ראשי חדשות בלעדי: הצלמת יוליה בורולבה מספרת על התקרית בנתב"ג

בלעדי: הצלמת יוליה בורולבה מספרת על התקרית בנתב"ג

13
0

בשבוע שעבר התרחשה בנמל התעופה בן גוריון תקרית מביכה במיוחד. צלמת רוסיה מובילה סיימה ביקור פרטי בישראל ועמדה לחזור לארצה כשמאבטחי נמל התעופה החליטו לפתע להחרים את ציוד הצילום היקר שלה לצורך בידוק בטחוני ממושך. לא עזרו תחינותיה של הצלמת והציוד הושאר בשדה התעופה והיא הועלתה על הטיסה חזרה לרוסיה. מה רבה הייתה תדהמתה כאשר קיבלה את הציוד חזרה 24 שעות מאוחר יותר כשבמצלמה מופיעות תמונות מביכות של המאבטחים בשדה התעופה "משתעשעים" עם המצלמה. צוות MegaPixel ערך אמש ראיון בלעדי עם הצלמת בניסיון להבין מה התרחש ולנסות לשקם במעט את התדמית הקשה שנוצרה לישראל בעקבות האירועים.

זכויות צלמים נרמסות כידוע בעולם כולו (נושא אותו אנו מסקרים בקביעות מזה זמן רב), אלא שהמקרה האחרון לא רק מרתיח, אלא התרחש ממש כאן אצלנו ועורר הדהים ברחבי העולם. הצלמת יוליה בורולבה (Julia Burulyova) – מהצלמות המוערכות ברוסיה (נבחרה לאחרונה לאחת מ-5 המובילות במדינה) הגיעה לישראל לצלם חתונה של חברים. כאשר ביקשה לחזור לרוסיה ב-26 ליולי החליטו המאבטחים בשדה התעופה כי ציוד הצילום הרב שהביאה עימה חשוד ולקחו אותו לבדיקה. אלא שבניגוד לבדיקות רגילות הנמשכות מספר דקות הבדיקה עליה החליטו המאבטחים נמשכה זמן רב בהרבה וחייבה את בורולבה להשאיר את הציוד בנמל התעופה ולטוס בלעדיו.

פרצופה של המדינה (צילום: בידוק בטחוני נתב"ג)

Bosek 5

האירוע דווח כמעט בכל כלי התקשורת הגדולים בישראל (mako ו-רשת הן רק שתי דוגמאות) אלא שהפרטים שפורסמו היו לפחות בחלקם שגויים. בניגוד למידע שפורסם בחלק מן האתרים כל הציוד הוחזר בסופו של דבר לבורולבה אבל חלקו הגיע עם חבלות (בורולבה לא פירטה בפנינו את טיב החבלות). לדברי בורולבה אנשי הביטחון בנמל פנו אליה בגסות והיא נאלצה להמתין דקות ארוכות לקבל את הציוד חזרה. משהוחזר לה הציוד גילתה שמצלמת ה-D3S ואחת העדשות היקרות שהיו עימה לא הוחזרו. כל תחינותיה לקבלן חזרה לא נענו והיא נאלצה לעלות על הטיסה חזרה ולקבל את הציוד רק בנמל התעופה במוסקבה יום לאחר מכן – לא ניתן הסבר לעיקוב הממושך בבדיקת הציוד.

לא בדיוק בידוק (צילום: בידוק בטחוני נתב"ג)

bengurion1

אנו פנינו לרשות שדות התעופה וקיבלנו את ההודעה הבאה (אותה אנו מביאים כלשונה):

בתאריך ה–26 ביולי השנה, עברה הצלמת יוליה בורוליובה בנתב"ג בדרכה בחזרה לרוסיה. במהלך הבידוק הביטחוני, התבקשה הצלמת להשאיר חלק מציוד הצילום לבדיקה ממושכת וזאת על מנת שלא לעכבה בטרם הטיסה. ציוד זה נשלח אליה כיממה לאחר טיסתה.

היום התקבלה ברש"ת פנייה מידידה של הצלמת בטענה שנעשה שימוש לא נאות במצלמה.

