ראשי מדריכים Lightroom הכרות ראשונית – חלק א'

Lightroom הכרות ראשונית – חלק א'

15
0

קצר ולעניין, Lightroom או בשמה המלא Adobe Photoshop Lightroom היא תוכנת ניהול ועריכה של תמונות המיועדת לצלמים, אשר תוכננה ללוות את תהליך העבודה של הצלם הדיגיטלי עם התמונות שצילם. נכון, היא איננה כה פשוטה – אפשר לומר אפילו מורכבת – אבל מרגע ש"נופל האסימון" ומתרגלים לשימוש בה, היא תהפוך את חייו של הצלם למהנים ויעילים יותר, ותספק בידיו כלי יעיל לארגון, שיפור ושיתוף של התמונות שצילם.

למי היא מיועדת?

קהל היעד של Lightroom מוגדר כצלמים מקצועיים וצלמים חובבים אשר לוקחים את התחביב שלהם ברצינות, שזקוקים למערכת שתנהל עבורם מספר גדול מאד של תמונות אשר פזורות על גבי מספר רב של כונני אחסון, תאפשר להם למיין ולסנן את התמונות שלהם ביעילות ותאפשר להם לבצע תיקונים בדרך נוחה ויעילה.

במאמר מוסגר, יש להדגיש שרמתה המקצועית ומורכבותה של Lighroom עשויה להיתפס על ידי חובבנים ומתחילים כגבוהה מידי. עבורם נראה לי ששימוש בתוכנות כגון Picassa או iPhoto, וכמובן Photoshop Elements עשויים להוות פתרון יעיל יותר.

כמו כן, חשוב לציין ש-Lightroom תוכננה ויועדה לשימושו של הצלם הבודד ואינה מצוידת ביכולות עבודה ברשת וגישה על ידי מספר משתמשים מתחנות עבודה שונות.

Lightroom 0

מה מיוחד בה?

הנה מספר עובדות שמייחדות את Lightroom:

1. מגוון אפשרויות סינון מהיר – ל-Lightroom שורה שלמה של אפשרויות סינון מהיר (מאד) של התמונות המנוהלות על ידי מסד הנתונים על פי: שמות, מילות מפתח ו/או דירוג שהוענקו להן, מיקום על מפת העולם, ועוד, ויכולת הגדרה של אוספי תמונות (Collections) שיעודכנו ידנית או אוטומטית בהתאם למידע (Metadata) של התמונות במסד הנתונים או שינויים במידע שמוצמד לתמונה.

את הקצאת מילות המפתח, הדירוג, ומידע אחר שיוצמד לתמונות ניתן לבצע תוך כדי הייבוא שלהן למסד הנתונים או לאחר מכן.

Lightroom 2

2. טיפול לא הרסני בתמונות – Lightroom אינה תוכנת עיבוד תמונה, אלא תוכנת ניהול ומיטוב של תמונות. בניגוד ל-Photoshop, שהיא כן תוכנת עיבוד תמונה, שמבצעת את השינויים שלה בצורה "הרסנית" על קובץ התמונה, Lightroom בונה את העריכה שלה על בסיס המקור בצורה לא הרסנית, כך שתמיד ניתן לחזור למקור ולהתחיל מחדש.

מרגע שמבינים שכל פעולות העריכה והתיקון שתבצעו ב-Lightroom אינן הרסניות, אפשר להתחיל "להתפרע" ולנסות לחקור את האפשרויות השונות בלי פחד.

Lightroom 3

3. עבודה קלה מול תוכנות עריכה – כשצריך, אם צריך, לטפל בתמונה באמצעות Photoshop, אין שם בעיה לבצע שליחה של התמונה לעיבוד והחזרתה ל-Lightroom לאחר התיקון (Roundtrip). צריך רק לקחת בחשבון שהתמונה, תומר לשם כך לפורמט TIFF או PSD. כמו כן, ניתן להגדיר כל תוכנת עריכה אחרת שברשותכם כתוכנת עריכה משנית לצורך שליחה, עיבוד והחזרה.

4. יכולת עריכה בוזמנית של מספר תמונות – לתוכנת ה-Lightroom יכולת עריכה בו זמנית של מספר רב של תמונות (Batch Editing). יש כאלו המעדיפים להעניק טיפול אישי לכל תמונה, לעומת אלו שמוצאים לנכון להעניק טיפול אחיד ומהיר למספר גדול של תמונות בו-זמנית (צלמי אירועים לדוגמא). Lightroom מאפשרת להגדיר סטים של הגדרות עריכה (Presets) ולהחיל אותם בקלות על מספר תמונות גדול ככל שתרצו. מכיוון שהעריכה שמבצעת Lightroom איננה הרסנית, תמיד תוכלו לחזור ולהעניק טיפול אישי לתמונות אשר עברו טיפול אוטומטי ב-Lightroom.

