ראשי זווית אישית בין המיקרופון לעדשה

בין המיקרופון לעדשה

10
0

הפחד שלי מצילום חלף ברגע שאחזתי בידי מצלמה דיגיטלית קטנה. זו היתה Olympus C360 שבזכותה למדתי לאהוב צילום ולא לפחד ממנו. ההתאהבות באה בעיקר בשל האפשרות לטעות הרבה, ללמוד יותר, למחוק את הטעויות ולצלם שוב. הימים הם ימי 2004 עת הייתי עוזר טכנאי באחד מאולפני ההקלטה הגדולים במרכז תל אביב.

בעבודת אולפן אינטנסיבית, זאת ידע להגיד לכם כל מי שעבד באולפן, נרקמים קשרים מיוחדים בין טכנאי ההקלטות לבין האמן. תפקידי כעוזר היה בעיקר לסדר, לנקות, להרכיב מיקרופונים, לסדר כבלים, לחבר אוזניות, להכין קפה, ללמוד ו… להיות שם! מאותו זמן החלטתי לתעד זמרים, ציוד אודיו מקצועי ואנשים בכלל.

כמובן, שום דבר לא קרה בן לילה. מדובר היה בתהליך של מספר חודשים עד שהגעתי לכימיה הנכונה ביני לבין אמנים. בדרך כלל הם אוהבים להצטלם, אבל באולפן ההקלטות הם מרגישים "הכי בבית" שאפשר. כלומר, הם לא לבושים במיטב המחלצות, לפעמים מעשנים המון ולכן ברור מדוע הם לא תמיד מרגישים נוח בצילומי אולפן.

בנוסף, סשן הקלטות שירה מתבצע לרוב עם תאורה חלשה. מכאן נובע שבמקרה דנן, עם מצלמה קומפקטית רוב החוקים שיחקו לרעתי. אבל אם נתקדם צעד אחד מעבר לאולפן, נוכל להגיע להופעות.

לרכוב על הפלאש

אחת הזמרות שאני אוהב מאוד לצלם היא ידידתי הקרובה ג'וזי כץ. מעצם ידידותנו העמוקה, הצטרפתי אל ג'וזי בהופעות ובחזרות רבות. התמונות כאן צולמו במועדון הקמלוט בתל אביב (ז"ל), אי שם בחורף 2005. סיבת ההתכנסות: צילומי הסרט הדוקומנטרי "כל הדרך הביתה" של רון מיברג. נושא הצילום: להקת "כיף התקווה הטובה" שפעלה בישראל בראשית שנות ה-70.

כיף התקווה הטובה: ג'וזי כץ, שלמה מזרחי ואלי מגן (צילום: אלעד אקרמן)

KefHaTikvaHatova Josie EliMagen ShlomoMizrahi

הוצאתי את המצלמה והתחלתי לצלם. חיפשתי זוויות מעניינות אבל לא היה הרבה מקום לתנועה. הבמה היתה עמוסת מיקרופונים, חוטים ומצלמות וידאו מקצועיות. בין היתר עבד על הסט הצלם יוסי צבקר, שבסוף כל הסשן המייגע צילם את ג'וזי בכישרון רב. למתעניינים, יוסי צילם עם Nikon D100 ומספר פלאשים אלחוטיים.

בעוד הוא מבזיק מימין ומשמאל, החלטתי "לקפוץ על מטריית הצילום" או במילים אחרות, לצלם את ג'וזי תוך שימוש בפלאשים המקצועיים שהפעיל יוסי. התוצאות לפניכם.

ג'וזי כץ (צילום: אלעד אקרמן)

JosieKatz1

מצלמים בשקט

רוב הזמרים לא יתנגדו כלל לצילומים במהלך ההופעה, וזאת בתנאי אחד: חייבים "לצלם בשקט" (בלי פלאש) ומבלי למשוך תשומת לב. לשמחתי התברכתי בחברים מוזיקאים המנגנים עם טובי האמנים בארץ, כך שלפני ההופעה נכנסתי איתם לחדר האמנים. שם, בשיחה קצרה ששוברת את הקרח התחלנו להתקרב ושאלתי אותם איפה אפשר לצלם ואילו כיוונים הם היו רוצים להבליט.

