ראשי מגזין מצלמות בפוטוקינה 2012

מצלמות בפוטוקינה 2012

אנו ממשיכים גם השנה במסורת בה התחלנו בפוטוקינה 2010 במסגרתה אנו מנסים לבחון באופן מדגמי אילו מצלמות נפוצות בקרבי באי תערוכת פוטוקינה. עד כמה שונות התוצאות השנה מן הפעם שעברה ומי החברה והמצלמה הנפוצה ביותר – הכל בידיעה שלפניכם.

את סדרת הידיעות בבלוג המוכרת כיום כ"מצלמות ב-X" (כאשר ה-X מוחלף לרוב בעיר בינלאומית גדולה) התחלנו באפריל 2010 עם "מצלמות בברצלונה" והמשכנו בדיוק שנה מאוחר יותר עם "מצלמות בלונדון". בין לבין ערכנו ב-2010 את הגיחה הראשונה שלנו לתערוכת פוטוקינה המתקיימת בכל שנתיים בעיר קלן שבגרמניה, וביומה האחרון ערכנו בדיקה של המצלמות הנפוצות ביותר בקרב מבקרי התערוכה.

כולם מצלמים בפוטוקינה

Cameraphotokina 2012 general

אז, כמו היום, הבדיקה אותה ערכנו הייתה מדגמית ורנדומאלית. קבענו את מושבנו באחת הכניסות המרכזיות המובילות אל ה-Piazza (הכיכר המרכזית והסואנת בלב התערוכה) במטרה לספור כל מצלמה רפלקסית (או חסרת מראה) שנקראה בדרך ותוך כדי כך לבדוק את היצרנית, כל זאת במשך מחצית השעה (בפעם הקודם כמו הפעם ספרנו קצת יותר מ-100 מצלמות).

"הצ'יף" של פוטוקינה עם מצלמתו (כן, כן הוא היה שם גם בפעם שעברה)

oldmanwithcamera

התוצאות של הבדיקה שלנו מראות אולי מגמה כללית אבל כפי שנוסיף בהמשך, במהלך התערוכה עצמה הבחנו בעוד מספר נקודות שראוי להזכיר.

קנון (51%)

כמו בכל הפעמים הקודמות ובכל הערים בהן ביקרנו עד כה, קנון הייתה ונותרה החברה המובילה. בבדיקה המדגמית שלנו. למעלה מחמישים אחוז מן המצלמות אשר נצפו בין השעות 13:00 ל-13:30 בנקודה בה ישבנו היו של החברה.

אף שהבדיקה שלנו לא כללה גם רישום של דגמי המצלמות (או העדשות), ראוי להזכיר כי אחד השילובים הפופולאריים ביותר בקרב משתתפים בתערוכה היה זה של ה-5D (כמעט תמיד בגרסת ה-Mark-II) ועדשת ה-24-70 מ"מ של קנון.

 קנון – מובילה בקרב הצלמים בתערוכהCameraphotokina 2012 Canon

ניקון (35%)

גם המקום השני בבדיקה שלנו לא ממש צריך להפתיע איש – חברת ניקון מגיעה אליו עם קצת יותר מ-35% מן המצלמות שנספרו. הגיוון במצלמות ניקון היה גדול יחסית וראינו דגמים שונים מכל הליין של החברה.

משפחת ניקון

Cameraphotokina 2012 Nikon

אנקדוטה מעניינת – במהלך התערוכה חילקה ניקון שקיות נשיאה צבעוניות גדולות (כמקובל בתערוכות), כאשר הרצועה של השקית מזכירה רצועה של מצלמת ניקון D600 (רצועה שחורה עם כיתוב צהוב המציין כי מדובר ב-D600). במהלך התערוכה נתקלנו פעמיים בצלמים אשר נשאו באמת מצלמות D600 (מצלמה שהוכרזה כזכור ימים ספורים לפני פתיחת התערוכה). הראשון היה עורך של אתר צילום בריטי אשר התמזל מזלו לקבל מצלמה לבדיקה בזמן תערוכת פוטוקינה (אנו שמחנו להחליף עימו רשמים) והשני היה בחור צעיר תושב העיר קלן אשר רכש את המצלמה בחנות בעיר ממש עם הכרזתה. בסיור שערכנו בעיר קלן עם סיום התערוכה מצאנו כי אכן ניתן לרכוש את המצלמה במספר חנויות (יחד עם כמעט כל מצלמה אחרת שתוכלו להעלות על הדעת).

ה-D600 בחלון ראווה של חנות צילום בעיר קלן – אפשר למצוא גם במחיר זול יותר

Cameraphotokina 2012 D600 k

אולימפוס (3%)

את המקום השלישי הרחק הרחק מאחורי שתי הגדולות חולקות שתי חברות – אולימפוס וסוני. אם לומר את האמת אנו לא בטוחים שהמספר הנמוך מאד באמת מייצג את מה שראינו בכל ימי התערוכה בקרב העוברים ושבים, אבל בנקודה בה ישבנו ביומה האחרון של התערוכה ובפרק הזמן בו בדקנו אלו היו התוצאות. אגב, עיקר הדגמים אשר הסתובבו בתערוכה היו דגמי PEN של אולימפוס (ולא דגמי הרפלקס של החברה למרות שפה ושם היה ניתן לראות גם אותם).