בעקבות תחקיר מקיף שערך בסוף השבוע מנהל חטיבת הביטחון ותחקור פרטי האירוע הסתבר כי אחד מעובדי הביטחון שהוטל עליו לבדוק את המצלמה צלם את עמיתיו, בניגוד להנחיות.

פוטרו שני עובדי הבטחון שהיו מעורבים בפרשיית  הצילומים הפרטיים במצלמתה של הצלמת יוליה בורוליובה.

בתחקיר נמצא כי שני עובדים חרגו מהנחיות הבידוק הביטחוני. הנהלת רש"ת שבה והתנצלה באוזני הגברת בורוליובה על עגמת הנפש שנגרמה לה.

כאמור, הנהלת רש"ת רואה בחומרה את הפרשה והפיקה את המסקנות המתבקשות ובכלל זה רענון ההנחיות לכלל עובדי הביטחון.

בברכה,

דוברות רש"ת

עוד נוסיף כי טשטוש התמונות נעשה לבקשת הרשות אשר מסרה לנו בנושא כי: "[אנו מבקשים] להדגיש כי מלבד שני המעורבים שפוטרו יתר עובדי הביטחון צולמו בניגוד לרצונם ולכן יש בפרסום פגיעה בצנעת הפרט".

"משתעשים" עם המצלמה (צילום: בידוק בטחוני נתב"ג)

Bosek 3

אנו כאמור ערכנו אמש ראיון בלעדי קצר עם יוליה בורולבה על האירוע ועל עבודתה בכלל:

ש: מה הייתה סיבת הגעתך לישראל?

ת: הגעתי בכדי לצלם חתונה של חברים. הרבה זמן שאני רוצה לצלם חתונות בישראל. אני עורכת בתקופה האחרונה פרויקט של צילום חתונות מסביב לעולם ואני קופצת על כל הזדמנות הנקרת בדרכי. על הפרק: צילום חתונות בסין. בשנה שעבר צילמתי מספר חתונות בהודו.

ש: האם דעתך על ישראל השתנת לאחר התקרית בנמל התעופה בן גוריון?

ת: באופן כללי התרשמתי מאוד לטובה מישראל והאנשים שפגשתי היו מאוד פתוחים, מאושרים ומלאי נשמה. בישראל יש גם טבע מדהים ועל כל אלה דעתי לא השתנתה. אילולא התקרית בבן גוריון, הייתי לגמרי קורנת משמחה והייתי מסכמת את הביקור הזה כלא פחות ממדהים.

תמונה נוספת מן הבידוק (צילום: בידוק בטחוני נתב"ג)

begurion2

ש: האם היו לך תקריות דומות במקומות אחרים?

ת: לא, מעולם לא קרה לי מקרה דומה ואני מטיילת המון (בעיקר באירופה ואסיה). נתקלתי אמנם לא פעם בבדיקות בטחונויות שגרתיות במקומות שונים אך לעולם לא ברמה כזאת המצריכה אף מסמך רשמי עם חותמת ויתרה מכך, המצלמה הוחזרה לי עם חבלות. בכלל לא דמיינתי שדבר כזה יכול להתרחש במדינה כה מתקדמת כמו ישראל.

ש: מה היה ציוד הצילום אותו הבאת לארץ?

ת: הבאתי איתי לנסיעה שני גופים מקצועיים של ניקון (DS3 ו-D700) ומספר עדשות מקצועיות (בניהן 85 מ"מ f/1.4, 24-70 מ"מ f/2.8, 50 מ"מ f/1.4 ו-14-24 מ"מ f/2.8). ה-D3S ואחת העדשות הוחזרו לי כאמור רק לאחר 24 שעות בנמל התעופה של מוסקבה.

חתונה (צילום: יוליה בורולבה)

a julia buruleva 5

ש: לאיזה סוג צילום את נמשכת ואיך היית מגדירה את סגנון הצילום שלך?

ת: אני לא בטוחה איזה סוג צלמת אני ולאיזה קטגוריה אני משתייכת. אני עדיין בשלבי חיפוש וכנראה שזה מה שקוסם לי. אני מצלמת סגנונות שונים: טיולים, דוקומנטרי, אופנה, עירום, אמנות. בעיקרון אני מתעניינת בכל סוג צילום חוץ מצילום "לייף סטייל".

