ראשי חדשות הכרזות מוצרים Nokia 808 PureView – מהפכת הצילום הסלולארית?

Nokia 808 PureView – מהפכת הצילום הסלולארית?

10
0

חברת נוקיה הכריזה אמש בתערוכת הגדולה בברצלונה (WMC) על מכשיר נייד אשר עשוי לחולל מהפכה בעולם הצילום הסלולארי. ה-Nokia 808 PureView כולל חיישן גדול בעל 38 מגה פיקסל אך לא פחות מעניין הוא הדגש של נוקיה על איכות תמונה המושגת באמצעות חיבור פיקסלים ליצירת תמונה סופית איכותית מאד בת כ-5 מגה פיקסל וזאת בשילוב אופטיקה איכותית מבית קרל זייס. התוצאה כנראה לא תהיה זהה לזאת שתקבלו ב-D800 החדשה של ניקון, אבל צפויה לעלות באיכותה על חלק לא מבוטל מן המצלמות הקומפקטיות בשוק. כל הפרטים בידיעה המורחבת שלפניכם.

רבים הספידו בשנים האחרונות את חברת נוקיה אשר הובילה במשך תקופה ארוכה את השוק הסלולארי אך לא הצליחה להתרומם בעידן הסמרטפונים ולעמוד בתחרות מול מכשירים מבוססי אנדרואיד ו-iOS ונאלצה לחתום על הסכם שת"פ עם מייקרוסופט לקידום מערכת ההפעלה שלה שעד כה לא זכתה להצלחה מרשימה.

אלא שלענק הפיני כנראה עוד כמה קלפים בשרוול ואחד מהם הוא ה-Nokia 808 PureView – המכשיר הסלולארי בעל יכולות הצילום המתקדמות ביותר שנחשף עד כה. מה שמעניין במכשיר מלבד הנתונים הטכניים בהם ניגע מייד הוא הדגש הברור של החברה על איכות התמונה על חשבון ניפוח המגה פיקסל המלאכותי אשר כה מקובל בתעשיית הצילום (ובמיוחד זו הסלולארית). החברה השקיעה לא פחות מחמש שנים (!) בפיתוח מגוון טכנולוגיות ודרכים כיצד למקסם את מה שניתן להוציא מחיישן ועדשה אותם ניתן לדחוס בגבו של מכשיר סלולארי דק. התוצאות כאמור בהחלט מסקרנות ועשויות להשפיע לא רק על מה שנראה בהמשך בשוק הצילום הסלולארי אלא אולי גם על כיווני פיתוח עתידיים לשוק הצילום הקומפקטי אשר נמצא בתקופה האחרונה בפרשת דרכים (עם "התקפות" מצד השוק הסלולארי מצד אחד ושוק המצלמות חסרות המראה מן הצד השני).

Nokia 808 PureView 1

Nokia 808 PureView – מפרט:

 • חיישן בן 41 מגה פיקסל (אפקטיבי: 38 מגה פיקסל).
 • החיישן הוא בעל "גודל" של 1:1.2 (גדול פי 5 ממרבית החיישנים הסלולאריים). גודל הפיקסל עומד על 1.4 מיקרון (בדומה לזה של מרבית החיישנים הסלולאריים).
 • למכשיר עדשת Carl Zeis בעלת צמצם f/2.4 קבוע (אורך מוקד אקוויולנטי ב-35 מ"מ – 26 מ"מ בצילום ביחס של 16:9 או 28 מ"מ בצילום ביחס של 4:3).
 • למכשיר יכולת "זום" ללא פגיעה באיכות (ראה הסבר בהמשך) – 3X בצילום סטילס (או 26-74 מ"מ אקוויולנטי ב-35 מ"מ) ו-4X בעת צילום וידאו ברזולוציה גבוהה מלאה (1080p).
 • מרחק הפוקוס המינימאלי עומד על 15 ס"מ.
 • מבזק Xenon חזק פי 2 מן הדור הקודם המצוי ב-N8 של נוקיה ואפשרות ל-LED רציף לוידאו.
 • מיקרופון סטריאו מובנה בעל רגישות גבוהה.
 • מסך: 4 אינצ' AMOLED (עם ציפוי מגן Gorilla Glass).
 • זיכרון: 16GB storage ,1 GB ROM ,512 MB RAM עם תמיכה ב-microSD.
 • מעבד: חד ליבתי 1.3GHz.
 • מערכת הפעלה: Nokia Belle OS (סימביאן).
 • תאריך השקה: מאי 2012 (המחיר אינו ידוע בשלב זה).

במסמך מפורמט אותו פרסמה נוקיה יחד עם ההכרזה על המכשיר החדש (אותו ניתן להוריד מן הקישור הבא – PDF) התייחסה החברה למגוון נקודות הנוגעות לטכנולוגיות החדשות וליכולות המתקדמות (חלקן פורצות דרך ממש בשוק הצילום הסלולארי) המשולבות ב-808 PureView. הינה חלק מן הנקודות המופיעות במסמך:

ל-Nokia 808 PureView חיישן הגדול פי 5 מזה המצוי במרבית המכשירים סלולארים קיימים. מפתיע אף יותר הוא שהחיישן גדול גם מזה המצוי בחלק ניכר מן המצלמות הקומפקטיות וקטן במקצת מחיישן ה-CX המצוי בניקון 1, המצלמה חסרת המראה של חברת ניקון. הרזולוציה של החיישן עומדת על 38 מגה פיקסל (7152 על 4368 פיקסלים ביחס של 4:3) אך מה שמעניין באמת הוא לא מספר הפיקסלים בחיישן אלא אופן השימוש של נוקיה בהם. החברה בחרה לעשות שימוש בטכניקה המאגדת מספר פיקסלים קטנים לידי "פיקסל וירטואלי גדול אחד" (טכניקה זו המכונה לעיתים באנגלית pixel-binning מאגדת במצב ברירת המחדל של המצלמה כל 6 פיקסלים לערך לפיקסל אחד). תהליך זה מצמצם כאמור את הרזולוציה אך משפר את בעיית "הרעש" המופיע בתמונה אשר אופייני מאד לחיישנים במצלמות קומפקטיות ועוד יותר מכך במצלמות סלולאריות.

Nokia 808 PureView 2

נוקיה חשבה על מגוון אפשרויות שימוש לחיישן החדש – כך למשל ניתן לצלם ברזולוציה מלאה (38 מגה פיקסל) ולבצע "קרופ" חכם (בו מופעלת טכניקת ה-pixel-binning) על אזור בתמונה לרזולוציה קטנה יותר גם אחרי הצילום. בדרך זאת ניתן לצלם ולבחור קומפוזיציה רלוונטית גם אחרי הצילום מבלי לאבד דבר מבחינת איכות התמונה.

אחת התמונות אשר צולמו עם ה-Nokia 808 PureView ללא עריכה אותן פרסמה נוקיה (התמונה המופיעה כאן היא הקטנה – ניתן להוריד את התמונה המקורית מן הקישור בסוף הידיעה).

Nokia 808 PureView original downsized

וכך נראה קרופ ב-100% אותו גזרנו מן התמונה ברזולוציה המקורית

Nokia 808 PureView crop

אח הבעיות בפיתוח ה-808 PureView קשורה לכוח העיבוד. למעשה על פי נוקיה למרבית המעבדים המשמשים כיום במכשירים סלולאריים יש יכולת עיבוד המספיקה לעיבוד מקסימום של תמונה בת כ-20 מגה פיקסל – ל-808 PureView יש חיישן המייצר למעלה מכפול. בעיה זו אקוטית במיוחד בעיקר בוידאו, נוקיה טוענת כי כמות המידע שהמעבד צריך לטפל בו היא עצומה ומגיעה לכמיליארד פיקסלים בשנייה – פי 16 ממרבית המכשירים בשוק. בכדי להתמודד עם העומס פיתחה נוקיה מעבד חדש המותאם באופן ייחודי לחיישן אשר מתמודד עם נושא ה-pixel  scaling עוד לפני שהמידע מגיע לחלק המרכזי של המעבד. אגב בהערת שוליים מעניינת – בראיון שנערך עם נציג נוקיה נאמר כי העיבוד הכבד לא איפשר בשלב זה לנוקיה לעשות שימוש במערכת ההפעלה של מיקרוסופט והדבר היה עשוי לעכב את הפרויקט בכמעט שנה ולפיכך בחרה החברה להתאים מערכת הפעלה קיימת של נוקיה לטובת המכשיר (מה גם שהפיתוח החל זמן רב לפני ההסכם עם מייקרוסופט). יחד עם זאת מבטיחים בחברה כי הטכנולוגיה תמצא את דרכה גם למכשירים נוספים בעתיד.

יחסי הצילום והחיישן במצלמה של נוקיה

Nokia 808 PureView sensor

 

עוד שינוי אשר נדרש בשל החיישן הגדול והעדשה בעלת הצמצם המהיר הוא שיפור יכולות הפוקוס האוטומטי בוידאו (אשר היה מתקשה להמתמקד עם העדשה המהירה). השיפור נוגע לכל קשת הביצועים החל במהירות וכלה בדיוק וברגישות. אפילו השליטה בפוקוס שופרה ומגוון מצבים נגישים בממשק המצלמה לשליטת המשתמש.

לפני סיום אנו מביאים בפניכם מספר סרטונים המתארים ומדגימים כמה מיכולותיו של המכשיר החדש.

