ראשי ביקורות\סקירות ביקורות ביקורת: Kingston MobileLite Wireless – קורא כרטיסים אלחוטי

ביקורת: Kingston MobileLite Wireless – קורא כרטיסים אלחוטי

9
0

כאתר בעל מוניטין בינלאומי רב שנים אנו זוכים לקבל מפעם לפעם לבדיקה מוצרים ייחודיים מחו"ל. כך היה עם עדשת הסופר מאקרו של Yasuhara מיפן ועם התאורת ה-BallLED הייחודית מגרמניה. לאחרונה קיבלנו מחברת קינגסטון באנגליה מוצר מעניין נוסף – MobileLite Wireless – התקן קומפקטי ונייד המאפשר העברת תמונת, סרטונים וקבצים נוספים מכרטיסי זיכרון או כוננים ניידים לסמרטפונים/טבאלטים ומשם גם לרשת בצורה אלחוטית – יצאנו לבדוק וחזרנו עם התרשמות.

מהפכת האינטרנט טרם חדרה ממש לעולם הצילום ולמרות שניתן לרכוש כיום מספר דגמים של מצלמות מתקדמות הכוללות יכולות WIFI – רוב המצלמות המתקדמות שנמכרות כיום בשוק נעדרות יכולות שכאלו (או מחייבות רכישה של התקנים חיצוניים יקרים). כרטיסי זיכרון משולבי WIFI קיימים בשוק מזה מספר שנים (אנו בדקנו כאן בשנה שעברה את ה-SanDisk Eye-Fi – שיתוף פעולה בין סנדיסק לחברת Eye-Fi המתמחה בתחום), אך חלקם סובלים ממגבלות כאלו ואחרות (במיוחד בתחום התוכנה אך גם בצמצום זמן הסוללה של המצלמה).

ה-Kingston MobileLite Wireless – קטן וקומפקטי

DSC_7920-fixed

לחברת קינגסטון היה רעיון לפתרון שונה אשר אמור לסייע לצלמים, אך גם ללא מעט משתמשים אחרים, להעביר תמונות וקבצים אחרים מהמצלמה להתקנים ניידים (ובמידה מסוימת גם למחשבים). היא פיתחה את MobileLite Wireless התקן רשת אלחוטי קטן הכולל קורא כרטיסי SD (ומיקרו SD עם מתאם המצורף בערכה) וכניסת USB המאפשרת חיבור שלל התקנים (מכוננים קשיחים חיצוניים ועד כונני USB ניידים). ל-MobileLite Wireless יש עוד מספר תכונות מעניינות – הוא מאפשר הטענה של מכשירים סלולאריים באמצעות הסוללה המובנית במכשיר (דרך חיבור ה-USB) וגם מאפשר שימוש כסטרימר להתקנים ניידים (אם כי תכונות אלו פחות רלוונטיות לסקירה הנוכחית).

מבנה

ה-MobileLite Wireless הוא התקן קטן למדי (בערך בגודל ובעובי של חפיסת קלפים) הכולל כאמור שלושה חיבורים – SD, USB וחיבור כוח (מיקרו USB). המכשיר עצמו עשוי פלסטיק קשיח והוא עמיד למדי. הכפתור היחיד שעל המכשיר הוא כפתור רב שימושי. הוא מאפשר הדלקה וכיבוי של המכשיר ומספר פעולות נוספות (בתלות במשך הלחיצה). מבחינה מבנית מדובר בחוליה החלשה של המכשיר – הכפתור לא נלחץ בצורה נוחה ודורש שימוש בציפורן או אצבע קטנה במיוחד – בהחלטה בחירה משונה של קינגסטון. אנו היינו מעדיפים כפתור הזזה להפעלה וכיבוי (וכפתור נוסף לשימושים אחרים).

קורא כרטיסי זיכרון אלחוטי – Kingston MobileLite Wireless

DSC_7984-fixed

תפעול

התפעול של ה-MobileLite Wireless התגלה ברובו כפשוט למדי. לאחר ההדלקה (כאמור פעולה לא נוחה במיוחד בשל הכפתור הקטן והשקוע של המכשיר) יש לקשר את המכשיר להתקן הנייד. אנו עשינו שימוש במהלך הבדיקה במכשיר גלקסי S2 של סמסונג אשר אפשר יצירת התקשרות מהירה יחסית וללא תקלות מיוחדות. במקביל הורדנו את אפליקציית ה-Kingston MobileLite מן החנות של גוגל. האפליקציה בסיסית מאד. היא מאפשרת צפיה בתמונות המצויות במכשיר הנייד ואלו המצויות ב-MobileLite Wireless (בכרטיס זיכרון או התקן מחובר אחר).

