ראשי מגזין ניקון מסבירה: אל תנשפו על העדשה

ניקון מסבירה: אל תנשפו על העדשה

9
0

נוהגים לנשוף על העדשה בכדי לנקות אותה? על פי ניקון מסתבר שפעולה זו יכולה להזיק יותר משהיא עשויה להועיל. הינה הדרך הנכונה לניקוי העדשה.

בתשובה לשאלה באתר האינטרנט של החברה פורסמה תשובה מעניינת העוסקת באופן הרצוי והראוי לניקוי עדשה על פי חברת ניקון. המצרכים הדרושים:

 • בד ניקוי איכותי – כיום עושים לרוב שימוש בבד מיקרופייבר (שימו לב כי לא כל מטליות המיקרופייבר נולדו שוות – מומלץ לרכוש מטלית איכותית (אם אפשר של חברה מוכרת כמו 3M או VisibleDust הקנדית).
 • נוזל ניקוי עדשה – נוזל ייעודי לניקוי עדשות מבוסס אלכוהול בעל ייבוש מהיר (לדוגמא נוזל של חברת Kinetronics – כמו זה אותו ניתן לראות בסרטון המופיע בהמשך).
 • מפוח ידני – מעיף אבק בקלות – יש להימנע משימוש במיכל אויר דחוס המכיל בנוסף לאויר גם מזהמים (מפוח כגון זה של חברת Giottos ניתן למצוא כיום בכל חנות צילום והוא שימושי לניקוי כללי של אבק).

את הניקוי מומלץ להתחיל עם המפוח (בו יש להשתמש גם על כיסוי העדשה וגם על העדשה עצמה). לאחר שהעפתם בזהירות את הלכלוך עם המפוח (מבלי שקצהו נוגע בעדשה כמובן) טפטפו טיפת נוזל לניקוי עדשה על מטלית המיקרופיבר שלכם (ניקון ממליצה שלא לטפטף ישירות על העדשה) ונקו את העדשה בתנועות מעגליות מן המרכז והחוצה.

לנקות את העדשה כמו שצריך

Lens cleaning Nikon 1

אז מדוע ממליצה ניקון שלא לנשוף על העדשה בכדי לנקותה? ההסבר של ניקון פשוט: הבל הפה שלנו מכיל בנוסף לאדי מים גם חומצות אשר עשויות לפגוע בציפויים המגינים שעל העדשה.

למי שמעדיף לראות ולא לקרוא הוראות הכינה קנון לפני מספר שנים סרטון פשוט המסביר באופן ברור כיצד יש לנקות עדשה (ההוראות אגב שונות קמעה מאלו של ניקון):

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=pJfnKmTt4NM[/youtube]

כפי שניתן לראות קנון ממליצה על שלב נוסף הנוגע לניקוי המגעים של העדשה. ברשת ניתן למצוא גם הסברים מעט שונים (הכוללים למשל שימוש במברשת אנטי סטטית מיוחדת) כשלב נוסף בניקוי לפני השימוש בנוזל הניקוי.

בשוק ישנם גם פתרונות אחרים לגמרי לניקוי עדשה כמו שימוש בנייר אורז (אשר היה מקובל יותר בעבר לפני תקופת המיקרופייבר) וכן ה-Lenspen אשר זכה ברבות השנים לעשרות חיקויים (חלקם הגדול מאיכות ירודה, אם כי אפילו לניקון עצמה יש מסתבר מוצר דומה).

לפני סיום נזכיר כמובן כי אחד הדברים אשר יעזרו לכם לשמור על העדשה נקיה מאבק ובעיקר משריטות הוא פילטר הגנה איכותי. כמובן שגם הפילטר עשוי להישרט והוא צובר אבק בדיוק כמו העדשה עצמה, אלא שאותו ניתן בדרך כלל לנקות ללא חשש (ויש כמובן לעשות זאת באותו אופן שתואר לעיל) ובמקרה הצורך גם להחליף אם נפגע או נשרט. מלבד זאת שימוש בכיסוי העדשה כשזו איננה בשימוש יצמצם את כמות האבק על העדשה ויחסוך לכם עבודת ניקוי.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

9 תגובות

 1. Avatar

  אדי

  10/12/2012 ב 9:37 PM

  מעולם לא העזתי לנקות עדשה. מוציא עדשה חדשה מהאריזה ישר לתוך פילטר מוכן להברגה, ומאותו רגע מפסיק לחשוב על זה.

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  11/12/2012 ב 12:26 AM

  כם אם אתה לא מנקה את העדשה (ופילטר כאמור זה דבר חשוב), אתה עדיין צריך לנקות את הפילטר עצמו – צורת הניקוי שלו זהה לזו של העדשה עצמה.

  השב

 3. Avatar

  סטפן האיום

  11/12/2012 ב 1:12 AM

  מעולם לא עשיתי שימוש בפילטר
  רוכש אחריות מלאה וזהו

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  11/12/2012 ב 2:40 AM

  אחריות לא מכסה שריטות…

  השב

 5. Avatar

  אלירן

  11/12/2012 ב 8:29 AM

  אין סיכוי שאני שם פילטר (הגנה) על העדשה!
  אם אני קונה עדשות כל כך יקרות ועם אופטיקה כל כך איכותית, אין סיכוי שאני יהרוס את איכות האופטיקה עם פילטר, גם אם הוא יהיה הכי איכותי שיש, הוא עדיין עוד זכוכית נוספת שבסופו של דבר פוגמת באיכות התמונה הסופית.

  השב

 6. Avatar

  עידו גנוט

  11/12/2012 ב 12:44 PM

  זה נכון אבל זה רק אם אתה סומך על עצמך שאין מצב שתשרוט את העדשה.
  ובכל מקרה במצב כזה אתה וודאי חייב לנקות מאבק כל כמה זמן.

  השב

 7. Avatar

  אופניק

  11/12/2012 ב 1:01 PM

  קניתי את הפילטר הכי יקר של B+W בשביל להגן על העדשה, אבל עכשיו אני דואג שהפילטר היקר ישרט לי, לכן הרכבתי עליו פילטר זול שיגן עליו

  השב

 8. Avatar

  עידו גנוט

  11/12/2012 ב 3:42 PM

  🙂 זכית בפרס תגובת השבוע.

  השב

 9. Avatar

  אדי

  11/12/2012 ב 5:30 PM

  אכן. פילטר זול על פילטר יקר הוא באמת משהו.

  לעידו: פילטר יוצא לי לנקות אולי פעם בשנה. אני פשוט מקפיד במיוחד שהמכסה יהיה תמיד סגור בין הצילומים, ומקפיד בטירוף לא לגעת בפילטר, כי ניקוי של טביעת אצבע הוא הליכלוך הכי חמור שיוצא לי לנקות.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.