ראשי מבזקים משבר אולימפוס (חלק 6): סגן הנשיא הודח – החברה מודה באי סדרים חמורים

משבר אולימפוס (חלק 6): סגן הנשיא הודח – החברה מודה באי סדרים חמורים

2
0

משבר אולימפוס לא הולך כפי הנראה לשום מקום. כחודש לאחר שהתפוצצה הפרשה ברעש גדול ממשיכות ההתפתחויות בנושא. אמש הודיעה החברה באופן רשמי כי רכישת חברת Gyrus הבריטית נעשתה בכדי להסתיר הפסדים על השקעות של החברה – חלקם עוד משנות ה-80 של המאה הקודמת (למי שלא עקב – כל הפרקים הקודמים בפרשה).

נשיא החברה החדש Shuichi Takayama האשים לאחרונה באופן פומבי את הנשיא המודח, Tsuyoshi Kikukawa וסגנו Hisashi Mori (אשר הודח כעת גם הוא יחד עם רואה החשבון של החברה), כי הסתירו במשך שנים את ההתנהלות הכספית האמיתית של החברה וההפסדים המתמשכים בדוחות הכספיים ואמר כי הוא שוקל הגשת תלונה פלילית כנגדם.

להתרחשויות באולימפוס יש מסתבר שם בתרבות התאגידית של יפן: "tobashi" – מונח המציין הסתרה של הפסדים. האתר bloomberg מדווח כי בהיסטוריה התאגידית היפנית היו מקרים קודמים בסוף שנות ה-90 בהם "הועלמו" הפסדים אדירים בסכומים של למעלה מ-3 מיליארד דולר. התוצאה של גילוי ההפסדים בסופו של דבר במקרה המדובר הייתה פשיטת רגל של החברה.

המנכ"ל הבריטי המפוטר של החברה אשר חשף את הפרשה – Michael Woodford – אמר לאחרונה בראיון כי טרם נחשפו כל פרטים בפרשה וכי הוא דורש הקמת וועדת חוקרים בלתי תלויה. הוא הוסיף כי החברה מעסיקה 45 אלף עובדים ברחבי העולם והוא חש מחויבות עמוקה כלפיהם ומוכן לחזור ולכהן כמנכ"ל אם יתבקש לעשות כן.

במקביל נודע כי בשבוע שעבר איים אחד המשקיעים המרכזיים של חברת אולימפוס בתביעת משקיעים  על סך קרוב ל-2 מיליארד דולר כנגד המנהלים האחראים לפרשה. מניית החברה ממשיכה בנתיים בצניחה חופשית ואיבדה כ-70% מערכה. קריסת מניית אולימפוס משפיעה מסתבר על חברות יפניות נוספות אשר ירדו אף הן בשווקים (דבר המעיד כנראה על הרצון העז של המשקיעים לפתיחות מלאה מצד חברות – במיוחד ביפן).

Olympus japan logo

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מבזקים

2 תגובות

 1. Avatar

  חיה

  09/11/2011 ב 12:56 PM

  איזה באסה. אני עובדת אצלהם.

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  09/11/2011 ב 1:17 PM

  את ועוד 45 אלף איש ברחבי העולם כנראה. נקווה שיצליחו לשרוד את המשבר – המניה ירדה בעוד עשרות אחוזים ביומיים האחרונים. קריסה של חברת צילום מרכזית לא תעשה טוב לא רק לעובדי החברה אלא עלולה לפגוע בתעשיית הצילום כולה.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.