Lightroom 4

5. יכולות הפצה מתקדמות – ל-Lightroom מגוון רחב של יכולות תצוגה והפצה של התמונות למדיות שונות, הכוללות בין השאר:

 • מצגות מחשב המלוות במוסיקה, שאותן ניתן גם לייצא כמצגות PDF או סרטוני MP4.
 • אפשרויות הדפסה של תמונה בודדת או אוספי תמונות כיחידות או כאלבומים מעוצבים.
 • גלריות אינטרנט בפורמט HTML או Flash, כולל תבניות מתוצרת צד שלישי.
 • שיתוף באמצעות שירותי רשת כמו Facebook או Flickr ישירות מן התוכנה.

עד כאן לחלק הראשון של הסקירה הכללית שלנו על תוכנת ה-Lightroom. בחלק הבא נעסוק במבנה של תוכנת ה-Lightroom.

Avatarעדי רביד, אדובי ישראל
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מדריכים

15 תגובות

 1. Avatar

  Giora

  19/10/2012 ב 6:21 PM

  עד כאן – פרסומת, נראה מתי תגיע ההיכרות…

  השב

  • Avatar

   עידו גנוט

   19/10/2012 ב 6:46 PM

   עדי הוא אכן נציג של אדובי אבל ממש לא מדובר בפרסומת (אני לא מכיר הרבה פרסומות בהן מתפרסמים שמות של מוצרים מתחרים באופן מפורש). מדובר בחלק ראשון מתוך סדרה בת 3 חלקים אשר מציגה את התכונות המרכזיות של תוכנת הלייטרום. חשוב להבין שהסדרה הזאת לא תלמד אותך להשתמש בתוכנה אלא רק תסביר למי שלא מכיר אותה מה יכולותיה ולמי היא רלוונטית (וכפי שכתב עדי גם למי היא לא רלוונטית – שזה חשוב לא פחות). בהמשך יהיו כתבות נוספות על נושאים נוספים.

   השב

 2. Avatar

  Giora

  20/10/2012 ב 12:05 AM

  מצטער עידו, כולו ניהלתי כמה עשרות שנים תקשורת-שיווקית בי"ל של חברות הייטק, אז מה אני כבר מבין בפרסום? וכמובן שגם לוגו אדובי שקופץ בראש האתר משמאל איננו קשור למאמר של אדובי שמופיע מימין. אני אישית מאמין שבאמת התכוונתם להעביר מידע ענייני, אבל כדאי להביא בחשבון גם איך זה נראה. שיווק בהגדרתו זה לא מה שאתה חושב אלא מה חושבים עליך (מה שנקרא Perception) ואני מניח שיש עוד כמה אנשים בארץ שיכלו לסקור את "לייטרום" באופן לא פחות מקצועי ו"אובייקטיבי" מנציגי היצרן בישראל.

  השב

 3. Avatar

  Giora

  20/10/2012 ב 3:03 AM

  ואגב, איזכור פיקסה בהצמדה ל"חובבנים" (אפילו לא "חובבים" אלא "חובבנים"…) לעומת לייטרום שהיא "לחובבים שלוקחים ברצינות" זה לא פרסומת, אלא בדיוק ההפך.
  שנית, להשוות דווקא לפיקסה (לא מכיר את iPhoto) זו בדיוק הבעייה כאן; מעניין מדוע אדובי לא משווים את עצמם למשל ל-Aperature, או ל-AfterShot Pro, ואני כבר לא מדבר על Gimp החינמית (!) שלא תופסת אפילו 15% מנפח הזכרון שצורכת לייטרום, ולצלמים – היא עושה דברים די דומים.
  יהיה מאד מעניין אם אחד המאמרים הבאים עדי ישווה בצורה מקצועית את כל המוצרים שנמצאים בליגה של לייטרום.

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  20/10/2012 ב 4:10 AM

  גיורא, MegaPixel הוא אתר מסחרי ויש בו פרסום. הכתבה היא חלק משיתוף פעולה שלנו עם חברת אדובי ישראל ויש בו גם צד תוכני שאמור לספק מידע – מועיל ושימושי למשתמשינו. אם מישהו מוצא שהכתבה איננה מועילה לו הוא יכול לדלג הלאה.

  השב

 5. Avatar

  assafx

  20/10/2012 ב 7:34 AM

  גיורא, שכחת גם את silkypix היפנית שאני חושב שהיא מאוד טובה בהשוואה ללייטרום.

  השב

 6. Avatar

  Giora

  20/10/2012 ב 2:45 PM

  תודה Assafx! באמת לא שמעתי על Silkypix ומהצצה ראשונית זה בהחלט נראה מעניין. לי דווקא יש לייטרום אפילו שאני כמעט ולא מעבד תמונות, אבל כמו בהרבה ציודים אחרים שקניתי חשוב לי לדעת מה עוד קיים בשוק ומי מתקדם לאן (בדיוק מה שיש במגהפיקסל), בכדי פשוט לדעת מה הכי יתאים לצרכי אם וכאשר אכנס לזה ברצינות.