גג (צילום: יוליה בורולבה)

a julia buruleva 4

ש: מהיכן את לומדת ומקבלת השראות לצילום שלך?

ת: אני מנסה לא לקבוע לעצמי "איידול'ס", אני אוהבת עבודות שונות של צלמים שונים בז'אנרים מגוונים למשל: גורואים מתחום האופנה והצילום הדוקומנטרי.

הרי את מקודשת (צילום: יוליה בורולבה)

a julia buruleva 3

ש: מהם הפרויקטים העתידיים שלך? האם לישראל יש מקום בהם?

ת: כמו שכבר ציינתי, אני רוצה לקדם את פרויקט החתונות חובק העולם שלי. אני רוצה לתעד לא רק חתונות מודרניות אלא גם חתונות מסורתיות ועדתיות עם ביגוד מוסרתי וכיוצא בזה. אם מישהו מקוראי MegaPixel מכיר זוג שמתחתן בקרוב בסגנון כזה, הוא מוזמן לפנות אלי. הפרויקט הזה הוא לא מסחרי ואני לא גובה כסף על הצילומים, רק על כרטיס הטיסה. כשהגעתי לארץ ידיד שלי מתל אביב ואני רצינו להקים פורום מיוחד לצלמים מכל רחבי העולם, אבל כעת אני בספקות לגבי הגעתי שוב לישראל. למרות שהמדינה מאוד מעניינת וקורצת לי ויש הרבה דברים שאני רוצה לראות ולצלם, לא הייתי רוצה שוב לחוות מקרה מכוער כזה כמו שחוויתי בשדה התעופה בן גוריון. הרבה חברים צלמים שלי ששמעו את הסיפור היו בשוק מהסיפור ואמרו שבעקבות המקרה הם לעולם לא יגיעו לישראל.

משתעשעות (צילום: יוליה בורולבה)

a julia buruleva 2

a julia buruleva 1

a julia buruleva 6

פורטרט עצמי (צילום: יוליה בורולבה)

a julia buruleva

את הכתבה רצינו לסיים בנימה אישית. אנו מקווים כי כתבה זו תסייע במשהו למזער את הנזק אשר נגרם לתדמיתה של מדינת ישראל כתוצאה מן הפרשה ולא תניע צלמים בינלאומיים מלהגיע ולצלם בישראל. אנו הבטחנו לבורולבה כי נתרגם את הידיעה לרוסית ונשמח לראותה מתפרסמת גם בעיתונות המקומית ברוסיה בכדי להמחיש את הסלידה שרוכש הציבור הישראלי בכלל וקהל חובבי הצילום בפרט מן התקרית. ללא קשר אנו מקווים לראות את בורולבה מגיעה פעם נוספת לביקור בישראל – הפעם בתקווה, ללא תקריות (לאתר של יוליה בורולבה).

Avatarאלונה קלימנקו
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

13 תגובות

 1. Avatar

  טל ניניו

  02/08/2011 ב 7:23 PM

  שיא הביזיון.
  חבורת שרלטנים טפשים, שניתנה להם הסמכות והם מנצלים אותה לרעה.
  סתם נטפלו אליה כי זיהו חולשה בהבנת השפה.
  לא היתה שום סיבה לקחת ממנה את הציוד ולעכב אותו ולו לדקה אחת. בשביל זה יש שיקוף.
  כמו כן, הסתרת הפנים היא תוספת של חטא על פשע. הם לא קטינים. שייחשפו בטפשותם.

  השב

 2. Avatar

  ארז

  02/08/2011 ב 8:22 PM

  עוד משהו שם לב שהעדשות והמצלמה שבתמונה היא של קנון? בניגוד לניקון שהיא טוענת?

  השב

  • Avatar

   אופיר אילוז

   02/08/2011 ב 8:38 PM

   מה שאומר שהיא אולי לא הקורבן היחיד שלהם…
   התמונה הזאת צולמה עם הניקון שלה מן הסתם.

