ראשי מגזין טכנולוגיות צילום הציפוי שציפיתם לו – ניקון מציגה את ה-Fluorine Coating

הציפוי שציפיתם לו – ניקון מציגה את ה-Fluorine Coating

13
0

ניקון יפן פרסמה לאחרונה סרטון המציג את הציפוי החדשני אותו שילבה בעדשת ה-400 מ"מ החדשה שהוכרזה השבוע ולו תכונות מעניינות למדי.

שוק הצילום ראה בשנים האחרונות סוגים רבים של ציפויים לעדשות ולפילטרים. רובם נועדו למנוע שריטות, שברים (ראו את הסרטון המדהים הבא), למנוע החזרי אור ועוד. הציפוי החדש אותו חשפה ניקון מבוסס ה-Fluorine (המינרל פלואור) וכפי שניתן לראות בסרטון אותו שיחררה ניקון יפן יש לו תכונות מעניינות במיוחד.

הסרטון של ניקון – פיסת זכוכית – חציה מצופה ב-Fluorine וחציה איננה מצופה

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WZsRx_OKTzo[/youtube]

כפי שניתן לראות הציפוי מסוגל לדחות כמעט באופן מוחלט מים, אך גם נוזלים אחרים ולמנוע באופן כמעט מוחלט היצמדות של לכלוך לחלקה הקדמי של העדשה. ציפויים הידרופוביים וסופר הידרופוביים (דוחי מים), אינם עניין חדש. בשנים האחרונות פותחו על ידי מספר רב של חברות (ואוניברסיטאות)  ציפויים בעלי יכולת דחיה של מים ונוזלים אחרים, אלא שציפוי הידרופובי לעדשות חייב להיות בעל תכונות אופטיות ברמה גבוהה מאד בכדי לא לפגוע באיכות האופטית של העדשה (בוודאי לא בשתי העדשות שבהן שולב שהן פאר היצירה של ליין העדשות של ניקון – עדשת ה-800 מ"מ החדש שהוכרזה בשנה שעברה ועדשת ה-400 מ"מ החדשה שהוכרזה כאמור השבוע).

מימין – ללא ציפוי משמאל עם הציפוי החדש

nikkor-flurine-large

הציפוי ככל הנראה יקר מאד לייצור (אין הסבר אחר מדוע לא שולב עד כה בעדשות זולות יותר) ובכל זאת היה מעניין לראות האם ניקון תוכל לשלב אותו בעתיד גם בפילטרים מתוצרתה כך שניתן יהיה לעשות בו שימוש עם מגוון עדשות קיימות.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב טכנולוגיות צילום

13 תגובות

 1. Avatar

  אופניק

  15/05/2014 ב 11:41 PM

  אם העדשות עצמן עשויות מפלורייט, למה הן צריכות ציפוי פלורייט? לא מובן מה ההבדל בין שני החומרים.

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  16/05/2014 ב 12:00 AM

  נדמה לי שאתה מתבלבל – לקנון יש עדשות עם החומר כאלמנט ממש (ראינו את זה בפוטוקינה – הם הציגו שם גוש מהחומר הזה – מאד יקר לדעתי), אני חושב שפה זה רק ציפוי (אני טועה?).

  השב

 3. Avatar

  אופניק

  16/05/2014 ב 12:10 AM

  תסתכל על המבנה של העדשה הזאת וגם של ה-800. בשתיהן שני האלמנטים הקדמיים הגדולים עשויים מפלורייט. זאת בדיוק הסיבה שניקון הצליחו להוריד כמעט קילו מהמשל של העדשה, הפלורייט יותר קל מזכוכית.
  אבל לא מובן לי למה אלמנט שעשוי מפלורייט צריך גם ציפוי פלורייט.

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  16/05/2014 ב 1:26 AM

  מ… אם זה כך אז יכול להיות שמדובר בשני סוגים של החומר עם תכונות שונות. אשאל את ניקון אם יזדמן לי בפוטוקינה – נראה איזה תשובה נקבל.