ראש מחלקת התמונה בנוקיה מדבר על המכשיר החדש:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ibmZKj3gESQ[/youtube]

סרטון של נוקיה המתאר כמה מיכולות המכשיר:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vfvMWyWvrAQ[/youtube]

סרטון המציג את המכשיר בתערוכת WMC 2012 כולל שימוש בפועל:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FT-WCXHV1dA[/youtube]

למעוניינים – ניתן להוריד תמונות ברזולוציה מלאה אשר צולמו עם המצלמה מאתר נוקיה בקישור הבא (כ-38 מגהבייט). פרטים נוספים על המכשיר ניתן למצוא באתר חברת נוקיה.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב הכרזות מוצרים

10 תגובות

 1. Avatar

  N_L-R

  28/02/2012 ב 3:52 PM

  אשתמש בפראפראזה שנאמרה בזמנו על תעשיית המחשב: "אם תעשיית הרכב המנועי הייתה מתקדמת בקצב של תעשיית הצילום הדיגיטאלי היינו כיום טסים במהירות האור בעלות שקל לשנת אור…"
  עם זאת ההפתעה היא במאמצי השרידות של נוקיה ובפנייה לנישה חלקית במקום להתמודד בסמארפונים ויישומיהם. יבושם להם ונקווה שהם לא ייעלמו מהמפה בשל אי ההחזרה של ההשקעה.

  השב

 2. Avatar

  משה

  28/02/2012 ב 8:38 PM

  מדהים מדהים מדהים.חיישן גדול בייחס למצלמות וידאו מיקצועיות מעניין עם יש שליטה בצמצם בטריס וייסו?ולחשוב שכול זה מיסתובב אתך כל הזמן
  ועם זה מצלם ב 60P \50P FULL HD אז זה ממש אולפן בתוך הכיס מדהים.

  השב

 3. Avatar

  עידו גנוט

  28/02/2012 ב 9:15 PM

  ממה שאפשר לראות בסרטון האחרון יש די הרבה אפשרויות כיוון במצלמה – האם יש ממש יכולת כיוון ידנית מלאה – אני טיפה בספק – אבל גם מכשירים כאלו יגיעו.
  באשר לנוקיה – אני אישית לא צופה שזה מה שיציל אותה – זה מעט מידי ומאוחר מידי – אבל הטכנולוגיה עצמה מראה מה אפשר לעשות אפילו בסלולארי כיום אם חושבים איכות ולא עוד מגה פיקסל ריק מתוכן.

  השב

 4. Avatar

  דודי

  28/02/2012 ב 10:33 PM

  41 מגה ולא 5 מגה.
  תסתכלו בנתונים באתר נוקיה. הוא יכול לשמור גם 41 גם 8 ו5 מגה שמורכבים מ7 פיקסלים..

  השב

 5. Avatar

  עידו גנוט

  28/02/2012 ב 11:01 PM

  נכון נכון. הדיפולט הוא 5 אבל אתה יכול לבחור גם 7 (או 8 אאל"ט) או 3. וכמובן שנוקיה גם הרשתה לשמור את כל ה-38 (41 זה סך הפיקסלים – רק 38 הם אפקטיביים).

  השב

 6. Avatar

  נתי

  29/02/2012 ב 12:42 AM

  כל הכבוד על הפירוט!
  לגבי כוח העיבוד, לא חושב שמעבד רבוע ליבה היה מתקשה בכך…
  אגב, שמעתי שהם עבדו על הטכנולוגיה הזו 5 שנים!!!!

  השב

 7. Avatar

  עידו גנוט

  29/02/2012 ב 4:19 AM

  כתבנו שהם עבדו על הטכנולוגיה 5 שנים.
  לגבי מעבד עם מספר ליבות – זה לא כל כך פשוט ויש כל מיני שיקולים כמו צריכת אנרגיה וגם השאלה אם הפעולה במקרה הזה היא טורית או ניתנת לפירוק לתת משימות (אין לי מושג במקרה הזה). בכל מקרה כמו שכתבנו מדובר במעבד חכם אשר הותאם במיוחד למשימה ופועל בשלבים.

  השב

 8. Avatar

  יט סופר

  04/03/2012 ב 8:34 AM

  מה מרכן סיני צעיר מבין באיכות? הוא מחפש כמובן את הגאדג'אט המענייןשחסר שם!

  השב

 9. Avatar

  עידו גנוט

  04/03/2012 ב 10:34 AM

  מרכן?

  השב

 10. Avatar

  שגיא

  02/01/2013 ב 10:29 AM

  עברית ???

  לפי מה שהבנתי אין עדיין עברית למכשיר !

  מישהו יודע משהו ?

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.