ראשי חדשות הכרזות מוצרים Lytro ממציאה את הצילום מחדש

Lytro ממציאה את הצילום מחדש

9
0

חברת הסטארט-אפ האמריקנית Lytro הכריזה אמש על מצלמה ראשונה בטכנולוגיית ה-Light Field אותה פיתחה בשנים האחרונות. הטכנולוגיה מאפשרת שורה של יכולות אשר לא נראו עד כה באף מצלמה קונבנציונאלית ובראשן צילום ללא צורך במיקוד ואפשרות מיקוד לאחר צילום התמונה.

אמש, לאחר חודשים של רמזים, ראיונות חלקיים ושמועות, הכריזה חברת ההזנק Lytro מעמק הסיליקון על המצלמה הראשונה מתוצרתה בטכנולוגיית ה-light field. מנכ"ל ומייסד החברה Ren Ng תיאר במסיבת עיתונאים שערך את הטכנולוגיה כ"Camera 3.0" או דור שלישי לטכנולוגיית הצילום אחרי הצילום האנלוגי והדיגיטלי. במילים אחרות החברה רואה במוצר לא פחות מראשיתה של מהפכה מוחלטת בתחום הצילום.

Lytro – להמציא את הצילום מחדש

Lytro 2

מה עומד מאחורי הטכנולוגיה וההצהרות הבומבסטיות של Lytro? התשובה באופן מפתיע לא פשוטה. אנו ב-MegaPixel עוקבים אחרי חברת Lytro וטכנולוגיית ה-light field מזה חודשים רבים. בשבועות הקרובים הייתה אמורה להתפרסם כתבה מקיפה בנושא הכוללת לא מעט רקע טכני (נדרש לא מעט ידע מדעי בפיזיקה ובאופטיקה בכדי להבין לעומק כיצד פועלת הטכנולוגיה). אנו עדיין מקווים להשלים את הכתבה, אך משום שלייטרו הכריזה על המוצר הראשון שלה בטרם השלמנו את הכתבה נתרכז הפעם בו ופחות בטכנולוגיה המורכבת העומדת מאחוריו אותה נשאיר לכתבה נפרדת.

חתך רוחב של המצלמה החדשה של Lytro

Lytro 4

מספר נתונים אודות המוצר עליו הכריזה Lytro השבוע:

 • המצלמה היא בעלת צורת מלבן ייחודית וכוללת שלושה כפתורים בלבד (הפעלה, זום וצילום). היא עשויה אלומיניום (anodized aluminum) וגומי (Silicon Rubber), מגיעה בשלושה צבעים וכוללת זיכרון מובנה (8-16 ג'יגבייט).
 • למצלמה עדשה בעלת צמצם קבוע – f/2 (התופסת חלק ניכר מן המבנה המאורך של המצלמה) וזום 8X (אורך המוקד יעמוד על 35-280 מ"מ, אקויולנטי ב-35 מ"מ).
 • למצלמה חיישן זעיר (הגודל המדויק לא נמסר אך הוא צפוי להיות בגודל הנע בין חיישן מצלמה סלולארי לחיישן מצלמה קומפקטית). לפני החיישן קיים מערך מיקרו מראות ייחודי אשר בשילוב עם התוכנה אותה פיתחה Lytro מאפשר לה שורה של יכולות אשר לא קיימות במצלמות רגילות.
 • Lytro לא חשפה את הרזולוציה של החיישן אך זו צפויה כנראה להיות נמוכה. במקום זאת משתמשת החברה במספר (חסר המשמעות יש לומר) אחת עשרה Megarays אשר משמעותו לדברי החברה חיישן המסוגל לקלוט 11 מליון קרני אור.
 • החיישן (בשילוב מערכת המיקרו מראות והמעבד) מסוגלים לקלוט את עוצמת האור, כיוון האור והצבע של כל קרן אור הנופלת על החיישן (כך על פי החברה לפחות). פורמט התמונה ריבועי וגודל הקובץ עומד על כ-16 מגה בייט לתמונה.
 • למצלמה מסך מגע זעיר בגודל 1.46 אינצ' וסוללת ליתיום מובנית (הנטענת באמצעות כבל USB).
 • המצלמה מצלמת בפורמט חדש אותו פיתחה Lytro ומכונה Light field picture file או lfp. ניתן לצפות בקבצים אלו באמצעות תוכנה אותה ניתן להוריד מאתר Lytro (בחינם) או באמצעות שיתוף דרך אתר החברה (לא ניתן לשלוח קבצים אלו במייל ולצפות בהם למשל על ידי מישהו שלא הוריד את התוכנה).

