[ארכיון] הצמצם

4
0

במדריך זה נכיר את הצמצם, אחד המרכיבים המרכזיים בעולם הצילום, את השפעתו על התמונה המתקבלת ונסביר מהו עומק שדה וכיצד ניתן לשלוט בו באמצעות הצמצם.

הצמצם  (Aperture)

הצמצם הוא פתח בעדשה דרכו עובר האור בזמן הצילום. גודל הפתח ניתן לשינוי ועלי ידי כך מאפשר ויסות של כמות האור העוברת דרך העדשה בזמן הצילום, בדומה לברז המווסת את כמות המים העוברת דרכו. לצורך קבלת תמונה בבהירות נכונה דרושה כמות מסויימת של אור המגיע לחיישן. כך למשל, כשנצלם במקום מואר מאד סגירת הצמצם תאפשר הכנסה של אור בכמות נכונה. מצד שני, אם נצלם במקום חשוך, פתיחת הצמצם לרווחה תאפשר מעבר של יותר אור.

ישנם מרכיבים נוספים המשפיעים על בהירות התמונה. הצמצם יחד עם רכיבים אלו קשורים האחד בשני בקשרי גומלין הדוקים. במדריכים הבאים נעסוק בהם ובקשרי הגומלין ביניהם.

טבעת צמצם בעדשה ישנה

aperture lens

סימון מפתח הצמצם

גודל הפתח, הנקרא 'מפתח הצמצם', מסומן באות f ובערכים קבועים הנקראים תחנות צמצם או f/stops. ערכים כאלה יכולים להיות למשל f/2.8, f/4, f/5.6, f/8 ועוד. מעבר מתחנה אחת לתחנה השכנה לה יגרום לכניסה של מחצית או כמות כפולה של אור.

אחד הנושאים המבלבלים ביותר לצלמים מתחילים הוא העובדה שככל שמפתח הצמצם גדול יותר, כלומר מאפשר כניסת כמות גדולה יותר של אור, כך הוא מסומן במספר קטן יותר ולהיפך. לדוגמא,  מפתח צמצם f/2.8 הינו גדול משמעותית ממפתח צמצם f/22 ומאפשר כניסת כמות גדולה בהרבה של אור.

דוגמאות למפתחי צמצם שונים – שימו לב להבדלים בין הצמצם הפתוח לסגור ביותר (צילום: אופיר אילוז)

apertures

השפעת מפתח הצמצם בזמן הצילום על בהירות התמונה: סדרת התמונות הבאה מדגימה את השפעת מפתח הצמצם בזמן הצילום על בהירות התמונה. התמונה האמצעית צולמה בצירוף מסויים של הגדרות המצלמה, כזה המפיק תמונה בבהירות נכונה כשהצמצם נקבע על f/5.6. אם כל ההגדרות האחרות נשארות ללא שינוי, שינוי הצמצם ל f/2.8 יגרום לכניסת כמות גדולה יותר של אור בזמן הצילום ולקבלת תמונה בהירה יותר. מצד שני, שינוי הצמצם ל f/8 יגרום לכניסה של פחות אור בזמן הצילום ולקבלת תמונה כהה יותר.

צמצם f/2.8 (צילום: נתי שוחט)

f28

צמצם f/5.6 (צילום: נתי שוחט)

f56
צמצם f/8 (צילום: נתי שוחט)

f8

עומק שדה (Depth of Field – DOF)

עומק שדה בצילום הוא הטווח שבין האובייקט הקרוב ביותר לאובייקט הרחוק ביותר בתמונה המתקבלים בחדות סבירה. בזמן הצילום אנו קובעים את הפוקוס על אובייקט שאנחנו בוחרים ונקודת שיא הפוקוס תהיה עליו. ככל שהמרחק של עצמים לפני ואחרי האובייקט בשיא הפוקוס גדול יותר, כך יורדת בהדרגה החדות. בתמונה עם עומק שדה קטן (המכונה גם עומק שדה רדוד) הטווח הזה יהיה קטן ונקבל את האובייקטים ברקע ובקדמת התמונה מטושטשים. בתמונה עם עומק שדה גדול נקבל גם את הרקע וגם את האובייקטים שבחזית חדים.

צילום עם עומק שדה רדוד מתאים לצילום בו נרצה להדגיש אובייקט ולבודד אותו מהרקע. כך למשל נגרום לצופה להתמקד באובייקט שבחרנו להדגיש בתמונה. צילום עם עומק שדה גדול מתאים לצילומי נוף וצילומי ארכיטקטורה, צילומים בהם נרצה לקבל את כל התמונה חדה.

עומק השדה הוא אחד הכלים החשובים ביותר העומדים לרשותו של הצלם. כל צלם בכל רמה ובכל תחום משתמש בו באופן קבוע.

