ראשי חדשות KATA – סוף הדרך

KATA – סוף הדרך

1
0

עבור כל מי שהכיר את חברת תיקי הצילום הישראלית הוותיקה KATA, הידיעה שהתפרסמה השבוע מהווה צביטה בלב. החברה הודיעה כי מעתה שמה לא יופיע על התיקים ובמקומו יופיע הלוגו של חברת Manfrotto והחברה תחדל עוד מלהתקיים כמותג עצמאי.

בידיעה שפרסמה החברה המופיעה באתר Manfrotto נמסר כי ליין ה-Pro Light הקיים של KATA ישולב מעתה בליין של חברת מנפרוטו (תיקים אלו למעשה כבר מוצעים למכירה עם הלוגו של חברת מנפרוטו).

לנו אין בשלב זה פרטים על המשמעות לגבי מפעלי חברת KATA בירושלים. אך משיחה שקיימנו לפני מספר חודשים עם חברת miggo החדשה (המורכבת מעובדים וותיקים של חברת KATA שעזבו – כולל מנכ"ל החברה לשעבר) – נמסר לנו בין השאר כי "הרכישה של KATA על ידי תאגיד Vitec לפני מספר שנים (הכולל את חברת מנפורטו) הובילה לשינויים עמוקים ב-KATA – רבים מהעובדים פוטרו ואחרים הועתקו לאיטליה (לעבוד תחת המותג מנפרוטו)".

העיצוב של KATA הלוגו של מנפרוטו

manfrotto-bag

חברות ישראליות הנמכרות לתאגידים בינלאומיים הן לא עניין חדש, ובישראל – מדינת הסטארט אפ אנו שומעים על כך בחדשות כמעט מידי יום. יחד עם זאת יש בכל זאת משהו עצוב במיוחד בסיפורה של חברת KATA – חברה ישראלית שורשית שהוקמה לפני כ-30 שנה על ידי ניצן קמחי ודרור טישלר אשר שירתו באחת היחידות המובחרות בצה"ל בתחילת שנות ה-80, והקימו חברה שמטרתה פיתוח תיקים ופתרונות לשימוש יחידות צה"ל (ובהמשך גם גופים ביטחוניים ברחבי העולם). רק לאחר לא מעט שנים של עבודה בתחום הביטחוני, החברה שהתמקמה בירושלים (והחלה את דרכה במרפסת ביתו של ניצן עם תופרת אחת) התפתחה לתחום הצילום שהפך ברבות השנים לסימן ההיכר שלה.

לפני ארבע שנים, ערכנו ביקור במפעלי חברת KATA בירושלים וראיון עם נציגי החברה. במסגרת הכתבה המיוחדת סיירנו במתפרה, שוחחנו עם עובדים והבאנו בפניכם קצת מההיסטוריה המרתקת של החברה כולל תמונות שמעולם לא פורסמו (למי שרוצה להיזכר מומלץ בחום לקרוא את הכתבה: איך תיק נולד – מפגש עם חברת KATA). ברבות השנים (ובהקשר אחר לגמרי) הזדמן לנו גם לפגוש בעצמנו את ניצן קמחי ודרור טישלר (מייסדי החברה שעל שמם היא גם נקראת ועזבו אותה זמן מה לאחר מכירתה) ולשוחח איתם גם מעט על ראשית הדרך ועל דרכה של החברה.

המתפרה של חברת KATA בירושלים מתוך הביקור שלנו בחברה (צילום: אופיר אילוז)

kata-factory

אנו בכל מקרה מבכים על היעלמותה של אחת הנציגות היחידות של ישראל בעולם הצילום המסחרי ומקווים כי נזכה לראות בעתיד חברה מקומית, חדשנית ויצירתית נוספת כפי שהייתה KATA.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

תגובה אחת

  1. Avatar

    גיוראפ

    05/06/2014 ב 9:36 PM

    מאד (מאד!) עצוב לשמוע. בפעם הראשונה שקניתי KATA (בחו"ל) לא ידעתי שזו חברה ישראלית, עד ששלחתי הצעת שיפור והופתעתי לקבל הזמנה להגיע אליהם לירושלים ולשטוח את הביקורת וההצעות ישירות לצוות המוביל; אחת הפגישות המעניינות ביותר שהיו לי אי פעם, בעיקר כשראיתי שיפורים אמיתיים מיושמים בתיקים הבאים. אח"כ הוצע לי להיות "לקוח ניסוי" שלהם, מה שעשיתי באהבה לא מעט זמן. במלחמת לבנון השנייה, כשהתנדבתי עם חבורת CLICK-ART בצפון, חיפשתי תיק מקצועי למערכת תאורה שתרם חבר שלי מקליפורניה ופניתי ל- KATA ושוב הם הזמינו אותי לירושלים, ולא רק מצאו תיק מתאים אלא גם התעקשו(!) למלא את תא המיטען שלי בתיקי-צילום שונים מתנה לצלמים המתנדבים! אלה בדיוק הדברים "הקטנים" שאנחנו מאבדים בגלובליזציה, וחבל.

    השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.