בכל זאת עגילים חדשים, השמלה יפה ואל נא נשכח שיש משפחה וחברים בבית בישראל שמחכים לעוד אלבום בפייסבוק (אנו גרים באנגליה).

אז זהו, זוכרים שפעם יכולנו ללכת לכל מקום ציבורי ולצלם בחופשיות…פה זה נגמר!

לא במתנ"ס, לא בבריכה, לא בקניון ובטח ובטח רחמנא ליצלן, לא בשטח פרטי. רגעים ספורים אחרי (ספירה שלי – בין 30 ל-40 שניות), ניגשת אליי מאבטחת, מדים, אקדח בצד, כל הפאסון ואומרת לי: "שלום, אסור לצלם פה".

ילד אסור ילד מותר (צילום: נטלי הולדינג)

gd 2

בנימוס כמובן שאלתי "למה?" היא ענתה לי: " זה לא חוקי".ואני שידעתי שאין חוק כזה באמת התעקשתי וביקשתי לשמוע מה החוק "שלה" אומר. היא סיפרה שזה בגלל הטרור ובגלל הצורך בשמירה על פרטיות ויש דגש על ילדים. חלילה שלא יכנס לי ילד אחר לפריים " אני אעצור אותך אם תמשיכי" אמרה "ונאלץ להוציא אותך מהקניון!".

עכשיו באמת התעצבנתי, איך זה שברגע אחד הפכה אותי לבן לאדן פדופילית ועל מה בדיוק? מכיוון שעוד לא הייתי אזרחית בריטית ולא רציתי להסתבך על שטות, קיפלתי את המצלמה,הכנסתי לתיק והלכתי הביתה. כל הדרך חשבתי על "מה קרה פה?" במיוחד שהייתי בטוחה למדי שלא קיים חוק כזה. בבדיקה בבית גיליתי שיש שמאז 9/11 קיים חוק לגביי טרור, אבל לא מצאתי איסור על "צילום ילדים". מה שכן מסתבר שלכל גוף פרטי יש את הזכות לשלול מצלמים לצלם בשטחו, כמובן מהחשש לתביעות וכך בבום אחד לקחו לנו הצלמים את חופש הביטוי. בדיקה קצרה של הנושא הובילה לאין ספור טוקבקים ברשת הממחישים את גודל התופעה שאולי לא כולנו מודעים לה.פתאום כל אדם בוגר עם מצלמה באייפון הוא פוטנציאל סיכון ומושא לדאגה.

ומה אם ייכנס ילד אחר לפריים? (צילום: נטלי הולדינג)

gd 3

יש שמועות שאומרות שהצעת החוק נגד צילום ילדים עלולה להיכנס לתוקף גם באנגליה וגם בארץ, מפחיד? אותי כן!

כצלמת אצלי זה בדם לתעד ולתפוס רגעים, ובכלל, כולנו יודעים שזה מאסט להסתובב עם מצלמה. להורים שבינינו די ברור כמה חשוב להנציח עוד רגע שיהיה שמור בעוד הארד דיסק חדש (כי כבר אין מקום לא על זה שקנינו "רק" לפני חצי שנה ובטח שלא על המחשב). ואז בבריכה או בחופשה אני מוצאת את עצמי "מסתכנת" ו"מגניבה"  (והמרכאות כאן משום שזה ממש מגוחך) צילום פה ושם עם מצלמה מוסתרת וחושבת לעצמי לאן זה יגיע וכמה עוד אפשר לחיות בהיסטריה הזאת.

עוד סיפור קצר מאותו השבוע. ארגנתי מסיבת יומולדת לקטנה וביקשתי רשות מיוחדת מהאחראית במקום להביא עימי מצלמה, שהרי יומולדת אירוע חשוב.האחראית קצת נבהלה אבל אחרי הרהור קצר הסכימה וביקשה שאתמקד בילדה שלי בלבד. הצעתי שאדבר אישית עם כל אם ואבקש את הסכמתה. משהסכימו, קפצתי על חלון ההזדמנויות והשתדלתי בהתקף סולידיות לצלם כמה שיכולתי, כאות תודה אף פיתחתי צילום אישי מוגדל לכל אם ופעוט והסיפור עבר על פניו בשלום. אלא שהתחושה הכללית באותו היום הייתה נוראית, כמה שבדקתי במצלמה, לא מצאתי את כפתור ה"סטיות ילדים" בין פונקציות ה"מאקרו", "נוף" ו-"צילום לילי" שכנראה חשדו כי השתמשתי בו. כל אותו היום חשתי כאילו מסתכלים עליי בחוסר שקט ואי נוחות בולטת מעבר לזו המאפיינת את ההתנהגות הבריטית השמרנית בלאו הכי.