תמונה עם עומק שדה רדוד – הילדה חדה, הילד והרקע מטושטשים (צילום: גילי יערי).

Depth of field 1

תמונה עם עומק שדה גדול – האיש, הטרקטור, המשאית ואפילו העננים חדים (צילום: גילי יערי).

Depth of field 2

השפעת מפתח הצמצם על עומק השדה

מפתח הצמצם בזמן הצילום הוא אחד הפרמטרים העיקריים המשפיעים על עומק השדה. (ישנם פרמטרים נוספים המשפיעים על עומק השדה ונעסוק בהם בהרחבה במדריך שיוקדש כולו לעומק שדה). העיקרון הוא פשוט, ככל שהצמצם פתוח יותר בזמן הצילום, כלומר f-stop קטן יותר, כך עומק השדה בתמונה המתקבלת רדוד יותר ולהיפך. כך למשל התמונה העליונה המדגימה עומק שדה רדוד צולמה בצמצם f/1.8 ואילו התמונה המדגימה עומק שדה גדול צולמה בצמצם f/13.

שליטה בצמצם

שליטה בצמצם מתאפשרת רק בחלק ממצבי ההפעלה של המצלמה. במצבי הצילום האוטומטיים המצלמה מחליטה בעצמה, לפי אלגוריתם מובנה – החלטה המשתנה מיצרן ליצרן ובהתאם לתנאי התאורה, מה יהיה ערך הצמצם בזמן הצילום. במצב ההפעלה הידני (M או Manual), מתאפשרת שליטה מלאה של הצלם בערך הצמצם, כמו בכל שאר פרמטרי הצילום. זו הסיבה שאנו מלמדים סטודנטים מתחילים להתחיל לצלם במצב זה בלבד. (נסביר בהרחבה על מצבי ההפעלה השונים של המצלמה במדריך מאוחר יותר).

ערך הצמצם (f/1.8) מוצג על מסך המצלמה (צילום: עידו גנוט)

aperutre settings nikon 5100

במצלמות רפלקס השליטה בצמצם מתבצעת על ידי גלגלת (בחלק מהדגמים בשילוב עם לחיצה על כפתור נוסף) ובמצלמות אחרות באמצעות כפתורים ייעודיים. במרבית המצלמות הקומפקטיות לא ניתן לשלוט בצמצם. עליכם לקרוא את חוברת ההפעלה של המצלמה ולהכיר את דרך השליטה בצמצם.

במדריך הבא נכיר מרכיב נוסף שהינו בעל השפעה דרמטית על התמונה, סגר המצלמה.

כתבה זו נכתבה על ידי גילי יערי, מורה בקורסים לצילום ומנהל פלאש 90 – בית הספר לצילום מעשי בשיתוף האתר MegaPixel.

Avatarפלאש 90, בית הספר לצילום מעשי
טען עוד כתבות קשורות
 • Depth of field cats head

  צמצם, עומק שדה ומה שביניהם

  הרבה אנשים קונים מצלמות DSLR בימנו וכולנו רוצים להפיק את המרב מהמצלמה החדשה שלנו. אבל לא ל…
 • writing notes idea conference

  מתחילים ללמוד מושגי יסוד

  בכתבה הראשונה הצגנו בפניכם את הקונספט של קאמרה אובסקורה (לשכה אפלה, בעברית). רעיון זה, על …
 • Camera obscura2

  קיצור תולדות הצילום

  איך הכל התחיל? צילום הוא למעשה תוצאה של שילוב בין כמה גילויים טכנולוגים מדהימים, במאה החמי…
טען עוד ב יסודות הצילום

4 תגובות

 1. Avatar

  martha

  15/08/2011 ב 2:36 PM

  אהבתי,כתבה נרחבת ועניינית.

  השב

 2. Avatar

  גולן

  10/09/2011 ב 7:54 PM

  תודה

  השב

 3. Avatar

  מ.כ

  27/12/2011 ב 3:40 PM

  יש לי שאלה אני הרבה שנים מצלמת חובבני וב"ה התמונות יוצאות טובות ויפות גם בוידאו וגם במצלמה רגילה אני מבינה שכדי להיות יותר מקצועית צריך לקנות מצלמה יותר משוכללת אך שאלתי האם אפשר לוותר על קורס צילום שנמשך הרבה חודשים וללמוד דרך מאמרים וספרים מנסיון כשהצטרפתי לצלמת מקצועית אני יעצתי לה היכן לצלם וכ'ו

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  27/12/2011 ב 7:56 PM

  אפשר ללמוד דברים לבד ואפשר להיעזר בחברים וכמובן גם כאן בפורום ולשאול שאלות. קורס צילום מקצועי לרוב מלמד בצורה מסודרת יותר ומאפשר להתנסות ביחד עם מורה מה שקשה מן הסתם לעשות בפורום אבל לשני הדברים מקום ותפקיד.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.