המסך הראשוני של האפליקציה

2013-12-16 03.32.24

היכולת המעניינת ביותר של ה-MobileLite Wireless נוגעת כמובן לאפשרות להעביר תמונות מהתקני זיכרון לרשת. כאשר אנו נכנסים לתיקיה המכילה תמונות יש באפשרותנו להעבירן לזיכרון של המכשיר הנייד או להעלותן לרשת (לפייסבוק, טוויטר) או לאפשרות המכונה e-mail. בפועל אפשרות זו כוללת מגוון רחב של אפשרויות משלוח התלויות בתוכנות המותקנות על המכשיר שלכם. במקרה שלנו ניתן להעביר תמונות באמצעות המייל, הסקיידרייב, הסקייפ, דרופבוקס ועוד. היכולת להעביר תמונות לדרופבוקס ולשירותים דומים אחרים היא לדעתנו יתרון גדול משום שבדרך זאת ניתן להעביר תמונות למקום הזמין לנו בקלות מאוחר יותר גם דרך המחשב לצורך המשך עבודה, וזאת מבלי שנצטרך לשאת מחשב נייד איתנו כל העת – בהחלט יעיל.

קבצי JPEG/RAW על כרטיס הזיכרון

2013-12-16 03.33.09

הבעיה העיקרית אותה גילינו עד מהרה היא שאין לנו יכולת להעביר יותר מתמונה אחת בכל פעם. כמה שלא "חפרנו" באפליקציה (ואין הרבה במה לחפור אם להודות על האמת), לא מצאנו דרך לעשות זאת. ברשת מופיעות התייחסויות לאפשרות זאת רק באפליקציה למכשירי iOS וכך נראה שבשלב זה אם אתם בעלי מכשיר אנדרואיד אתם מוגבלים למדי.

אפשרויות המשלוח של תמונות מהאפליקציה

2013-12-16 03.33.17

אחד הדברים שגילינו תוך כדי התנסות עם המכשיר הוא היעדר תמיכה בחיבור התקנים on-the-go – או במילים אחרות אם אתם רוצים לקרוא קבצים מכרטיס זיכרון או התקן נייד אחר – חברו אותם ל-MobileLite Wireless לפני הדלקתו – אחרת תצטרכו לכבות ולהדליק את המכשיר מחדש (וגם לחבר אותו מחדש למכשיר הנייד שלכם – בהחלט מציק).

מקריאה של תגובות ברשת עולה כי חלק מן הנושאים שהועלו ביחס לאפליקציית האנדרואיד אינם רלוונטיים לאפליקציית ה-iOS ׁ(אותה לא ניסינו ולכן אין לנו יכולת להעיד האם אפליקציה זו אכן עשירה יותר ויציבה יותר – אפליקציית האנדרואיד קרסה פעם או פעמיים – בדרך כלל כאשר רצינו לכבותה).

נזכיר גם כי ניתן לגשת ל-MobileLite Wireless באמצעות הדפדפן מן המחשב. הדבר אמור להיעשות דרך כתובת ה-IP הבאה: 192.168.200.254 (לא ברת שינוי). גם כאן נתקלנו בלא מעט בעיות. בסופו של דבר הצלחנו לראות את ההתקן ואת תיקיית קבצי התמונות שעל כרטיס ה-SD אותו הכנסנו ל-MobileLite Wireless אך גם כאן לא מצאנו דרך להעביר תיקיה שלמה של תמונות למחשב ואפילו הדרך להעברת תמונה יחידה הייתה מסורבלת מאד.

אפשרויות משלוח נוספות – האפשרויות המדויקות תלויות במה שמותקן על במכשיר שלכם

2013-12-16 03.33.27

ישנן עו מספר תכונות של ה-MobileLite Wireless אשר נוגעות פחות לתחום הצילום אך עשויות לעניין רוכשים פוטנציאליים. ה-MobileLite Wireless מסוגל להטעין מכשירים מכוח הסוללה המובנית שבו (לא מדובר בסוללה חזקה במיוחד כך שאין לצפות ליכולת הטענה משמעותית אך כגיבוי במקרה הצורך מדובר בתוספת נחמדה). יכולת נוספת אשר נוגעת לצילום באופן עקיף היא היכולת להזרים מדיה (במיוחד סרטוני וידאו) מה-MobileLite Wireless (למעשה מהתקני זיכרון המחוברים אליו) אל מכשיר נייד. ההתנסות הקצרה שלנו עם ה-MobileLite Wireless כסטרימר לא הייתה מרשימה במיוחד – הנגינה הייתה מקרטעת אם כי אנו חייבים להודות שאיננו יודעים האם הבעיה במהירות ההעברה או במקום אחר.