צילום ילדים = פדופילדיה?! (צילום: נטלי הולדינג)

gd 4

אז נכון, כולנו שמענו על סיפורי הפדופילים פה ושם אבל לאן נעלם ההיגיון תחת הפחד הנוראי הזה המערפל את התפיסה של כולנו? גם אם נשמע לכם שהסיפור מתרחש לו שם באנגליה הרחוקה ושכאן בארץ זה לעולם זה לא יקרה, אז כדאי שתחשבו שוב. גם אני חשבתי כך באנגליה לפני שנתיים-שלוש ואז בתוך פרק זמן קצר לקחו מאיתנו את החופש והלכה האומנות. לי אישית די צורם לחשוב שהדור הבא יגדל בהשפעת המהפכה הזאת בגלל מיעוט שולי ושילדים יפחדו ממבוגרים כי כך אמרו להם ושנחיה בעולם בו נזדקק לחתימה בכתב עבור כל דבר. עולם בו כל צלם יעורר הרמות גבה ומבטים צרי עין (במקרה הטוב) ויש כידוע גם מקרים הרבה פחות נעימים.

אז רק למען ההבהרה, אין בבריטניה חוק האוסר על צילום ילדים בכל שטח שלא נחשב פרטי וזאת בלבד שהצילום לא יהיה חושפני (אפילו לא במרומז). זכויות היוצרים על התמונות יהיו תמיד שלכם הצלמים (אלא אם כן אתם שכירים ואז הבוס הוא זה המחזיק בזכויות) ורק במקרה של פרסום או מכירת הצילום יש צורך באישור מהמצולם. אני מאמינה שהכול נובע מפרנויה מיותרת של גופים אשר חושבים שהם יכולים לסובב את העולם קצת יותר מידי. אני אישית לוקחת את המידע הזה ויוצאת החוצה לצלם עם ביטחון. קליק.

אודות הכותבת: נטלי הולדינג, צלמת-אומנית המתגוררת כיום בבריטניה (לגלריית התמונות של נטלי).

Avatarנטלי הולדינג
 • Holding main

  נטלי הולדינג: בא לה בטבעיות

  הראש חולם מחוץ לחלון ביפו והגוף מצלם ביערות הגשומים של בריטניה. ראיון מיוחד עם הצלמת הישרא…
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב זווית אישית

17 תגובות

 1. Avatar

  gambit

  21/05/2011 ב 10:20 PM

  יפה! 🙂

  השב

 2. Avatar

  זיו

  21/05/2011 ב 10:36 PM

  אהבתי! תודה.

  השב

 3. Avatar

  ארז

  21/05/2011 ב 10:38 PM

  יפה מאוד.
  וכן הפראנויה בארץ ובעולם בגלל אירועים כאלו או אחרים שלא מגיע להם שנעלה אותם אפילו לדיון זה לא דבר חדש.

  אני אישית אחרי או לפני צילום מבקש את רשות ההורים ונותן להם כרטיס עם האימייל שלי שאשלח להם את התמונה, הריי לא כל יום צלם עם מצלמה גדולה עושה פורטרט מיוחד לילד שלך.

  והאמת זו פריבילגיה נימוסית שאני גם הייתי שמח לקבל כשילדי יגיעו לעולם.

  אבל בין נימוס לפלילים החבל כנראה הולך ונהיה דק יותר ויותר.

  המלצה שלי, צלמו כמה שיותר עכשיו כי אולי אחר כך לא נוכל.

  🙂

  ובהקשר לסיפור,
  תחזרי לארץ הכל יותר קל (או חאפרי אם תרצו) פה.
  🙂

  השב

 4. Avatar

  דני בר

  22/05/2011 ב 11:01 AM

  הבעייה באנגליה לגבי ילדים ידועה לי כבר זמן רב אבל לא שהחריפה כל כך.
  לפני כ 30 שנה!!! בעידן סרט הצילום. מסר צלם חובב סרט לפיתוח אחרי יומיים התיצבו בביתו שוטרים ועצרו אותו. תברר כי המעבדה שפתחה את הסרט העבירה למשטרה את הסרט כי היו מצולמים בו ילדים בבגדי ים . לא עזרה טענתו כי מדובר בילדיו פרטיים יוצאי חלציו!. וכי הסרט כלל תמונות שהצטברו במשך תקופה מסוימת (לא כמו היום שמיד מורידים למחשב). רק שופט בבית משפט הצדיק אותו ופטר אותו בלא כלום.
  אולם הבעייה הייתה לאחר מכן סביבה.
  הכתבה התפרסמה אז בשבועון AMATUR FHOTOGRAPHER.

