ראשי חדשות הכרזות מוצרים הוכרזו: ניקון D800 ו-D800E

הוכרזו: ניקון D800 ו-D800E

17
0

בשעות הלילה המאוחרות הכריזה חברת ניקון על ה-D800 ועל ה-D800E. היורשות למצלמת הD700 המקצועית הוותיקה של החברה אשר הוכרזה בשנת 2008. בין החידושים חיישן חדש בעל רזולוציה חסרת תקדים (ביחס לגודלו) – לא פחות מ-36 מגה פיקסל, ושלל יכולות מתקדמות המשותפות גם לדגם ה-D4 הבכיר עליו הכריזה ניקון בחודש שעבר. כל הפרטים, התמונות והמספרים בכתבה הנרחבת שלפניכם.

סרטון רשמי של ניקון המציג את ה-D800:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6rEIam8uQ50&[/youtube]

המפרט של ה-D800 קרוב מאד לזה אותו פרסמנו כאן בעבר אך הפעם כמובן הכל רשמי לחלוטין:

 • חיישן FX (או אם תרצו Full Frame) חדש בן 36.3 מגה פיקסל (קפיצה גדולה מאד ביחס ל-12 מגה פיקסל ב-D700).
 • מהירות צילום רצף – עד 4 תמונות בשנייה במצב FX ברזולוציה מלאה (ב-D700 מהירות הצילום עמדה על 5 פריימים לשנייה במצב FX) או עד 6 תמונות לשנייה במצב DX עם גריפ MB-D12 (לעומת 8 ב-D700 עם גריפ).
 • מעבד: EXPEED 3 (ראינו את דור המעבדים החדש לראשונה בליין ה-1 של ניקון וכמובן ב-D4).
 • רגישות: 100-6400 ISO (ועם בוסט עד 25,600 בדומה ל-D700 בחלק העליון של הסקאלה).
 • מערכת פוקוס חדשה בעלת 51 נקודות – 15 מוצלבות בסך הכל ו-9 נקודות מוצלבות ומאפשרות שימוש בעדשות עד צמצם f/8. דומה לזו המצויה ב-D4.
 • מד אור בעל 91 אלף חיישנים (בדומה ל-D4).
 • יכולת זיהוי פנים בעינית בהתבסס על יכולותיו של מד האור המתקדם החדש ו-3D Tracking משופר מאד.
 • מסך: 3.2 אינצ' ברזולוציה גבוהה – 921 אלף נקודות (בדומה ל-D4).
 • למסך חיישן בעל אפשרות להבהיר ולהכהות את התאורה בהתאם לתאורה החיצונית. המסך עצמו בעל טווח צבע רחב יותר וזוויות צפיה משופרות.
 • אחסון: כרטיס CF וכרטיס SDHC/SDXC (כולל תמיכה בתקנים המעודכנים של הפורמטים הללו – UDMA-7 ו-UHS-I).
 • כפתור צילום וידאו ייעודי.
 • צילום HDR מובנה במצלמה על ידי חיבור 3 חשיפות (בדומה ל-D4 ולמצלמות חדשות שונות ברמת ה-entery-level וה-mid-level כמו ה-A77 של סוני לדוגמא).
 • אפשרות שליטה מרחוק דרך הרשת (באמצעות משדר אלחוטי) דרך מחשב או התקנים אחרים כולל אייפון/אייפד (ידיעה שלנו בנושא בהקשר ל-D4) וכו'.
 • חיבור אוזניות לניטור סאונד (בדומה ל-D4). ושליטה עדינה ברמות הסאונד המוקלט.
 • חיבוריות: חיבור USB 3 להעברת תמונות מהירה (ה-D800 היא המצלמה הראשונה לעשות שימוש בטכנולוגיה זו, ה-D4 עושה שימוש ב-USB 2).
 • יכולות וידאו מתקדמות – צילום ברזולוציה גבוהה מלאה: 1080p (ב-24/25/30 פריימים לשנייה) כולל שליטה ידנית מלאה.
 • תמיכה בכיווץ וידאו H.264 B frame.
 • גוף עשוי מגנזיום.
 • אורך חיי תריס ממוצע: 200,000 מחזורים (מחצית מה-D4).
 • סוללה חדשה: EN-EL15 – בדומה לזו המצויה ב-D7000 (אורך חיי הסוללה נמוך מעט מה-D700 – כ-900 תמונות לכל מחזור הטענה במקום 1000).
 • משקל: 900 גרם גוף בלבד (85 גרם פחות מה-D700).
 • מחירה של ה-D800 יעמוד על 3000 דולר והיא תהיה זמינה בסוף חודש מרץ לערך בארה"ב.

