ראשי ביקורות\סקירות סנדיסק Eye-Fi 4GB – ביקורת

סנדיסק Eye-Fi 4GB – ביקורת

5
0

בראשית השנה קיבלנו מחברת סנדיסק את כרטיס הזיכרון החדש שלה המשלב טכנולוגיית WIFI ומאפשר העברה של תמונות וסרטונים מן המצלמה אל המחשב או הרשת באופן אלחוטי. כיצד מתפקד הכרטיס והאם הוא יכול לחסוך לנו את הטרדה שבהעברת הקבצים למחשב באופן ידני בסיום כל יום צילום? כל התשובות בביקורת שלפניכם.

בטרם ניגש לביקורת מעט רקע. חברת כרטיסי הזיכרון האלחוטיים Eye-Fi הוקמה ב-2005 על ידי קבוצת יזמים אשר בראשה זוג ישראלים – זיו גילת ויובל קורן (כיום מנכ"ל החברה היושבת בארה"ב). הרעיון עלה במוחו של קורן בעקבות חתונה בה בילה בשנת 2004 ולאחר שבמשך חודשים לא קיבל את התמונות מן האירוע החליט כי ניתן לפתור את הבעיה אילו רק הייתה המצלמה יודעת לשדר את התמונות בעצמה אל המחשב או הרשת.

Eye-Fi משווקת מזה מספר שנים מספר סדרות של כרטיסי זיכרון מסוג SD המסוגלים לעשות בדיוק זאת ואלו זכו להצלחה מסוימת בעולם אך עד כה לא נגסו בצורה משמעותית במכירותיהן של יצרניות הזיכרון הגדולות אשר עד לפני כשנה לא הביעו עניין רב בטכנולוגיה (אף שניסיונות כאלו ואחרים נעשו עם כרטיסים אלחוטיים על ידי מספר חברות גם בעבר ובקרוב עשויים לקבל דחיפה קדימה).

ה-SanDisk Eye-Fi Wireless – הקץ להעברת תמונות ידנית?

Sandisk Eye Fi 4GB 2

בספטמבר 2011 היה האתר MegaPixel הראשון בעולם לדווח על סדרה חדשה של מוצרי חברת Sandisk כאשר ביניהם גם ה-SanDisk Eye-Fi Wireless – שיתוף פעולה (על פניו מפתיע) בין חברת סנדיסק הגדולה לחברת Eye-Fi. סנדיסק עצמה הצהירה מספר פעמים (כולל במהלך 2012) כי היא עצמה איננה מעוניינת לפתח כרטיסים אלחוטיים והשת"פ עם חברת Eye-Fi הוא המירב שהיא מוכנה לעשות בתחום בשלב זה. עד כאן הרקע וכעת לביקורת.

ביצועים ושימושיות

ה-Sandisk Eye-Fi 4GB אותו קיבלנו מקביל במידה רבה לדגם ה-Connect X2 של חברת Eye-Fi (אם כי הכרטיס של סנדיסק מוגדר כ-Class 4 בעוד שזה של Eye-Fi מוגדר כ-Class 6). לאחר התקנת התוכנה שנמשכה כ-10 דקות (ראו הרחבה בסעיף הבא) התחלנו לצלם.

הדבר הראשון בו נתקלנו היה הדלקה איטית יותר של הניקון D5000 בה עשינו שימוש (גם יציאה ממצב standby הייתה איטית). לאחר כמה חילופי דברים עם נציגי סנדיסק קיבלנו הסבר לפיו במספר דגמים של חברת ניקון (סנדיסק הזכירו את ה-D7000 ואפשר וישנם דגמים נוספים) קיימת בעיה מסוימת הנוגעת לקריאת קבצים מן הכרטיס המאטה את הדלקת המצלמה. Eye-Fi עובדים על כך מסתבר יחד עם ניקון אך מבדיקה שערכנו באמצע מרץ 2012 גם אחרי עדכון הקושחה האחרון אותו ביצענו לכרטיס הבעיה טרם נפתרה. במצלמות אחרות אותן ניסינו לא נתקלנו בבעיה דומה.

השימוש עצמו במצלמה אינו שונה משימוש רגיל – לא חשנו האטה בקצב הצילום (לפחות לא כזו מורגשת) ולרוב התפקוד במצלמה היה תקין. לעיתים נדירות קיבלנו הודעת שגיאה במצלמה אך הוצאה והכנסה של הכרטיס סידרה את הבעיה.

