ראשי מגזין off-topic אופס: האירנים הדביקו מטוס בפוטושופ

אופס: האירנים הדביקו מטוס בפוטושופ

5
0

לפני כשבועיים חשפו השילטונות באירן מטוס קרב "חמקן" חדש מתוצרתם בשם Qaher-313. עד כאן הכל סטנדרטי למדי (אחרי הכל האירנים מכריזים בכל שני וחמישי על "אמצעי לחימה מהפכני" חדש מתוצרתם), אלא שאחרי שזכו לקיתונות של בוז בתקשורת העולמית על כך שהמטוס החדש לא מסוגל כלל לטוס, החליטו באירן להציג לראווה את יכולות הטיסה של המטוס באמצעות תמונה – אלא שבדרך התברר שהם לא חשבו על העניין עד הסוף…

האירנים אוהבים מאד לחשוף לעיני המצלמות פיתוחים צבאיים וטכנולוגיים ראותניים (גם אם בלא מעט מקרים לא עומד מאחוריהם יותר מידי). הסיבות לכך קשורות כנראה פחות בצורך שלהם בהרתעה כלפי חוץ ויותר ברצון להציג בפני העם האירני הישגים המקבילים לאלו של המעצמות הגדולות. אלא שכאמור רצונות לחוד ומציאות לחוד והמקרה האחרון הוא דוגמא נוספת לכך (גם אם משעשעת משהו).

ה-Qaher-313 בתצוגה על הקרקע – תא טייס קטן מידי

Qaher 313

מטוס ה-Qaher-313 הוצג בפני התקשורת בראשית פברואר השנה. האירנים הציגו אותו כמטוס חמקן פרי פיתוח אירני. אלא שעד מהרה החלו להתעורר שאלות ברחבי העולם – תא הטייס נראה קטן מידי, החופה עשויה מפלסטיק פשוט שאינו מתאים לשימוש בכלי טייס והמטוס כולו נראה כדגם ולא כמטוס בעל יכולות טיסה. בתגובה החליטו באירן לפרסם תמונה רשמית בה נראה המטוס בטיסה מעל אחד ההרים הגבוהים באירן. לכאורה הוכחה ניצחת של האירנים כי אכן מדובר במטוס אמיתי, אלא שנראה שהאירנים לא השקיעו יותר מידי מחשבה במהלך.

העיתון הבריטי טלגרף טוען כי התמונה הרשמית לכאורה של ה-Qaher-313 על רקע הר הגעש דמוונד (ההר הגבוה באירן) היא למעשה הדבקה וכי הגרפיקאים האירנים עשו שימוש בתוכנת עריכה תמונה באמצעותה הדביקו את תמונתו של המטוס כפי שזו צולמה על הקרקע על רקע תמונה של ההר אותה מצאו באתר תמונות stock ברשת. מה אתם חושבים?

Qaher 313 mount

הר הגעש דמוונד (תמונה מהרשת)

Mount damavand

הסיפור הזה הוא רק האחרון בשרשרת ארוכה של מקרים בהם האירנים נתפסו כשהם עושים שימוש בתוכנות עריכת תמונה לקידום מטרותיהם. בעבר כבר נחשף כי גרפיקאים אירנים שיכפלו טילים שנורו בתמונה של תרגיל צבאי אירני ולאחרונה הוטלו ספקות כבדים באשר לטענות האירניות כי הצליחו לשגר ולהחזיר קוף מהחלל (אם כי שם לא ברור אם הזיוף נוגע לתמונת הקוף או לקוף עצמו).

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב off-topic

5 תגובות

 1. Avatar

  גיא

  18/02/2013 ב 5:58 AM

  ההר מאוד יפה גם בלי פוטושופ גם זה הישג איראני !

  השב

 2. Avatar

  יואב

  18/02/2013 ב 8:05 AM

  זה רק אני או שאין בכלל טייס?

  השב

 3. Avatar

  עידו גנוט

  18/02/2013 ב 12:17 PM

  גם אנחנו תהינו על נושא הטייס בקוקפיט – נראה כאילו יש שם לכאורה משהו אבל הרזולוציה נמוכה מידי בשביל לדעת בוודאות.

  השב

 4. Avatar

  חיים

  19/02/2013 ב 8:57 AM

  גם השתקפות האורות על המטוס בשתי התמונות זהה… חאפרים!

  השב

 5. Avatar

  אדי

  18/07/2013 ב 1:40 PM

  "… גרפיקאים אירנים שיכפלו טילים…" – החיים כמשל

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.