מבט אחד קצר שלהם על המצלמה (ולא, זה ממש לא משנה איזו מצלמה יש לכם) הניבו חיוך ושאלה – "מה, אתה מצלם? אתה יכול לשלוח לי את התמונות אחר כך?". אי אפשר לדעת מה הם יעשו איתן ולאן הן יתגלגלו.

ג'וזי כץ (צילום: אלעד אקרמן)
JosieKatz2

יצחק קלפטר (צילום: אלעד אקרמן)

YizhakKlepter

אחד הצילומים של ג'וזי כץ הודפס בקטלוג הופעות לאשת יחסי ציבור; צילום הפרופיל של פטריק סבג אותו צילמתי כשעבדתי אצלו באולפן, הודפס על עטיפת האלבום Dub On The Moon. אמנים יגידו לכם שהם מעלים אתר חדש, מחפשים תמונות לבלוג או מרעננים את הפוסטרים להופעות. אם תשכילו לצלם בלי שירגישו בכם (עד כמה שניתן), ותשלחו את התמונות בהקדם האפשרי – תזכו להערכה גדולה ויתכן שאף לחשיפה ארוכה.

יהודית רביץ (צילום: אלעד אקרמן)

JudithRavitz

סי היימן (צילום: אלעד אקרמן)

SiHayman

השלב הבא

כפי שניתן היה לצפות, די מהר מיציתי את שלב מצלמות ה- Point and Shoot. לפתע התחלתי להבין מה ערכו של זום גדול יותר ואת ערכם של רגישות גבוהה, גודל החיישן והאופטיקה. ה"רעב לעוד" עשה את שלו אך מצלמת DSLR היתה עבורי חלום רחוק. לכן החלטתי להתמקד במה שהכיס הרשה: Olympus C-770 UltraZoom. עם הקומפקטית הזו צילמתי תמונות שהגיעו עד אוסטרליה, אבל על זה יסופר בטור הבא.

אלעד אקרמן: עורך תוכן, משורר וחובב צילום (הבלוג של אלעד).

Avatarאלעד אקרמן
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב זווית אישית

10 תגובות

 1. Avatar

  סמדר

  10/03/2011 ב 5:39 PM

  מקסים. אהבתי. צילומים עוצמתיים.

  השב

 2. Avatar

  sdanimel

  10/03/2011 ב 6:50 PM

  טור מעניין, תמונות מצויינות, תודה רבה

  השב

 3. Avatar

  אמיר י.

  10/03/2011 ב 7:14 PM

  אלעד,

  כתיבה משובחת ! קדימה לטור הבא.
  צילומים מדהימים.

  השב

 4. Avatar

  EladAckerman

  10/03/2011 ב 9:50 PM

  חברים יקרים, תודה רבה שקראתם. נתראה בפוסט הבא.

  השב

 5. Avatar

  רוי

  13/03/2011 ב 4:50 PM

  תמונות מדהימות.
  איכות נפלאה.
  כתיבה מקסימה.

  🙂

  השב

 6. Avatar

  EladAckerman

  13/03/2011 ב 10:20 PM

  תודה רבה רוי 🙂

  השב

 7. Avatar

  רוני

  15/03/2011 ב 10:53 AM

  יש לתמונות האלה איכות מיוחדת ויש בהן אינטימיות. לייק!

  השב

 8. Avatar

  Elad Ackerman

  15/03/2011 ב 11:10 AM

  הי רוני, תודה רבה! 🙂

  השב

 9. Avatar

  נעה

  19/03/2011 ב 10:39 AM

  בלוג מרגש, תמונות מדהימות! אהבתי במיוחד את הראשונה.

  השב

 10. Avatar

  EladAckerman

  13/04/2011 ב 9:19 PM

  תודות רבות נעה 🙂

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.