סיכום

ה-MobileLite Wireless הוא מוצר עם פוטנציאל. הוא נועד (בין השאר) לגשר על הפער שנוצר בין העולם המקוון לבין עולם הצילום אשר בשלב זה עודנו מנותק ברובו מן הרשת. היכולת להעביר תמונות מן המצלמה למכשיר הנייד ומשם לרשת מבלי להזדקק לסיוע של מחשב נייד או כרטיס אלחוטי זולל סוללה היא בהחלט מבורכת ומהווה פיתרון ביניים טוב עד לזמן שבו כל המצלמות יגיעו עם חיבורים אלחוטיים מובנים (אנו מעריכים שבמהלך השנתיים-שלוש הקרובות הדבר יהפוך לסטנדרט בעולם הצילום).

ה-Kingston MobileLite Wireless – מוצר מעניין אך לא מושלם

DSC_7985-fixed

לזכותו של ה-MobileLite Wireless אפשר לומר כי הוא קטן, קומפקטי ולרוב מתחבר בקלות לרשת (אם כי הדבר עשוי לקחת כחצי דקה ואף מעט יותר לעיתים).  ה-MobileLite Wireless גם מאפשר חיבור עם מעקף כך שהמכשיר הסלולארי יכול לדוגמא להיות מחובר לאינטרנט באמצעות חיבור WIFI אך גם ל-MobileLite Wireless עצמו – שימושי למדי אם תרצו להוריד תמונה מכרטיס זיכרון ולשלוח אותה לפייסבוק מבלי צורך להתנתק ולהתחבר שוב. גם קצב העברת התמונות האלחוטי שלו סביר בסך הכל והוא משמש גם כקורא כרטיסים חוטי בעת הצורך (אם כי הוא תומך ב-USB 2 ולא USB 3.0 ולכן אינו מהיר במיוחד).

היכן אנו רואים מקום לשיפור? כמו בהרבה מקרים דומים, ה-MobileLite Wireless הוא התקן חומרה טוב בסך הכל עם תמיכת תוכנה עם מספר חסרונות בולטים (לפחות עבור משתמשי אפליקציית האנדרואיד). הדבר המרכזי שהפריע לנו כצלמים הוא חוסר היכולת להעביר ספריה שלמה או קבוצה של תמונות מכרטיס הזיכרון לרשת (במיוחד היינו שמחים לו יכולנו להעביר את כל התמונות שבכרטיס לדרופבוקס שלנו לדוגמא). במקום זאת עלינו להעביר קובץ, קובץ בנפרד. בעיה דומה קיימת גם עם הממשק המאפשר התחברות ל-MobileLite Wireless דרך המחשב (תהליך מציק למדי בלי קשר). אלו בעיות פתירות בעיקרון ואם בקינגסטון יקחו אותן לתשומת ליבם הם יכולים לפתור אותן כנראה ללא קושי, אך כפי שהדברים כרגע המוצר מוגבל במידה מסוימת לשימוש עבור צלמים (אלא אם אתם מחפשים התקן שיאפשר לכם להעלות תמונה או שתיים לפייסבוק מכרטיס הזיכרון ללא צורך במחשב – פעולה שניתן לעשות כיום גם בדרכים אחרות).

יתרונות

 •  קטן, קל ונוח לתפעול.
 • מאפשר העברת תמונות וסרטונים מכרטיס זיכרון לנייד (ומשם לרשת) ללא צורך במחשב נייד.
 • ניתן לשימוש גם כסטרימר להתקנים ניידים/לחיבור דיסק קשיח חיצוני/זיכרון נייד.
 • מאפשר הטענה של מכשיר סלולארי מהסוללה המובנית.
 • לא יקר.

חסרונות

 • כפתור הדלקה/כיבוי לא נוח ללחיצה.
 • ממשק אפליקציה בסיסי – אינו מאפשר העתקה של תמונות מרובות או תיקיות של תמונות לרשת (לפחות לא עם אפליקציית האנדרואיד בגרסה הכנוחית).
 • ממשק FTP לוקה בחסר.

למיטב ידיעתנו ה-Kingston MobileLite Wireless אינו משווק כיום בארץ. ניתן לרכוש את המוצר בחו"ל (לדוגמא באמזון) תמורת פחות מ-45 דולרים.

אנו רוצים להודות לחברת קינגסטון (Kingston) על אספקת המוצר לביקורת.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב ביקורות

9 תגובות

 1. Avatar

  משה

  17/12/2013 ב 10:29 PM

  גלקסי s4 עם כרטיס זיכרון של סמסונג 64gb מתאם זעיר ממיקרו usb ל usb וכל התמונות ישר מכרטיס המצלמה לטלפון שכמובן אוטומטית מסתנכרן עם דרופבוקס.
  הכל זמין, נגיש ואיתך תמיד.

