ראשי חדשות neurocam – מצלמת הרגשות היפנית

neurocam – מצלמת הרגשות היפנית

7
0

את הפיתוח הבא אנו לא יודעם לסווג בדיוק ולכן נותנים לכם להחליט האם הוא פורץ דרך, מסעיר, צפוי או פשוט מוזר (ואולי בכלל כולם גם יחד). פרויקט neurowear היפני הציג לאחרונה אב טיפוס של מכשיר ה-neurocam – מוצר המזכיר מעט במראהו את המשקפיים של גוגל אך כולל טכנולוגיה לזיהוי רגשות באמצעות רישום גלי מוח במטרה לצלם ולשמור רק את אותם זכרונות מרגשים.

הרעיון של צילום ותיעוד כל רגע בחיים איננו חדש. לא מעט גורמים עבדו בשני העשורים האחרונים בכדי לפתח שיטות ליצור תיעוד דיגיטלי אמין ויעיל של חיינו (פרויקט מעניין במיוחד נעשה על ידי מיקרוסופט וידוע בכינוי MyLifeBits של החוקר גורדון בל). הבעיה העיקרית היא כמובן כמות המידע העצומה המצטברת ונערמת והקושי למצוא דווקא את אותם רגעים מעניינים או חשובים.

סרטון מ-2011 המציג את פרויקט MyLifeBits  של גורדון בל

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xbwwkXA92i4[/youtube]

באמצעות המשקפיים של גוגל (אך באופן עקרוני גם אמצעים פרמיטיביים יותר כפי שנעשה ב-MyLifeBits כבר לפני כמעט 10 שנים) ניתן להקליט כמעט כל רגע ורגע בחיינו ברזולוציה גבוהה. השאלה היא מה עושים עם הררי המידע הדיגיטלי וכיצד ניתן לאתר דווקא רגעים חשובים שאנו רוצים לחזור אליהם.

ה-neurocam מוצא פיתרון מעניין לבעיה זו – ההתקן (אשר אב הטיפוס שלו נראה מעט מגוחך ומהווה הכלאה מוזרה בין התקן רישום גלי מוח לאייפון) מצלם את ההתרחשות היום יומית שלנו דרך האייפון ושומר רק קטעים אשר ניכר ברישום גלי המוח שהם מעניינים את המשתמש (אב הטיפוס אגב מוגבל למדי מבחינת יכולת השמירה שלו אבל בפועל אין מגבלה טכנולוגית אמיתית בנושא). כך מאמינים היוצרים ייחסך מכם הצורך לעבור על אלפי שעות של סרטוני וידאו בהם עמדתם בפקקים, שטפתם כלים או עברתם על חשבונות הבנק שלכם (למרות שהפעילות האחרונה דווקא עשויה להביא לתחושות שונות ומשונות בהתאם למצב החשבון של המשתמש).

neurocam – שומרים רק רגעים מרגשים

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CDgkX-JY_wM[/youtube]

ככל שמתקרב מועד ההשקה הרשמי של משקפי גוגל אנו צפויים לעוד ועוד טכנולוגיות שינסו לעשות סדר בכמות האינפורמציה האדירה שנוכל להקליט. האם ."עניין" הוא המדד הטוב ביותר למה שנרצה לשמור בעתיד? לא בטוח. לעיתים דווקא פיסת מידע שלא עוררו בנו כל רגש במקור, כמו שם של לקוח פוטנציאלי שנאמר בזמן פגישה עסקית שהתרחשה בעבר – הוא שיכול לעניין אותנו בדיעבד כאשר אנו מנסים להיזכר בו – ומידע זה לא יישמר באמצעות הטכנולוגיה של neurocam. למרות זאת אפשר ששילוב של טכנולוגיה כמו זו עם אמצעים אחרים יניב בסופו של דבר כלי יעיל שיאפשר לנו תיעוד אמין של חיינו.

קצת מגושם – neurocam

neurocam 1

כאתר צילום אי אפשר להתעלם כמובן מן הזווית הצילומית של הפיתוח. neurocam מבוסס על שמירת קטעי וידאו מחיינו המעוררים בנו רגשות. דווקא בפן האומנותי ל-neurocam פוטנציאל עצום ככלי אשר יאפשר לאומנים להציג קטעים מחייהם באופן כמעט בלתי אמצעי אך גם לציבור הרחב לחזור לרגעים טובים (או רעים) בעבר.

