ראשי חדשות פוטושופ CC – הדור הבא – ראיון עם אדובי ישראל

פוטושופ CC – הדור הבא – ראיון עם אדובי ישראל

18
0

מוקדם יותר החודש הכריזה חברת אדובי על פוטושופ CC כחלק מן הדור הבא של מוצרי החברה. מדובר במהפך גדול מאד באופן החשיבה של החברה אשר צפוי להשפיע בחודשים ובשנים הקרובות גם על ציבור הצלמים בישראל. בכדי להבין יותר מה משמעות ההכרזה על השוק הישראלי ערכנו במהלך השבוע ראיון עם מנכ"ל אדובי ישראל ואנו מביאים אותו היום בפניכם.

כאמור, חברת אדובי חשפה לאחרונה את פוטושופ CC אשר צפויה להצטרף בחודש הבא למסגרת ה-Creative Cloud הכוללת כ-15 תוכנות שונות (ראו סיקור מקיף שלנו). התוכנה החדשה היא חלק ממהלך במסגרתו אדובי עוברת ממודל של מכירת מוצר למודל של מכירת שירות (עם מנוי חודשי/שנתי). במסגרת מודל זה צפויה החברה לספק עדכונים שוטפים (קטנים כגדולים) בלא תוספת תשלום מעבר לעלות השוטפת (חסל סדר רכישת גרסאות פוטושופ חדשות בכל 24 חודשים~).

אותנו עניין כיצד השינוי הדרמטי שעובר על חברת אדובי ישפיע על השוק הישראלי דרך הסניף המקומי של החברה אשר הוקדם לפני כשנתיים. לצורך כך ערכנו עם אבי זריהן – מנהל אדובי בישראל ראיון ובעקבותיו גם שיחה ממושכת. מן השיחה הלא פורמאלית למדנו אף יותר מן הראיון כי אדובי ישראל נמצאת כרגע במרכזו של תהליך מתמשך של שינוי לכיוון של מודל שירות/מנוי (במקום מוצר). התהליך הזה הוא מורכב ולא כל מה שזמין כיום בחו"ל יהיה זמין באופן מיידי בארץ אך צפויות הפתעות וחידושים בתקופה הקרובה והובטחו לנו עדכונים מיד לכשיוכרזו מוצרים חדשים – במיוחד כאלו הרלוונטיים לצלמים.

הענן ישנה הכל

Adobe IL interview 1

ראיון עם אבי זריהן – מנהל אדובי ישראל על Creative Cloud, ישראל ועוד

ש: מדוע עשיתם את המעבר ממודל של מכירת מוצרים (רישיון תוכנה שתוקפו לא פג כפי שהיה במידה רבה עד כה) למודל של שירות (תשלום חודשי קבוע)?

ת: לאחר שיחות רבות עם לקוחות והשינויים הרבים שמתרחשים בעולם הדיגיטלי בכלל, הבינה אדובי שהמודל הקיים של מכירת רישיונות ועדכון גרסאות פעם בשנה הינו מיושן ואיטי מאוד בהיבט הטכנולוגי מול ההתפתחויות המהירות שמתרחשות בשטח.

הפתרון שמציגה אדובי מאפשר לכל לקוח:

 • גישה במחיר כניסה נמוך לכל חבילת המוצרים והטכנולוגיות של אדובי, ולמגוון של כלי HTML חדשים לגמרי כדוגמת Edge, Muse, וכו'.
 • גישה מיידית לעדכונים ברגע שהם זמינים. כלומר, לא ממתינים יותר שנה לעדכון גרסאות. כבר היום, קיים שוני בחלק גדול מהמוצרים בענן ממוצרי הרישוי. למשל, פוטושופ בענן מתקדמת יותר מפוטושופ תחת רישוי.
 • גישה לכל 24 השפות שאדובי מציעה בעולם.

ש: מדוע בחרתם בשם ענן (אחרי הכל מלבד שטח אחסון שקיים גם בשירותים אחרים כמו דרופבוקס, סקיידרייב וכו') התוכנה עצמה עדיין יושבת על המחשב של המשתמש ולא בענן…

ת: הרעיון בלקרוא לפתרון "ענן" נועד להביא לתודעתם של הלקוחות שהם קונים שרות.

חשוב מאוד להסביר שהפתרון שאנו מציגים שונה מאוד מפתרון הענן של חברות אחרות. כפי שציינת, על הלקוח להתקין את כל התוכנות בתחנת העבודה שלו, כך שמבחינת חוויית המשתמש שלו לא השתנה דבר והוא ממשיך לעבוד כרגיל, למעט הצורך בחיבור לאינטרנט אחת ל 30 יום, לצורך אימות.