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  17/12/2013 ב 10:34 PM

  לא הבנתי – אתה מחבר מתאם מיקרו USB ל-USB ואז מחבר מזה קורא כרטיסים? וזה עובד? (הגלקסי יודע לקרוא מקורא הכרטיסים החיצוני?).

  השב

 3. Avatar

  מיכאל

  18/12/2013 ב 3:21 PM

  להזכירך הקונפיגורציה של ה-S4 היתה לפני 5 שנים שרת Exchange ארגוני…
  ה-S4 יכול להתחבר לדיסק און קי חיצוני עם מתאם.

  השב

 4. Avatar

  שחר

  18/12/2013 ב 3:53 PM

  משה, הבעיה עם המתאר שאתה מתאר היא מהירות הכרטיס מיקו SD.
  במצלמה הישנה שלי זה עבד מעולה אבל בחדשות זה לא עובד.

  בקשר למה שמיכאל אמר. ניסיתי בטיול לחבר את קורא הקרטיסים מהבית ל S4 ועבד מעולה ומהר (לא כמו בבית כי S4 הוא usb2 ולא 3) לאחר מכאן התחברתי עם הטלפון לדיסק קשיח נייד של transcend של 1GB וגם התמונות ירדו יחסית מהר.
  נשארתי עם שני גיבויים (אחד במזווזה ואחד בכיס) שלא לדבר על זה שיכולנו מייד עם הנחיתה להראות לחברים תמונות על מסך הטלפון עוד לפני שהגענו הביתה.

  מיותר לציין שהייתה לנו את האפשרות המלאה להעלות את התמונות כל מקום אחסון רשתי אפשרי בצורה נוכה עם אחת מאלפי האפליקציות של אנדרואיד.

  נ.ב. חשבתי שאולי זה יעניין איזה צירופים של חומהר בדקתי
  טלפונים: גלקסי S2,S3,S4 וגלקסי נוט 2
  קורא כרטיסין transcend usb3 RDF5 ו RDF8
  דיסק קשיח transcent 1GB, toshiba 750GB (כולם 2.5 ללא חשמל)
  מקווה שזה יעזור למישהו

  השב

 5. Avatar

  עידו גנוט

  18/12/2013 ב 4:39 PM

  מאד מעניין לא הכרתי את האופציה הזאת – עם איזה כבל בדיוק ביצעתם את החיבור ועם איזו תוכנה עשיתם את ההעברה של התמונות למכשיר (או אולי ישר לענן?).

  אם אתנסה בעצמי אולי אפילו אכתוב על כך פעם כתבה כדי שנוכל לעזור לאנשים נוספים שזה מעניין אותם ונשווה לטכניקות גיבוי ניידות אחרות.

  השב

 6. Avatar

  שחר

  19/12/2013 ב 8:54 AM

  הקבל שבעזרתו חיברנו את המחשיר הינו הזול ביותר מאיבי של USB נקבה ל מיקרו USB הידוע בכיונו USB OTG (On The Go) f .
  אני קניתי ב ebay אבל יש בזאפ בפחות מעשרים שקלים.
  יש גם דברים יותר "מתוחכמים" אם קורא כרטיסים bilt in. (קניתי כזה בתור מתנה לאחרונה אך עוד לא ראיתי אותו בשימוש לכן אני לא יכול לתת חוות דעת בנושא)

  השתמשתי באפליקציה ES File Explorer File Manager אבל זה עבד גם אם התוכנה המובנת של סמסונג. היתרון של ES File Explorer File Manager היא שהאפליקציה יכולה להתחבר ישירות לשירותי רשת שונים כמו דרופ בוקס וגוגל דריב.
  להעלות לפייסבוק וגוגל פלוס השתמשנו באפליקציות היעודיות שלהם.

  השב

 7. Avatar

  עידו גנוט

  19/12/2013 ב 11:29 AM

  אוקיי צריך לנסות ולראות איך עובד – רעיון מעניין.

  השב

 8. Avatar

  מיכאל

  20/12/2013 ב 12:27 AM

 9. Avatar

  שחר

  21/12/2013 ב 8:51 AM

  מיכאל, לאחרונה קניתי אחד כזה בתור מתנה. עוד לא בדקתי אבל ממה ששמעתי זה עובד לא רע. אבל לא באותה המהירות כמו הקורא שלי.
  אני מקווה לבדור את זה עד סוף היום.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.