אב הטיפוס של ה-neurocam – תזכורת רגשית

neurocam 2

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

7 תגובות

 1. Avatar

  גיורא

  01/11/2013 ב 3:29 PM

  כיוון בהחלט מעניין, אפילו מרתק, בהנחה שבעתיד אפשר יהיה לבחור ע"פ מה בדיוק זה שומר את הקטעים. סינון ע"פ גלי מוח שמעניינים את המשתמש בזמן הצילום לא בהכרח ישמר את הקטעים המעניינים או החשובים ביותר בדיעבד, ואתגר גדול כנראה עוד יותר יהיה לזהות קטעים שמעניינים/חשובים דווקא למישהו אחר; לצופים, משקיעים, גורמי אבטחה וכיוצ"ב. מכאן נובע שהיישום העתידי צ"ל התקן על ראשם של המעוניינים הרלוונטיים. לא על ראשו של הצלם, וגלי המוח של הצופים הם שיפעילו ויכבו את המצלמה. אבל בשביל זה לא צריך צלם בשטח… רק רובוט עם מצלמה… ולא צריך לנחש הרבה בכדי להניח שזה אולי כבר קיים?

  השב

 2. Avatar

  אדי

  01/11/2013 ב 4:50 PM

  מסכים בהחלט. אם באמת נמצא מנגנון יעיל לנפות החוצה את כל השיגרה ולהשאיר רק את צילום הרגעים שגרמו לנו התרגשות אמיתית, ייתכן שעלו כאן על משהו מעניין ושימושי.

  אב יש גם צד שני לעניין הזה.

  קורה לא-אחת, שבזמן שאנחנו מתעדים רצף שלם בוידאו, אנחנו מתרכזים רק בדבר אחד עיקרי מול העיניים, ובאותו זמן מתרחשת דרמה חשובה או קריטית, מבלי שנקצה לה תשומת-לב ראויה, רק כי היא מתרחשת בזוית העין, ולא-אחת קורה, שאלה דווקא הדברים הכי חשובים שקרו, במבט לאחור.

  השב

 3. Avatar

  VIVAEL

  01/11/2013 ב 6:43 PM

  שטויות במיץ עגבניות_מה העיניין למה להשקיע מיליונים על _רגע בריגוש,טוב לי באותו רגע מפעיל,לא טוב לא מפעיל,הזמנים המרגשים לא באים כמעט אף פעם בהפתעה_!

  השב

 4. Avatar

  יואב

  03/11/2013 ב 10:45 AM

  מסכים עם תגובה 3 ואוסיף שני דברים.
  1.המיון וקיטלוג כבר עכשיו בעייתי,מה אמורים לעשות עם שעות של זבל.
  2.המצלמות מקושרות לסמארטפון מקצועיות יותר וניתנות לשליטה מרחוק או בנפרד מהמצלמה.הייתי מעדיף אותם.

  השב

 5. Avatar

  עידו גנוט

  03/11/2013 ב 1:16 PM

  איזה מצלמות מקושרות לסמרטפון על מה אתה מדבר?

  לגבי מיון – כיום עובדים במרץ על יכולות חיפוש בוידאו. זה לא פשוט וייקח להערכתי עוד כמה שנים אבל בסופו של דבר תוכל לחפש בוידאו בצורה דומה לאיך שאתה מחפש כיום בגוגל (שפה חופשית "בערך" ציון מיקום או תאריך מקורב או שם של אדם מסוים איתו נפגשת והוא ימצא לך קטעי וידאו רלוונטיים).

  השב

 6. Avatar

  אופק

  04/11/2013 ב 4:20 PM

  נקודה חשובה- העובדה שההתקן הזה כולל אייפון צמוד לראש הופכת את ההתקן הזה למסוכן לשימוש. כמות הקרינה שהדבר הזה יקרין על המוח יכולה בהחלט לגרום לסרטן

  השב

 7. Avatar

  עידו גנוט

  04/11/2013 ב 5:25 PM

  זה אבטיפוס שנועד להמחיש רעיון – אותו קונספט ניתן להתאים לגוגל גלאס ללא קושי.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.