עובר אורח מצלם עם אולימפוס OM-D – ברקע הביתן של החברה בתערוכה

Cameraphotokina 2012 Olympus

סוני (3%)

כאמור רק מצלמות סוני בודדות נצפו במהלך הבדיקה המדגמית שלנו. הן כללו דגמי NEX ודגמים רפלקסיים של החברה. במהלך התערוכה ראינו לא מעט מצלמות NEX ופחות מצלמות רפלקס של סוני ולדעתנו באופן יחסי משמעותית פחות ממה שניתן היה למצוא לפני שנתיים.

פנסוניק (2%)

קצת פחות מ-2% מן המצלמות היו של חברת פנסוניק אם כי בזמן הבדיקה היו לא מעט מצלמות Lumix אולטרה זום שלא נספרו אשר עברו על פנינו. גם במהלך התערוכה עצמה לא ראינו כמות גדולה של צלמים בעלי מצלמות פנסוניק בעלות עדשות מתחלפות.

פוג'יפילם (2%)

גם מצלמות פוג'יפלם היו נדירות למדי בבדיקה שלנו. דווקא בזמן התערוכה ראינו פה ושם מצלמות פוג'י ובעיקר מצלמות X100 (הכוללות כמובן עדשה קבועה אבל בהחלט בלטו בשטח).

פנטקס (2%)

חברת פנטקס לעומת זאת ממש לא בלטה בתערוכה השנה. מצלמות פנטקס לא בלטו בין משתתפי התערוכה והדגמים החדשים שהוצגו גם לא הרשימו אותנו במיוחד ביכולותיהם. כדאי לציין שאחת משתי המצלמות שנצפו בזמן הבדיקה שלנו הייתה ה-K01 – המצלמה חסרת המראה (הצבעונית מאד) של החברה. לנו הזדמן לשחק עימה בביתן של חברת פנטקס ומדובר – לתחושתנו לפחות – באחת המצלמות הפחות נוחות וארגונומיות בהן הזדמן לנו לצלם אי פעם (במיוחד עבור בעלי ידיים קטנות ובינוניות).

לייקה (1%)

פוטוקינה היא אולי אחד המקומות היחידים עלי אדמות בהם ניתן למצוא ריכוז גדול של מצלמות לייקה תחת קורת גג אחת במשך כמעט שבוע שלם. בבדיקה שלנו נצפתה אמנם רק מצלמה אחת אבל במהלך התערוכה עצמה בהחלט ראינו לא מעט צלמים נושאים מצלמות של החברה כולל דגמים ישנים יותר ואפילו אנלוגיים, כשהריכוז הגדול ביותר היה כמובן בביתן העצום של חברת לייקה עצמה אשר כלל בתוכו גם תערוכה מרשימה אשר משכה לא מעט קהל.

עובר אורח ברחוב צדדי בעיר קלן עם לייקה מסדרה S (לאחר סיום התערוכה)

Cameraphotokina 2012 Leica

סמסונג (1%)

באופן לא מפתיע אולי עדיין קשה למצוא מצלמות NX של סמסונג בכמות גדולה בתערוכה, ובכל זאת אחת מצאה את דרכה לבדיקה שלנו.

אם אנו משווים את התוצאות לאלו שרשמנו בפעם הקודמת – המספרים דומים למדי – ההבדל המרכזי הוא עליה של שתי החברות הגדולות על חשבון היצרניות הקטנות. האם הדבר מעיד גם על המגמה בשוק באופן כללי – אנו לא בטוחים כלל, אבל לפחות בפוטוקינה 2012 בזמן הבדיקה שלנו זה המצב. נתראה שוב בפוטוקינה 2014.

 צוות מגה פיקסל הינו אורח חברת לייקה בתערוכת פוטוקינה 2012.

Avatarעידו גנוט , צילום: אופיר אילוז
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

4 תגובות

 1. Avatar

  אדי

  25/09/2012 ב 12:26 PM

  האם יצא לכם לבחון את ה S3 החדשה של לייקה ?

  השב

  • Avatar

   עידו גנוט

   25/09/2012 ב 1:04 PM

   היא לא נקראת S3 אלא פשוט S והתשובה היא כן.
   יתפרסם גם ראיון מקיף עם מנהל הפיתוח של סדרת ה-S של לייקה בעוד שבוע-שבועיים (לוקח זמן לערוך את כל החומר וטרם חזרנו ארצה).

   השב

 2. Avatar

  שרון

  02/10/2012 ב 12:23 AM

  האם פוטוקינה כל שנה או שנתיים?
  מעניין יהיהלהשוות בפעם הבאה אם ייגדל מספר מצלמות חסרות המראה.

  מפתיע שסוני רק 3% – ציפיתי למינימום 20%.
  בדיקה מעניינת אני חייב להודות, תודה וחג שמח!

  השב

 3. Avatar

  עידו גנוט

  02/10/2012 ב 1:42 AM

  פוטוקינה נערכת כל שנתיים (הקודמת נערכה ב-2010).
  זאת בדיקה מדגמית – צריך לזכור שהרבה אנשים שמגיעים לתערוכה הם צלמים מקצועיים (או חובבים מתקדמים) ולכן זה לא לגמרי מפתיע שהיחס בין רפלקס (קנון ניקון במיוחד) לכל השאר הוא גבוהה במיוחד – כיום הקהל הפוטנציאלי שרוכש חסרות מראה הוא לא בהכרח אותם אנשים שילכו לתערוכת צילום לראות מה חדש. עדיין נחמד לבדוק, רק לא צריך להסיק מזה יותר מידי.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.