ראשי חדשות רעידת אדמה בעולם הצילום: האם סוני צפויה להכריז על עזיבת שוק הצילום?

רעידת אדמה בעולם הצילום: האם סוני צפויה להכריז על עזיבת שוק הצילום?

1
0

לידיעה שאנו מפרסמים הערב עדיין אין אישור רשמי, אבל המקור שלה הוא בעל מוניטין גבוה במיוחד – האתר הכלכלי הבינלאומי המוביל בלומברג, אשר מפרסם ידיעה ועל פיה מנכ"ל חברת סוני הנוכחי Kenichiro Yoshida צפוי להכריז בזמן הקרוב על קיצוץ משמעותי ואולי אפילו ביטול מלא של הפיתוח של סוני במרבית תחומי החומרה ובכלל זה טלויזיות, מכשירים סלולאריים וגם מצלמות. הדבר מגיע על רקע הפסדים מתמשכים של חטיבות אלו עבור סוני ולעומת זאת צמיחה מתמשכת בתחומי התוכן (בבעלות סוני אולפני תוכן והיא מפתחת תוכנות ושירותים מגוונים בתשלום ללקוחות פרטיים ועסקיים).

בידיעה שהתפרסמה אמש באתר בלומברג מדובר במפורש על כך שמנכ"ל החברה צפוי לחשוף השבוע תוכנית מסגרת חדשה לשלוש שנים בה החברה הענקית תשנה כיוון – מהשקעה בחומרה, בדגש על חומרה צרכנית, לאפיקים של יצירת תוכן. במאמר מופיע גרף המציג את מספר היחידות שנמכרו על ידי החברה מ-2012 ועד היום במספר תחומים וניתן לראות בבירור ירידה דרסטית במכירת הסמרטפונים והמצלמות של החברה (אם כי ראוי לציין כי לטעמנו התמונה המוצגת בגרף איננה מספרת את הסיפור המלא וזאת משום שב-2012 סוני מכרה הרבה מצלמות זולות יחסית בעוד שכיום חלק משמעותי ממכירת המצלמות של החברה מגיע ממצלמות יקרות יותר – עליהן אפשר להניח יש לחברה רמה גבוהה יותר של רווחיות).

תוספת: טבלת מכירת החומרה של סוני מתוך הכתבה של בלומברג – מצלמות דיגיטליות מסומנות בכחול (קרדיט: סוני)

Sony sales hardware

כך או כך – שוק הצילום מהווה נתח קטן משורת הרווח הכוללת של החברה. בחירה לעזוב (גם אם בהדרגה) את עולם החומרה בכללותו עשויה להשפיע גם על תחום הצילום כחלק מאותו מהלך גלובאלי.

סוני – לקראת שינוי כיוון עמוק?

Sony japan logo

מה המשמעויות של מהלך כזה אם יצא לפועל? בשלב זה קשה לדעת. ספק רב אם מדובר במהלך בעל השלכות מיידיות ואפשר להניח שמדובר בתהליך שיימשך מספר שנים. מהלכים דרסטיים מידיים הם נדירים – אם כי סמסונג למשל ביצעה פניית פרסה משוק הצילום לפני מספר שנים ואפילו לא הודתה בכך באופן פומבי עד זמן רב לאחר ביצוע המהלך בפועל (הרבה אחרי שלא ניתן היה לרכוש יותר מצלמות של החברה – וזאת דווקא כשהחברה החלה להציג מצלמות מעניינות ואטרקטיביות דוגמת ה-NX1).

אפשרות מעניינת היא שחטיבת הצילום של סוני תמשיך להתקיים גם אחרי מהלך רשמי של נטישת התחום של חברת האם – וזאת כחברה עצמאית (סוג של ספין-אוף שיתמקד רק בצילום או בצילום וחיישנים למשל), אבל אפשרות סבירה יותר היא שחברה אחרת תחליט לרכוש או למזג את חטיבת הצילום של סוני אליה (למי יש את הכסף לעשות זאת ועוד יותר מכך למי יש את האומץ העסקי לעשות מהלך כזה במצב השוק הנוכחי כשבאופק לא נראית צמיחה משמעותית – קשה לשער כרגע).

בהינתן וסוני אכן תחליט לצאת מתחום הצילום (אפילו בתהליך מתמשך) ולחטיבת הצילום שלה לא יהיה המשך ישיר, עשויות להיות לכך משמעויות קשות מאד על שוק הצילום. סוני הייתה בשנים האחרונות החברה החדשנית ביותר בתחום והיא אחראית במידה רבה לדחיפה העצומה של תחום המצלמות חסרות המראה המתקדמות וכניסתן לתחום המקצועי. המרוויחות הגדולות ממהלך כזה יהיו כנראה ניקון וקנון הצפויות להשיק בהמשך השנה מצלמות חסרות מראה מקצועיות משלהן וגם פנסוניק אשר עשויה לחזק את מעמדה בתחום המקצועי.

אפשר לקוות שלא נראה חזרה על המהלך של סמסונג גם מכיוונה של סוני. מדובר בחברה השלישית (ובפרמטרים מסויימים גם השנייה) בחשיבותה בתעשייה כיום ובכל הקשור לחיישנים היא מובילה עולמית ומרבית היצרניות עושות שימוש במוצריה.

אנו מבטיחים להמשיך ולעדכן ברגע שסוני עצמה תפרסם פרטים בנושא.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

תגובה אחת

 1. Avatar

  צלם מגנטים

  15/06/2018 ב 10:36 AM

  נכון שקשה להאמין שסוני תצא מעולם הצילום, אבל זה קרה גם לסמסונג
  אבל סוני לא תצא לדעתי מתחום הצילום לעולם
  הם יימשכו לייצר ובטוח שימציאו משהו שיגרום לכולם לרוץ ולעבוד עם המצלמות שלהם
  סוני זה כבר מזמן לא רק וידאו עם 8 ראשים.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.