ראשי מגזין טכנולוגיות צילום מערכת ההפעלה אנדרואיד יועדה במקור למצלמות

מערכת ההפעלה אנדרואיד יועדה במקור למצלמות

3
0

כך גילה אחד מן המפתחים הראשונים של מערכת ההפעלה המצליחה של גוגל – Andy Rubin במסיבת עיתונאים שנערכה לאחרונה בטוקיו. סיפורה של מערכת ההפעלה (שכמעט) ולא הייתה.

רובין, מתכנת יהודי ואחד מן האבות המייסדים של מערכת ההפעלה אנדרואיד (יחד עם Rich Miner, Nick Sears ו-Chris White) הקים את חברת ". Android Inc" בשנת 2003 במטרה ליצור מערכת הפעלה חדשנית למצלמות. רובין וחבריו ראו את שוק האינטרנט המתפתח ומולו את שוק הצילום הדיגיטלי אשר היה אז בחיתוליו והחליטו לנסות וליצור מערכת הפעלה שתגשר על הפערים ותאפשר להעלות תמונות מן המצלמה אל הרשת.

אף שכיום הצורך ביכולות כאלו נראה לנו כמעט מובן מאליו, ב-2003 לא מעט צלמים עדיין לא בחרו לעבור לפורמט הדיגיטלי וגם עבור אלו שעברו הרשת, התקנים האלחוטיים והמוכנות הכללית של השוק לפיתרון מהפכני שכזה הייתה רחוקה שנות אור. כדי לזכור שאנו מדברים על עידן שקדם בכ-4 שנים לאייפון, לפייסבוק ולפריצה הגדולה של היישומים המקוונים והצילום הסלולארי (מכשירים חכמים כאלו ואחרים היו קיימים גם לפני אך אלו היו נדירים יחסית, מסורבלים ומגושמים למדי).

אנדי ורבין – אחד מאבות מערכת ההפעלה אנדרואיד

Andy rubin

זאת אולי גם הסיבה שרובין וחבריו לצוות הפיתוח הבינו עד מהרה כי לאנדרואיד אין עתיד (לפחות בטווח הקרוב) כמערכת הפעלה למצלמות והחליטו לשנות כיוון ולפתח את אנדרואיד כמערכת הפעלה למכשירים ניידים. בשלב מסוים רובין וחבריו אשר פעלו בחשאי מבלי לפרסם על מה עובדת החברה שלהם כמעט ופשטו את הרגל והצליחו לשרוד הודות להלוואה קטנה אותה קיבלו מחבר (אותו חבר סירב אגב לקבל תמורת ההלוואה מניות בחברה). המעבר להתמקדות במכשירים ניידם הוכיח את עצמו כצעד חכם ביותר ופחות משנתיים מאוחר יותר רכשה חברת גוגל את חברת .Android Inc של רובין וחבריו (מהלך שנראה בזמנו משונה למדי ואפילו בר סיכון מסוים מצד גוגל).

מאז הושקה ב-2007, הלכה והתפתחה אנדרואיד כמערכת הפעלה למכשירים ניידים ובשנה שעברה נחשפו לראשונה מצלמות המבוססות עליה (בראשן הגלקסי קמרה – אותה סקרנו כאן בהרחבה לפני מספר חודשים). מבחינה זו סגרו רובין וחבריו מעגל – מערכת ההפעלה אותה פיתחו במקור לתחום הצילום הצליחה מעל ומעבר לחלומותיהם הפרועים ביותר בשוק הסלולארי והנייד (מאות מליוני מכשירים חכמים מבוססי אנדרואיד נמכרו בשנה שעברה ומערכת ההפעלה היא כיום המובילה בעולם בפער גדול לעומת ה-iOS של אפל) ולבסוף, גם שוק הצילום החל לאמץ אותה בעצמו.

אנו רוצים להוסיף פרשנות קצרה משלנו לסיפור הפיתוח של אנדרואיד. כמי שמכירים את שוק הצילום היטב, ברור לחלוטין כי ב-2003 חברות הצילום הגדולות לא היו מוכנות לשקול בכלל לשלב את אנדרואיד (הבסיסית מאד דאז) במצלמותיהן. היצרניות היפניות (סמסונג לא הייתה אז שחקנית בשוק הצילום) הן שמרניות מאד, והמעבר לעולם הדיגיטלי באותה התקופה היה קשה עבורן מספיק. לרובין וחבריו האמריקניים לא היה סיכוי למכור למהנדסים והמנהלים היפניים מערכת הפעלה בקוד פתוח שתשמש במצלמות (רעיון שעד היום רבות מהן מתקשות לבלוע). באופן אירוני דווקא הבחירה של רובין וצוותו לזנוח את פיתוח מערכת ההפעלה למצלמות היא שכנראה תוביל לכך שבסופו של דבר נראה את האנדרואיד גם (בחלק) מן המצלמות העתידיות שלנו – עשור ויותר אחרי הפיתוח הראשוני.

וכפתיח לפרק הבא בסיפורה של מערכת ההפעלה – בהכרזה שלא הפתיעה כנראה איש, אישרו לאחרונה בגוגל כי משקפי ה-Glass של החברה אשר צפויות להיות הבסיס למהפכה הניידת הבאה אותה מתכננת גוגל (וצפויה להשפיעה גם רבות על תחום הצילום), מבוססת גם היא על מערכת ההפעלה אנדרואיד.

סרטון המציג את היסטוריית הגרסאות של מערכת ההפעלה אנדרואיד (2007 עד 2011)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MLwncJZ3Uvw[/youtube]

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב טכנולוגיות צילום

3 תגובות

 1. Avatar

  יהודי

  19/04/2013 ב 4:40 PM

  למה צריך לציין "מתכנת יהודי"? סוג של רפלקט ישראלי אני מניח

  השב

  • Avatar

   עידו גנוט

   19/04/2013 ב 5:20 PM

   שלא תטעה לחשוב שהוא סיני 😉

   השב

 2. Avatar

  פטריויט (-;

  19/04/2013 ב 4:43 PM

  אם הוא לא היה יהודי אז למה להשתמש באנדרואיד? אייפון יותר טוב (-:

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.