ראשי ביקורות\סקירות ביקורות ביקורת: Vello מתאם מעדשות ניקון לסוני עם פוקוס אוטומטי

ביקורת: Vello מתאם מעדשות ניקון לסוני עם פוקוס אוטומטי

0
0

מתאמים הם לא דבר חדש אבל בשנים האחרונות ובעיקר עם התפתחות המצלמות חסרות המראה אלו הפכו לנפוצים הרבה יותר. מה שעדיין מעט יותר נדיר אלו מתאמים עם יכולות מתקדמות – העברת מידע בין העדשה למצלמה, פוקוס אוטומטי, ייצוב ועוד. למי שברשותו עדשות קנון היה עד היום יתרון משמעותי בשל הקלות היחסית לבצע התאמות בין עדשות קנון למצלמות של סוני (ומיקרו 4/3) אבל כעת מגיע מתאם חדש שמאפשר שימוש מלא בעדשות ניקון על מצלמות סוני. אנו יצאנו לבדוק ולברר כיצד הוא מתפקד, מה מגבלותיו והאם הוא מהווה תמורה טובה למחיר.

המתאם של חברת Vello הוא אחד מבין קבוצה גדלה והולכת של מתאמים חכמים המאפשרים שימוש בתכונות מתקדמות של עדשות מודרניות (קבוצה זאת כוללת היום גם מתאמים המשפרים את איכות התמונה ואת מהירות העדשה – דוגמת ה-Metabones Speed Booster). עד כה הייתה בעיה מסויימת עם עדשות ניקון אשר הקשו מאד על יצירת מתאמים התומכים בפוקוס אוטומטי (מסיבות דומות אגב הפוקוס בניקון עם עדשות צד שלישי נוטה תמיד להיות בעייתי יותר מאלו של עדשות צד שלישי על מצלמות קנון). אלא שלניקון יש לא מעט מה להציע מבחינת עדשות והיצרניות לא הרימו ידיים והמתאם של חברת Vello (למרות שאיננו הראשון בשוק לנסות זאת) הוא כנראה המוצר הראשון שבאמת מספק את הסחורה – באיזו מידת הצלחה הוא עושה זאת נראה מייד.

איכות בניה

המתאם עשוי בסך הכל היטב רובו בנוי פלסטיק עם חיבור מתכת מקדימה ומאחור לעדשות. החיבור מכאני בלבד (אין חלקים מזכוכית כמו בכמה מן המאתמים המתקדמים האחרים). היתרון הוא שאין סיכוי שהאיכות האופטית של המתאם תפגע באיכות התמונה שלכם (כל תוספת של רכיבים אופטיים מעבר לעדשה עצמה מהווה פוטנציאל כזה).למתאם יש רגלית קטנה עם חיבור 1/4" (חיבור חצובה סטנדרטי). אנחנו חיברנו אליו את הפלטה האהובה עלינו (RC2), שימו לב שיש סיכוי טוב שלא תצליחו לשים פלטה על המתאם ועל המצלמה משיקולי מקום – אז תאלצו לבחור.

החלק היחיד שהיינו משפרים מבחינת איכות בנייה הוא כפתור השחרור של העדשה (בדומה לכפתור הקיים במצלמה). הוא מעט פלסטיקי מידי לטעמנו אבל הוא פועל בסך הכל בסדר.

המתאם של VELLO עם שורה של עדשות ניקון – מרחיב את האפשרויות עבור משתמשי סוני

vello-lenses

מגבלות מובנות

לפני שנפנה לבחון את ביצועי המתאם חשוב להבין את המגבלות הבסיסיות של המתאם ומה הוא מסוגל ובעיקר לא מסוגל לעשות. ראשית אנו מדברים על מתאם בשם LAE-SE-NFV4 Auto Lens Adapter כפי שהוא מופיע באתר החנות B&H (קישור לעמוד הרכישה בסיכום) עם גרסת קושחה 4 – אם יש לכם משהו אחר מה שאנו כותבים כאן לא בהכרח תקף.