D800 sdie 1

ומה באשר ל-D800E? עד לרגע ההכרזה ממש שררה אי בהירות מסויימת באשר לכפילות, אך עם היוודע דבר ההכרזה אין עוד אי בהירות (לפחות בקשר לקיומו של הדגם הנוסף – ובכן ניקון הכריזה גם על ה-D800E. מה שונה בדגם ה-D800E? מלבד הכיתוב בחלקה הקדמי של המצלמה (כפי שניתן לראות בתמונה המופיעה מטה) ההבדל היחיד הוא היעדר פילטר ה-anti-aliasing (או AA בקיצור) ותוספת מחיר לא גבוהה במיוחד של כ-300 דולר. הזמינות – אמצע אפריל (בארה"ב). ניקון עצמה מתייחסת לדגם זה כתת דגם של ה-D800 או דגם מתווסף (supplementary model) ואפשר לראות בו גם סוג של "מהדורה מוגבלת" של הדגם הראשי (אם כי לא מן הנמנע שרבים מן הרוכשים יבחרו דווקא בו בשל הפרש המחירים הקטן). מה הם יתרונותיו של דגם ה-D800E? לטענת ניקון (ויהיה כמובן מעניין לראות זאת ברגע שיתפרסמו מבחנים מקיפים יותר), סילוק ה-optical low-pass filter אמור לאפשר לדגם ה-D800E חדות ורמת פירוט חסרת תקדים במצלמות בעלות חיישן Full Frame – עד כדי כך שהחברה מדברת על כך שה-D800E נכנסת לטריטוריה של מצלמות פורמט בינוני (שוב טענה שתצטרך להיבדק). אם הכל כה חיובי מדוע לא לייצר רק דגם אשר אינו כולל את הפילטר המובנה? משום שהסרתו עשויה לגרור במצבים מסוימים הופעת moire בתמונה (אנו עסקנו באפקט לא רצוי זה כמה פעמים וניתן למצוא מידע רב בנושא בקישורים המופיעים בלינק הבא). בכדי למנוע את הופעת ה-moire פיתחו בניקון אלגוריתמי תוכנה מתקדמים אשר אמורים להסיר אותו במצלמה לאחר הצילום באופן אוטומטי (גם כאן לא ברור בשלב זה עד כמה טוב הם עובדים בפועל). מעבר לכך ניקון תספק כלי תוכנה אשר יאפשרו תיקונים מסוימים גם במחשב בשלב עריכת התמונה.

נקודה מעניינת אשר לא ברורה בשלב זה ונתגלה על ידי צוות האתר imaging-resource אשר בדקו את המצלמה עוד בטרם הוכרזה היא כי ל-D800E יש דווקא optical low-pass filter אך זה פועל רק עבור קווים אנכיים. מוזרה עוד יותר היא העובדה כי קיים פילטר נוסף המבטל את פעולתו של פילטר זה. מדוע יש צורך בשני פילטרים המבטלים זה את פעולתו של זה לא ברור בשלב זה ואפשר להניח שהדבר יתברר באחד הראיונות הצפויים אותם תיתן החברה (גם אנחנו ננסה לברר נקודה זו בעצמנו מול ניקון).