   השב

 3. Avatar

  עידו גנוט

  02/08/2011 ב 9:17 PM

  אגיד במאמר מוסגר כי אני צידדתי בדעתך טל כי ראוי לחשוף את פרצופם – אך לאחר דיון קצר ביננו לבין עצמנו החלטנו (גם לאור חוו"ד משפטי מרשות שדות התעופה) כי לא נצא נשכרים אם המצולמים יחליטו לתבוע אותנו. מה גם שכפי הנטען היו שם אנשים שהצטלמו שלא מרצונם (או כך לפחות הם אומרים).

  השב

 4. Avatar

  דוד הוכברג

  03/08/2011 ב 8:21 AM

  אכן, מזעזע. למרות שרשות שדות התעופה אמרה שתעניש אותם, הקטע של התעללות בתיירים חוזר על עצמו שוב ושוב. אינני חולק על הצורך בבדיקה ביטחונית, אבל אי נעימויות כאלו קורות שם הרבה יותר מידי. שמענו כבר לא רק על צלמים, גם אנשי עסקים אומנים, ושאר תיירים למיניהם סובלים מהיחס המשפיל. נכון, לא כולם ולא תמיד, ויש אנשי ביטחון שמתנהגים בצורה מעוררת כבוד,אבל תפוח רקוב אחד מקלקל את כל הערמה. אני חושב שרשות שדות התעופה חייבת לקחת את זה לתשומת ליבה ולהעניש את המקלקלים בצורה חמורה, כדי שהשאר יזהרו. התיירות כי אחד ממקורות ההכנסה הגדולים, וחייבים לשמור עליו, במיוחד היום כאשר מתעוררת מחאה חברתית. משהו צריך לשלם על הדרישות, והתיירות היא אחת המקורות החשובים.

  השב

 5. Avatar

  Elad Ackerman

  03/08/2011 ב 8:40 AM

  וכמו תמיד, שוב מתברר – לא למדנו כלום. אותן טעויות, כל פעם מחדש. בושה.

  השב

 6. Avatar

  עידו גנוט

  03/08/2011 ב 12:01 PM

  על פי המידע אשר נמסר לנו מרשות שדות התעופה שניים מהבודקים פוטרו. לגבי המאבטחים אשר דיברו בשפה לא יפה ליוליה וחברתה – אין לנו מידע מה עלה בגורלם והאם נענשו בדרך כלשהי.

  השב

 7. Avatar

  עדן

  03/08/2011 ב 3:37 PM

  "איזה כיף" עוד דרך טובה להוסיף לתדמית הכל כך "טובה" של ישראל.
  אנחנו "מודים" לכם צוות המאבטחים. "תודה מקרב לב".
  חסרים רק עוד אדיוטים כמוכם במדינה
  מרגיז ביותר

  השב

 8. Avatar

  יעקב קרן

  04/08/2011 ב 3:16 PM

  מעניין, מותר לתיירים לעבוד בישראל?!

  השב

  • Avatar

   אופיר אילוז

   04/08/2011 ב 3:33 PM

   האם שאלתך קשורה לכתבה?
   איפה ראית שהיא הגיעה לעבוד בישראל?

   השב

 9. Avatar

  עידו גנוט

  04/08/2011 ב 4:51 PM

  יוליה באה לארץ לביקור פרטי (כתוב בגוף המאמר).

  השב

 10. Avatar

  גיל גלזר

  04/08/2011 ב 5:16 PM

  אכן מרגיז מאד, כולל הטיפול המחפיר לציוד יקר. קיבלנו יותר מפעם אחת ציוד שעבר בדיקה ביטחונית כאשר הסכין חתכה לתוך המוצרים או הקרטון הכיל את המוצרים אבל "בתפזורת". כמובן שלעולם אין מדבקה עם קוד הבודק.

  זו בדיוק הסיבה שצריכים לשלב בתפקידים האלה גם עובדים מבוגרים יותר במינון מסויים, למשל 20-30% במשמרת. יש אוכלוסיה גדולה של מובטלים בריאים, רציניים ומשכילים (למשל פליטי הי-טק) שהיו שמחים לעבודה כזו. הגיל ונסיון החיים נותנים מימד נוסף שלא ניתן לקבל עם עובדים צעירים, אפילו עם הדרכה מעולה.

  השב

 11. Avatar

  צילום משכר

  06/08/2011 ב 3:58 PM

  מציאות קודרת מאוד וחבל שככה אנו נראים בעיני כל העולם…

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.