עוד התנהגות מעט מוזרה נוגעת להעברת התמונות בין המצלמה למחשב. בכדי שהתמונות יועברו המצלמה חייבת להיות דלוקה. כניסה למצב standby – עניין די רגיל במצלמות בכדי לחסוך באנרגיה, מפסיקה את שליחת התמונות אל המחשב. מצאנו את עצמנו לוחצים לא פעם חצי לחיצה בכדי להעיר את המצלמה ולאפשר לה לסיים להעביר את התמונות. אגב התהליך שקוף למשתמש מבחינה זו שאף פעם לא הועברה למחשב "חצי תמונה" או שהועברו תמונות פעמיים. בעיקרון ברור שרצוי לשנות את הגדרות ברירת המחדל של מצב ה-standby כך שהמצלמה תישאר דלוקה זמן רב יותר, אלא שלא כל מצלמה מאפשרת שינויים כאלו ובכל מקרה הדבר יגרום לקיצוץ מסוים בזמן הסוללה.

בכל הקשור לזמן הסוללה – למרות ש-WIFI ידוע כזולל סוללה (כל בעל סמרטפון יעיד על כך), אנו לא הרגשנו פגיעה מסיבית בזמן הסוללה של המצלמה בעת השימוש בכרטיס. במצלמות רבות כיום ישנו תפריט נפרד עבור כרטיסי Eye-Fi ודרכו ניתן לדוגמא לכבות את הכרטיס למשך יום הצילום עצמו ולהדליקו כאשר מגיעים חזרה ליד המחשב במטרה לצמצם את ניסיונות השידור והקליטה חסרי התועלת בזמן הצילומים הצורכים אף הם אנרגיה.

זמן העברה של תמונה עומד לרוב על שניות בודדות לכל תמונת JPEG טיפוסית במשקל של כ-4 מגהבייט. סרטונים דרשו זמן רב יותר אבל גם הם עברו לאחר זמן מה. קשה למדוד את טווח השידור המדויק והוא תלוי בגורמים כאלו ואחרים אך במקרה שלנו אפילו עם ראוטר הממוקם בתוך ממ"ד ומספר קירות בדרך הצלחנו להעביר קבצים ממרחק של כ-10 מטרים ואף יותר.

סרטון קצר אותו הקלטנו המדגים צילום והעברה אלחוטית למחשב

[vimeo]https://vimeo.com/39047602[/vimeo]

מצד שני, וכאן אולי אחד החסרונות הבולטים של הכרטיס של חברת Sandisk – לא ניתן להעביר באמצעותו קבצי RAW. כן, שמעתם נכון. לא מדובר כאן על בעיה טכנולוגית כלשהי (הרי סרטוני וידאו תופסים נפח רב בהרבה ומועברים ללא קושי) אלא בהחלטה שיווקית של חברת Eye-Fi אשר מוכרת סדרה נוספת של כרטיסים מתקדמים "לצלמים מקצועיים" המכונה Eye-Fi Pro X2 וכוללת גם את האפשרות להעביר קבצי RAW. חברת סנדיסק, בשלב זה לפחות, לא משווקת מוצר מקביל משלה ואין ספק שעבור צלמים רבים מדובר במגבלה משמעותית מאד.

הצורך להעביר תמונות RAW אל המחשב בדרך הישנה מאיר בעיה נוספת של הכרטיס – הצורך בקורא כרטיסים מיוחד. כשקיבלנו את הכרטיס ניסינו לעשות שימוש באחד מקוראי ה-USB3 המתקדמים שברשותנו אך נתקלנו בבעיות פעם אחר פעם (הדבר חזר על עצמו עם כל הקוראים אותם ניסינו). לאחר בירור עם חברת סנדיסק הוסבר לנו כי בשל המתח השונה בו פועל הכרטיס הוא זקוק לקורא מיוחד. הקורא מסופק עם הכרטיס ולמרות שאיננו קורא USB3 מהיר הוא תפקד באופן משביע רצון ולא נתקלנו באותן בעיות שוב.

ה-SanDisk Eye-Fi Wireless עם קורא הכרטיסים המיוחד של החברה המגיע עימו

Sandisk Eye Fi 4GB

תוכנה

התוכנה עימה מגיע ה-SanDisk Eye-Fi Wireless איננה תוכנה של חברת סנדיסק, אלא התוכנה המקורית של חברת Eye-Fi. ההתקנה הראשונית נמשכת כעשר דקות בהם עליכם לחבר את הכרטיס באמצעות קורא הכרטיסים המסופק אל המחשב. עם סיום ההתקנה תוכלו להגדיר היכן ישמרו הקבצים (שימו לב כי התוכנה מפרידה בין תמונות לסרטונים אותם ניתן לשמור אם רוצים בתיקיות נפרדות). אף שההתקנה עצמה איננה תופסת מקום רב, גילינו כי עם הזמן התוכנה אוגרת כמויות עצומות של מידע בנוסף לתמונות (ככל הנראה קבצי LOG אשר התנפחו והגיעו ליותר מ-2GB – אנו הסרנו אותם ללא כל בעיות אך ראוי לשים לכך לב).

