ראשי חדשות אתר MegaPixel בתוכנית הבוקר של ערוץ 2

MegaPixel בתוכנית הבוקר של ערוץ 2

4
0

בעקבות ההצלחה של האייטם שלנו העוסק במשקפי ה-Glass של חברת גוגל אותם הזדמן לנו לנסות לאחרונה בתערוכת פוטוקינה, התפרסמה ידיעה בנושא באתר Mako בסוף השבוע ואחריה הוזמנו לאייטם קצר בתוכנית הבוקר של קשת בערוץ 2 בכדי לספר על המשקפיים וההזדמנות הנדירה לה זכינו. לכל מי שפספס אנו מביאים היום את הראיון במלואו כפי ששודר הבוקר וכן מידע רב אודות המשקפיים אותו לא הספקנו להעביר בשידור.

הכל החל (כפי שכבר פרסמנו בשבוע שעבר) ביום הרביעי של תערוכת הצילום פוטוקינה 2012 בגרמניה אותה יצאנו לסקר לפני כשבועיים (לסיקור שלנו). באחד המסדרונות האינסופיים המובילים לכניסה הראשית של התערוכה צדו את עיננו משקפיים מוזרים על אחד העוברים ושבים בתערוכה. בלי לחשוב פעמיים רצנו אחר הדמות אשר עשתה את דרכה לכיוון היציאה וירינו לעבר הזר המנסה להתרחק – "Are you wearing the Google Glass?". מופתע מאד כי מישהו זיהה בכלל את ההתקן המשונה אותה חבש, אישר בן שיחנו כי אכן מדובר במשקפיים.

לאחר שיחה קצרה התברר לנו כי חובש המשקפיים הוא פרופסור Marc Levoy – מרצה בכיר למחשבים מאוניברסיטת סטנפורד שבארה"ב אשר נמצא כעת בשנת שבתון לטובת ביצוע פרויקט כלשהו עבור גוגל (לא שאלנו איזה והוא לא סיפק פרטים). חיפוש קצר ברשת לימד אותנו מאוחר יותר שפרופסור Levoy  מעורב בכמה מן הפרויקטים החשובים ביותר כיום של גוגל – בין השאר היה אחד משני היוצרים של מערכת סריקת הספרים המתקדמת של החברה (הבסיס לפרויקט Google Books) וסייע בפיתוח פרויקט Google Street View (פרויקט נפלא למיפוי רחובות ערים ברחבי העולם אשר הגיע לאחרונה גם לישראל – אנו עשינו בו שימוש בטרם נחתנו בגרמניה בכדי ללמוד כיצד להתנייד בתחבורה בעיר).

מאחורי הקלעים: יואב לימור (מימין בחולצה השחורה) ודרור גלוברמן (בחולצה הלבנה) בתוכנית הבוקר לאחר הראיון

Aruz 2 2

לאחר שיחה קצרה ולאחר שצילמנו את תמונתו עם המשקפיים שאלנו בתמימות "can we use it"? (אנו התכוונו לתמונה שצילמנו – אמנם מדובר במקום ציבורי אבל לא רצינו לגרום צרות לפרופסור). פרופסור Levoy היסס תחילה ואמר שצריך לברר עם אנשי ה-PR אבל אז נזכר כי לגוגל יש נהלים חדשים המתירים לשתף אחרים בשימוש בהן (הוא הבין מן הסתם את השאלה כמתייחסת לשימוש במשקפיים ולא בתמונה). התוצאה המפתיעה – אנו זכינו לחבוש את ה-Google Glass ואף להתנסות בשימוש בהן לפרק זמן קצר (מאד) – כך קרה שהפכנו לישראלים הראשונים (ככל הידוע לנו לפחות) מחוץ לגוגל, אשר זכו להתנסות במשקפיים.