בעמוד של B&H ישנה טבלה אותה תוכלו להוריד המתייחסת למגבלות השונות של המוצר ולעדשות השונות הנתמכות על ידיו (שימו לב שמבחינת מצלמות כרגע נתמכות רק ה-A6300/A6500 והסוני A7II/A7R II – ה-A9 לא נתמכת רשמית כרגע אבל לפחות משתמש אחד טען שהיא פועלת עם המתאם – לשיקולכם). בטבלה תמצאו עדשות שהיצרנית בדקה – זה לא אומר שעדשות שהיצרנית לא בדקה לא יעבדו (תראו זאת בהמשך) ומהנסיון שלנו גם לא בהכרח אומר שכל עדשה שנבדקה תעבוד 100%. למעשה משיחה עם היצרנית ברור לנו שאין ממש דרך לדעת מראש מבלי לנסות – זה חיסרון אבל למזלכם גם אנחנו ולפחות עוד צלם אחד נוסף ערכנו בדיקה מקיפה למדי כך שלפחות עבור חלק משמעותי מעדשות ניקון הפופולאריות יש לכם מקור אובייקטיבי להתייחסות.

2 הסתייגויות רשמיות:

 1. כל העדשות שנבדקו על ידי היצרנית נבדקו במצב פוקוס AF-S (מצב פוקוס עוקב – AF-C לא נבדק – אנחנו בדקנו והוא אכן בעייתי וגם לא זמין עם חלק מהעדשות).
 2. כל העדשות נבדקו עבור צילום סטילס – צילום וידאו (עם פוקוס) עם המתאם לא מומלץ – וגם על כך אנחנו יכולים להעיד.

אלו הן ללא ספק מגבלות משמעותיות ולכן המתאם כפי שנראה ממש לא מתאים לכל אחד ובכל זאת אנו מוצאים שהוא לכל הפחות מעניין. בוא ניגש לראות כיצד הוא מתפקד עם עדשות שונות.

ביצועים

אנחנו בדקנו את ביצועי המתאם מבחינת מהירות פוקוס, בריחת פוקוס, דיוק פוקוס, ייצוב והעברת EXIF על שתי מטרות במרחק של סביב 1 מטר ו-2.5 מטרים. המצלמה בה עשינו שימוש היא ה-A6500 במצב AF-S בלבד.

נפתח מבדיקת מספר עדשות ניקון שעמדו לרשותנו (בבקשה אל תשאלו למה לא בדקנו עדשה X – אם היא לא מופיעה היא לא הייתה זמינה לנו בזמן הבדיקה); הציונים הינם ביחס לביצועים שאנו מכירים מעדשות אלו על מצלמת ניקון מודרנית – D7500 – אותה אנו בודקים עבור האתר בימים אלו:

להרחיב אופקים – עדשת מאקרו 105 מ"מ של ניקון על מצלמת סוני

Vello-nikon-105-macro

עדשה: Nikon AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED

 • מהירות פוקוס: 3/5 – מהירות פוקוס בינונית.
 • בריחת פוקוס: 2/5 – הרבה בריחות פוקוס (focus hunting).
 • דיוק פוקוס:  5/5 – כאשר הפוקוס "תופס" הוא מדויק באותה רמה של העדשה על מצלמות ניקון.
 • מייצב: המייצב פועל כראוי.
 • EXIF: מידע תקין.

דוגמאות חדות מטרה קרובה ורחוקה עם הניקון 105 מ"מ

105mm-close

105mm-long

עדשה: Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm F1.8G

 • מהירות פוקוס: 4/5 – מהירות פוקוס טובה (אם כי מהירות הפוקוס של העדשה איטית יחסית גם על מצלמות ניקון).
 • בריחת פוקוס: 4/5 -זיהינו מעט בריחות פוקוס (לפחות בתאורה טובה).
 • דיוק פוקוס: 4/5 – דיוק הפוקוס טוב אם כי התמונה הקרובה לא בפוקוס מושלם (אם כי אולי מדובר בפספוס בבדיקה).
 • מייצב: לעדשה אין מייצב.
 • EXIF: מידע תקין.

דוגמאות חדות מטרה קרובה ורחוקה עם הניקון 35 מ"מ 1.8 DX

Nikon-35mm-dx-close-test Nikon-35mm-dx-far-test.JPG

עדשה: Nikon AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED

 • מהירות פוקוס: 0/5 – פוקוס לא עובד.
 • בריחת פוקוס: 0/5 – פוקוס לא עובד.
 • דיוק פוקוס: 0/5 – פוקוס לא עובד.
 • מייצב: לא רלוונטי.
 • EXIF: עובר (ניתן להשתמש בעדשה ידנית).