תמונה קדמית של ה-D800E

D800E front

מלבד נושא הפילטר אין הבדלים ידועים בין שתי המצלמות ואנו נעבור לסקור כמה מן השיפורים והשינויים המרכזיים האחרים שנעשו ב-D800 ביחס לקודמתה ונתחיל כמובן בחיישן. ניקון עושה ב-D800 שימוש בחיישן בעל הרזולוציה הגבוהה ביותר שנראתה עד כה במצלמת Full Frame – לא פחות מ-36.3 מגה פיקסל – למעלה מפי 3 מדור המצלמות המקצועיות הקודם של החברה (פרט כמובן ל-D3X). החיישן (המיוצר ככל הנראה על ידי חברת סוני) מספק רגישות מקסימאלית דומה (על הנייר) לזה של קודמו. לכאורה נראה כי אין בכך התקדמות אלא שבפועל מדובר על רגישות דומה על פני מספר משולש של פיקסלים. לא פחות חשוב – רגישות הבסיס של ה-D800 שופרה ביחס לדגם הקודם. במקום ISO 200 ב-D700 רגישות הבסיס של ה-D800 עומדת כעת על ISO 100 עם אפשרות לרדת באופן "מלאכותי" עד ל-ISO 50. הרגישות המקסימאלית ללא בוסט נותרה כאמור ISO 6400 ובסיוע הגברה תעמוד על 25,600 ISO.

D800 top1

ה-D800 דומה למדי לקודמתה אך מבט מקרוב מגלה שינויים מסויימים בעיצוב כולל כפתור נוסף בחוגה העליונה עבור פונקציית ה-Brecketing, כפתור צילום וידאו ייעודי וניתן לתיכנות וכן שיפור בעיצוב הדיופטר. ישנם עוד שיפורים ושינויים ארגונומיים קלים בנקודות שונות במצלמה אך מי שהתרגל ל-D700 ימצא את עצמו כפי הנראה בבית גם בדגם החדש.

D800 inside

ל-D800 גוף עשוי מגנזיום והיא קלה מקודמתה בכ-85 גרם (כ-10% לערך). להבדל זה תורם כפי הנראה בין השאר השינוי בדגם הסוללה. ניקון בחרה לעבור ל-EN-EL15 המשמשת גם ב-D7000 ולמרות שמדובר בסוללה חזקה לכל הדעות (1900 מיליאמפר) היא מאפשרת למצלמה להפיק באופן רשמי "רק" כ-900 תמונות לכל מחזור הטענה – כ-100 תמונות פחות מסוללת ה-EN-EL3e של הדגם הקודם (אשר לה אגב הספק דומה מה שמעיד על הבדלים בצריכת הסוללה של המצלמה עצמה). מה שעשוי להיות אחת הסיבות לצריכה המוגברת הוא כמובן המעבד החדש והחזק של ה-D800 מדגם EXPEED 3. אף שהשם זהה לא מדובר כפי הנראה באותה החומרה כמו זו המצויה בדגם ה-D4 המתקדם (והיקר) או לחילופין בסדרת ה-1 אלא בזהות או דמיון ברמת האלגוריתמים (ניקון איננה נוהגת לספק פרטים על ההבדלים בין המעבדים במצלמותיה).

D800 memory cards

נקודה נוספת בה ה-D800 שונה מקודמתה הוא בכל הנוגע לאחסון. בעוד שב-D700 היה מקום לכרטיס זיכרון יחיד בתקן CF ב-D800 נוסף מקום לכרטיס SD. זהו צעד מעניין (גם אם מתבקש) משום שב-D4 בחרה ניקון לאמץ לראשונה את תקן ה-XQD החדש אך בחרה שלא לאמץ אותו גם עבור דגם ה-D800 הצפוי להיות פופולארי בהרבה. מצד שני ההחלטה לא להשתמש בשני כרטיסים מסוגים זהים (שני SD או שני CF) ללא ספק לא תתקבל בעין יפה על ידי רבים מן הרוכשים בפוטנציאליים אשר יזדקקו מעתה לרכוש מספר כרטיסים מסוגים שונים. כך או כך, ניקון מאפשרת מגוון מצבי כתיבה מתקדמים (בדומה ל-D700 ול-D4) בניהם כתיבה במקביל לשני הכרטיסים, כתיבת RAW לכרטיס אחד ו-JPEG לשני, שמירה על סטילס באחד ווידאו באחר ואף אפשרות ליצירת כרטיס גדול יחיד (המשך כתיבה לכרטיס שני כשהראשון מתרוקן).