  השב

 5. Avatar

  אתי אסאו

  22/05/2011 ב 11:18 AM

  כמה נכון כמה צורם כמה מעורר זעם אני גם נתקלתי בזה בקניון בת ים דווקא. התחושה המסרסת של כל מערכי הבטחון המיותרים שרק משרישים בתוכנו חרדות הזויות סטיות ופחדים ודווקא באומנות הם רק ייגרמו לדור הבא להיות מרדני ויגרור קיצוניות
  אני חושבת שנסחת בצורה נהדרת קליק קליק קליק

  השב

 6. Avatar

  Ilan

  22/05/2011 ב 12:35 PM

  לא רק באנגליה! גם בישראל אני מרגיש כמו מחבל בכל פעם שאני עובר עם ציוד הצילום שלי בנקודות האבטחה של הקניונים ודומיהם. ושלא נדבר על צילום בגנים ציבוריים…

  השב

 7. Avatar

  איילה קורן

  22/05/2011 ב 6:21 PM

  נושא מרתק,העיניין באמת מפריע וחבל שזה כך,מקווה לשינוי…כתבה טובה

  השב

 8. Avatar

  אמילי וקסלר

  22/05/2011 ב 7:46 PM

  נטלי, אני מסכימה עם כל דברייך ועם משפט זה בעיקר:

  "די צורם לחשוב שהדור הבא יגדל בהשפעת המהפכה הזאת בגלל מיעוט שולי ושילדים יפחדו ממבוגרים כי כך אמרו להם ושנחיה בעולם בו נזדקק לחתימה בכתב עבור כל דבר".
  כמה נכון!
  כתבה יפה ומעניינת- אהבתי אהבתי ושוב אהבתי 🙂 תודה לך!

  השב

 9. Avatar

  אמילי וקסלר

  22/05/2011 ב 7:50 PM

  והצצתי בגלריה שלך-פשוט מדהימה!!!

  השב

 10. Avatar

  N Houlding

  22/05/2011 ב 8:48 PM

  תודה רבה לכל המגיבים…. 🙂

  השב

 11. Avatar

  אבי

  23/05/2011 ב 1:10 AM

  לא רק פדופיליה, סתם משיקולי זכויות פרט. את רוצה לצלם אותי (את הילד) כדי להיות צלמת יותר טובה, אולי מגיע לי נתח (שצריך למדוד, תוך פגיעה בפרטיות שלך)?

  השב

 12. Avatar

  עידו גנוט

  23/05/2011 ב 1:19 AM

  זאת ללא ספק סוגיה כבדת משקל. היה לנו דיון מאד מקיף בה במאמר אותו פרסמנו לאחרונה בנושא צילום חי בחלק הנוגע לאתיקה:
  https://www.megapixel.co.il/articles/archive/16263

  השב

 13. Avatar

  יניב

  23/05/2011 ב 1:40 AM

  כתבה מעניינת, הגלריה שלך מיוחדת במינה. את מוכשרת מאד!

  השב

 14. Avatar

  חלי

  23/05/2011 ב 9:03 AM

  צודקת בהחלט! והגלריה שלך- אין מילים..
  ועל זה נאמר- קנאת סופרים, תרבה חוכמה.. הלוואי!
  בהצלחה!

  השב

 15. Avatar

  אנדריי קולירקוב

  23/05/2011 ב 5:41 PM

  מסכים עם כל מילה.
  נ.ב: נהנתי מאוד מהגלריה שלך.

  השב

 16. Avatar

  noam ben david

  24/05/2011 ב 2:47 PM

  יפה אהבתי,נושא מאוד שנוי במחלוקת,גרמת לי להתווכח עם חמתי בגלל זה,אני בעד הצילום והיא נגד…נו טוב יש גם כאלה… 🙂

  השב

 17. Avatar

  עידו גנוט

  24/05/2011 ב 3:01 PM

  תיזהר מלהתווכח עם חמתך – שלא תשפוך עליך את חמתה.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.