הראיון בערוץ 2 בתוכנית הבוקר של קשת עם דרור גלוברמן ויואב לימור

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MYGe4JBFMiM[/youtube]

לא נחזור שוב על הרשמים שלנו מהמשקפיים (תוכלו למצוא אותם באייטם הקודם) אבל רצינו לומר כמה דברים שלא ממש הזדמן לנו במהלך הראיון הקצר בערוץ 2 ולצורך כך ערכנו סדרת Q&A (שאלות ותשובות) קצרה:
ש: אז מה הם בעצם המשקפיים של גוגל?
ת: מזה תקופה עובדת חברת גוגל על פיתוח של אמצעי חכם דמוי משקפיים המסוגלת לספק לחובש אותם שכבה או רובד נוסף של מידע דיגיטלי מעל המציאות (מכאן גם השם העברי של הטכנולוגיה – "מציאות רבודה" או באנגלית Augmented Reality המתורגם לרוב כ"מציאות מוגברת").
מאחורי הקלעים: בוחנים תמונות בסלולארי – בהפסקה לקראת הראיון
Aruz 2 1
ש: מה רואים במשקפי מציאות רבודה?
ת: משקפי מציאות רבודה כמו אלו אותם מפתחת גוגל מאפשרים לנו לראות כמו בכל משקפיים רגילות (במשקפי ה-Glass של גוגל אין כלל עדשות והן מורכבות ממסגרת בלבד, אם כי ניתן יהיה להתקין עבור מי שרוצה בגרסה המסחרית עדשות נגד שמש ואולי אף עדשות אופטיות למי שזקוק). בנוסף מספקות לנו המשקפיים מידע נוסף בצורה דיגיטלית. במשקפיים של גוגל לדוגמא המידע מופיע על מסך זעיר בצד הימני העליון של שדה הראיה. על המסך יכולים להופיע סוגי מידע שונים הרלוונטיים לעצמים אותם אנו רואים – למשל אם אנו עומדים מול מגדל אייפל המשקפיים יוכלו לספק לנו מידע על המגדל (מי הקים אותו, מתי, מה גובהו וכו' – בהתאם למידע המצוי ברשת).
ש: מה כוללות משקפי ה-Glass של גוגל?
ת: בשלב זה גוגל עדיין נמצאת בעבודה על אבות טיפוס של המשקפיים כך שמפרט רשמי לא פורסם. יחד עם זאת משיחות עם אנשים העובדים על הפרויקט בחברה עולה כי המשקפיים יכללו כפי הנראה מסך, מיקרופון, רמקול, חיישני תנועה ותאוצה, משטח מגע (בצד המסגרת) לצורך שליטה וכן תקשורת אלחוטית (כפי הנראה WIFI או BT או שניהם). בהחלט יכול להיות שעד שהמוצר יגיע לשוק המפרט ישתנה.
ש: מה ניתן לעשות עם המשקפיים?
ת: היישומים האפשריים של טכנולוגיית המציאות הרבודה רבים ומגוונים:
 • צילום "מגובה העיניים" – למשקפיים יכולת צילום מנקודת מבט המזכירה מאד את זו של הראיה האנושית (במיוחד בוידאו). לא פחות חשוב, הצילום יכול להיעשות באופן לא מורגש כמעט (פרופסור Levoy אשר נתן לנו להתנסות עם המשקפיים צילם אותנו באמצעות המשקפיים והעלה את התמונה לרשת בלי שידענו למרות שהסתכלנו עליו כל העת). יתרון חשוב נוסף – האפשרות לצלם באופן מיידי בכל סיטואציה ללא צורך לשלוף מצלמה או מכשיר סלולארי – בעתיד אפשר אפילו לחשוב על משקפיים המקליטות באופן קבוע כל העת.
 • הצגה ושמירה על מידע מהרשת – באמצעות אפליקציות שונות המשקפיים יוכלו לספק לנו מידע על כל מה שסביבנו – למשל נוכל לקבל הנחיות ניווט רגלי על גבי המשקפיים מאפליקציית GPS, נוכל לקבל מידע על מוצר שאנו רואים בחנות ואפילו השוואת מחירים בזמן אמת על גבי המשקפיים ברגע שאנו מסתכלים על המוצר ובעתיד אפילו לזהות אנשים ברחוב או במפגש חברתי באמצעות המשקפיים אשר יציגו לנו מידע על האדם עליו אנו מסתכלים, מידע אשר יזוהה באמצעות תוכנת זיהוי פנים ומאגרי תמונות כמו אלו של גוגל או פייסבוק.
 • משחקים – בעונה השנייה של הסדרה הישראלית "מסודרים" פיתחו כוכבי הסדרה הסטארטפיסטים המסודרים קסדת מציאות רבודה אשר הציגה למשתמש דמויות וירטואליות בתוך העולם האמיתי ואיפשרה לירות בהם. השילוב של העולם האמיתי עם משחקי המחשב הוירטואליים הוא אולי אחד היישומים המשמעותיים ביותר הצפויים ברגע שהטכנולוגיה תאפשר זאת (דבר הדורש בין השאר כוח מחשוב משמעותי אשר אמור להידחס לתוך המשקפיים).
 • יישומים טכניים ואחרים – למשקפי מציאות רבודה יכולים להיות יישומים החורגים הרבה מעבר לתחומי העניין של המשתמש הפרטי. כך למשל יוכל טכנאי מטוסים להרכיב את המשקפיים ולקבל מידע טכני על רכיב במנוע אותו עליו לתקן מבלי להזיז את ראשו ולחפש את המידע בספר או במחשב, טייסים ולוחמים יוכלו לקבל מידע אודות כוחות אוייב/ידיד בסביבתם ועוד.
 • שחזור מידע – משקפי מציאות רבודה כמו אלו אותם מפתחת גוגל, יוכלו לא רק להקליט מידע ולהציג מידע מן הרשת, אלא גם להציג את המידע אותו הקליטו בעצמן. בדרך זאת נוכל להיזכר בכל פרט מכל פגישה או שיחה שערכנו – חסל סדר ויכוחים האם קבענו לסרט ב-19:00 או ב-19:15.

ש: כיצד שולטים במשקפיים של גוגל?

ת: בשלב זה אמצעי השליטה עליו עובדת גוגל עבור המשקפיים שלה הוא משטח מגע זעיר בצד הימני של המשקף. אפשר לשער כי ניתן יהיה להפעיל אפליקציות שונות גם באמצעות דיבור (כפי שניתן לעשות כיום בטלפונים חכמים). טכנולוגיות נוספות אשר יוכלו להפעיל משקפי מציאות רבודה בעתיד הרחוק יותר עשויות להתבסס על חיישנים המזהים את תנועת האישון, טכנולוגיות המזהות את דפוסי הפעולה של המוח (כמו זו של emotiv למשל) או טכנולוגיות מסוגלת לזהות דיבור תת קולי (בדומה לטכנולוגיה אותה מפתחת NASA מזה מספר שנים).

אבטיפוס של משקפי ה-Glass של גוגל

Google Glass

ש: מה היא מערכת ההפעלה של המשקפיים?

ת: התשובה הקצרה – בשלב זה לא ידוע. מן ההתנסות שלנו לא הצלחנו לזהות מערכת הפעלה אותה אנו מכירים (על המסך הקטן של המשקפיים הופיעו מספר מצומצם של אייקונים קטנים). אפשר לשער כי לגוגל יהיה אינטרס חזק ליצור מערכת הפעלה דומה (ואולי אפילו זהה) לזו אותה יצרה עבור מכשירים סלולאריים ומחשבי לוח – קרי אנדרואיד.

ש: מתי יגיעו המשקפיים של גוגל לשוק וכמה הן צפויות לעלות?

ת: גוגל לא התחייבה על תאריך מדויק, אך נציגי החברה אמרו ביותר מהזדמנות אחרת כי מוצר מסחרי צפוי להגיע לשוק במהלך שנת 2014. בינתיים אפשרה גוגל למפתחי אפליקציות מארה"ב להירשם ולהזמין אבטיפוס של המשקפיים לצורך פיתוח. מחיר המשקפיים למפתחים יעמוד על 1500 דולרים והן יגיעו אל המפתחים במהלך שנת 2013. אפשר לשער שהמוצר הסופי יעלה לצרכן פחות (כנראה רחוק מאד ממחיריהם של מכשירים סלולאריים מתקדמים כיום).

Marc Levoy מגוגל עם משקפי ה-Glass של החברה (צילום: Chris Chabot)

Marc Levoy Glass1

ש: האם גוגל היא החברה היחידה העובדת על משקפי מציאות רבודה?
ת: לא. חברות רבות עובדות על הנושא בכל רחבי העולם. יצרנית משקפי הספורט אוקלי עובדת כפי הנראה גם היא על מוצר דומה אשר מיועד לתחום הספורטיבי וצפוי להגיע לשוק כבר בחודשים הקרובים. חברות אחרות עובדות על פתרונות שונים לגמרי כולל טכנולוגיות המקרינות את המידע על המשקף או ישירות אל העין וישנם כיום גם מחקרים העוסקים בנסיון לפתח עדשות מגע חכמות אשר יעלימו אולי בעתיד לחלוטין את הצורך במשקפיים (מחלקת הפיתוח של משרד הביטחון האמריקני – DARPA, החלה לבחון את הנושא בראשית השנה).
ש: מה אם כך החשיבות של המשקפיים של גוגל דווקא?
ת: למרות שחברת גוגל איננה היחידה העוסקת בפיתוח משקפי מציאות רבודה, מדובר בענקית טכנולוגיה אשר הינה אחת משתי החברות המובילות בפיתוח מערכות הפעלה ניידות (יחד עם אפל). למרות שבמקרה זה נראה כי החברה מעוניינת לפתח גם את החומרה למשקפיי ה-Glass בעצמה, לא מן הנמנע כי בעתיד תאפשר החברה ליצרניות נוספות לייצר מוצרים המבוססים על מערכת ההפעלה שתפתח עבור פרויקט ה-Glass. גוגל משקיעה סכומי כסף גדולים ומאמץ רב בפרויקט אשר הינו "בן הטיפוחים" של מייסד האתר – סרגיי ברין אשר לאחרונה כמעט לא נתפס בלעדיהם (ברין הוא אגב חובב צילום מושבע) – והוא משתדל לנהל בעצמו רבות מן המצגות אותן מקיימת גוגל ובהן ניתן לראות את ה-Glass בפעולה (כמו שקרה בהדגמה המאד מרשימה אותה נתן בכנס המפתחים של גוגל ביוני השנה).
20 שניות של תהילה – ההתנסות המקרית שלנו עם המשקפיים בתערוכת פוטוקינה 2012
Iddo genuth google glass1

ש: האם היכולות אשר מקנות משקפי המציאות הרבודה לא עלולות להוביל גם לבעיות?

ת: טכנולוגיית המציאות הרבודה – במיוחד כשהיא משולבת במשקפיים ועשויה להיות כמעט בלתי מורגשת, עלולה בהחלט לגרום לשורה של בעיות חדשות ולהחריף בעיות הקיימות כבר כיום. כך למשל אנו עשויים למצוא בעתיד ברשת כמות עצומה של סרטונים אשר צולמו במקרה (או בכוונה) בסיטואציות אינטימיות או אחרות מבלי ידיעת המצולמים (הדבר קורה כבר כיום עם התרחבות השימוש בצילום הסלולארי אך צפוי להתעצם מאד ברגע שכל אחד מאיתנו יוכל לצלם בכל רגע מבלי שנהיה מודעים לכך). גם היכולת למנוע תיעוד במקומות רגישים (למשל מתקנים ביטחוניים) עשויה להפוך קשה ומסובכת יותר (במיוחד בעתיד אם יפותחו עדשות מגע חכמות). בעיה עקרונית יותר קשורה ליכולת לשחזר כל פיסת מידע. מחקרים שנעשו הראו שאנשים המסוגלים לזכור כל פרט ופרט ואינם מסוגלים לשכוח דבר (יש כאלו מסתבר), מוצאים את עצמם מתקשים להתייצב במערכות יחסים ארוכות טווח (בין השאר בשל הקושי לעבור הלאה ולשכוח ויכוחים, מריבות ורגעים קשים). היכולת לחיות כל רגע בחיינו שוב עשוי להתגלות כקללה לא פחות מברכה.

סרגי ברין מייסד גוגל עם ה-Glass ומצלמה כמובן (צילום: Chris Chabot)

Brin with glass 5d mk iii1

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב אתר

4 תגובות

 1. Avatar

  גיורא

  09/10/2012 ב 4:35 PM

  זהו, נכנסתם להיסטוריה!…

  השב

 2. Avatar

  EladAckerman

  09/10/2012 ב 7:25 PM

  גדול! שיחקתם אותה באמת 🙂

  השב

 3. Avatar

  עידו גנוט

  09/10/2012 ב 9:02 PM

  🙂 רב תודות.

  השב

 4. Avatar

  שרון

  10/10/2012 ב 4:58 PM

  כל הכבוד!!!

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.