D800 sdie 31ל-D800 מגוון חיבורים מרשים הכולל כניסות ויציאות שונות (רובן דומות למדי ל-D4). בין השאר כוללת המצלמה היא כוללת חיבור Type-C mini HDMI (סטנדרטי כיום במצלמות), חיבור USB 3 – אתרים שונים טוענים כי לראשונה במצלמות (אנו עדיין מנסים לברר האם ה-D4 כוללת חיבור USB3 או לא), חיבור מיקרופון, חיבור לשלט/GPS חיצוני וחיבור 3.5 מ"מ לאוזניות (אנו ממליצים בחום על אוזניות בעלות חיבור בזווית של 90 מעלות בכדי למנוע אפשרות של פגיעה בכניסה עצמה במקרה של מכה – ניתן לראות חיבור כזה בתמונת ה-D800 עם המיקרופון החיצוני). ה-D800 איננה כוללת חיבור רשת כמו זה הקיים ב-D4 אך כן מאפשרת שימוש במתאם WIFI אלחוטי מדגם DT-4 (אך כנראה שלא מדגם הDT-5 החדש והזעיר המתאים ל-D4). שינוי קטן ומעניין ביחס ל-D700 – כיסוי הגומי של הכניסות והיציאות הוא בעל ציר ונשאר פתוח עד שנסגר.

D800 side connections

 

יכולות הוידאו של ה-D800 דומות למדי לאלו של ה-D4. כזכור ל-D700 לא היית יכולת צילום וידאו כלל כאשר יצאה ב-2008, הניקון הראשונה בעלת יכולת זו הייתה ה-D90 אשר הוכרזה מעט מאוחר יותר- למתחרה מבית קנון לעומת זאת (ה-5D MKII) יכולות וידאו מתקדמות מאד כידוע דבר שחייב את ניקון לעבודה מאומצת בבואה לפתח את דור המצלמות המקצועיות הבא. ה-D800 מאפשרת צילום ב-1080p (או רזולוציה של 1920 על 1080 פיקסלים ב-24 או 30 פריימים לשנייה ו-25 ב-PAL) ועד 60 פריימים לשנייה ב-720p. את הוידאו ניתן להקליט בשני אופנים – על ידי שימוש בפיקסלים מכל רוחב החיישן או על ידי "קרופ" DX ממרכז הפריים (מבלי לפגוע ברזולוציה כמובן). יכולת חדשה נוספת היא פוקוס אוטומטי מבוסס קונטרסט בעת צילום וידאו (כמו שכתבנו בנוגע ל-D4 עד כה לא נתקלנו במצלמה בה יכולת זאת פועלת כראוי אך נשמח תמיד להפתעות חיוביות). גם כאן ניקון טוענת כי אפקט ה-Rolling shutter בוידאו אמור להיות מופחת כתוצאה ממהירות ההעברת הנתונים של החיישן. הוידאו עצמו מוקלט בפורמט H.264 / MPEG-4 AVC (עם B-frame) והסאונד בפורמט PCM (שילוב אשר לטענת ניקון אמור לייצר קבצים קטנים יותר), עד 29 דקות ו-59 שניות (המקסימום לצורך מיסוי כמצלמת סטילס באירופה). בכל הנוגע לסאונד ניקון הלכה על שילוב מעט מוזר – המיקרופון המובנה הפנימי כמו ב-D4 הינו מיקרופון מונו בלבד (מפתיע בהתחשב בכך שמרבית המתחרות ברמה זו וגם ברמות נמוכות יותר עושות שימוש במיקרופון סטריאו מובנה) אך מצד שני ישנן אפשרויות כיוונון מרובות (שליטה ברגישות) ולא פחות חשוב ניטור באמצעות המסך של עוצמת הסאונד וכך דרך אוזניות אותן ניתן לראשונה לחבר ישירות למצלמה (יכולת חשובה ביותר שנעדרה עד כה לחלוטין ממצלמות רפלקס). עבור צלמי וידאו מקצועיים ניתן לחבר את המצלמה באמצעות חיבור ה-HDMI להתקן חיצוני ולשדר החוצה וידאו לא דחוס באיכות גבוהה (במצב זה ניתן אמנם לצפות בתוצאה על מסך חיצוני ו/או על המסך המובנה אך המצלמה איננה מקליטה את הוידאו לכרטיס הזיכרון).