  השב

 7. Avatar

  עידו גנוט

  20/10/2012 ב 2:56 PM

  לייטרום היא לא תוכנת עריכה. זה בדיוק אחד הדברים שהכתבה הזאת (וכנראה גם האחרות בסדרה) נועדו להבהיר. היא תוכנה לניהול תמונות. כך שגם צלמים שאין להם עניין לערוך תמונות (בטח לא עריכה/עיבוד עמוק) יכולים בהחלט למצוא בה שימוש (זה אגב לא אומר שאין לה כלי עריכה ברמה כזו או אחרת – זה פשוט לא הייעוד העיקרי שלה).

  השב

 8. Avatar

  Giora

  20/10/2012 ב 10:36 PM

  לא נעים לי להתווכח איתך כאן, אבל הנה איך *אדובי* עצמם מתארים את לייטרום 4 באתר שלהם, ואתה מוזמן למצוא בזה "ניהול תמונות":

  What is Lightroom?
  Adobe® Photoshop® Lightroom® 4 software provides a comprehensive set of digital photography tools, from powerfully simple one-click adjustments to cutting-edge advanced controls. Create images that inspire, inform, and delight.

  אפשר להגיד על אייפון שהוא בעצם יומן-פגישות, או על D600 שהיא בכלל מצלמת וידיאו, ואפשר פשוט למנות כל מה שמוצר מסויים עושה ברגע הבדיקה, להשוות את זה באופן אובייקטיבי למוצרים דומים, ולתת לקוראים להחליט מה זה מבחינתם וכמה זה טוב למטרותיהם – בדיוק כמו שאתם עושים כל כך טוב לגבי מצלמות, עדשות ועוד.
  אבל אולי באמת אקח את העצה שלך מקודם ופשוט אדלג לי הלאה…
  די עם זה.

  השב

 9. Avatar

  אסף

  22/10/2012 ב 1:44 PM

  לא תוכנת עריכת תמונות?
  קשה לי להאמין שיש אפילו אחוז אחד של משתמשי לייטרום שלא עורכים בה תמונות.
  אמנם אפשר להשתמש בה גם ככלי ניהול אבל זה כל כך בשוליים ביחס לימוש לעריכה כזו או אחרת.

  השב

 10. Avatar

  עידו גנוט

  22/10/2012 ב 2:41 PM

  מה אתה או כל משתמש אחר עושה איתה זה דבר אחד – מבחינת אדובי מדובר בתוכנה לניהול תמונה (שיש לה כאמור גם אפשרויות עריכה). תוכנת עריכת התמונה המקצועית של אדובי היא פוטושופ.

  השב

 11. Avatar

  קובי

  22/10/2012 ב 4:10 PM

  תוכנה נוספת וחינמית!!!!! שיודעת לקרוא קבצי RAW ולהמיר ל JPEG כולל חתימה!! נוחה לשימוש היא FastStone. אני עובד גם איתה וגם אם Lightroom 3.6

  השב

 12. Avatar

  עידו גנוט

  22/10/2012 ב 5:58 PM

  FastStone היא אולי אחת מתוכנות הצגת התמונה הטובות בשוק – הינה הביקורת שלנו עליה (כמובן שהיא לא תחליף ללייטרום):
  https://www.megapixel.co.il/reviews-previews/archive/18868

  השב

 13. Avatar

  עדי רביד

  23/10/2012 ב 12:03 AM

  תסלחו לי שאני מתערב בדיון לא לי…

  Lightroom היא לא תוכנת עריכת תמונות, אלא תוכנת ניהול מאגר התמונות עם יכולות עריכה והתאמה של התמונות (טלפון שיכול גם לצלם ולא מצלמה שמאפשרת לחייג).
  נכון, הדרך שבה Adobe מציגה את התוכנה (שצוטטה על ידי Giora) מוזרה משהו. במקום לומר חד וחלק מה חלקה העיקרי בעולמו של הצלם ומה מעלותיה הנלוות, ניתן דגש על הנלווה מתוך הנחה שהקורא מיודע כבר לראשי. מכיוון שאין לי כל שליטה על כך, אבל אני בחרתי להציג אותה בצורה שונה (ראו בפתיח).

  מבחינת ההשוואה אל מול Picassa ו-iPhoto, שימו לב שהיא לא באה למקם את Lightroom ביחס למתחרות פוטנציאליות בשוק, אלא להגדיר את מורכבותה הטכנית/שימושית מול רמת המקצועיות של קהל היעד. אותה פיסקה באה בכלל להציג אותה כמסובכת מידי עבור ממשתמשים מדרגת מתחילים ומטה. התואר "חובבנים" נבחר בקפידה וגם מוקם בקפידה לפני "מתחילים". סרגל המקצועיות שאני משתמש בו (כמו גם מרצים רבים אחרים בעולם) נחלק לשבע רמות: חסרי ידע, חובבנים, מתחילים, חובבים, מתמקצעים, מקצוענים, אורים ותומים.

  קחו את הכל בחיוך ותמשיכו לקטול, אבל עם חיוך.

  השב

 14. Avatar

  האני

  20/01/2013 ב 2:38 PM

  לפי דעתי ..אין יותר טוב מנציג של החברה כדי לסקור את המוצר שלה ..זה כמובן אם החברה היא ריצינית ונותנת הדרכה מסודרת לנציגים ..

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.