ראשי חדשות המהפכה של קנון: מצלמות בייצור רובוטי עד 2015

המהפכה של קנון: מצלמות בייצור רובוטי עד 2015

13
0

קנון מתכננת לקחת צעד גדול מאד בטכנולוגיית הייצור בשנים הקרובות עם מעבר לייצור רובוטי מלא של מצלמות עד לשנת 2015 לערך, כך מסר נציג החברה ביפן לפני מספר ימים. המהלך, אם יצליח, צפוי לטלטל את השוק, לחסוך עלויות לחברה ולשפר את בקרת האיכות ואחידות המוצרים.

בתעשיית הרכב הבינו לא מעט חברות כבר מזמן כי רובוטים חיוניים לייצור וכך גם בתעשיית המחשבים, אלא שדווקא בתעשיית הצילום חלק גדול מאד מן הייצור ובעיקר ההרכבה עדיין נעשה בידי עובדים מיומנים בפסי ייצור נרחבים (חלקם ממוקמים עדיין ביפן עצמה וכיום יותר ויותר במדינות כמו תאילנד, סין וכו'). קנון, יצרנית מוצרי הצילום הגדולה בעולם, יצאה לאחרונה בהצהרה מעניינת ועל פיה בכוונתה לעבור לייצור רובוטי מלא של מצלמות בתוך שנים ספורות. Jun Misumi, נציג חברת קנון אשר דיבר עם עיתונאים מן המגזין japantoday לא נקב אמנם בתאריך יעד להשלמת התהליך, אך אמר כי אפשר וכבר ב-2015 רובוטים הם אלו אשר ירכיבו את רוב המצלמות בחברה.

המעבר לייצור רובוטי צפוי להשפיע על קנון (ועל שוק הצילום כולו במידה מסויימת) במספר היבטים. ראשית, גם אם בטווח המיידי מדובר בהוצאה גדולה עבור החברה (שכן רכישה והטמעה של "עובדים רובוטיים" ותהליכי עבודה בקנה מידה גדול הוא מהלך מורכב מאד ויקר), הרי שבסופו של דבר המטרה הברורה היא התייעלות כלכלית וחיסכון בעלויות. יחד עם זאת טען Misumi כי קנון איננה מעוניינת להכניס רובוטים בכדי לפטר עובדים אנושיים וכי העובדים שלא יועסקו עוד בייצור ישתלבו בעבודות אחרות במפעלי החברה (טענה מפתיעה כלשעצמה אם מטרת המהלך הוא חיסכון). ההיבט השני נוגע לבקרת איכות. אף שבקרת האיכות של קנון (כמו גם של ניקון ומספר חברות גדולות אחרות בשוק הצילום) נחשבת בדרך כלל טובה מאד אין ספק שניתן יהיה לשפר תהליכים באמצעות רובוטים אשר אינם מתעייפים וכמעט לעולם אינם מבצעים טעויות. מבחינת שוק הצילום בכללותו – מהלך התייעלות שכזה עשוי לחייב גם חברות נוספות לעבור תהליכים דומים בכדי לחסוך עלויות – עניין יקר ומורכב שלא כל חברה תהיה מסוגלת לבצע, דבר אשר עשוי ליצור פערים גדולים עוד יותר בשוק.

שאני אייצר?

canon robot

דוגמא מעניינת למהלך דומה אם כי בקנה מידה גדול בהרבה ניתן למצוא בחברת הענק הסינית foxconn המעסיקה קרוב למליון עובדים (!) והיא גם קבלנית הייצור הראשית של מרבית מוצרי אפל (אייפונים, אייפדים, "מאקבוקים" – כולם מיוצרים במפעליה בתנאי העסקה שרבים הגדירו "תת-אנושיים"). החברה אשר ספגה ביקורת רבה בשנים האחרונות החליטה לעבור לייצור רובוטי מלא של מוצריה באמצעות רובוטים מתקדמים (לא מדובר כאן בתעשיית הרכב עם רובוטי הריתוך הענקיים אלא ברובוטים חכמים המסוגלים להחליף עובדי ייצור המרכיבים מכשירים אלקטרוניים עדינים ומורכבים). ב-2011 "העסיקה" החברה 10,000 רובוטי ייצור ועד סוף השנה מתכננים ב-foxconn להעמיד לא פחות מ-300,000 רובוטים מתקדמים אשר יחליפו עובדי ייצור.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

13 תגובות

 1. Avatar

  שייקה

  17/05/2012 ב 12:17 AM

  כמה שאלות על ציטוטים מהכתבה:
  1:"קנון, יצרנית מוצרי הצילום הגדולה בעולם",- היא יותר גדולה מניקון בעיקרון?
  2:סתם הערה, מה שכתבתם "קנון איננה מעוניינת להכניס רובוטים בכדי לפטר עובדים אנושיים וכי העובדים שלא יועסקו עוד בייצור ישתלבו בעבודות אחרות במפעלי החברה",- זה לדעתי מהלך של החברה כדי למנוע התנגדות והתקוממות מצד אלפי הפועלים, לדעתי זה יהיה רק בהתחלה ובהמשך יחליפו לאט לאט שלא יהיה מורגש וברעש גדול יותר מידי, ככה הרבה חברות עושות כשקרוצים לבצע שינוי משמעותי ללא רעש תקשורתי מידי גדול.
  3:"אין ספק שניתן יהיה לשפר תהליכים באמצעות רובוטים אשר אינם מתעייפים וכמעט לעולם אינם מבצעים טעויות",- בדברים עדינים כמו אלקטרוניקה עדינה שכזו, באמת רובוטים יהיו טובים יותר מבני אדם?
  תודה רבה.

