ראשי מגזין מבחן הטייזר או איך להוציא מכל אחד הבעה מחשמלת

מבחן הטייזר או איך להוציא מכל אחד הבעה מחשמלת

2
0

מה היא הבעה אותנטית? צלמים רבים נתקלים באופן קבוע בשאלה זו. ברגע שהמצולם מודע לקיומה של המצלמה כמעט תמיד משתנים חוקי המשחק. אבל מה אם ניתן להביא את המצולם למצב בו אין לו ברירה אלא לספק הבעת פנים אותנטית? הצלם Patrick Hall וצוות האתר fstoppers החליטו לצאת ולבחון את הנושא באמצעות טייזר, כמה מצלמות ו-100 מתנדבים אמיצים.

פטריק הול הוא צלם מקצועי ואחד המייסדים של האתר fstoppers. לאחרונה הוא החליט לצאת בפרויקט צילומי-פסיכולוגי מעניין. הוא אסף 100 מתנדבים אשר היו מוכנים לחתום על כתב ויתור "ולזכות" להתחשמל באמצעות מכשיר טייזר (כמו זה המצוי בשימוש בידי המשטרה אך בעוצמה פחותה יותר). המטרה? צילום הבעה אמיתית, ללא מניפולציות או עיוותים הנגרמים כתוצאה מן העובדה שהמצולם יודע שמכוונת אליו מצלמה.

כמה דוגמאות מתוך 100 המתנדבים ברגע בו זכו להרגיש 300 אלף וולט

fstoppers-Patrick-Hall-stun

הול רצה לצלם בתחילה רק תמונות סטילס אך ככל שהרעיון הלך והתפתח הוא גם התרחב ולבסוף צולמו מלבד תמונות הסטילס גם סרטון מאחורי הקלעים, ולא פחות מעניין סרטון בהילוך איטי (240 פריימים לשנייה באמצעות מצלמת וידאו של סוני) המתעד הן את המתנדבים האמיצים בזמן ההתחשמלות והן את בני או בנות זוגם אשר התנדבו אף הם לחשמל אותם. התוצאה מטרידה, אך גם משעשעת לעיתים (מסתבר כי לפחות חלק מסוים מן המתנדבים מצא את התהליך מהנה ואף ביקש לחזור עליו כמה פעמים – נראה שאנשים שונים מגיבים לתחושות  הזרם החשמלי בצורה אחרת והיו אפילו מספר מתנדבים שלא הגיבו כלל "לחישמול").

הגרסה המקורית של הסרטון

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=94Gw8WzHsRc[/youtube]

מאחורי הקלעים של הסרטון כולל הסבר על הציוד, התאורה ואיך בוצעו הצילומים

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=n0MYI8gvE3g#t=354[/youtube]

האופן בו צולם הפרויקט מבחינה טכנית אינו מובן מאליו (הול בחר בניקון D810 עם עדשת 70-200 מ"מ ובמקביל זוג מצלמות סוני FS700 בעלות יכולת צילום בהילוך איטי ומגוון תאורות). הרבה ניסוי וטעיה נכנסו לרגע הצילום עצמו. מכיוון שהתנועה אותה רוצים לצלם היא מהירה מאד היה צורך לבצע הקפאה באמצעות פלאש חזק ומהיר מאד (במקרה זה נבחרה תאורה חזקה של חברת פרופוטו בעוצמה של 1000 וואט). בסופו של דבר לאחר לא מעט ניסויים הצליח הול להגיע לצילום בנתונים הבאים: צמצם f/16 לחדות מלאה של כל הפנים, רגישות נמוכה מאד (ISO 32), מהירות צילום 1/250 שנייה ועוצמה מלאה של המבזק להקפאה מוחלטת של הרגע. התוצאות, לפחות מבחינה טכנית טהורה – טובות מאד לדעתנו.

הגרסה המורחבת של הסרטון (כולל נקודת המבט של "המחשמלים")

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=EptMBt0oryo[/youtube]

מי שמעוניין לקרוא עוד על הפרויקט ולצפות בחלק מתמונות הסטילס מוזמן לעשות זאת באתר fstoppers.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
 • Peter Hurley – הפורטרט המושלם

  מה צריך בכדי להיות צלם פורטרטים מוביל? הבנה בתאורה? שליטה בטכניקה? ואולי בעצם דווקא הרכיב …
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

2 תגובות

 1. Avatar

  יונתן בר-צבי

  29/08/2014 ב 1:11 PM

  בקרוב! שעשועון חדש בערוץ 10, על כל תשובה שגויה מצד המתמודד, שוק חשמלי

  השב

  • Avatar

   עידו גנוט

   30/08/2014 ב 5:01 PM

   צחוק צחוק אבל זה אחד הניסויים המפורסמים ביותר בפסיכולוגיה – כל תלמיד תואר ראשון לומד עליו.

   השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.