ראשי מדריכים שבעת מדורי Lightroom

שבעת מדורי Lightroom

5
0

על מנת להקל ולפשט את תהליך העבודה בה, חולקה Lightroom לשבע סביבות עבודה שלכל אחת מהן תפקיד שונה בשרשרת חייהם של התמונה והצלם – להלן, שבעת מדורי Lightroom.

אנו מביאים בפניכם היום את תקציר מהותה של כל אחת מסביבות העבודה הללו (במסגרת המאמר השני בסדרת מדרכי עיבוד התמונה בשיתוף אדובי):

Libraryספריה

סביבת הניהול של אוסף התמונות שמהווה את מרכז העצבים של התוכנה. לכאן מיבאים את התמונות, כאן מנהלים אותן ומכאן הן מועברות לשימושן של סביבות העבודה האחרות. בניגוד לשיטת העבודה של תוכנות ניהול משאבים (Asset Management), כמו למשל Adobe Bridge, ספריית התמונות של Lightroom אינה מהווה מצב תצוגה חליפי ו/או יעיל יותר לזה של מערכת הקבצים של המחשב, אלא מספקת תצוגה "שטוחה" של כל התמונות שיובאו אליה ללא הצורך בניווט "עומק" בין תיקיות, כוננים ומדיות אחסון.

מעבר למצבי תצוגה שונים של התמונות שמאפשר מסך הספריה, היא מאפשרת למשתמש לבצע סינון יעיל ומהיר של התמונות המוצגות, בניית אוספים (Collections) המבוססים על תמונות שנבחרו או תמונות בעלות מכנה משותף.

לעומק אופן השימוש בספריה, עם דגש על ייבוא וניהול של תמונות, ויצירת אוספים, נצלול במאמרים הקרובים.

LR Library

פיתוחDevelop

חדר החושך של התוכנה. לכאן מועברות התמונות לצורך טיפול ושיפור.

אזורי לוחות העבודה שמשמאל ומימין לתמונה מספקים גישה נוחה לפעולות הדרושות. לוחות העבודה שמשמאל הינם "ניהוליים" יותר ומשמשים לניהול תהליך הטיפול בתמונה, בעוד שאלו שמימין כוללים את כלי העריכה השונים לביצוע העבודה. חשוב לזכור שהטיפול שמעניקה Lightroom לתמונות אינו הרסני, דהיינו "מולבש" על התמונה כשכבת מידע ואינו מוטמע לתוכה.

LR Develop

מפהMap

לא זוכרים היכן צולמה תמונה מסויימת? או לחלופין, דווקא כן זוכרים ומעוניינים לאתר אותה במהירות?

אם התמונות שלכם מכילות תיוג GPS למיקום שבו הן צולמו, תציג סביבת עבודה זו מיפוי שלהן על-פני מפת העולם. כל נקודת מיפוי תציג את מספר התמונות שהיא מייצגת ותאפשר גישה מהירה לדפדוף בתמונות.

ומה עושים כשלתמונות מסויימות אין תג GPS? פשוט גוררים אותן אל המיקום הרצוי במפה והן יתוייגו.

LR Map

ספרBook

סביבת עבודה זו מאפשרת לעמד ולהפיק אלבומי תמונות שיודפסו או יופצו דיגיטלית. כל שצריך הוא: לבחור בתבנית המבנה המתאימה, להשליך לתוכה את התמונות, לסדר ולהתאים אותן בעמוד, ולהפיק פלט בפורמט הרצוי.

מה שכן, צריך לקחת בחשבון שסביבת עבודה זו אינה תומכת בעימוד ימין-שמאל או אפילו בהקלדה נאותה מימין לשמאל. מרגיז, אבל לא נורא. פשוט חושבים הפוך – עמוד ימני הוא שמאלי, שמאלי הוא ימני, הזנה של טקסט מהסוף להתחלה… וזה עובד יופי.

LR Book

מצגתSlideshow

צריכים מצגת מרשימה של התמונות שלכם? כאן תוכלו ליצור ולהציג מצגות מקצועיות שיכללו את התמונות שבחרתם (מהספריה כמובן). תוכלו כמובן גם למתג את המצגת בלוגו שלכם, להוסיף כותרות, מוסיקת רקע, ואפילו לייצא אותה כ-PDF או סרטון וידאו.

הדפסהPrint

כן כן, לפעמים, גם בעולם הדיגיטלי קורה שצריך להדפיס תמונות. סביבת עבודה זו תאפשר לכם להפיק תמונות להדפסה תוך ניצול מירבי של המדיה שעומדת לרשותכם. לא משנה אם מדובר בדיוקן ענק לתערוכה או באותה תמונה מספר פעמים (אפילו במספר גדלים) על-גבי דף אחד. תעשו מה שבא לכם ותדפיסו.

LR Print

אינטרנטWeb

אין הנאה גדולה יותר מלתת לאחרים לראות עד כמה אתם כשרוניים. במיוחד באינטרנט. בסביבת עבודה זו תפיק עבורכם Lightroom גלריית תמונות לאינטרנט על בסיס התבנית שתבחרו – ויש לא מעט, כולל כאלה מתוצרת צד שלישי. מרגע שתבחרו בתבנית הרצויה ותגדירו מספר נתונים כלליים, Lightroom תעשה בשבילכם הכל, החל מדגימת התמונות, דרך כתיבת הקוד ואריזתו. כל מה שישאר לכם לעשות הוא להעלות את התוצאה הארוזה לאתר, ואפילו את זה תוכלו לעשות ישירות ממנה.

LR WebGallery

עד כאן להפעם. בפעם הבאה, נתחיל לחפור קצת יותר עמוק באופן השימוש, וכמובטח, נפתח בספריה.

Avatarעדי רביד, אדובי ישראל
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מדריכים

5 תגובות

 1. Avatar

  טניה!!!

  15/02/2013 ב 5:56 PM

  כתבה מעולה!!!!

  השב

 2. Avatar

  טלי שם בדוק

  17/02/2013 ב 6:16 PM

  כתבה בדוקה

  השב

 3. Avatar

  טלי שם בדוק

  17/02/2013 ב 6:16 PM

  לא חידש לי כלום כל מה שיש פה אפשר לדעת מלקרוא את שמם של הכפתורים

  השב

 4. Avatar

  tn

  25/02/2013 ב 11:04 PM

  לגבי "ספר"
  האם מישהו מכיר למי ניתן להשלוח כדי להפיק את הספר בסוף?
  אתרים כמו לופה/אבוק וכדו יש להם תוכנה משלהם, האם הם יסכימו להדפיס בפורמט הזה (PDF שיותאם אליהם)

  השב

 5. Avatar

  עדי רביד

  26/02/2013 ב 12:22 AM

  כל בית דפוס דיגיטלי שיכול להדפיס מ-PDF יוכל להדפיס עבורך את הספר בלי שום בעיה.
  בתי דפוס שיש להם כריכיה יוכלו גם לכרוך עבורך את הספר.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.