Lytro בשלושה צבעים

Lytro 1

הסרטון הבא אשר צולם על ידי CNET במסיבת עיתונאים אותה ערכה חברת Lytro באמצע השבוע מציג את המוצר:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JDyRSYGcFVM[/youtube]

בפועל כפי שניתן לראות בסרטון, המצלמה כוללת מספר תכונות מעניינות בניהן הדלקה וכיבוי מיידים, צילום מיידי (ללא צורך בפוקוס) ואפשרות מיקוד לאחר הצילום (בעתיד תתווסף גם יכולת צילום בתלת מימד). מצד שני למרות ההכרזה, מידע רב בנוגע למוצר ולטכנולוגיה בכלל עודנו חסר. בשלב זה לא ברור גודלו של החיישן או רזולוציית הצילום, אין מידע לגבי מהירות התריס (גם בהיעדרו של תריס מכאני זמן החשיפה חייב להיקבע באופן כלשהו), מרחק הצילום המינימאלי (כמו גם יחס ההגדלה) כולם לא נחשפו. מעבר לנתונים הטכניים היבשים – טרם ראינו בדיקה מקיפה של המוצר על ידי גורם בלתי תלוי אשר מסוגל לפרט על יתרונותיו וחסרונותיו (הן של המוצר הספציפי והן של הטכנולוגיה בכללותה).

Lytro – מסך מגע זעיר והפעלה פשוטה במיוחד

Lytro 5

באשר למוצר הראשון עליו הכריזה החברה השבוע – הדרך היחידה בה אנו יכולים להגדירו היא גימיק. העיצוב לא מאפשר שימוש ואחיזה נוחים, המסך זעיר ואין כמעט שום שליטה על התמונה. העברת תמונות יכולה להתבצע רק דרך אתר החברה ויש אין ספור מגבלות ובעיות אחרות. לא ברור בשלב זה מי קהל היעד למוצר החדש. אין ספק שלא מדובר במוצר המכוון לקהל של צלמים מקצועיים וככל הנראה גם לא לקהל של צלמים חובבים אלא, אולי, לקהל של חובבי גימיקים/גדג'טים המוכנים להוציא כמה מאות דולרים על התקן חדשני בעל שימושיות מוגבלת.

סרטון רשמי המדגים את המוצר של Lytro וכמה מיכולותיו:

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wRQcCVY5wIo#![/youtube]

למרות הסתייגותנו המשמעותית מן המוצר הראשון של החברה, הטכנולוגיה עצמה עודנה מסקרנת מאד, בעיקר משום שהיא מציגה גישה שונה למדי ליצירת מצלמה מזו המקובלת מזה שנים רבות בעולם הצילום. אם תחליט Lytro לפתח בעתיד מצלמה מקצועית בעלת מבנה קונבנציונאלי יותר המבוססת על הטכנולוגיה הבסיסית אותה הציגו השבוע, היא תוכל (באופן תיאורטי לפחות) להוות פריצת דרך משמעותית.

Lytro – צלם עכשיו מקד אחר כך

Lytro 3

אלו אשר ירצו בכל זאת לאמץ את הטכנולוגיה יאלצו להמתין עד מרץ 2012 (אם כי הזמנה מוקדמת של המצלמה נפתחה זה מכבר). העלות תלויה בדגם, גרסת ה-8GB תעלה 400 דולר וגרסה בנפח 16GB (בצבע אדום) 500 דולר.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב הכרזות מוצרים

9 תגובות

 1. Avatar

  אורן

  21/10/2011 ב 4:14 AM

  מוצר מעניין, מחיר מוגזם ביותר.
  כמו סיגמא והחיישן הייחודי שלה – אם הם לא יידעו לשפר, או למכור רשיונות ייצור לחברות אחרות וכך לאפשר תפוצה רחבה יותר של הטכנולוגיה שלהם – הם יישארו מוצר גומחא (NICHE) וגימיק בלבד.
  זה נראה כמו המוצר הראשון המשתמש בעדשה/חיישן פלנאופטי שמאפשר מיקוד כמעט על כל איזור בתמונה לאחר הצילום.