D800 mic

לאחר כל השיפורים והשינויים החיוביים מגיע הצד הפחות חיובי של המצלמה. כפי שניתן היה לשער, לחיישן החדש מרובה הפיקסלים יש מחיר בכל הנוגע לביצועי המצלמה והכוונה כמובן למהירות הצילום. בעוד שה-D700 הייתה מסוגלת לצלם 5 תמונות בשנייה ברצף (ברזולוציה מלאה) ועד 8 תמונות במצב קרופ (DX) תוך שימוש בגריפ חיצוני, ה-D800 מסוגלת לצלם ברצף 4 תמונות ברזולוציה מלאה ועד 6 תמונות בלבד בסיוע גריפ במצב DX. כמובן כאשר בוחנים את ההפרש בין כמות המגה פיקסל אותה מספקת ה-D800 (וכמות הנתונים הנקראים מן החיישן, מעובדים ומועברים לכרטיס הזיכרון) ברור כי ניקון עשתה כאן קפיצה משמעותית קדימה ובכל זאת את מי שמעוניין ב"חיית מהירות" למטרות צילום עיתונאות/ספורט או שימושים אחרים הסברים אלו כנראה לא יספקו והוא ייאלץ לשלם הרבה יותר עבור D4 או לחפש פתרונות אחרים (אצל יצרניות אחרות או בליין ה-DX של ניקון אשר גם הוא צפוי לעבור שדרוג בהמשך השנה).

D800 menu

ל-D800 גריפ חדש בשם MB-D12  (ולא הגריפ והסוללה של ה-D700 לא אמורים להתאים לפי המפורט באתר החברה). הדבר נובע ככל הנראה בעיקר מן השינוי בסוללה והמעבר לשימוש בסוללה החדשה (EN-EL15). שימו לב כי עלותו הרשמית של הגריפ בעת ההשקה בארה"ב עומדת על למעלה מ-600 דולר – כחמישית מעלות המצלמה עצמה.

MB D12 D800 battery grip

 

כפי שהיא רגילה לעשות פרסמה חברת ניקון גם תמונות לדוגמא אשר צולמו באמצעות שתי המצלמות. אנו מביאים לכם תמונה אחת לדוגמא (מוקטנת להמחשה) אשר צולמה עם ה-D800E וכוללת דוגמאות בד וצבע (קישור להורדת התמונה ברזולוציה מלאה – 20 מגה) את כל הדוגמאות של ה-D800 ניתן למצוא בעמוד המיוחד של חברת ניקון (ואת אלו של ה-D800E בעמוד הבא).

Nikon d800 japanese gril

ניקון עשתה צעד שלא נהוג בעולם יחסי הציבור ופרסמה בנוסף תמונות השוואתיות לדוגמא של ה-D800 וה-D800E. בסט התמונות המופיע בעמוד הבא ניתן לראות מה עלול לקרות במצבים מסויימים עם ה-D800E ו-moire – לא מחמיא במיוחד – ולפחות בתמונות בעמוד זה לא ראינו יתרון משמעותי מאד באיכות התמונה לטובת ה-D800E במקרים אחרים (אם כי הדבר דורש כמובן בדיקה מעמיקה יותר של גורמים בלתי תלויים ותיערך ללא ספק בעתיד הקרוב).

D800 VS D800E moire

המפרט המלא של ה-D800 והמפרט (הזהה) של ה-D800E מופיעים במערכת המפרטים של האתר.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב הכרזות מוצרים

17 תגובות

 1. Avatar

  שרון

  07/02/2012 ב 10:41 AM

  צעד מפגר. מי צריך רזולוצייה כזו? אכזבה.

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  07/02/2012 ב 11:50 AM

  אכזבה קשה לומר – הפרטים היו ידועים כבר שבועות רבים מראש ברמת וודאות די גבוהה (פרסמנו אותם כאן לא אחת והם נכונים כמעט במדויק כולל החלוקה לשני דגמים). בכל הנוגע לעצם הצורך – אחת ההשערות שלי היא שניקון נכוותה בפעם שעברה מול ה-5D MKII עם 20+ מגה פיקסל ולא רצתה להכוות שוב. סיבה אחרת טריוואלית הרבה יותר – זה החיישן שסוני פיתחו ובזה ניקון משתמשת (עם שינויים והתאמות כאלו ואחרים אולי).