לעומת זאת, קיים הבדל באופן שבו צורך הלקוח את התוכנה שלו. תהליך ההתקנה מהענן מבטל את הצורך במדיית התקנה (CD או DVD) או הורדה של קבצי התקנה. הלקוח מקבל גישה ללוח בקרה שיבצע עבורו את תהליך ההורדה וההתקנה של כל מוצרי אדובי – בכל שפה זמינה, בכל עת – ומאפשר לו גישה והתקנה מיידית של כל העדכונים ברגע שהם זמינים.

בהתייחס לחברות ולשירותי אחסון הענן שציינת:

 • אדובי מציעה את רמת האבטחה הגבוהה ביותר שמתאימה לרמת האבטחה שבה הארגונים או הלקוחות שלה עובדים.
 • אחסון הענן של אדובי מאפשר מעבר לשירותי אחסון, סנכרון ושיתוף של קבצים, גם יכולת צפייה ותצוגה של התכנים אשר מותאמת לעולמו של המשתמש היצירתי.

ש: האם אתם מתכננים בעתיד להפוך את פוטושופ (ותוכנות אחרות) לתוכנות שיושבות באמת על הענן (מה המגבלות לבצע זאת כיום – רוחב הפס של המשתמשים, משהו אחר?).

ת: לא. אין כוונה בעתיד שכל העבודה תתבצע בענן או פר שימוש. בראש ובראשונה, זוהי ממש אינה האסטרטגיה של אדובי, אך מעבר לכך, מעשית, בהתחשב בנפחן ובמורכבותן של התוכנות, צריכת העיבוד שלהן ונפח הקבצים, הדבר אינו יישים.

הבסיס הרעיוני הוא לאפשר ללקוחות אדובי גישה לכל הטכנולוגיות של אדובי במחיר נמוך על-מנת שיוכלו לייצר תוכן ולפתח מוצרים ברמה הגבוהה ביותר. בהתאם לכך, תתבצע התקנת המוצר בתחנת העבודה המקומית, תנצל את המרכיבים שמותקנים בה (כרטיסי מסך מתקדמים, זיכרון, נפח אחסון, וכו') ותשמר את חווית השימוש המוכרת.

ש: האם אתם מתכננים חבילה לצלמים (פוטושופ CC + לייטרום 5 בחבילה מוזלת אחת)?

ת: לא. שוב, זה בניגוד לרעיון הכללי של הנגשת כל המוצרים של אדובי במחיר כניסה נמוך.

ש: איך יראה מודל התמחור של מוצרי אדובי CC בארץ (מה המחירים של כל חבילה ומתי הם יהיו זמינים לרכישה)?

ת: אחד השינויים המשמעותיים ביותר הוא נושא התמחור. המחירים זהים בכל העולם. קיימים מספר מוצרי CC שמן הסתם יקח מעט יותר זמן עד שהם ימכרו בישראל, אך יש לנו כבר תוכנית עבודה קדימה להשקה של כל תצורות הרכישה גם ללקוחות בישראל.

בשלב זה המוצר שמוצע בישראל הינו Adobe Creative Cloud for Teams שמחירו הרגיל הינו $70 לחודש כפול 12 חודשים = $840 בתשלום מראש. הכרזנו על מבצע ללקוחות בעלי גרסאות CS3 ומעלה של אדובי בעלות של $480 (דהיינו, $40 לחודש). המבצע בתוקף עד ה-31 לאוגוסט 2013. (חשוב לציין שמוצר זה נמכר דרך משווקי אדובי ולא  דרך החנות המקוונת באתר אדובי).

השלב הבא יהיה להציע את ה-Adobe Creative Cloud for Individual למכירה בלעדית דרך החנות המקוונת באתר אדובי. נכון להיום, התכנון הוא לעלות לאוויר לקראת סוף השנה, בתקווה שניתן יהיה להקדים את המועד. אנו עובדים במרץ על הפרויקט הזה.

ש: באופן ספציפי, מה באשר לפוטושופ CC בארץ?

ת: כפי שציינתי, כרגע אנו מוכרים את המוצרים שצוינו בשאלה הקודמת. כחלק מתוכנית העבודה, נמשיך להציע מוצרים נוספים ללקוחות הישראלים.

ש: ובינתיים, כיצד נרכוש שירותי ענן ממשווקים ישראליים? (האם נקבל קוד באמצעותו נוכל להוריד תוכנה).

ת: מבחינה שיווקית, תהליך ההזמנה הנוכחי והמוכר שמתבצע מול המשווק ימשיך להתבצע באותו אופן שהלקוחות היו רגילים. ההבדל יהיה במה שהלקוח מקבל. תם עידן רישיון הנייר!

כחלק מהתהליך, מזין המשווק את פרטי הלקוח במערכות אדובי והלקוח מקבל מייל הזמנה לשרות ה-Creative Cloud שאותו עליו לאשר. מרגע זה והלאה, כל עוד הלקוח תחת שרות יש לו גישה מלאה לכל הפתרונות שמוצעים במסגרתו.