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  17/05/2012 ב 12:44 AM

  1. כן.
  2. נכון.
  3. אם זה טוב ל-foxconn זה אמור להיות מספיק טוב גם לקנון. אבל ימים יגידו.

  השב

 3. Avatar

  שייקה

  18/05/2012 ב 12:08 AM

  תודה רבה על התשובות!!
  טוב לדעת שקנון גדולה יותר מניקון, יש לי במה לנפנף…

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  18/05/2012 ב 1:52 AM

  אם יש לך מניות בחברה – אתה בהחלט מוזמן לנפנף.

  השב

 5. Avatar

  ניסן לב-רן

  18/05/2012 ב 1:53 PM

  הכל יפה, מבורך ומעורר התפעלות אך הטענה של כל חברה שהכניסה רובוטיקה או אמצעי ייעול אחרים תוך ציון העובדה שהעובדים ייקלטו בעבודות אחרות – לא תחזיק מים לדעתי. מעולם לא היה עולה על הדעת להשקיע ברובוטיקה יקרה תוך כוונה להותיר את מספר המועסקים על כנו. מה שיקרה לכל היותר אולי הוא שהעובדים המועסקים לא יפוטרו אך גם לא יגויס כ"א חדש במקום מי שיעזוב, יתפטר, או יעזוב מסיבה אחרת… וזה בעצם כן ע"ח כ"א אנושי רק עטוף יפה.
  כל עוד מדובר ביפנים ובאיכות ציוד משופרת – לי לא ממש אכפת…

  השב

 6. Avatar

  מיכאל

  18/05/2012 ב 2:18 PM

  אני משתמש בסוני, לא בצד של ניקון ולא של קנון.
  זה שמפעל האופטיקה גדול יותר זה חיסרון משמעותי – בקרת האיכות גרועה יותר כי יש הרבה יותר עדשות. עובדה, לקנון יש יותר לימונים מניקון.
  תקנו אותי אם אני טועה.

  השב

 7. Avatar

  עידו גנוט

  18/05/2012 ב 5:19 PM

  אנחנו מן הסתם הבאנו את טענת קנון כלשונה – אני מסכים שיש סיכוי סביר שהדברים נאמרו לאוזנם של העובדים היראים בקשר למקום העבודה שלהם בשל כניסת הרובוטים – נחיה ונראה מה יהיה.

  בקשר ליחס בין גודל המפעל לאיכות הייצור – במפעל מקומי קטן בו הכל נעשה בעבודת יד אולי אפשר להגיע לרמה גבוהה אבל בייצור המוני מרמה מסויימת זה הופך לבלתי כדאי. רובוטיקה מתקדמת תוכל להערכתי להוריד בסופו של דבר את כמות המוצרים הפגומים אבל זה ייקח זמן ולא יעבור חלק (יש תהליך די ארוך של הטמעת מערכות כאלו ולא כל חברה מסוגלת לעמוד בו כמו שכתבתנו).

  השב

 8. Avatar

  שרון

  18/05/2012 ב 5:49 PM

  לא הייתי אומר מפעל מקומי קטן חחחחח
  קטן יותר מקנון, אבל ממש לא קטן.

  השב

 9. Avatar

  עידו גנוט

  18/05/2012 ב 10:24 PM

  כשכתבתי מפעל מקומי קטן התכוונתי למשהו כמו לייקה או אפילו קטנים יותר (יש עדיין יצרני עדשות קטנים עם עובדים בודדים או עשרות).

  השב

 10. Avatar

  שייקה

  20/05/2012 ב 1:52 AM

  בגלל הגודל אז בקנון יש יותר מוצרים תקולים מניקון? זה נכון?

  השב

 11. Avatar

  עידו גנוט

  20/05/2012 ב 3:20 AM

  לא. איפה כתבתי את זה?

  השב

 12. Avatar

  אדי

  10/06/2012 ב 12:48 PM

  ייצור רובוטי בהחלט מפחית סטטיסטית את המספר הכולל של פגמים בייצור, כי הוא יותר אחיד מייצור ידני, ובעת הרצה ראשונית של קו ייצור, מכיילים את הטולרנס למינימום אפשרי של סטיות-תקן, ואחידות הייצור משמרת את הדיוק הזה לאורך זמן.

  השב

 13. Avatar

  עידו גנוט

  10/06/2012 ב 1:41 PM

  בוא נקווה שזה אכן יהיה המצב…

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.