  השב

 2. Avatar

  דניאל

  21/10/2011 ב 10:42 AM

  טכנולוגיה חדשנית ומעניינת.
  מכירת רישיון לשימוש בפטנטים של הטכנולוגיה לחברות כמו קנון וניקון יביאו תחרות והתקדמות משמעותית לשוק.

  השב

 3. Avatar

  עידו גנוט

  21/10/2011 ב 11:35 AM

  כבר יצרנו קשר עם החברה ובשבועות הקרובים נפרסם כתבה מקיפה בנושא. אם יש דברים שתרצו שנברר מולם – כיתבו לנו (אפשר גם כאן או בפורום).

  השב

 4. Avatar

  סתמאחד

  22/10/2011 ב 5:29 PM

  לי זה נראה כמו פשוט צילום של מספר תמונות מאותה נקודה, בכל פעם במיקוד שונה (לפי מספר האלמנטים המרכזיים בתמונה) ושמירתן בקובץ אחד. רעיון נחמד, אבל ממש לא "ממציא את הצילום מחדש". מן הסתם זמן הדגימה יהיה ארוך יותר, מה שיחשוף את הצילום לרעידות, וכמובן נזדקק לתוכנה ייעודית של החברה כדי לצפות בתמונות. ספק אם מסגרות דיגיטליות, נגני DVD ובלוריי וסטרימרים יידעו להתמודד עם הפורמט החדש הזה. כמו כן – למצלמה זו צמצם קבוע, מה שמן הסתם יגביל את יכולתה להתמודד עם תנאי תאורה קיצוניים או עם צורך בטלהזום. בקיצור – צעצוע יקר לעצלני הפייסבוק שרוצים להסתפק בסנאפשוטים פשוטים של החבר'ה.

  השב

 5. Avatar

  עידו גנוט

  22/10/2011 ב 6:58 PM

  לא זו הטכנולוגיה. אנחנו כאמור נערוך ראיון מקיף עם החברה בזמן הקרוב ונחשוף פרטים חדשים.

  השב

 6. Avatar

  איציק השמן

  22/10/2011 ב 7:57 PM

  עידו, אני מעוניין לדעת האם הם מתכוונים למכור את הפטנט לאחת מחברות הצילום הגדולות כדי שהוא יוטמע בכל המצלמות, מהפשוטות ועד למקצועיות ביותר.

  השב

 7. Avatar

  עידו גנוט

  22/10/2011 ב 11:28 PM

  אני מאד מסופק אם זאת התוכנית שלהם בשלב זה – ממה שהבנתי הם רוצים ללכת על זה בעצמם ולבנות חברת צילום עצמאית על בסיס הפטנטים שהם רשמו. האם זה יקרה בפועל – עוד נראה (כשמציעים לך כמה עשרות או מאות מליונים דברים נראים פתאום אחרת).

  בכל מקרה נשאל. אגב אם לעוד אנשים יש שאלות שהם רוצים להפנות לחברה הוסיפו אותם אנחנו מכינים כרגע את השאלות לראיון איתם.

  השב

 8. Avatar

  שייקה

  27/10/2011 ב 3:39 PM

  מחיר מוגזם!400-500 דולר? אני כמעט יכול לקנות רפלקס ביתית במחיר כזה!! וזה גם לא מצלמה מה שנקרא זה לדעתי יותר גאדג'אט ולא מעבר אני לא חושב שהייתי רוצה ללכת עם זה לטיול ולצלם ע"ז מאשר מצלמה נורמלית.בקיצור צעצוע גאדג'אטי ולא מעבר שגם לא נראה לי שיתפוס בשוק עקב המחיר הגבוה, מצלמה?! ממש לא, אולי צעצוע נחמד כפי שציינתי שממש לא יחליף את המצלמה הביתית וזה גם לא נוח לאחיזה בקיצור – לא התלהבתי.

  השב

 9. Avatar

  עידו גנוט

  27/10/2011 ב 3:58 PM

  אל תתלהב מהמוצר תתלהב מהטכנולוגיה והפוטנציאל.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.