עדשה: Nikon AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

 • מהירות פוקוס: 2/5 – מהירות הפוקוס גרועה. זאת היא עדשה הקיט הישנה של קיט – אפשר לקוות שעדשת הקיט החדשה יותר (18-140 מ"מ)תפעל טוב היותר.
 • בריחת פוקוס: 1/5 – ישנן הרבה מאד בריחות פוקוס.
 • דיוק פוקוס: 0/5 – הפוקוס אינו מדויק כלל.
 • מייצב – קשה לדעת לפי ביצועי העדשה.
 • EXIF: מידע תקין.

דוגמאות חדות מטרה קרובה ורחוקה עם הניקון 18-105 מ"מ – לא הצליחה לפקס כלל

Nikon-18-105-test-close Nikon-18-105-test-far

עדשה: Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR

 • מהירות פוקוס: 4/5 – מהירות פוקוס טובה לעדשה חדשה זו (2017). שמנו לב שקשה לפקס על עצמים קטנים (בעיקר ב-10 מ"מ).
 • בריחת פוקוס: 4/5 – מעט מאד בריחות פוקוס (קצת יותר ב-10 מ"מ).
 • דיוק פוקוס: 3/5 – דיוק הפוקוס בינוני (שוב זיהינו בעיקר בעיות סביב 10 מ"מ ובמיוחד עם עצמי םקטנים יחסית בפריים).
 • מייצב: המייצב פועל כראוי.
 • EXIF: מידע תקין.

דוגמאות חדות מטרה קרובה ורחוקה עם הניקון 10-20 מ"מ (10 מ"מ ואחריה 20 מ"מ) החדשה התקשתה עם מטרות קטנות 

Nikon-10-20mm-close Nikon-10-20mm-far-20mm Nikon-10-20mm-far Nikon-10-20mm-close-20mm

מלבד עדשות ניקון בדקנו גם זוג עדשות F-mount של סיגמא:

לא רק עם עדשות ניקון – המתאם עם עדשת 10-20 מ"מ של סיגמא

Vello-sigma-lens

עדשה: Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM

 • מהירות פוקוס: 5/5 – העדשה הזריזה ביותר שבדקנו – מהירות הפוקוס מצויינת וזהה לזו שראינו על מצלמות ניקון.
 • בריחת פוקוס: 5/5 – לא זהינו בריחות פוקוס (אפילו לא ב-10 מ"מ).
 • דיוק פוקוס: 4/5 – דיוק הפוקוס טוב יותר מהעדשה המקבילה של ניקון אבל עצמים קטנים ב-10 מ"מ עדיין עשויים להיות מפוספסים.
 • מייצב – לא קיים.
 • EXIF: מידע תקין.

דוגמאות חדות מטרה קרובה ורחוקה עם הסיגמא 10-20 מ"מ הישנה – תוצאות טובות יותר

Sigma-10-20-close-10mm Sigma-10-20-close-20mm Sigma-10-20-far-10mm Sigma-10-20-far-20mm

עדשה: Sigma 100-400mm F5-6.3 DG OS HSM | C

 • מהירות פוקוס: 4/5 – גם לעדשה חדשה זו (2017) של סיגמא ביצועים טובים אם כי מעט איטיים יותר מעל מצלמה של ניקון.
 • בריחת פוקוס: 3/5 – זיהינו די הרבה בריחות פוקוס במיוחד ב-400 מ"מ – ב-300 מ"מ ופחות היו פחות בריחות פוקוס.
 • דיוק פוקוס: 5/5 – כאשר הפוקוס תפס הוא ייצר תמונות בעלות חדות מצויינת (העדשה עצמה חדה מאד כפי שתוכלו לראות בביקורת שלנו עליה בעוד מספר שבועות).
 • מייצב: המייצב פועל כראוי.
 • EXIF: מידע תקין.

דוגמאות חדות מטרה קרובה ורחוקה עם הסיגמא 100-400 מ"מ החדשה – חדות גבוהה (פוקוס סביר, פחות ב-400 מ"מ)

Sigma-100-400mm-100mm-far Sigma-100-400mm-100mm-close Sigma-100-400mm-400mm-close Sigma-100-400mm-400mm-far

לסיום החלטנו (קצת בשביל הכיף) לבדוק מה יקרה כשננסה זוג עדשות ידניות עם המתאם:

עדשה: Nikon 50mm f/1.8 Series E, later silver version

גילינו מהר מאד שלא ניתן לשנות צמצם עם העדשה (לא באופן אפקטיבי לפחות) לא מהמצלמה ולא מהעדשה (היה שינוי זעיר בעת סיבוב הצמצם בעדשה אבל לא משמעותי). במילים אחרות לא ניתן להשתמש בעדשה על המצלמה עם המתאם – עדיף להשתמש במתאם מכאני בלבד.

