ראשי מגזין טכנולוגיות צילום הפתעה: החיישן בניקון D5200 מבית…טושיבה!

הפתעה: החיישן בניקון D5200 מבית…טושיבה!

4
0

הידיעה הבאה תפסה אותנו בהפתעה. האתר chipworks ערך לאחרונה פירוק של מצלמת הניקון D5200 החדשה ובחן את הרכיבים האלקטרוניים השונים המרכיבים אותה. ההפתעה הגדולה – החיישן המתקדם המשמש את ניקון איננו מבית סוני כפי שהיה עד כה במצלמות הרפלקס של החברה, אלא חיישן אחר אותו יצרה שחקנית חדשה בשוק החיישנים הגדולים למצלמות – טושיבה. מה הדבר עשוי לומר לגבי חברות אחרות וכיצד החיישן עומד בתחרות מול החיישנים של סוני – הכל בידיעה שלפניכם.

האתר chipworks העוסק בפירוק מוצרים אלקטרוניים שונים ובחינת הרכיבים המרכיבים אותם, פרסם לאחרונה ידיעה במסגרתה פורקה מצלמת ה-D5200 של חברת ניקון. פרט לרכיבים האלקטרוניים הפחות מעניינים אשר חלקם מיוצרים אגב על ידי חברות מוכרות כמו סמסונג (זיכרונות) ופוג'יטסו (מעבד) התגלה פרט מעניין. עד עתה המצלמות המתקדמות ניקון עשו שימוש בחיישנים של חברת סוני (פרט למצלמות חסרות המראה של החברה העושות שימוש בחיישנים של חברת Aptina – ראו "פירוק" קודם בנושא זה).

ניקון D5200 – חיישן מזן חדש?

sensor

כעת לראשונה מתגלה חיישן גדול (APS-C) ברזולוציה גבוהה (24 מגה פיקסל) של חברה חדשה שעד כה לא הייתה ידועה מעורבותה בשוק החיישנים למצלמות רפלקסיות – טושיבה. הדבר מפתיע אולי באופן מיוחד משום שבאופן טבעי מרבית הפרשנים בתחום (וכך גם אנחנו) הנחנו כי החיישן המצוי ב-D5200 הוא אותו חיישן (או דומה) לזה המצוי ב-D3200 של ניקון וב-A77/A65/NEX-7 של סוני. מדוע אם כן בחרה ניקון בחיישן זה והאם ביצועיו דומים (ואולי אף טובים יותר) מאלו של החיישן המקביל של סוני? בשלב זה אין לנו תשובות (אם כי באופן חלקי אפשר והדבר יתברר ברגע שיפורסמו מבחני ביצועים של החיישן באתר DXO).

החיישן מדגם MT9H004  של טושיבה – טכנולוגיית ייצור שונה, ומה עם הביצועים? (קרדיט: chipworks)

D5200 sensor MT9H004 toshiba

מה שאנו יכולים לומר ברמת הפרשנות הוא כי מבחינת הצרכן מדובר בהתפתחות חיובית. עד לאחרונה שלטה סוני בתחום החיישנים למצלמות בדגש על חיישנים מתקדמים וגדולים (לקנון יש כמובן מפעלים משלה אך היא, כמו פוג'פילם איננה נוהגת לחלוק את מה שמיוצר בהם עם חברות אחרות). כעת נראה כי השוק מתחיל לגדול – Aptina אמנם איננה מורגשת מספיק עדיין בשוק הצילום והיא חברה קטנה יחסית עם משאבי ייצור ופיתוח מוגבלים, לעומתה טושיבה היא יצרנית גדולה ומבוססת הנמצאת כבר עתה בקשרים עם רבות מיצרניות הצילום (והיא הצהירה בגלוי כי היא מתכננת להשתלט עד 2015 על 30% משוק החיישנים למצלמות סלולאריות). chipworks טוענים בנוסף כי תהליך הייצור בו השתמשה טושיבה שונה מהותית מזה בו עושות שימוש שאר היצרניות (פרט לסמסונג) ויהיה מעניין במיוחד לראות כיצד הדבר בא לידי ביטוי בביצועי החיישן (אם בכלל כמובן).

לסיום עוד אנקדוטה שהפתיעה אותנו בידיעה של chipworks. מסתבר כך נטען בידיעה, כי ניקון נוטה לעשות שימוש בחיישנים של סוני או בחיישנים הממותגים כ"ניקון". אנו יודעים זאת וכתבנו על כך בעבר לא פעם. אלא שהדעה המקובלת הייתה כי אלו חיישנים אשר תוכננו על ידי ניקון ויוצרו במפעלי חברת סוני. כעת מתברר (מדברי chipworks), כי למעשה ניקון מייצרת אותם במפעלים נפרדים של חברה נוספת (החברה המדוברת מכונה Renesas Electronics והיא אחת מהיצרניות הגדולות בעולם של מוליכים למחצה עם למעלה מ-44 אלף עובדים ביפן). כפי שאתם רואים לא מפסיק להיות מעניין לרגע בעולם הטכנולוגיה מסתבר…

למי שמתענין – הינה מקבץ ידיעות קודמות העוסקות בעבודת האתר chipworks בתחום המצלמות אותן פרסמנו בעבר.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב טכנולוגיות צילום

4 תגובות

 1. Avatar

  יואב

  13/01/2013 ב 6:03 PM

  חסר עדיין מידע וצילומים השוואתיים של איכות החיישן. רזולוציה,ואיכות,בעיקר ברגישות גבוהה בה ניקון מתהדרת. בראש וראשונה מול ה-NEX7.
  אשמח לראות זאת באתרכם.

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  13/01/2013 ב 6:37 PM

  כשיתפרסם בחו"ל או כשנקבל את ה-D5200 נוכל לפרסם – ה-NEX-7 הייתה אצלנו בבדיקה בעבר כזכור.

  השב

 3. Avatar

  איתן

  09/02/2013 ב 10:46 PM

  ממתין לשמוע ולראות השוואות והמלצות שלכם. נראה לי שהמצלמה הזו מאוד מעניינת
  תודה לכם!!

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  11/02/2013 ב 5:26 PM

  גם ביקורת עליה תגיע אם כי לפני כן תפורסם ביקורת על ה-D3200 (שגם הוכרזה הרבה לפניה).

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.