ש: האם יש כוונה להפסיק בהמשך למכור את פוטושופ CS6 כמוצר?

ת: לא. אנו ממשיכים למכור את מוצרי CS6 תחת הרישוי הרגיל, אך חשוב מאוד לדעת שאדובי אינה מציעה שידרוגים במסגרת תוכנית זו, אלא אך ורק ללקוחות שנמצאים תחת שירות ה-Creative Cloud של אדובי, שבמסגרתו יושקו בתחילת יוני גרסאות חדשות ל-15 תוכנות של אדובי.

שני דפי הסבר שקיבלנו מאדובי ישראל אודות Creative Cloud for Teams המשווק בימים אלו בארץ

Adobe CC 1Adobe CC 2 1

טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

18 תגובות

 1. הדיזיינר

  17/05/2013 ב 6:34 PM

  מעפן

  השב

 2. אחד

  18/05/2013 ב 5:05 PM

  אני חושב שאם מישהו צריך רק פוטושופ זה מוגזם לדרוש ממנו לשלם 80 דולר בחודש. אם באמת הבנתי נכון אז שיעור הקניה של זה בקרב לקוחות פרטיים יהיה נמוך מאוד.

  השב

 3. יוש

  18/05/2013 ב 8:49 PM

  חבל מאוד שלא שאלת אותו מדוע מנוי חודשי שעולה בארה"ב 30-50$ יעלה בישראל 40-80$.
  האם משתמשי אדובי מרוויחים אצלנו יותר מאשר בארה"ב? שלא לדבר על תמחור בדולרים…
  הרי מדובר בדיוק באותן התוכנות.

  מבצע ההכרות האמריקאי נותן שנה ראשונה ב-30$. אצלנו – קרוב יותר ל-50. מה זו הגרידיות הזו?
  בארה"ב יש אפשרות למנוי לתוכנה אחת בלבד ב-20$. פה- לא.

  האם אנחנו אמורים לשלם מכיסנו עבור העובדה שאדובי טרם בנתה אתר מכירות לישראל והיא כרגע משווקת רק דרך משווקים מורשים?
  חוצפה עולמית.

  השב

 4. עידו גנוט

  19/05/2013 ב 3:58 AM

  התשובה שקיבלנו (לפחות להבנתי) היא שהתמחור של אדובי עצמה בישראל (מוצרים שתרכוש מאדובי ולא ממשווק) יהיה זהה בכל העולם. זה לא אומר שכל מוצר של אדובי שנמכר למשל בארה"ב יימכר גם בארץ (לפחות לא מייד).

  השב

 5. רוני

  19/05/2013 ב 10:12 PM

  אוקיי, אז לפי מה שהבנתי פה מהתגובות יש לי פתרון שיעזור לי וגם לאחרים – פשוט לרכוש את החבילה דרך adobe.com ! למה לעזאזל אני צריך לרכוש דרך האתר הישראלי ולשלם יותר? אני הרי יכול להוריד ולעדכן חופשי גם אם אני רוכש את החבילה מהאתר הרגיל. אז אין שום בעיה. (כדאי שהמחיר יהיה בדיוק כמו אבל בדיוק כמו המחיר האמריקאי כי אם לא -פשוט לא נקנה דרך ישראל)

  השב

 6. עידו גנוט

  20/05/2013 ב 2:29 AM

  באופן רגיל לא תוכל לרכוש דרך האתר האמריקני מכיוון שהשרת מזהה מהיכן אתה מגיע (אני מניח שתיאורטית אפשר לעקוף כל שיטת אבטחה אבל אנחנו דנים פה אך ורק בדרכים חוקיות).

  השב

 7. רוני

  20/05/2013 ב 2:02 PM

  השרת של אדובי לא מזהה ולא כלום. כל מה שצריך לעשות (ואין פה שום דבר לא חוקי בניגוד להגדרה שלך ל"לא חוקי") זה בזמן ההרשמה לבחור את אזור המגורים USA וזה הכל. מחיר שפוי ועדכונים חופשי.

  השב

 8. עידו גנוט

  20/05/2013 ב 2:13 PM

  מבחינת אדובי זה לא משהו חוקי (וכל המטרה שלך היא לרכוש תוכנה חוקית – כי לפרוץ תוכנה הרי כל אחד יכול…). אבל אתה מוזמן לעשות כרצונך.

  השב

 9. יוסי

  20/05/2013 ב 6:09 PM

  ומה עם מי שלא מחובר עם המחשב לאינטרנט? ומה עם מוסדות ממשלתיים שעובדים ברשת פנימית המנותקת מה"ענן"?

