ראשי מגזין off-topic נתפסה על חם: נוקיה פיברקה תמונות מיוצבות

נתפסה על חם: נוקיה פיברקה תמונות מיוצבות

1
0

הסיפור הבא כבר זכה לחשיפה רחבת מימדים בתקשורת העולמית. חברת נוקיה בסך הכל רצתה לקדם את ה-Lumia 920 – המכשיר הסלולארי משולב המצלמה המתקדמת שלה. לצורך העניין הקליטה החברה סרטון בו ניתן היה לראות בין השאר את יכולת ייצוב התמונה של המכשיר הסלולארי לכאורה תוך כדי נסיעה על אופניים. אלא שנוקיה לא לקחה בחשבון שכתב אמריקני חד עין שם לב כי מדובר בזיוף והסרטון צולם למעשה מרכב נוסע באמצעות מצלמה רפקלסית. בצעד מביך במיוחד נלאצה היום החברה לפרסם התנצלות רשמית – וזה אפילו לא סוף הסיפור…

הסיפור החל באופן סטנדרטי לגמרי. חברת נוקיה חשפה לאחרונה את ה-Lumia 920 מכשיר סלולארי המבוסס על מערכת ההפעלה Windows Phone 8 המשלב את טכנולוגיית ה-PureView של החברה (בדומה לדגם ה-Nokia 808 PureView המתקדם). לא מדובר אמנם במקרה זה בחיישן הגדול והאיכותי של הדגם הקודם (הקטן במעט מגודלו של החיישן במצלמות חסרות מראה כמו ה-V1 של ניקון, והוא בעל רזולוציה חסרת תקדים של 38 מגה פיקסל), אלא בחיישן סלולארי סטנדרטי יותר ברזולוציה של 8 מגה פיקסל בלבד (אך כזה המגיע יחד עם עדשה של חברת זייס/צייס בעלת צמצם קבוע f/2). למרות ההבדלים הטכנולוגיים, נוקיה טוענת כי האלגוריתמים המתקדמים הם שעושים את טכנולוגיית ה-PureView למה שהיא וכי ב-Lumia 920 משולב מנגנון ייצוב מתקדם המבוסס על קפיץ זעיר אשר גורם למצלמה כולה "לרחף" ובכך לצמצם באופן ניכר רעידות הנגרמות כתוצאה מתנועת ידו של הצלם.

נתפסת – האיש עם המצלמה בחלון – מתוך הסרטון "המתוקן" של נוקיה

Nokina mistake Lumia 920

בכדי להדגים את התכונה החשובה הזו החליטו בנוקיה להפיק סרטון בו ניתן לראות לכאורה את המצלמה בפעולה בעת נסיעה על אופניים בה נעשה שימוש במערכת הייצוב המובנית. הסרטון התמים הועלה באופן רשמי על ידי חברת נוקיה לרשת, אלא שכתב חד עין של האתר The Verge גילה באחד הקטעים בסרטון השתקפות ברורה למדי אשר מצביעה על כך שמי שצילם את הקטע "המיוצב" בסרטון לא עשה כלל שימוש במכשיר סלולארי, אלא במצלמה גדולה בהרבה (ככל הנראה מצלמת רפלקס).

לאחר שהדבר זכה לתהודה עצומה ברשת הוסיפה נוקיה כיתוב לסרט המורה כי מדובר "בסימולציה לייצוב" ולא בקטע אמיתי אשר צולם עם ה-Lumia 920. אלא שהרעש סביב הפרשה לא שכך ונוקיה נאלצה לפרסם הודעת התנצלות רשמית בבלוג של החברה בתוספת סרטון חדש אשר מדגים (שוב) לטענת נוקיה את מערכת הייצוב של המצלמה (הפעם האפקט משכנע הרבה פחות).

הסרטון עם הכיתוב המתוקן – האם תוכלו לראות היכן משתקף הצלם האמיתי (רמז: 0:27 שניות)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=cimDfEIEiu0[/youtube]

הסרטון החדש המדגים על פי נוקיה באמת את פעולת המייצב ב-Lumia 920

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6HSbhyaH0vw[/youtube]

חשבתם שבכך הסתיימה הפרשה? לא ולא. החברה החרוצים מ-The Verge (אתר אשר הוקם לפני כשנה על ידי העורך המיתולוגי של אתר הטכנולוגיה המוכר Engadget – האמריקני Joshua Topolsky) גילו, לטענתם כי ישנה אפשרות שגם תמונות הסטילס אשר צולמו למסע הפרסום של המצלמפון החדש של נוקיה לא צולמו למעשה עם המצלמה, אלא עם מצלמת רפלקס. ההוכחה מעט נסיבתית לטעמנו ופחות מרשיעה ממקרה הוידאו בו גם הודתה נוקיה, אבל בהחלט מעלה תהיות (עוד פרטים).

עדכון: כעת נראה כי נוקיה הוסיפה הודעה גם עבור החלק בסרטון המציג את צילומי הסטילס – האם נוקיה אכן נתפסה פעם נוספת בשקר פרסומי?

נוקיה – גם צילום הסטילס פוברק?

Nokina mistake Lumia 920 2

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב off-topic

תגובה אחת

  1. Avatar

    אוסי

    07/09/2012 ב 4:22 PM

    פאקינג בושות

    השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.