לעדשות ידניות יש אופציות עדיפות

Vello-maual-focus-lens

עדשה: DZoptics KERLEE 35mm f/1.2

אנו מאד אוהבים את העדשה המצויינת הזאת (ראו ביקורת) ומאד שמחנו לגלות שהיא דווקא עובדת מצויין על הסוני A6500 עם המתאם. אמנם לא ניתן לשנות צמצם מהמצלמה אבל בהחלט ניתן לשנות צמצם מהעדשה ונראה שהעניין עובד היטב (EXIF לא עבר כמובן). למעשה העדשה עבדה טוב יותר על הסוני מאשר על הניקון משום שלסוני יש אפשרות לכלי פוקוס מתקדמים כמו פוקוס פיקינג וזום שלא קיימים בניקון (בטח לא בעינית) וחשובים מאד בכדי למקד עם עדשה ידנית סופר מהירה שכזאת.

מילה לפני סיום

לעיתים קרה בעיקר כשחיברנו עדשה שהמצלמה כאילו הפסיקה לעבוד (מסך שחור וללא תגובה). קצת נבהלנו אבל לאחר הוצאת הסוללה והחזרתה הבעיה נפתרה. משיחה עם היצרן עולה שחשוב מאד לשים לב שמהצלמה כבויה שכמחליפים עדשה (עצה טובה בלי קשר למתאמים) ובנוסף הם הבטיחו לבדוק את הנושא לעומק.

עוד פרט מידע חשוב – מהנסיון שלנו המייצב המובנה ב-A6500 על החיישן לא עבד עם המתאם – כך שעדשות ללא מייצב לא ייזכו לייצוב – לתשומת לבכם.

סיכום

המתאם של Vello הוא מוצר ייחודי למדי בשוק. הוא מאפשר עבודה עם פוקוס אוטומטי עבור מספר גדול יחסית של עדשות ניקון על מצלמות נבחרות של סוני ולמרות שיש לו לא מעט מגבלות ויש גם עדשות שלא עובדות איתו (או לא עובדות היטב) לנו לפחות עצם פעולתו נראית עדיין כמו קסם קטן (זה לא עניין של מה בכך שעדשה עם כל יכולותיה האלקטרוניות תעבוד על גוף שלא תוכנן לכך).

אם אתם שוקלים לרכוש את המתאם אנו ממליצים לכם בחום לקרוא את הביקורת הכתובה של הצלם האמריקני Brian Smith – הוא בדק הרבה מאד עדשות של ניקון (הרבה יותר מאיתנו) כולל לא מעט עדשות שאנחנו לא בדקנו (אם כי אנחנו בדקנו מספר עדשות שהוא לא ניסה – כך שיש השלמה בין הביקורות שלנו) ואפשר שהעדשה שלכם נמצאת דווקא בביקורת שלו.

מבחינת מחיר מדובר במתאם יקר למדי – קצת פחות מ-400 דולרים בחו"ל – ללא ספק הוצאה נכבדת למתאם. לדעתנו אם אתם מבינים את המגבלות שלו, מתאמים ציפיות עם מה שאתם צפויים לקבל מן המוצר הזה (ומה לא) ועושים שימוש בציוד הנכון (במצלמות נתמכות ובעדשות הפועלות היטב עם המתאם – לפי הביקורת שלנו ושל Smith) עם ההגדרות הנכונות – אתם יכולים למצוא את המתאם כמכפיל כוח משמעותי – בעיקר אם יש ברשותכם הרבה עדשות ניקון איכותיות ואתם רוצים להשתמש בהן על מצלמת הסוני שלכם.

מצד שני, אם יש לכם בעיקר עדשות AF ישנות של ניקון (סדרה D), עדשות ידניות של ניקון או שאתם בעיקר מצלמים וידאו, ספורט או כל דבר שדורש פוקוס רציף מהיר, המתאם של Vello כנראה אינו בשבילכם. ולפחות עבור מי שרוצה מוצר עם טבעת צמצם מובנית איכותית לשימוש בעדשות ניקון ידניות ישנות אנו יכולים להמליץ על ה- Novoflex Nikon-to-Sony adapter – הזולה בכמעט 50%.

ביקורת וידאו שערכנו על המתאם מתוך אתר הבת שלנו בשפה האנגלית LensVid

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב ביקורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.