  השב

 10. רפי

  20/05/2013 ב 9:33 PM

  יש הרבה עננים באדובי , שמציבים הרבה סימני שאלה ותהיות ומה יהיה ומה לא יהיה ואיזה מחירים , משנת 2014 ניראה מודעות בסגנון הבא : דרושים שותפים לקניית פוטושופ לקבוצה לשנת 2014.
  להשכרה עמדת מחשב כולל פוטושופ מעודכן , מסך איכותי ומכוייל,ומקום שקט נעים וממוזג ,תשלום על בסיס יומי.

  אתר להורדת פוטושופ פרוץ לשנה.

  השב

 11. רפי

  20/05/2013 ב 9:37 PM

  שכחתי להוסיף עוד משהו , לחברת אדובי יש מונופול על הגרפיקה וזה מעצבן , בדקתי כמה תוכנות חלופיות כמו paint shop pro ו – photoimpact אבל אף תוכנה לא מגיעה לרמה של פוטושופ וזה מעצבן.

  השב

 12. עידו גנוט

  21/05/2013 ב 2:08 AM

  אם זה מעצבן אותך אתה מוזמן להקים חברה מתחרה – אף אחד לא עוצר בעדך. לאדובי אין מונופול כי יש גורם מגביל כלשהו בשוק – היא מונופול כי היא פיתחה בהרבה השקעה מוצר (או מוצרים) ברמה גבוהה מאד שכל חברה אחרת תצטרך להשקיע הון בפיתוח שלהם – לכן הם גם מרשים לעצמם לגבות לא מעט עבור התוכנות המקצועיות שלהם.

  אגב לגבי מי ששאל על גורמים שלא יכולים להיות מחוברים לרשת – אני מניח שגורמים כאלו יפנו לאדובי באופן פרטני (הם לרוב גדולים מספיק) ויקבלו תשובה פרטנית.

  השב

 13. תומר

  21/05/2013 ב 11:43 AM

  רפי, תבדוק במילון מה זה מונופול. להציע את המוצר הטוב ביותר בשוק זה לא נקרא להיות מונופול…

  ולגבי החיבור לאינטרנט, לאיזה משתמש פוטושופ אין חיבור אינטרנט בימינו? נראה לי שאדובי יכולה בשקט להתעלם מהקהל הזה בלי להפסיד שום דבר

  לגבי שיטת התמחור החדשה שלהם, אני חושב שהם עושים טעות, הקהל ישפוט

  השב

 14. עידו גנוט

  21/05/2013 ב 1:27 PM

  אפשר לחשוב על כמה משתמשי פוטושופ שאין להם אינטרנט – גורמים בטחוניים למשל. אבל שוב אני מניח שהם יכולים לפנות לאדובי ולקבל תשובות פרטניות.

  השב

 15. יוש

  03/06/2013 ב 12:07 AM

  לא בטוח שקניה מאתר אדובי זהה לקניה בישראל.
  למרות שהתוכנות "כביכול" זהות, הרי שגרסאות שמורדות לנסיון מאתר אדובי לא תומכות בעברית (פוטושופ כן, אינדזיין ואילוסטרייטור – לא). לכן יתכן שגם קניה מאתר במדינה אחרת לא יתן פתרון לכתיבה מימין לשמאל.

  וגם על זה כמובן לא נשאלה אף שאלה בכתבה…
  גם על הבאגים הנוראיים בתמיכה בפונטים (בעיקר במק).
  אפשר היה באותה המידה להעתיק את הברושור של אדובי, לא היה ממש צורך בראיון ובוודאי שלקרוא לחנופה כזו "כתבה" זה קצת אובר קיל. ("מדוע בחרתם בשם ענן?" – באמת, איזו עבודה עיתונאית מדהימה)

  השב

 16. עידו גנוט

  03/06/2013 ב 2:54 AM

  א. השם ענן מקורו פשוט בתרגום של CC או קריאטיב קלאוד – לא המצאה שלנו.
  ב. לגבי חוסר עברית בשאר התוכנות בעת הורדה מחו"ל – האמת שזה הפעם הראשונה שאני שומע על כך – האם אתה מתייחס לCS6 אותו הורדת לנסיון מהאתר הבינלאומי של אדובי? – אני הבנתי שמ-CS6 הכל תומך בעברית (ב-CC אם הבנתי נכון זה בכלל חייב להיות נכון).

  השב

 17. יעל אולמר

  08/06/2013 ב 4:38 PM

  מי שמעוניין רק בפוטושופ בענן מה תהיה העלות

  השב

 18. עידו גנוט

  08/06/2013 ב 8:43 PM

  לא פורסם. הדבר היחיד שאדובי ישראל מוכנה לומר הוא שהמחיר של שירותים זהים לחו"ל שיושקו על ידיה יהיה זהה – אם וכאשר.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *