ראשי חדשות BeetleCam – על רובוטים מצלמים וחתולים גדולים

BeetleCam – על רובוטים מצלמים וחתולים גדולים

6
0

לפני כשנתיים יצאו זוג אחים חובבי צילום טבע מבריטניה למסע ספארי באפריקה. כמו רבים לפניהם גם הם חיפשו את התמונה הפראית המושלמת, אלא שבמקום לצלם מגב הג'יפ בסיוע עדשת טלפוטו הם החליטו לצלם מקרוב – מאד מקרוב וכל זאת באמצעות רובוט צילום מיוחד אותו בנו. התוצאות של מסע הצילום הראשון שלהם פורסמו בכל העולם אך דבר אחד חמק מהם – צילומים טובים של אריות ולפיכך החליטו השניים לפתח דור רובוטי חדש ועמיד יותר אשר יאפשר להם להגשים את החלום ולצלם את האריות האפריקניים המלכותיים ממרחק של סנטימטרים ספורים בסביבתם הטבעית. עד כמה הצליחו בנסיון השני ובאילו קשיים נתקלו – הכל בכתבה המיוחדת שלפניכם.

במהלך שנת 2009 יצאו זוג האחים הבריטי Will ו-MattאBurrard-Lucas לרדוף אחר חלום ילדות באפריקה לצלם את חיות הבר בסביבתן הטבעית, לא באמצעות עדשות ארוכות מוקד אלא מזווית רחבה ומקרוב – מאד מקרוב. הבעיה היא שחיות בר, ובעיקר הגדולות שבהן עשויות להיות מסוכנות למדי עבור בני אדם ובמיוחד עבור צלמים סקרנים המעוניינים להתקרב אליהן למרחק של סנטימרטים בודדים. לפיכך חשבו האחים על רעיון מקורי – רובוט צילום ממונע על גלגלים. לאחר לא מעט ניסויים מוצלחים יותר ופחות בא לעולם ה-BeetleCam – רובוט ארבע גלגלי מופעל בשלט רחוק אותו הרכיבו Will ו-Matthew במהלך השבועות והחודשים בטרם נסיעתם לטנזניה. על ה-BeetleCam הרכיבו השניים בתחילה מצלמת קנון EOS 400D ושני מבזקים ולאחר לא מעט עבודות הדבקה, ריתוך, גזירה ותפירה הייתה הגרסה הראשונה מוכנה לצאת לצילום בספארי.

האחים והרובוט-צלמים (קרדיט: burrard-lucas)

beetlecam 5

במסגרת ההתנסות הראשונה של האחים (אותה סיקרנו כאן ב-2010) התגלו לא מעט קשיים – היה צורך לאתר רכיבים קטנים וחזקים מספיק בכדי שיעמדו בתלאות הדרך האפריקנית וכן סוללות קלות אך חזקות דיין בכדי של-BeetleCam לא תיגמר האנרגיה בדיוק ברגע הקריטי ביותר. משהסתיימו התיקונים היה ה-BeetleCam מוכן לניסוי המעשי הראשון – צילום פילים אפריקניים בטנזניה. לאחר תהליך מתמשך של ניסוי וטעיה גילו  השניים כי השיטה הטובה ביותר לצילום פילים איננה דווקא להתקדם לקראתם (שמיעתם של הפילים מצוינת והם אינם אוהבים זרים בסביבתם, בטח לא רובוטים מוזרים עם מצלמות), אלא פשוט למקם את הרובוט בנקודה "אסטרטגית" ולהמתין לפיל שיגיע בעצמו. התוצאות לא איחרו לבוא והשניים לכדו תמונות מרשימות למדי של פילים בתקריב.

צלמים ממוגנים (קרדיט: burrard-lucas)

beetlecam 1

אלא שגולת הכותרת עימה רצו לחזור האחים היה צילום אריות. השניים התקרבו עם ה-BeetleCam ללביאה אך לאחר שהספיקו לצלם תמונות בודדות בלבד החליטה החתולה הגדולה להפוך ממושא למחקר רובוטי לחוקרת בעצמה והחלה לנסות ולפרק את ה-BeetleCam לגורמים. התוצאה – רובוט מרוסק ושני צלמים בריטים המומים. אף שמאוחר יותר התברר כי ה-BeetleCam לא נפגע קשה בהתקלות (וגם התמונות היקרות שצולמו נותרו תקינות) החליטו השניים כי בגרסתו הנוכחית ה-BeetleCam פשוט אינו חזק דיו לפעול בסביבתם של החתולים הגדולים מבלי להינזק ולכן לאחר שסיימו את מסעם לאפריקה החליטו כי ישובו ליבשת השחורה עם גרסה חדשה ומשודרגת של של הצלם הרובוטי.

מפגש בטבע (קרדיט: burrard-lucas)

beetlecam 2

נקפוץ קדימה שנתיים ולאחר לא מעט חודשי עבודה חשפו האחים את הדור השני של ה-BeetleCam הכולל שתי גרסאות: הראשונה בעלת ארבעה גלגלים ומצלמת EOS 550D עם עדשת 17-40 מ"מ וטריגר נשלט מרחוק באמצעות שלט הרכב, והשנייה בעלת 6 גלגלים, חזקה ומהירה יותר הנושאת מצלמת 1Ds Mark III יקרה וכבדה ומצלמת GoPro לצילום וידאו HD (אך ללא כלוב הגנה).

מאחור הרובוט הממוגן מקדימה הגרסה הרב גלגלית "הכבדה" (קרדיט: burrard-lucas)

beetlecam 4

סרטון קצר בו מתארים שני האחים את הגרסה הקטנה של ה-BeetleCam המשופר

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=h4EkkGurGok[/youtube]

עם ה-BeetleCam Mark II כפי שמכנים אותו האחים, יצאו השנייים לדרום קניה (על גבול טנזניה) לצלם את האריות באזור המכונה Masai Mara. ההחוויות הרבות אותן עברו השניים (ואותן תיעדו בבלוג הרשמי שלהם) כללו מפגש עם משפחת אריות על ארבעת גוריה אשר התעניינו מאד ב-BeetleCam ואף החליטו לבדוק את המיגון החדש מקרוב (סצנה אותה ניתן לראות בסרטון בהמשך הכתבה) כמו גם אריה זכר בוגר אשר נהנה מארוחה דשנה ולא התרגש במיוחד למראה הרובוט-צלם המתקרב אליו.

סרטון בו ניתן לראות את קטעים מתוך הפרויקט החדש בקניה

[vimeo]https://vimeo.com/34772300[/vimeo]

אחת הסצנות המשעשעות הייתה כאשר הגורים השובבים החליטו ללכוד את ה-BeetleCam ולפרק ממנו גלגל. האחים אשר היו בטוחים כי הינה חוזרת לה שוב עלילת הטיול הקודם בו נאלצו להפסיק את הצילומים לאחר הפגיעה ברובוט נשמו לרווחה לאחר שהצליחו לאתר בחזרה את הגלגל "בריא ושלם" אך עם לא מעט סימני נשיכה וריר חתולי.

סדרת תמונות אשר צולמו באמצעות הרובטים ב-2011 (קרדיט: burrard-lucas)

beetlecam 3

beetlecam 6

beetlecam 7

beetlecam 9

beetlecam 11

סאתר האינטרנט של האחרים ניתן למצוא עוד אין ספור תמונות מדהימות מן הפרויקט האחרון – הן של הגורים, הן של הלביאות והן של האריות.

מלבד תמונות מדהימות מציעים כעת האחים באתר האינטרנט שלהם גם אפשרות לרכוש את BeetleCam הממוגן בעל טווח של 100 מ' ויכולת נשיאה של מצלמות כבדות (כולל מצלמות Full Frame מקצועיות של קנון/ניקון). היחידה כוללת אפשרות לצילום מרחוק, ביצוע הטיה או זום מרחוק ואפשרות להצמדת מצלמת וידאו HD, מנשא לשני מבזקים ועוד. המחיר (תלוי בקונפיגורציה המדוייקת) מתחיל מכ-1250 פאונד ואם אתם מתכננים את טיול הטבע הבא שלכם אולי תחשבו לקחת איתכם גם צלם רובוטי (ואם כן – אנו נשמח לשמוע על כך!).

beetlecam2012

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

6 תגובות

 1. Avatar

  יונתן

  06/03/2012 ב 12:20 AM

  אריות מלאכותיים? אולי מלכותיים..?

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  06/03/2012 ב 2:19 AM

  🙂 רק הרובוטים מלאכותיים. תודה.

  השב

 3. Avatar

  נפתול

  06/03/2012 ב 12:04 PM

  הם יכולים לפתור הרבה בעיות אם רק ישלשלו כבל שישתרך ביניהם לבין הרובוט. תהיה אספקת כח כמעט בלתי מוגבלת, יוכלו לראות את התמונות בצורה חיה, וגם כפירים למיניהם לא יוכלו לגנוב להם את הציוד

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  06/03/2012 ב 1:05 PM

  או לחילופין הם יחשבו שהכבל הוא נחש וינסו ללעוס אותו…

  השב

 5. Avatar

  שייקה

  11/03/2012 ב 3:10 PM

  מעניין מה קורה כשהם רוצים להחזיר את הרובוט אם האריות ממשיכים לרדוף אחריו עד הגיפ…:)
  מענין מאוד.
  תודה על הפרסום.

  השב

 6. Avatar

  עידו גנוט

  11/03/2012 ב 3:26 PM

  לגורים נמאס מהרובוט והם זרקו אותו איפשהו והחברה אספו אותו אחר כך – עדיין מבאס.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.