  השב

 3. Avatar

  שרון

  07/02/2012 ב 4:23 PM

  למה המסך לא נראה בגודל 3.2"? זה רק אני?

  השב

 4. Avatar

  מאיה

  07/02/2012 ב 4:50 PM

  מישהו מחפש D700 במצב מצוין? 🙂

  השב

 5. Avatar

  שלום

  07/02/2012 ב 4:51 PM

  הגריפ של הD700 מתאים לה או שצריך גם לקנות גריפ חדש?

  השב

  • Avatar

   אופיר אילוז

   07/02/2012 ב 8:03 PM

   לא, הגריפ של ה-D700 לא מתאים מכיוון של-D800 יש דגם סוללה חדש (וגם מבחינה פיזית הצורה שונה).

   השב

 6. Avatar

  יוני

  07/02/2012 ב 6:25 PM

  שאלה: מה זאת אומרת מהירות צילום של 4 תמונות ב FX או 6 תמונות ב DX. מה אפשר להפוך אותה מפול פריים ןקרופ פקטור של 1.5. ???

  השב

 7. Avatar

  עידו גנוט

  07/02/2012 ב 9:12 PM

  שלום – הוספנו פרטים על הגריפ החדש לבקשתך – זול זה לא יהיה.
  יוני – כן ניתן לשנות אותה ל-DX – בגדול תקבל בקרופ רזולוציה של כ-15 מגה פיקסל – מכובד מאד (כמעט כמו ה-D7000 והאיכות צפויה להיות גם די דומה).

  השב

 8. Avatar

  אבי

  07/02/2012 ב 9:34 PM

  36 מגה לכל צילום של החתול והילדה מחטטת באף?…
  פרנסה טובה ליצרני ה HDD…

  השב

 9. Avatar

  רלי

  08/02/2012 ב 12:19 AM

  מישהו טס במקרה לארצות הברית בחודשים הקרובים? 🙂

  השב

 10. Avatar

  גיורא

  08/02/2012 ב 8:10 PM

  הסוללה זהה ל-D7000, אז אולי גם הגריפ? אם כן אז יש גם חליפיים ב-$70 כמו Vello – BG-N4, ואפילו $63 בדי.אקס. https://s.dealextreme.com/search/EN-EL15
  אבל אני מניח שניקון דאגו שזה לא יהיה מתאים…

  השב

 11. Avatar

  עידו גנוט

  08/02/2012 ב 10:20 PM

  אני לא אהיה זה שאצדיק את מחיריה של ניקון ובטח שלא במקרה הזה אבל די ברור מדוע הגריפ של ה-D7000 לא מתאים ל-D800 – האחרונה היא פשוט בעלת מבנה שונה וגדול יותר.

  השב

 12. Avatar

  שמעון

  17/04/2012 ב 11:06 AM

  כבר בדגם הD300S הכניסה ניקון את שני סוגי הכרטיסים (שנת 2009)
  אז מה החידוש פה?

  השב

 13. Avatar

  עידו גנוט

  17/04/2012 ב 12:11 PM

  אם זה ה"חידוש" העיקרי מבחינתך במצלמה אתה מוזמן לדלג…

  השב

 14. Avatar

  ניסן

  08/05/2012 ב 1:21 PM

  מהירות צילום איטית יחסית לקנון

  השב

 15. Avatar

  חובבן

  01/10/2012 ב 9:35 PM

  הכול טוב ויפה אבל אני מחכה דווקא למחליפה הבאה של ניקון – What next camera model replacement for Nikon D5100

  מישהויודע משהוא ?

  השב

 16. Avatar

  עידו גנוט

  01/10/2012 ב 11:21 PM

  לא ברור מה הקשר ל-D800. אין בנתיים שום מידע בנוגע למחליפה של ה-D5100. בכל מקרה הסבירות שתוכרז השנה אפסית.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.