תוכנה מיושנת – אבל ניתן להתעלם

Eye Fi Center

אף שאנו כמעט ולא עושים שימוש יזום בתוכנה (היא רצה ברקע באופן קבוע ועושה את פעולתה) הינה כמה מן הדברים אשר ניתן לבצע באמצעותה:

 • הגדרת רשתות WIFI – עד 32 רשתות ניתנות להגדרה – בכדי להוסיף רשת חייבים לחבר את הכרטיס פיזית למחשב (אין דרך לבצע זאת מן המצלמה).
 • הגדרת חיבור ישיר למכשירים (דוגמת אייפון/אייפד).
 • אפשרות לעשות שימוש חינמי בנקודות חיבור אלחוטיות (Hot-spots) ברחבי העולם אם אתם בנסיעה לצורך העלאת תמונות מן המצלמה ישירות לרשת – כרוך בתשלום.
 • בחירת ספריה בה ימוקמו התמונות/סרטוני הוידאו וקביעת ברירת המחדל לשם הספרייה (תאריך או הגדרות אחרות).
 • שירותי פרימיום המאפשרים העלאה וצפייה בתמונות שצולמו מכל מקום ומכל מכשיר – כרוך בתשלום.
 • אפשרות לקבל התראות על הוספת תמונות למייל, פייסבוק, SMS ועוד.
 • שירות Eye-Fi Geotagging – המאפשר הוספת מידע מיקומי לתמונות – כרוך בתשלום (כ-30 דולר).
 • Endless Memory – פונקציה המוחקת את התוכן הישן ביותר שהועבר למחשב באופן אוטומטי מן הכרטיס בכדי לשמר מקום פנוי (לא מופעלת באופן אוטומטי).

התוכנה כוללת בנוסף מסך ראשי המאפשר לבחור תמונות ולהעלות אותן לשרתי החברה (שם יישארו במשך 7 ימים אם אין לכם חשבון פרימיום) ולשלוח אותן כקישור במייל – הרעיון נחמד הביצוע איטי למדי. ניתן גם לפרסם את התמונות מן התוכנה ישירות לפייסבוק, פליקר או מספר שירותי און-ליין נוספים – גם כאן אנו מעדיפים את הדרך המסורתית לביצוע פעולות אלו.

אפשרות Geotagging – בתשלום

Eye Fi geotagging

התוכנה עצמה עשויה להיות איטית לעיתים (היא גם נתקעה לא פעם) ובאופן כללי היא חשה מיושנת למדי, אך בגדול אם כל רצונכם הוא להעביר תמונות מן המצלמה ישירות למחשב לא תצטרכו לפתוח אותה. הפעם היחידה בה נעזרנו בה היה בכדי לבצע עדכון קושחה לכרטיס. בשאר הזמן פשוט יצרנו קיצור דרך לספרייה בה מרוכזות התמונות שצילמנו על שולחן העבודה ולאחר סיום הצילומים כולן כבר המתינו לנו בתיקיה הייעודית.

סיכום

ה-SanDisk Eye-Fi Wireless הוא תוצר שיתוף פעולה בין חברת סנדיסק וחברת Eye-Fi (אשר למרות מקימיה הישראלים מוצריה אינם משווקים באופן רשמי בארץ). המיתוג של חברת סנדיסק אינו מעלה או מוריד הרבה מן המוצר המקורי אשר לו שורה של מגבלות בסיסיות ותחושה מסוימת של חוסר בשלות אשר באה לידי ביטוי הן בחומרה (הבעיות עם חלק ממוצרי ניקון בהם נתקלנו), הן בתפעול (צורך להוציא את המצלמה ממצב standby בכדי להעביר תמונות, היעדר יכולת להעביר קבצי RAW באופן אלחוטי) והן בתוכנה (ממשק מיושן, שימושיות מוטלת בספק ובעיות יציבות מסוימות).

אחרי כל המגבלות והבעיות אותן הזכרנו במהלך הביקורת נראה כמעט מובן מאליו שננטוש את הכרטיס ונותיר אותו במגירה ונחזור להשתמש בכרטיסים "קונבנציונאליים". אלא שלא כך היה. אנו נוטים לצלם לא מעט תמונות במהלך היום עם מצלמות שונות. חלק גדול מהן תמונות ניסיון, תמונות מוצר ותמונות נוספות כחלק מבדיקות הציוד שלנו באתר. פעולת ההכנסה וההוצאה של כרטיסים לאחר צילום כל סט תמונות (ויש לעיתים לא מעט כאלו בכל יום) היא מטלה מציקה. מסיבה זאת מצאנו את עצמנו נהנים מאד לצלם, לחזור למחשב ולגלות שכל התמונות כבר ממתינות לנו מוכנות בתיקיה נפרדת. בשביל הנוחות הזאת (ועבורנו לפחות היא משמעותית למדי) היינו מוכנים לוותר על לא מעט מסתבר, לסבול באגים, האטות, תלאות ובעיות שונות ומשונות אך בסופו של יום, לפחות עבורנו, הדבר בהחלט קיצר תהליכים.