  השב

 5. Avatar

  אכילס

  16/05/2014 ב 2:15 AM

  הציפוי נועד להגן על המערכת האופטית עצמה.
  כך אני מבין מהדף של B&H:
  Fluorine-coated front meniscus glass element affords protection to the optical system.
  למשל מפטריות, חדירת אבק וכיו׳ב.

  השב

 6. Avatar

  עידו גנוט

  16/05/2014 ב 3:42 AM

  זה לא מה הם מראים בסרטון כל כך – הם מדברים על הגנה מנוזלים/לכלוך נוזלי שמצטבר על העדשה.

  השב

 7. Avatar

  אופניק

  16/05/2014 ב 9:47 AM

  האמת שמה שאכילס כתב מסביר את העניין. עדשות הטלה האלה מגיעות עם פילטר קדמי משלהן, שנקרא meniscus glass, והם פיתחו ציפוי פלורייט עבור הפילטר הזה. זה הגיוני.
  ידעתי שלגביש הפלורייט יש תכונות אופטיות מצויינות, ושהוא יקר וקשה לעבודה. אבל לא ידעתי שהוא קל יותר מזכוכית ושיש לו תכונות כאלה של דחיית נוזלים.
  קנון משתמשים בו כבר משנות ה-70, ניקון העדיפו לייצר תחליפים משלהם עד לא מזמן (עד ה-800mm)

  השב

 8. Avatar

  רותי

  17/05/2014 ב 4:39 PM

  לא ברור לי איך ציפוי על העדשה יכול למנוע חדירה של אבק לתוך גוף העדשה.

  האם עדשה ללא הציפוי עשויה מזכוכית מיוחדת שדרכה יכול לעבור אבק?

  השב

 9. Avatar

  עידו גנוט

  18/05/2014 ב 12:10 AM

  מפטריות אולי, אבק לא יודע אולי עם הזמן הוא יכול להיכנס איכשהו בחיבר בין הזכוכית לפלסטיק אבל אם זה העניין אז מה הקשר באמת לציפוי?

  השב

 10. Avatar

  עידו גנוט

  18/05/2014 ב 12:12 AM

  לגבי מה שאופניק אומר – זה בהחלט נכון – קנון משתמשת בפלורייט שנים. ניקון לא (לא שידוע לי לפחות) אלא פיתחה פלורייט מלאכותי (תחליף כלשהו שהיה כנראה זול וקל יותר לעיבוד אבל עדיין לא רע).

  מה הם עשו עכשיו לא לגמרי ברור לי – צריך לברר איתם.

  השב

 11. Avatar

  אופניק

  18/05/2014 ב 1:58 AM

  לי זה נראה די מובן כרגע. שני האלמנטים הקדמיים הגדולים עשויים מפלורייט, זה משפר את החדות ומוריד דרמטית ממשקל העדשה. אבל האלמנט החיצוני של העדשה הוא ה-meniscus glass (למעשה פילטר ענק), והוא היחיד שנמצא במגע עם החוץ, לכן ניקון פיתחו עבורו ציפוי מיוחד מפלורייט שדוחה נוזלים וליכלוך, ולכן קל מאוד לניקוי, ומאפשר לצלם בתנאי לחות ובוץ. זהו, אין קשר לחדירת אבק ופטריות.

  השב

 12. Avatar

  עידו גנוט

  18/05/2014 ב 3:11 AM

  יכול להיות – כאמור אני אשמח לשמוע את זה מוסבר על ידי ניקון עצמם.

  השב

 13. Avatar

  רותי

  18/05/2014 ב 3:42 PM

  פטריות זה פשוט תוצאה של אבק + לחות + זמן בתוך העדשה. אני לא חושבת שיש עדשות שבאמת מוגנות במאה אחוז מחדירה של אבק ולחות. אפילו עדשות עם פוקוס-פנימי שואבות ונושפות אויר החוצה, בטח ובטח עדשות זום שעובדות ממש כמו בוכנה של מזרק

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.