ראשי חדשות בפיתוח: "מצלמה" הרואה מעבר לפינה

בפיתוח: "מצלמה" הרואה מעבר לפינה

3
0

קבוצת מדענים מאוניברסיטת MIT שבארה"ב הצליחו לפתח "מצלמה" המסוגלת לראות מה קורה מעבר לפינה. ההתקן אותו בנתה הקבוצה הצליח לתעד עצמים המצויים בתוך חדר שדלתו פתוחה באופן חלקי כל זאת באמצעות טכנולוגיית לייזר מהירה במיוחד.

הקבוצה מ-MIT בראשותו של החוקר ההודי Ramesh Raskar (חוקר לשעבר בקונצרן מיצובישי היפני) פיתחה התקן מיוחד (חברי הקבוצה משתמשים במונח  "מצלמה" אך אפשר שדווקא המונח מכ"ם היה מדויק יותר במקרה זה) המתבסס על לייזר מהיר במיוחד (Femtosecond Laser או לייזר הפולט פולסים בסדר גודל של 1/1000 מילארדיות השנייה). הלייזר משודר מן "המצלמה" פוגע במטרה, במקרה זה דלת חדר חצי סגורה, מועבר לעצם או עצמים המצויים בתוך החדר ומוחזר חזרה אל גלאים מיוחדים המצויים "במצלמה".

LADAR camera 1

באמצעות מדידות מורכבות של הזמן והזווית ממנה מוחזר הלייזר יודעת "המצלמה" לחשב את מיקומו של האובייקט בתוך החדר ולייצר תמונה. התמונה המתקבלת איננה כוללת פרטים רבים בשלב זה אבל החוקרים טוענים כי כבר עתה הם מסוגלים לזהות עצמים וצורות בדיוק של כסנטימטר אחד.

היישומים של הטכנולוגיה החדשה אשר עשויה להפוך למסחרית בתוך כשנתיים הינם רבים מאד – בתחום הרפואי למשל הטכנולוגיה תאפשר למצלמות זעירות לראות מעבר לפינות אליהן הגישה בעייתית בתוך חלל הגוף, בתחום ההצלה מצלמות שכאלו יוכלו לזהות ניצולים בבניין בוער דרך חלונות בקומות גבוהות ובמכוניות ניתן יהיה לשלב מצלמות אלו בכדי להתריע על מכוניות המתקרבות מעבר לפינה. גם בתחום הצבאי יש לטכנולוגיה שימושים אם כי בעולם כבר קיימות מערכות מכ"ם ניידות אשר תפקידן לזהות תנועה מעבר לקירות (עם או בלי דלתות או חלונות פתוחים).

רואים דרך חלונות

LADAR camera 2

רואים מעבר לפינה

LADAR camera 3

בשלב זה קשה לראות יישומים מעשיים של הטכנולוגיה בתחום הצילום "הקונבנציונאלי" אבל השיפור המתמשך בתחומי המדע והטכנולוגיה עשוי לאפשר אולי לילדינו לרכוש בעוד מספר עשורים התקנים דומים המסוגלים לצלם תמונה של ממש מעבר לדלת.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב חדשות

3 תגובות

 1. Avatar

  N_L-R

  23/11/2010 ב 4:49 PM

  האם המדענים אי פעם חשבו או שמעו על מראה?
  סתאאאאאאם! זה הישג גדול ופתרון מצויין לפפראצי אגב…

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  23/11/2010 ב 8:21 PM

  ההישג המדעי והטכנולוגי כאן מרשים ויש לו לא מעט יישומים חלקם כבר בעתיד הקרוב (חלק מהם הזכרנו ויש להניח שיהיו נוספים) יחד עם זאת דווקא בתחום הצילום עוד ירחק היום עד שנראה יישום של הטכנולוגיה הזו משום שהרזולוציה בה מתקבלת "התמונה" היא נחותה ביותר – למעשה מדובר בהתקן לו יש קווי דמיון עם:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Time-of-flight_camera

  השב

 3. Avatar

  NGPhoto

  23/11/2010 ב 11:38 PM

  זאת מצלמה בהרבה מאוד מובנים.
  ראה גם טכנולוגיית השירוגרפיה (ההמצאה לא חדשה, היישום – הקפצה בעזרת הדלת – כן).

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.