האם ה-SanDisk Eye-Fi Wireless מתאים גם לכם? אם אתם מרבים לצלם ב-RAW, מצלמים הרבה תמונות במרווחי זמן גדולים, זקוקים לנפח אחסון גדול או לא סומכים על רשתות אלחוטיות באופן כללי, התשובה היא כנראה לא. גם אם אתם בעלי מצלמה העושה שימוש בכרטיסי CF בלבד כנראה שה-SanDisk Eye-Fi Wireless איננו בשבילכם (למרות טענות כי מתאמים כאלו ואחרים יכולים להועיל). לעומת זאת אם אתם מרבים לצלם בקרבת מחשב ולרוץ לצפות בתמונות על המסך בכל מספר דקות, אם אתם חייבים להעלות תמונות לפייסבוק/טוויטר/פליקר כל הזמן, או שאתם סתם שונאים את הטרטור האיום שבשליפת הכרטיס וחיבורו למחשב 10 פעמים ביום או שאתם בכלל צוללים והמצלמה שלכם סגורה כל העת בתוך מארז שאתם לא רוצים לפתוח – אולי ראוי שתתנו ל-SanDisk Eye-Fi Wireless בכל זאת הזדמנות.

 יתרונות

 • מאפשר העברה אלחוטית של תמונות וסרטונים מהמצלמה למחשב.
 • טווח העברה וקצב העברה אלחוטי סבירים בהחלט.
 • אין פגיעה משמעותית בחיי הסוללה של המצלמה כתוצאה מן השימוש בכרטיס.

חסרונות

 • לא מאפשר העברת קבצי RAW.
 • תוכנה מיושנת ולא תמיד יציבה (אם כי ניתן להתעלם ממנה במידה רבה).
 • באג מאט מהירות הדלקה של מספר מצלמות ניקון (D5000/D7000).
 • מחייב שימוש בקורא כרטיסים מיוחד בעת חיבור למחשב (מסופק עם הכרטיס עצמו).
 • מגיע רק בנפחים של 4-8GB ומוגדר כ-Class 4 בלבד.

אנו רוצים להודות לחברת סנדיסק על אספקת הכרטיס לבדיקה ולהזכיר לכם את השוואת כרטיסי ה-SD הגדולה שלנו ולמי שמעוניין ללמוד יותר על התקנים השונים של כרטיסי זיכרון מומלץ לקרוא את המדריך השלם לכרטיסי זיכרון.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב ביקורות\סקירות

5 תגובות

 1. Avatar

  N_L-R

  23/03/2012 ב 3:57 PM

  נראה בהחלט כרעיון מצוין, ניכר כי זהו מוצר שטרם בשל (אני בלי RAW לא זז מילימטר) אך אני מאמין שבעתיד נראה מוצר בוגר שלא נזכור בכלל כיצד העברנו תמונות לפני כן.

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  23/03/2012 ב 6:33 PM

  הרעיון עצמו פשוט מצויין ואם במקרים מסוימים אפשר להסתדר בלי RAW זה גם שמיש אבל אין ספק שזה העתיד – כל ההתעסקות עם להעביר תמונות כל פעם למחשב ידנית היא מציקה בעיקר למי שמצלם הרבה.

  השב

 3. Avatar

  אמיר

  06/05/2012 ב 9:37 AM

  אני קניתי את הכרטיס של Eye-Fi בנפח 8 גיגה ורק אחרי שקיבלתי אותו שמתי לב שקניתי את הדגם שלא תומך בקבצי RAW. העברתי אותו לאימא שלי (שמצלמת בבית עם P&S) והגדרתי שהתמונות יעברו אך ורק למחשב שלה. חוסך לה הרבה בעיות של הוצאת הכרטיס , הכנסה לקורא כרטיסים ועוד.

  השב

 4. Avatar

  שפיר

  11/02/2013 ב 5:10 PM

  אני קניתי דרך ebay ישירות מחברת eye-fi את כרטיס ה- class 10 16GB
  הכרטיס תומך בכל הפורמטים ומעביר תמונות בצורה מהירה מאוד.
  יש לציין כי התוכנה עצמה נוראית ודרוש שם שיפור קיצוני.
  שורה תחתונה – מומלץ ביותר

  השב

 5. Avatar

  עידו גנוט

  11/02/2013 ב 5:22 PM

  זאת גם ההתרשמות שלנו – החומרה פועלת רוב הזמן די בסדר – התוכנה מלאה באגים. אני קצת מתפלא על סנדיסק עצמם שלא החליטו ללכת על תוכנה משלהם…

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.